Zaparkované auto brání ve výhledu při výjezdu z garáže. Jak se mohu bránit?

Soused opakovaně parkuje své auto a brání mi tak ve výjezdu, co mohu dělat?
Mgr. Petr Volšík
bře 03, 2021 · 2 min čtení

Případ z právní poradny Verdikto

Dotaz v právní poradně:

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně bránění výhledu při výjezdu z garáže. Při výstavbě garáže jsme museli dodržet určité podmínky dle města a policie např. neparkovaní auta na vozovce. Dnes tam však parkuje celá řada aut, včetně dodávek od souseda a mně tím brání ve výhledu při výjezdu. Soused má vlastní parkoviště, kde ale neparkuje. Poprosil jsem ho, aby na těchto místech nestál. Bylo mi řečeno,že si může parkovat kde chce.Jak mám postupovat?

Odpověď advokáta:

Dobrý den, pokud se v případě plochy, kde dnes parkují vámi uvedená vozidla, jedná o pozemní komunikaci ve smyslu zákona č. 361/2000 Sb., potom na těchto plochách platí pravidla silničního provozu tak, jak je na daném místě stanoví místní úprava, zjm. vodorovné či svislé dopravní značení, a to bez ohledu na to, co jste byli povinni dodržet Vy při výstavbě v místě. Pokud se tedy jedná o pozemní komunikaci ve správě orgánu veřejné moci a místní úprava na daném místě parkování povoluje, pak jedinou možností, jak docílit, aby tam vozidla neparkovala je dosáhnout změny místní úpravy. K tomu, aby příslušný orgán veřejné moci o kýžené změně místní úpravy je možno využívat procesní prostředky ve správním řízení (zjm. žádosti, popř. podněty) a k argumentaci např. znalecký posudek z oboru "Doprava městská" či "Doprava silniční", ideálně pokud bude mít zvolený znalec obojí erudici. Konkrétní postup se bude ale lišit v závislosti na konkrétních podmínkách, na tom, na který orgán veřejné moci se bude potřeba v tomto konkrétním případě obrátit, evnt. na dalších proměnných. Mgr. Petr Volšík

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne. 

Poradit se s právníkem za 199 Kč