Zaplacená záloha a neuskutečněný zájezd

Jak postupovat, pokud jste zaplatili cestovní kanceláři zálohu na zájezd, ale ten se neuskutečnil?
JUDr. Pavel Kiršner, LL.M.
dub 28, 2021 · 1 min čtení

Právní poradna Verdikto - případ z poradny

Dotaz položený v právní poradně:

Dobrý den, v říjnu 2019 jsem zaplatila CK zálohu na zájezd do Turecka. I když je můj muž invalidní / ZTP/P / nebyly mi vráceny peníze, protože objednavatelem zájezdu jsem byla já. Odmítla jsem i voucher, ale byl mi zaslán CK poštou s možností vybrat si zájezd do 31.8.2021. Vzhledem k tomu, že CK zřejmě končí: kam a jak se mám obrátit pro vrácení peněz? Děkuji za odpověď.

Odpověď advokáta:

Dobrý den, tuto situaci v této nepříjemné době řeší tzv. "lex voucher", což je zákon chránící cestovní kancelář před nepříznivou situací spojenou s epidemií koronaviru. Zákon výslovně uvádí, že pokud odmítnete voucher a pošlete ho cestovní kanceláři zpět, je CK povinna Vám vrátit peníze podle občanského zákoníku. Ve vašem konkrétním případě musí CK vrátit peníze do 14 dnů ode dne, kdy skončila ochranná doba CK, tedy do 14. 9. 2020. Jestli cestovní kancelář nesplnila svou povinnost, můžete se obrátit na soud s žalobou na plnění, nebo přes elektronický platební rozkaz.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne. 

Poradit se s právníkem za 199 Kč