Dědické řízení

Zemřel mi otec a byl mi odmítnut vstup do jeho bytu, co mohu dělat?
Mgr. Petr Volšík
úno 22, 2021 · 2 min čtení

Případ z právní poradny Verdikto

Dotaz:

Dobrý den, zemřel mi otec a jeho přítelkyně se kterou žije padesát let mi odmítla vstup do jejího bytu, i když tam otec má trvalé bydliště. Potřebujeme vědět, jaké poplatky a smlouvy měl psané na sebe. Nechce nám sdělit nic, ani co platil. Jakým způsobem se má toto řešit, jsem vypravovatel pohřbu a nemám na něj ani oblečení.

Odpověď advokáta:

Dobrý den, majetkoprávní záležitosti budou předmětem dědického řízení, bude na notáři jmenovaném do funkce soudního komisaře v daném řízení, aby vyzískal od přítelkyně Vašeho otce ale i z dalších zdrojů veškeré informace a podklady. Fyzické i právnické osoby mají zákonnou povinnost poskytnout k tomu notáři součinnost, takže poplatky a další věci by měly být osvětleny, byť dodatečně. Pokud by nezaplacením nějaké úhrady vznikla dědicům škoda na dědictví (například v podobě sankce za včasné nezaplacení poplatku, která zatíží dědictví), je možno uvažovat o náhradě škody proti přítelkyni Vašeho otce. Co se týče oděvu pro účel smutečního obřadu - pokud Vám žádný otcův oděv k tomu nevydá přítelkyně Vašeho otce, budete muset bohužel pořídit oděv ze svého, následně bude opět přicházet v úvahu požadavek na náhradu škody proti otcově přítelkyni.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne. 

Poradit se s právníkem za 199 Kč