Případ z právní poradny: Dluhy a dědictví

Přechází na mě dluhy v případě dědictví?
Mgr. Vít Hruška LL.M.
úno 22, 2021 · 2 min čtení

Právní poradna online - odpověď právníka

Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu. Náhodou jsem zjistila, že matka ručí bytem bance za bratrovi na dluhy z minulosti a jeho syn zase využil matku k zástavě chaty, aby došlo k navýšení úvěru na stavbu domu. Byla jsem v šoku z jejich jednání. Chtěla bych se zeptat, co by následovalo v případě dědictví a zda bych nezdědila dluhy. Děkuji za odpověď.

Odpověď advokáta:

Dobrý den, děkuji Vám za dotazy. Pro podrobnou odpověď bychom potřebovali znát více podrobností a zejména mít možnost nahlédnout do uzavřených smluv. Nicméně odpovíme alespoň v obecné rovině. Pokud chápeme správně, pak v obou případech sjednali strany zástavní smlouvu k nemovitostem, tzn. pokud by Váš bratr nebo synovec přestali splácet úvěr, mohl by věřitel (v tomto případě zřejmě banky) požadovat prodej nemovitostí a z prodeje si vrátit dluh. Převyšující částku by museli vrátit Vaší matce. Zástavní práva k nemovitostem trvají až do splacení dluhu, tedy i po smrti Vaší matky. Pokud byste ale u notáře trvala na provedení tzv. soupisu, musela byste zaplatit dluh jen do té výše, jakou by mělo Vaše dědictví. Rádi Vám budeme k dispozici s dalšími dotazy.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne. 

Poradit se s právníkem za 199 Kč