Nepravdivé pomluvy a urážky

Jak se můžeme bránit nepravdivým pomluvám a urážkám?
JUDr. Marcela Kleinbauerová
úno 03, 2021 · 2 min čtení

Jak jsme pomohli - Právní poradna Verdikto

Dotaz:

Dobrý den, už pár měsíců nás s manželem obtěžuje osoba, která nás veřejně a na sociálních sítích pomlouvá, uráží a šíří nepravdivé informaci, snaží se nás různě zesměšňovat, píše lživé recenze na Firmy. Jsme malá firma a dobrá pověst je důležitá. Je to člověk se kterým manžel pracoval a když se rozhodl pracovat jako samostatný OSVČ dělá nám ze života peklo. Vyhrožoval a snažil se ho napadat i fyzicky. Nemůžeme to tak nechávat. Děkuji

Odpověď advokáta:

Dobrý den, takovéto jednání může naplnit skutkovou podstatu několika trestných činů - z toho, co uvádíte, minimálně trestného činu pomluvy, v případě fyzického napadení ublížení na zdraví, či nebezpečného vyhrožování. Pokud jednání této osoby je skutečně intenzivní a dlouhodobé, doporučuji podat trestní oznámení na nejbližší oddělení policejního orgánu či přímo na státní zastupitelství. V případě, že touto osobou je podnikatel, může se svým jednáním také dopouštět tzv. nekalé soutěže. V takovém případě máte možnost občanskoprávní cestou požadovat, aby se tato osoba nekalosoutěžního jednání zdržela, případně požadovat přiměřené zadostiučinění nebo náhradu škody či vydání bezdůvodného obohacení.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne. 

Poradit se s právníkem za 199 Kč