Likvidace společnosti

Společnost již není aktivní, ale má závazky. Jak je možné postupovat?
Mgr. Matouš Novosad
dub 03, 2021 · 2 min čtení

Právní poradna Verdikto

Dotaz položený v právní poradně:

Dobrý den, jsem jednatelem s.r.o. a jediným majitelem, "skončil " jsem s podnikáním již cca před 5-ti lety, tzn. firma žije, ale nevykazuje žádnou činnost, jelikož nebyly zakázky. Zbyl mi tak jen závazek, který je dnes u exekutora. Společnost nemá žádný majetek. Jsem rád, že jsem si našel zaměstnání, ale prosím o radu, jak naložit s tím závazkem a nefungující společností? Děkuji.

Odpověď advokáta:

Dobrý den, pokud neučiníte žádné kroky ke zrušení Vaší společnosti, tak společnost bude i nadále existovat a s ní samozřejmě i závazek vymáhaný v rámci exekuce. Pokud se jedná skutečně o závazek, který má pouze společnost, pak exekutor bude vyčkávat, zda se v budoucnu neobjeví nějaký majetek společnosti, který by mohl postihnout. Pokud je však společnost dlouhodobě ekonomicky neaktivní, pak nelze příliš očekávat, že by se nějaký nový majetek objevil. Nejčistším řešením Vaší situace by byl zřejmě vstup společnosti do likvidace. Likvidace má za cíl vypořádání závazků a majetku společnosti, a je předstupněm zrušení společnosti a jejího výmazu z obchodního rejstříku. V případě vstupu do likvidace a ustanovení profesionálního likvidátora ze strany soudu je však třeba počítat s náklady v řádu nižších desítek tisíc korun. Za jistých podmínek by mohl být řešením též vstup společnosti do insolvenčního řízení. S přátelským pozdravem.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne. 

Poradit se s právníkem za 199 Kč