Rádi bychom, aby tam naše maminka měla věcne břemeno, poněvadž tam nyní bydlí

Právní poradna>Všechny dotazy>Rádi bychom, aby tam naše maminka měla věcne břemeno, poněvadž tam nyní bydlí>
Dotaz
Dobrý den, v květnu umřel tatínek, který mě a mým 2 sourozencům odkázal dům. Rádi bychom, aby tam naše maminka měla věcne břemeno, poněvadž tam nyní bydlí. Byli spolu rozvedení. Prosím jak postupovat, musíme mamince udělat smlouvu o najmu nebohé rovnou zadost o vecne břemeno ( o užíváni), kde formulář stahnu? Dekuji moc za radu.
Odpověď od:
Mgr. Lucie Neuvirtová
Advokát
Dobrý den, pokud chcete mamince zřídit věcné břemeno užívání / dožití v domě, je nezbytné sepsat smlouvu o zřízení věcného břemene, která bude podkladem pro vklad práva do katastru nemovitostí. Současně se smlouvou je nezbytné předložit katastru nemovitostí formulář, kde specifikujete, jaký vklad po katastru nemovitostí požadujete. Formulář má předepsanou formu a vyplňuje se elektronicky v aplikaci pod následujícím odkazem https://nv.cuzk.cz/Web/Uvod.aspx. Smlouvu o nájmu nad rámec výše uvedeného uzavírat nemusíte, podmínky užívání včetně např. platby částek spojených s užíváním domu si můžete sjednat přímo ve smlouvě o zřízení věcného břemene. S pozdravem, Mgr. Lucie Neuvirtová

Předchozí dotaz

Jakou máme šanci na zvýšení výživného, když rozsudek je starý 14let,

Jakou máme šanci na zvýšení výživného, když rozsudek je starý 14let, částka X, dítě jíž na střední škole, otec celou dobu v insolvenci, celkem, má další X děti.

Další dotaz

Aby se na to místo tato prodejna dostala, musí jet každý den 100m po veřejném chodníku

Dobrý den, po výměně úřednice má najednou pojízdná prodejna (Motorový dieslový vůz s SPZ) od města povoleno záborem veřejného prostranství stát na určitém místě v parku. Aby se na to místo tato prodejna dostala, musí jet každý den 100m po veřejném chodníku tam a zpátky. Nám se to nelíbí. Dá se to nějak napadnout? Díky.
Mgr. Lucie Neuvirtová
Advokát

Nejnovější dotazy:

Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření

Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.

Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně

Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?

Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu

Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno. Děkuji za odpověď

Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu

Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře? Děkuji.

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?

Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Potřebujete pomoc právníka?
Máme pro vás slevu na první dotaz.

Podobné dotazy

Dobrý den. Jsme tři sourozenci. Ja s manzelem zijeme s detmi v dome, kde jsem se narodila. Sestra zije v byte v jinem meste a bratr si stavi dum. Maminka na me muj rodny dum prepsala darovaci smlouvou. Maminka ale s nami v dome zije a zit bude(vecne bremeno). Muj bratr se vzdal naroku na jakoukoliv kompenzaci, se sestrou jsem se dohodla na financni kompenzaci. Nyni jsme se ale nepohodly a ona najednou nasi slovni dohodu zrusila a nastolila si nove podminky. Bud ji vyplatim cca 3x vetsi castku, nez na ktere jsme byly domluvene nebo ji prenecham dum. Pry to bude resit s advokatkou. Moje otazka zni, zda muze byt v tomto uspesna a vazne si muze vymahat pravne kompenzaci na nemovitost, kterou jsem dostala darem.
Dobrý den, dcera zdědila po matce chalupu. Na ní bohužel je břemeno odsouhlasené matkou ve prospěch banky - ručení za úvěr 3,9 mil na dostavbu domu příbuzné osobě. Tato osoba odmítá zrušit břemeno, přestože má dost nemovitostí, aby mohla ručit svým majetkem. Dcera žije v zahraničí a chtěla by chalupu prodat. Lze nějak danou osobu donutit, aby neblokovala prodej chalupy? Např. požadovat finanční měsíční úhradu za toto břemeno?
do 12 hodin
Dobrý den, Jde o moji babičku (matku mé matky). Nikdy s ní v naší rodině nebyly dobré vztahy a ani se sousedy je neměla. Došlo to až tak daleko, že jí rodiče koupili byt, protože po hádce se sousedy v jejím domě žít nemohla. Její dům byl ještě za života obou prarodičů darován mé matce a to bez práva dožití. Má matka před 4 lety zemřela a dům v dědickém řízení zdědil můj otec po vzájemné dohodě se mnou. Od té doby se o babičku stará i když k ní už nemá žádné vazby. V bytě ji nechal, nemají spolu smlouvu a platí jen směšný nájem. Babička má mimo mé zemřelé matky i syna, který bydlí stovky km daleko a o matku nejeví zájem i přes několik upozornění, že by se o ní měl postarat. Babička mého otce denně telefonicky následně i osobně terorizuje, do pečovatelského zařízení nechce, protože si užívá pohodlí a levného ubytování, dochází k ní charita. Je nějaká právní možnost aby se syn o matku postaral? (o vyživovací povinnost zde nejde). Pokud ne,jak byste situaci řešili? Děkuji.
Dobrý den, starosta již rok chce prodat místní komunikaci 3. třídy svému známému. Na konci cesty mám garáž a septik.Pokusil se zrušit označení komunikace,protože konec cesty je 2 metry široký,tudíž prý nesplňuje parametry místní komunikace. Nyní mi poslali dopis,že dostanu věcné břemeno přístupu pouze,když podepíšu souhlas s prodejem veřejné komunikace.Prodej se uskutečnil před rokem,kdy se jednalo stále o komunikaci místní třídy. Mohou mě takto vydírat? Mohou cestu prodat bez mého podpisu,pokud mi zastupitelstvo schválilo břemeno již před rokem?
Dobrý den, vdaná jsem 29let. Vztah manžela (je jedináček, otec již nežije) se svou matkou asi tak: zavolá jí 2x ročně, když jede na sraz třídy (1x za 2-3 roky) staví se u ní. Matka - bez většího zájmu o naši rodinu. Neléčená alkoholička. Nyní nesamostatná, na lůžku v ústavu. Manžel má tetu (sestra jeho matky) a bratrance. Teta (i bratranec) se o matku manžela starala více, bydlí blíže. Manžel byl s tetou (s ní dobré vztahy) v ústavu za svou matkou. Matka bydlí v garsonce, kam se už nevrátí. Na dotaz, co bude s bytem, nedostal odpověď ani od matky (mluvila z cesty), ani od tety(vyhýbala se odpovědi). Má podezření, že matka garsonku již nemá, má ji bratrance. Může manžela matka vydědit, aniž by to věděl? Co když ji darovala? Může získat manžel garsonku zpět? Nebo alespoň nějaké vyplacení? Co má dělat?
Dobrý den, měl bych dotaz co se týče sirotčího důchodu. Zemřel mi otec, mám na něj právo a moje matka ho dostávala několik let, protože mi nebylo 18 let. Zletilý jsem od ledna, ale bylo mi řečeno že i teď bude sirotčí dostávat moje matka, protože u ní bydlím. Dneska jsem se ale dočetl že bych to měl dostávat já a ona ho bude dostávat pouze když já podepíšu čestné prohlášení že to tak chci. Chci se zeptat jak to tedy je, jestli nejsem objetí nějakého podvodu.
Dobrý den, už asi 30 let mám sepsanou smlouvu o dožití s mojí matkou, s kterou nemáme dobré vztahy a již přibližně 8 let bydlí jinde. Smlouva o dožití není zavedena v katastru nemovistostí jako věcné břemeno. Jelikož není v KN, smlouva o dožití neplatí, je to tak?
Dobrý den, moc zdravíme. Rádi bychom Vás poprosili o právní radu ohledně věčného břemene. Máme rodinný dům a k němu vede příjezdová cesta na cizím pozemku, na kterém je vytvořeno v náš prospěch věčně břemeno právo chůze a jízdy. Před pár lety se změnil majitel pozemku s ten nám teď začal komplikovat život. Nedokáže přijmout fakt, že máme na jeho pozemku věčné břemeno a dokonce nás obviňuje, že on jenom platí daně a cestu užíváme my. Už několikrát se stalo, že zaparkoval auto na počátku příjezdové cesty a blokoval nám výjezd -vjezd Na upozornění, že nemá právo nám blokovat jedinou příjezdovou cestu nám sdělil, že mu máme říct když budeme potřebovat vyjet a on s autem uhne. Měla jsem zato, že věčné břemeno znamená že nás prostě blokovat nesmí v žádném případě. Přece není možné aby jsme za ním pokaždé když tam pak stojí chodili pro "schválení" aby jsme mohli vyjet. Nemluvě o tom, že blokuje takto i případný přístup bezpečnostních složek. Dalším problém je, že chová ovce a ty přehání po této příjezdové cestě, kterou jsme vybudovali na vlastní náklady a nechává je schválně na cestě postávat a pást Nemáme nic proti tomu aby je po cestě přehnal na pastvinu, ale nechceme aby nám bránily využívat příjezdovou cestu v rámci věčného břemene. Dokonce jednou nastal případ, že se mamince, která bydlí ve stejné vesnici udělalo po operaci špatně, já jsem za ní spěchala a musela jsem čekat, až ovce cestu před autem uvolní. Nechci si ani představovat situaci, že by k nám potřebovala dojet sanitka atd. I přesto, že jsme ho na to upozornili, nechává ovce při přehánění na cestě takto stále. Další problém je údržba příjezdové cesty. Manžel cestu kosí, ted jsme dosypávali na vlastní náklady v rámci renovace štěrkem. Skoro pokaždé když cestu tedy nějak udržujeme za námi přijde s tím, že se mu to nelíbí a klade různé požadavky co můžeme a nemůžeme dělat. Otázky tedy zní... 1. Máme právo na bezpodmínečný ničím neomezený přístup po příjezdové cestě po jeho pozemku, který je vázaný na našem věčné břemeno práva chůze a jízdy ? Nebo nás může nějakým způsobem v právu jako vlastník pozemku omezit? 2. Máme právo na údržbu cesty tak aby mohla být podle břemene práva chůze a jízdy využíváná? A musíme mu tyto úkony pokaždé hlásit ? Chceme s ním zkusit jednat písemně a oficiálně ho vyzvat k respektování našeho věčné břemene a práv z něho vyplývajících. A proto bychom potřebovali právní stanovisko pro argumentaci.
Dostal jsem za ůkol zjistit jak sepsat návrh na věcné břemeno. Máme v zahrádkářské osadě, společnou elektřinu a vodu a potřebujeme zabezpečit trvalý přístup k těmto rozvaděčům pro uživatele. Prosím o info jak postupovat, případně jestli smlouvy vypracujete a za jakou cenu.
dobry den prosim chtela bych.Mamince zamřel syn,obě dědičky přijeli obě dědictví.mezi sebou se dohodli,družka po synoj vezme šechni dluhy a pohledavky na sebe,a maminka jeden podíl z domu po babičce dědictví.soud dědictvi uznal a potvrdil bylo ukončeno v roce 2017.tet se mamince ozvala banka že se má dostavit k soudu kde se bude projednavat pohledavka.mohu uplatnit u soudu narok na promlčecí lhutu a zdraví maminky.děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, chtěl bych se rozvést. před 27 lety jsem dostal od rodičů barák, který jsme společně přestavěli. Investice v té době cca 500000,-. V listu vlastnictví jsem uveden jen já a moje matka a brácha jako věcné břemeno. Z čeho musím manželku vyplatit.
Dobrý den, bratr mi chce darovat nemovitost, kterou vlastníme každý1/2, s tím, že zde bude mít věcné břemeno. Kdysi když nám otec nemovitost daroval, měl zde zřízené také věcné břemeno, které dosud není zrušeno. Otec zemřel 2016. Je možné, aby mi bratr daroval nemovitost s tímto věcným břemenem, které já bych posléze zrušila? Nebo musíme zrušit oba? Děkuji za odpověď
Dobrý den,vlastním polovinu bytu po matce,a druhou polovinu vlastní můj synovec,který byl nyní soudně uznán jako zbaven finanční svéprávnosti.Chtěli jsme byt prodat,co to pro mne znamená,kdo bude rozhodovat o tom,že se může prodat i synovcovo polovina.Bojím se,že to bude zdlouhavé a budu si muset brát právníka?Ještě upřesním,matka každému z nás polovinu bytu dala darem.
do 12 hodin
Dobrý den ,přejdu rovnou k dotazu . V těchto dnech řešíme dědické řízení . Na jaře 2022 zemřel otec .Majetek byl půl na půl z mámou . Dle dostupných informací ze zákona je následovné rozdělění otcovy poloviny na tři části , jsme 2 bratři a matka .... s tímto rozdělením jsem smířen a takto bych to chtěl . Bratr přišel s návrhem matka věcné břemeno já a on bychom se stali majiteli 2 půlek . Z určitých důvodů s tím nesouhlasím.Co tedy v tomto případě rozhoduje . Děkuji za odpověď
Zdravím manžel,před asi 8lety doroval sestře svůj podíl na nemovitosti,který zdědil po matce se slibem ,že mu přenechá být, bohužel k tomuto nedošlo došla jen SMS , že se máme do 14 dní vystěhovat,že být je již prodány,tomuto ještě předcházelo vyhození a znemožnění vstupu do nemovitosti ,kde má dosud trvalý pobyt,a vše zděděné po matce , protože se toho sestra zřekla v jeho prospěch,došlo k úmrtí otce a a ona ho neuvedla na partě a ani nedala vědět, že zemřel u notare řešena pozůstalost obdržel jen finance,které mu vyplatil ústav v kterém se otec nacházel a třetina věci po něm nebyla opět vydána,touto dobou došlo k prodeji nemovitosti a opět bez možnosti si vzít své věci nebo věci po matce a otci prosím o radu zda jde vzít dar zpátky pro nevděk a špatné chování děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, otec nabyl byt po rozvodu s maminkou. Poté se znovu oženil a napsal byt na svou druhou ženu s podmínkou dožití. Mám jako syn po otcově smrti na byt právo? Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně věcného břemene a konkrétně užívání nemovitosti jakoukoliv třetí osobou spolu s osobou mající věcné břemeno. Ať už rodinného příslušníka a nebo osobu cizí. Může tato osoba užívat nemovitost spolu s osobou s věcným břemenem? Prosím pokud by to bylo možné najít i podle jakého zákona a znění tak může/nemůže užívat. Děkuji za pomoc,
Dobrý den! Můj dotaz zní: jaká je sazba dědické daně v první skupině, tedy například matka - syn nebo matka - vnuk? Typické dědictví: nemovitost, byt v osobním vlastnictví nebo družstevní podíl. Laickým pohledem do snadno dostupných veřejných zdrojů se zdá být odpověď jasná: žádná daň se neplatí. Nicméně v mém okolí jsou lidé, kteří tvrdí, že dědili a platili. V čem může být háček?
do 6 hodin
Dobrý den Odstěhoval jsem se že společné domácnosti.Jiz *** měsíce žiju s novou partnerkou.Oba vedeme řádný život a máme zaměstnání. Ještě jsem neřešil rozvod.V manželství mám nezletilou dceru. Mam otázku zda si můžu dceru vzít k sobě na prázdniny i když s tím její matka nesouhlasi.(nemáme vyřešeno žádnou dohodou a přes moji snahu se domluvit se mnou její matka nekomunikuje) Může si její matka klást podmínku ,že v té době kdy budu mít dceru u sebe ,nesmí s náma být má nová partnerka a vídat se s mojí dcerou? Jakou mám povinnost oznámit manželce že si dceru beru aby nemohla třeba na policii hlásit únos dítěte.Nechci dceru odvézt do zahraničí jednalo by se o pobyt v ČR Děkuji za odpověď
do 6 hodin
Dobrý den,potřebuji poradit.Manžel má dům,který vlastní a jeho maminka tu má věcné břemeno a bydlí s námi a užívá vše.Ale má tu napsané trvalé bydliště manželova sestra,která tu nebydli jiz nekolik let a bydlí jinde,bohužel se spolu nebaví.Pokud by manželova maminka zemřela,má sestra nárok na majetek,když tu má trvalé bydliště?Popřípadě,jak dociliit toho aby se odhlásila.Děkuji
Dobrý den, mám dotaz ohledně koupě nemovitosti. V dubnu jsme s manželkou podepsali rezervační smlouvu na dům. Do dnes nemáme kupní smlouvu - majitelé nám zatajili, že je potřeba zřídit věcné břemeno k sousedce. Dozvěděli jsme se o tom při odhadu kupované nemovitosti. Do dnes jsme situaci neřešili, protože nám bylo přislíbeno vyřešení a zapsání věcného břemena na katastr. Zároveň v této době byla námi kupovaná nemovitost zatížena jiným věcným břemenem bez našeho vědomí. Není toto podvod ? Případně jak danou situaci řešit.
Dobrý den, dostala jsem se do tíživé rodinné situace a potřebovala bych prosím poradit. Má sestra má dluhy u nebankovních společností, bydlí společně s matkou, kde mají trvalé bydliště. Nemají spolu žádný dokument. Je to dům o dvou bytech. Pracuje. K 31.8. ji matka vyzvala, aby se odstěhovala. Sestra nechce odejít. Otázka č. 1)Může se sestra nějak právně ohánět, nebo jako nemajitel ničeho nemá na nic právo? 2)Existuje nějaký dokument na souhlas s přehlášením TP? Kam se po žádosti na přehlášení matkou sestra má přihlásit nově, když asi půjde na ulici? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,po náhlém úmrtí otce řešíme dědictví,kdy polovinu baráku vlastnil otec a polovinu vlastní matka.Jsme dvě dcery a chtěly bychom se dědictví po otci vzdát ve prospěch matky.Dotaz je,zda a jaké finanční náklady by vznikly matce,jako jediné dědičce?
Mám chalupu. Získala jsem jí darovací smlouvou od matky a otčíma. Otčím je alkoholik a hrozily mu exekuce, tak jsem chtěla pomoct, aby o chalupu, ve které žili, nepřišli. Matka před šesti lety umřela a otčím tam stále žije, má tam trvalé bydliště ale žádnou smlouvu, kromě elektřiny nic neplatí i přesto, že bylo ústně domluveno, že já budu platit daň z nemovitosti a on vše ostatní. Ráda bych nějaký nájem nebo vystěhování. V obci pořád něco dluží a je mi už trapně, že mi volá starosta..
Dobrý den, mám dotaz ohledně rodiny mého syna. Žijí s manželkou odděleně a mají 7 měsíční dcerku. Žádost o rozvod není podaná. Matka žije s dcerou u svých rodičů. Syn by chtěl malou mít častěji u sebe. Má matka povinnost mu ji po nějakou dobu dát? Ona nechce, že na něho není malá zvyklá. Musí ji vidět pouze venku v kočárku a za přítomnosti matky. Jaká má práva otec dítěte a jak by měl postupovat? My jako prarodiče ji tedy nevidíme téměř vůbec.
do 12 hodin
Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně dědictví moje matka se svým bratrem přijali dědictví a on neplatí dluhy( za 4 měsíce nic nezaplatil) které s ním přijal teď prodávají byt na který si i on dělá nárok. Lze ho z důvodu neplnění podmínek vyloučit z nároku na dědictví ?
Dobrý den. Musí mít oprávněná osoba před zřízením věcného břemene k bytu trvalý pobyt v předmětem bytě? Jedná se o právo z věcného břemene - zákaz zcizení a nezatížení bytu po dobu života ve prospěch oprávněného.
Dobrý večer měl bych na vás dotaz...s bývalou přítelkyni máme syna ve střídavé péči, před dvěma měsíci jsme měli soud,kde se řešilo plánování prázdnin. Matka dítěte u soudu nesdělila nic o vycestování syna mimo ČR. Když byl syn u mě na prázdninách jsem matce psal jestli mají v plánu během zbytku prázdnin vycestovat mimo ČR,odpověď zněla (kdyby jsme nějak jely budu tě i formovat). Pak jsem předal syna do konce prázdnin zpět k matce.V pátek v 19:10 mi došla SMS s oznámením že se synem odjíždí do Chorvatska.Vice informací nemám i přes můj nesouhlas vím že se v Chorvatsku nachází...Chtěl bych se vás zeptat jak mám dále postupovat když matka nerespektovala můj nesouhlas a přesto vycestovala s ním synem...děkuji za odpověď
Dobrý den, mám přítelkyni na Slovensku. Je to svobodná matka dvou nezletilých dcer, přičemž u jedné z nich jsem zapsán v RL jako otec a nese moje příjmení. Chtěly bychom spolu žít a tvořit rodinu i s druhou dcerou u nás na Moravě. Její otec však s odstěhováním dcerky souhlasit nebude. Otec nemá soudně stanovené výživné, ale matce přispívá a navštěvuje ji. Co v takovém případě dělat?
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Manžel by si chtěl osvojit nezletilého syna,kterého mám z prvního manželství. Biologicky otec zemřel. Loňského roku jsem podepsala Dohodu s jeho matkou o styku s vnukem. Tuto dohodu od ledna letošního roku matka bývalého nedodrzela(již za vnukem neprijela). Mezitím si vsugerovala,že vnuk není jejího zesnulého syna(mám podloženo SMS zprávami). Teď se zase chce se synem potkat. Zajímalo by mne,zda-li osvojenim úplně zanikne vztah s ní a mého syna?Jelikoz jsem cetla,ze osvojenim zanikaji veskera prava a povinnosti k puvodni rodině.Předem děkuji za odpověď. Hezký den
do 6 hodin
Dobrý den, měla bych dotaz. Před více lety mi zemřel tatínek a po smrti jsem se zřekla jedné čtvrtiny rodinného domu ve prospěch bratra. Tento dům byl rozdělen na polovinu maminky a polovinu bratra. Nyní přišel bratr s návrhem ,že si nechá dům přepsat pouze na sebe. Maminka s tím souhlasí. Maminka je umístěna v domě pro seniory a v domě tudíž nebydlí. Vše kolem maminky zařizuji já. Mohu s tím něco dělat, mohu nesouhlasit s přepisem domu. Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Dobrý den, babička nám před necelými dvěmi lety darovala dům na základě darovací smlouvy. V darovací smlouvě je i reálné břemeno - obdarování jsou povinni se o dárce postarat - obstarání léků, zajištění doprovodu k lékaři, obstarání běžných nákupu a to od okamžiku, kdy si o to dárce požádá. Babička se rozhodla, že si teď v sobotu zavolá a my ji v pondělí odvezeme po doktorech a nebere ohledy na to, že oba obdarování jsme v práci. Když jsme řekli, že doprovod obstarame ale nebudeme to my, vyhrožuje, že je to porušení, a že ji nemůžeme stresovat jízdou s cizím člověkem. Snaží se o to, abychom toto břemeno porušili. Na co má v takovém případě nárok? Můžu si ze dne na den zavolat bez předchozí domluvy, když se nejedná o akutní stav?
do 12 hodin
Vlastním s manželem rodinný domek (SJM), Svoji polovinu mu chci darovat.Na domku je věcné břemeno( hypotéka ) , Poradíte mi jak napsat darovací smlouvu a jaké podklady k tomu budu potřebovat?
do 12 hodin
Dobrý den prosíme o radu před nedávnem nám zemřel otec bylo dědické řízení jsme tři sestry vzdaly jsme se dědictví e prospěch matky s tím že souhlasila že prodáme dům do života matky vstoupil pan X který měl prodat auto po otci a zaplatit dědickou dan dan není dodnes uhrazrná shce nám prodávat dům matka je z něho uplně zblázněná máme strach že příjdem o dům peníze za auto dodnes nemáme podáme trestní oznámení na policii. let nechce prodat dům přes ralitní kancelář můžeme matku zbavit částečné svépravnosti děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, mám v opatrovnictví maminku a známí mě požádali o prodej malého kousku pozemku, který je v jejím vlastnictví. prosím o radu, jak podat žádost k opatrovnickému soudu o prodeji jejího majetku, pokud výtěžek bude použit pro její potřeby.
Dobrý den. Obracím se na Vás ohledně problému s mým švagrem. Bydlíme v rodinném domě, který je rozdělen na dvě bytové jednotky. Dům je mého manžel, na něhož dům za svého života převedla jeho maminka, která ale rovněž udělila věcné břemeno mému švagrovi, který teď tedy bydlí ve spodní části. Jenže je velmi problémový, nechodí do práce a má problémy s alkoholem. Celý den prosedí u počítače a v domě takřka s ničím nepomůže. Dole v bytě je neskutečný nepořádek, v pokoji, kde švagr tráví veškerý čas, to neskutečně zapáchá, na zdích je plíseň a povalují se tam lahve od alkoholu. Je možné vzhledem k problémovému soužití švagra z věcného břemene vyvázat a za jakých podmínek?
Dobrý den . Prosím o pomoc umřela mi maminka po tezké nemoci bohuzel se nestihl prepsat barak na me na syna sem jediny dedic jen se chci zeptat kolik procent z nemovitosti je dan dekuji
Bydlím s manželem v rodinném domku jeho matky.Máme syna.Jeho matka nechce ,abych už v tomto domě bydlela.Nemám kam jít.Mám právo na ro,abych tam mohla dále bydlet?Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, pracuji ve školství a jedna ukrajinská matka mě začala urážet, osočila mě z šikany dcery a ukrajinofobie. Veškeré bezdůvodné slovní napadení od matky mám v mailu. Paní na mě podala oficiální stížnost u ředitelky školy. Chtěla bych se zeptat, zda mám kontaktovat nějakého právníka, aby mě v daném jednání zastupoval. Jelikož bych chci od dané paní omluvu. Děkuji za radu
Dobrý den, potřebovala bych poradit , chceme přepsat pozemek , který je zatížen věcným břemenem z 1 vlastníka na 2 vlastníky kdy každý bude vlastnit 1/2 pozemku. Nevím jak to věcné břemeno mám zahrnout do darovací smlouvy aby bylo vše právně správně. Mohli by jste mi prosím poradit ?
do 12 hodin
Dobry den, muj soused se na me obratil s prozbou o vedeni vodovodu prez muj pozemek a zrizeni smlouvy věcného břemene - služebnosti na pozemku. Zajimalo by me jake nevyhody tato smouva obnasi a jak cely proces probiha.
do 12 hodin
Situace: jsme tri bratři, dnes jsme byli u maminky na domluvu ohledně dedictvi. Maminka vlastni pouze jednu nemovitost, kterou chce odkazat nejmladsimu synovi. Ostatnim majetkem nedisponuje. A chce jeste za sveho zivota, aby my dva zbyli bratri se zrekli teto nemovitosti ve prospech nejmladsiho bratra. Bohuzel ja jsem v Ceske republice jednou za pul roku a vim, ze budeme muset navstivit notare (nejspis). To ted nestihneme. Ale myslite, ze by v soucasne situaci, kdy jsme se jen tak uvnitr rodiny dohodli, tak pro klid duse maminky, podepsali mezi nami dokument, kde se shodujeme na tomto postupu? Nez to zoficializujeme u notare. Napr. smlouva/cestne prohlaseni, ze se vzdavame domu ve prospech nejmladsiho bratra?
do 6 hodin
Dobrý den, moje babička s dědou, mají tři děti. Jedním z nich je můj tatínek. Situace je taková, že můj tatínek v lednu umřel, a v srpnu umřel i jeho tatínek (můj děda). Já mám pouze jednu sestru a maminku. Dědictví po mém tatínkovi je vyřešené (všeho jsme se se sestrou vzdaly ve prospěch maminky). Nyní budeme řešit dědictví po dědovi. Závět žádnou nezanechal. Majetek je v SJM. Bude se dědit byt, chata a auto. Chtěla bych vědět zda já i moje sestra máme nárok na dědictví (za našeho zemřelého tatínka) a jaký podíl v % budeme dědit.
Dobrý den, řeším jednu věc. Když Matka dítěte podá žalobu u soudu na otce dítětě na vymáhání alimentu, následně je nařízeno exekuční vyrovnání. Může to dítě žádat o pozastavení exekuce (plnoleté dítě) nebo může žádat o pozastavení pouze ten, kdo žalobu navrhnul a nebo dlužník (Matka nebo otec). Děkuji
do 6 hodin
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,můj otec byl před X lety obdarován domem od své matky. Pote byla sepsána dohoda, že otec musí vyplatit svého bratra X Kč do 1 roka po smrti jejich matky ale obdarovaný otec zemřel, tak mě zajímá když ze zákona zdedim onen darovaný dům jako jeho dcera , jestli je má povinnost té výplaty X Kč pro otcova bratra dle jejich sepsané dohody." Otec je povinen vyplatit svého bratra do 1 roka po smrti jejich matky. Ale jejich matka stále žije. Dekuji
do 12 hodins přílohami
Dobrý den,chci se zeptat můj otec byl obdarován domem od své matky před X lety a byla sepsána dohoda o vyplacení otcova bratra X Kč do roka po smrti jejich matky.Otec zemřel takže se ptám nejspíš povinos výplaty přechází na mě jako otcova dcera.Jejich matka žije a chce vyplatu z té dohody pro druhého syna zrušit za jeho velmi hrubé chování.V dohodě je že můj otec má vyplatit bratra .Jenomže jejich matka, po smrti obdarovaného syna chce zrušit výplatu.Staci sepsat závěť že ruší dohodu k vyplacení druhého syna ,který měl být do budoucna vyplacen mým zesnulým otcem,momentálně nelze přepisovat níc ,protože není moje dědictví uzavřené ale otcova matka je stará X let .Ptám se jestli do budoucna sepsanou závěti zruší dohodu při které byla účastník s mým otcem.Dekuji doufám že to z mého popisu porozumíte.Dekuji
do 12 hodin
Dobrý večer. Jsem těhotná a blíží se termín porodu. Otec dítěte tvrdí že otec není a o ani jednoho z nás nejeví zájem za celou dobu se ani nezeptal zda je malý v pořádku a místo toho mě poslal na potrat takže budu požadovat testy otcovství a alimenty vše přes soud ale jeho maminka chce aby si dítě brali někdy na hlídání i když se nezajímají takže netuším jak si to představující komunikace s nimi moc nefunguje oba dva jsou arogantní a povýšení ale je nějaká šance aby soud nedovolil popřípadě střídavou péči jen ještě chci objasnit mně ani otci nebylo ještě 18 a moje maminka bude ho mít do mích 18 v opatrovnictví
Bratr s manželkou a tetou jsou vlastníci nemovitosti.Já s matkou jsme se v dědickém řízení podílu zřekli v jeho prospěch.Matka má v chalupě břemeno na doživotí. Dnes chodí o dvou francouzských holích a syn jí nechce dát klíče od druhého vchodu,kudy to má blíž k dceři.Syn se o matku nestará. Pečující je dcera.Klíče od nemovitosti jí odmítá dát.
Mám dotaz, zda můžou přejít dluhy z dcery na matku v případě dceřiného úmrtí, popřípadě exekuce za neplacené zdravotní pojištění a pokuty, nebydlí a nezdržuje se na trvalém místě pobyty matky. Je možné se oficiálně dcery zřeknout?
Dobrý den, potřebovala bych Vaší radu. Moji mamince je X let. Momentálně musí řešit problém se sousedkou, která si koupila domek vedle maminky a která se domáhá chodit přes její pozemek. Vím,že existuje jakási cesta služebnosti . Sousedka si ale koupila domek v roce X s tím,že má přístup z druhé strany domku,je to na vesnici v kopci. Všichni tam mají zhoršený přístup i příjezd k domům. No a mamince přišel najednou dopis od advokáta paní sousedky,že by chtěla odkoupit část pozemku, aby mohli chodit pohodlněji,než z té druhé strany. Ale maminka nechce pozemek prodat a ani si nepřeje, aby tam sousedka chodila (chodila by vlastně přes její dvorek). Myslíte si,že máme nějakou šanci se nějak bránit? Paní sousedka chce podat žalobu a bylo nám řečeno že má na to právo chtít chodit a dokonce jezdit přes maminky pozemek?! Sousedka se nikdy nepokoušela s maminkou domluvit a to to má 20 kroků, je taková hodně zvláštní. Maminka si s povolením dala na hranici svého pozemku plot,který se udělal vyndavací, kdyby bylo potřeba, třeba stěhovat, nebo něco těžkého dostat k sousedce. Protože z té druhé strany mají úzkou uličku. Asi sama usoudila že jsme to udělali schválně, ale maminka si tam ten plot dala ještě, když tam nikdo nebydlel, protože předchozí soused byl velice agresivní, tak se bála aby se tam nenastěhovali další zlý lidi. A povolení na to má. Je to takové komplikované celé, ale myslíte, že má maminka taky nějaké právo na to,žádat, že si nepřeje aby tudy sousedka chodila? Moc děkuji za Vaše rady.