Opožděný návrh na vklad do katastru nemovitostí

Je možné podat opožděný návrh na vklad do katastru nemovitostí?
Mgr. Jakub Groman
úno 22, 2021 · 1 min čtení

Případ z právní poradny Verdikto

Dotaz:

Dobrý den, potřebuji poradit. S bývalou manželkou jsme vlastnili společně zahradu, v katastru byla zahrada napsána na oba dva. Po rozvodu z rozhodnutí soudu přešla zahrada na mě, ale do teď jsem nepodal návrh na vklad do KN. Teď chci zahradu prodat zpět bývalé manželce, ale nevím, jestli to lze přepsat v katastru nemovitostí. Jaký je prosím postup? Děkuji.

Odpověď advokáta:

Dobrý den, pokud jste nepodali návrh na vklad, kterým by došlo k převodu nemovitosti ze SJM na Vás dle právního titulu k vypořádání SJM, pak po uplynutí 3 let od právní moci rozvodu manželství zaniklo SJM a nastala právní fikce spoluvlastnictví nemovitosti. Pokud je i v současné době v KN evidováno vlastnictví jako SJM, pak je nutné prvně provést změny zápisu na id. spoluvlastnictví a následně převést nemovitosti na bývalou manželku. K těmto účelům slouží tzv. souhlasné prohlášení dle § 66 odst. 1 písm. a) Katastrální vyhlášky. Doporučuji konzultovat situaci přímo na KÚ, příp. se obrátit na advokátní kancelář specializující se na převody nemovitostí.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne. 

Poradit se s právníkem za 199 Kč