Společné jmění manželů - mám nárok na dům koupený před manželstvím?

Přečtěte si, kdy máte právo na vypořádání majetku.
Mgr. Štěpán Ciprýn
bře 15, 2021 · 2 min čtení

Případ z právní poradny Verdikto

Dotaz položený v právní poradně:

Dobrý den, s manželem se budeme rozvádět a zajímá mě, na co mám nárok. Ještě než jsme se vzali koupili jsme dům. Ten byl ale napsaný na manžela a jeho rodiče, nebyla jsem vedená ani v hypotéce, ale celou dobu tady spolu žijeme. V hypotéce jsem psaná od června 2019. Nevyhazuje mě, ale nemůžeme spolu po rozvodu bydlet. Stěhovat se budu já i s dětmi. Mám prosím právo na nějaký podíl z domu? Děkuji

Odpověď advokáta:

Dobrý den, občanský zákoník říká, že to, co manželům náleží a má majetkovou hodnotu, je součástí jejich společného jmění. Patří sem majetek i dluhy. Do SJM nepatří to, co každý z Vás samostatně nabyl ještě před manželstvím a nepatří tam ani to, co zdědil manžel po otci. Co se týče hypotéky, je to "dluh", který jste nabyli během manželství společně, a pokud jste neměli speciálně potvrzené notářem takzvané zúžení společného majetku manželů, je jedno, jestli jste na ní byla psaná, nebo ne. Vaše informace nejsou úplně podrobné, ale zcela určitě na určitou část domu nárok máte, v nejlepším případě dokonce na polovinu. Bývalí partneři se mnohdy dohodnou, že nemovitost, kterou společně vlastnili, si nechá ve vlastnictví jen jeden z nich, toho druhého vyplatí a sám doplatí zbytek hypotéky. K tomuto úkonu je ale potřeba souhlas banky. Ohledně odhadu a vypořádání SJM bych doporučil obrátit se na advokáta a poskytnout mu co nejvíc dokumentů a podkladů.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne. 

Poradit se s právníkem za 199 Kč