Zemřel mi otec, mám na něj právo a moje matka ho dostávala několik let, protože mi
Dotaz
Dobrý den, měl bych dotaz co se týče sirotčího důchodu. Zemřel mi otec, mám na něj právo a moje matka ho dostávala několik let, protože mi nebylo 18 let. Zletilý jsem od ledna, ale bylo mi řečeno že i teď bude sirotčí dostávat moje matka, protože u ní bydlím. Dneska jsem se ale dočetl že bych to měl dostávat já a ona ho bude dostávat pouze když já podepíšu čestné prohlášení že to tak chci. Chci se zeptat jak to tedy je, jestli nejsem objetí nějakého podvodu.
Odpověď od:
JUDr. Bc. Monika Ježková
Advokát
Dobrý den,
od okamžiku, kdy Vám zemřel otec, Vám náleží sirotčí důchod. Je to Váš důchod, nikoho jiného. Po dobu Vaši nezletilosti Vám byl správně vyplácen k rukám matky a Vaše matka byla povinna s ním nakládat ve Váš prospěch a měla za něj hradit Vaše potřeby. Dávku vyplácí místní OSSZ, kde byla v po smrti Vašeho otce podána Vaší matkou žádost o výplatu důchodu. Důchod je vyplácen bezhotovostně na nahlášený bankovní účet nebo v hotovosti složenkou, záleží, jak si to daný klient nastaví. Takže pokud jste neprovedl na OSSZ změnu účtu, je to pořád zasíláno na účet matky. Doporučuji zajít na místně příslušný OSSZ s žádostí o změnu zasílání částek na Váš účet. Určitě máte nárok, aby byl Váš důchod vyplácen Vám, jako dospělému člověku. O podvod se nejedná, pokud jste změnu účtu neprovedl. Čestné prohlášení je potřebné v případě, že jste zletilý a přijde na OSSZ s žádostí o změnu zasílání peněz na jiný účet, který ale nevlastníte. Můžete matku požádat o předložení vyúčtování, jak s vašimi finančními prostředky nakládala či nakládá, vyúčtování je i soudně vymahatelné.
Hezký den!
Předchozí dotaz
V inzerátu bylo uvedeno, že je všude nová elektřina, zapomněli jsme uvést, že v zadním pokoji
Dobrý den, s bývalým manželem jsme prodali nemovitost a kupující uvedli, že našli skrytou vadu na domě. V inzerátu bylo uvedeno, že je všude nová elektřina, zapomněli jsme uvést, že v zadním pokoji jeden rozvod zůstal starý. Neměli jsme v úmyslu nic zamlčovat, kupujícím jsme se snažili před prodejem všechno sdělit. Nyní nás obviňují z úmyslné skryté vady na nemovitosti a požadují snížit cenu o 50.000,-. že tolik stojí oprava a v tom, že je náhrada ušlého zisku z pronájmu jejich bytu, protože se kvůli této opravě nemohou nastěhovat. Dům je zcela funkční a jedná se o jeden starý rozvod v zadním pokoji. Nabídli jsme jim opravu. S tím nesouhlasí a nadále trvají na 50.000,-. Jejich právník nám napsal toto: Opravdu můj klient nestojí o opravu od pana Müllera, a to hned z několika důvodů. Klient již má domluvenou práci od odborníka, který práci řádně odvede a klient od těchto prací bude mít i řádné dokumenty. Tyto práce má již rozjednané, takže přerušením by došlo k porušení smluv ze strany mého klienta, s čímž jsou spojeny smluvní pokuty. Kromě toho, že by pan Müller "opravil starý kabel", tak jsou zde potřeba další zednické práce, které již mému klientovi nikdo hradit nebude.
Dále bych chtěl poukázat na fakt, že tyto zjištěné vady, které jsou v rozporu s kupní smlouvou a inzerátem o nemovitosti zakládají mimo jiné i právo na odstoupení od smlouvy ze strany mého klienta. To by pro Vaši stranu tedy znamenalo, že byste museli uhradit celou kupní cenu domu, a to samozřejmě ještě předtím, než by byla nemovitost přepsána zpátky na Vaši osobu a než byste s ní mohli jakkoliv disponovat. Kromě kupní ceny by zde vznikla mému klientovi i další škoda, která by představovala nemožnost pronájmu nemovitosti, kde nyní bydlí a kde by v případě navrácení nemovitosti musel dále bydlet. Toto by zakládalo mému klientovi právo na náhradu škody ve výši 193.200,-- Kč - klient má již podepsanou nájemní smlouvu od 1. 6. 2022 na 12 měsíců při nájmu 16.100,-- Kč měsíčně. Kromě Kupní ceny byste tedy museli uhradit i tuto částku.
Věřím, že dojdeme ke smírnému řešení věci, a to formou slevy z kupní ceny ve výši 50.000,-- Kč. Tato částka může být placena i formou splátek - 5.000,-- Kč měsíčně.
My by jsme samozřejmě zednické práce také zaplatili, oni již započali nové úpravy domu a část zdi vybourali a tam našli ten starý kabel. Jinak jsou opravdu v domě nové rozvody, dům je starý po rekonstrukci.
Co teď? Děkuji Vám za odpověď.
Další dotaz
Muž se na přání ženy odstěhoval do jiného bytu, ovšem nájem bytu, kde žije žena s
Dobry den, rada bych pravni radu pro muze, jak se chovat v pripade manzelskeho vztahu se dvemi detmi, kdy se zena rozhodla ze vztahu odejit, a jiz pred podanim navrhu rozvodu brani muzi ve styku s detmi. Muz se na prani zeny odstehoval do jineho bytu, ovsem najem bytu, kde zije zena s detmi, a vsechny ostatni naklady, plati on, jelikoz je zena nezamestnana. Muzi jde o nejvice korektni chovani, aby zena nemohla cokoliv potencialne vyuzit v jeho neprospech u rozvodoveho soudu. Dekuji.
JUDr. Bc. Monika Ježková
Advokát
Štítky:
Nejnovější dotazy:
Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.
Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?
Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu
Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno.
Děkuji za odpověď
Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu
Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře?
Děkuji.
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?
Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Podobné dotazy
Potřebuji se zeptat ohledně dědictví, můj Deda zanechal poslední vůli a prohlášení o vydedeni mého otce pro marnotratnost, notarka mi řekla ze díky tomu vydedeni dostanu otcovo povinny díl Ja ? Kolik je to ? Je to 1/4 ? Notarka mi dále tvrdí ze ten díl je jen z peněz na ucte ve hře je ještě nemovitost, která je odkazana ve vůli mě, ale notarce se nelíbí podmínky ve vůli a uvažuje o zneplatnení, je ten díl i z toho domu ? Děkuji
Dobrý den.
Jsme tři sourozenci. Ja s manzelem zijeme s detmi v dome, kde jsem se narodila.
Sestra zije v byte v jinem meste a bratr si stavi dum.
Maminka na me muj rodny dum prepsala darovaci smlouvou. Maminka ale s nami v dome zije a zit bude(vecne bremeno).
Muj bratr se vzdal naroku na jakoukoliv kompenzaci, se sestrou jsem se dohodla na financni kompenzaci. Nyni jsme se ale nepohodly a ona najednou nasi slovni dohodu zrusila a nastolila si nove podminky. Bud ji vyplatim cca 3x vetsi castku, nez na ktere jsme byly domluvene nebo ji prenecham dum.
Pry to bude resit s advokatkou.
Moje otazka zni, zda muze byt v tomto uspesna a vazne si muze vymahat pravne kompenzaci na nemovitost, kterou jsem dostala darem.
Dobrý den. Měl jsem auto na splátky od soukromé firmy které jsem zaplatil.. Poslední splátka měla být srpen 21 a já platil do ledna 22 vznikl přeplatek 17 105kc který chci samozřejmě zpět. Firma musela dobře vědět že už mám zaplaceno jen se na mě obohatila. Odeslal jsem email že žádám přeplatek ale nevím jak dál. Odepsali mi SMS že předají účetní a vyjádří se za měsíc.. Mají nějaký termín do kdy se musí vyjádřit? Chtěl bych aby to bylo během týdne.. Jejich chování k lidem je otřesné a za vše dávají ihned pokuty a vyhrožují policii .Prosím o radu co napsat aby nehledali klíčky a čas..
Dobrý den,jsme vlastníci bytu v přízemí ve čtyřbytovce. Pro záměr vyvložkování komína a napojení plynového ohřívače jsme si nechali provést revizi tohoto komína. Bylo zjištěno, že komín končí na úrovni stropu našeho bytu, t.j. máme důvodné podezření, že majitelem bytu byly provedeny nepovolené stavební úpravy spočívající v odstranění komína za účelem rozšíření koupelny. Může se soused bránit, že tyto úpravy on neprovedl, a že byly provedeny předchozím nájemcem či majitelem? Děkuji
Dobrý den, dcera zdědila po matce chalupu. Na ní bohužel je břemeno odsouhlasené matkou ve prospěch banky - ručení za úvěr 3,9 mil na dostavbu domu příbuzné osobě. Tato osoba odmítá zrušit břemeno, přestože má dost nemovitostí, aby mohla ručit svým majetkem.
Dcera žije v zahraničí a chtěla by chalupu prodat. Lze nějak danou osobu donutit, aby neblokovala prodej chalupy?
Např. požadovat finanční měsíční úhradu za toto břemeno?
Dobrý den,
Jde o moji babičku (matku mé matky). Nikdy s ní v naší rodině nebyly dobré vztahy a ani se sousedy je neměla. Došlo to až tak daleko, že jí rodiče koupili byt, protože po hádce se sousedy v jejím domě žít nemohla. Její dům byl ještě za života obou prarodičů darován mé matce a to bez práva dožití. Má matka před 4 lety zemřela a dům v dědickém řízení zdědil můj otec po vzájemné dohodě se mnou. Od té doby se o babičku stará i když k ní už nemá žádné vazby. V bytě ji nechal, nemají spolu smlouvu a platí jen směšný nájem. Babička má mimo mé zemřelé matky i syna, který bydlí stovky km daleko a o matku nejeví zájem i přes několik upozornění, že by se o ní měl postarat. Babička mého otce denně telefonicky následně i osobně terorizuje, do pečovatelského zařízení nechce, protože si užívá pohodlí a levného ubytování, dochází k ní charita. Je nějaká právní možnost aby se syn o matku postaral? (o vyživovací povinnost zde nejde). Pokud ne,jak byste situaci řešili?
Děkuji.
Dobrý den,
vdaná jsem 29let. Vztah manžela (je jedináček, otec již nežije) se svou matkou asi tak: zavolá jí 2x ročně, když jede na sraz třídy (1x za 2-3 roky) staví se u ní. Matka - bez většího zájmu o naši rodinu. Neléčená alkoholička. Nyní nesamostatná, na lůžku v ústavu. Manžel má tetu (sestra jeho matky) a bratrance. Teta (i bratranec) se o matku manžela starala více, bydlí blíže. Manžel byl s tetou (s ní dobré vztahy) v ústavu za svou matkou. Matka bydlí v garsonce, kam se už nevrátí. Na dotaz, co bude s bytem, nedostal odpověď ani od matky (mluvila z cesty), ani od tety(vyhýbala se odpovědi). Má podezření, že matka garsonku již nemá, má ji bratrance. Může manžela matka vydědit, aniž by to věděl? Co když ji darovala? Může získat manžel garsonku zpět? Nebo alespoň nějaké vyplacení? Co má dělat?
Dobrý den. Jsme vlastníky bytu ve 4-bytovce, kde jsou ostatní 3 byty rovněž v soukromém vlastnictví. Není zde založeno společenství vlastníků. Dlouhodobě zde nebydlíme, pouze občas přijedeme na kontrolu bytu. Úklid společných prostor máme zajištěn smluvně jedním vlastníkem bytu, ostatní správu vykonává smluvně bývalý vlastník bytů, stavební bytové družstvo. Před 10 lety byl dům napojen na vodovod (1 patní+4 podružné VDM). Smlouvu s dodavatelem vody máme všichni. Vyúčtování jsme doposud kvůli naší zanedbatelné spotřebě neřešili, probíhalo vždy na kusu papíru a částce sdělené jedním z majitelů bytu telefonicky. Nyní byt chceme prodávat a pátráme, jestli je takovýto způsob správný. Dokonce jsme zjistili, že dodavatel vody neposílá fakturu, což nám přijde absurdní. Je to vše správně?
Mám kupovat garáž, přesně podíl 1/2 pozemku se stavbou garáže. Jedna se o dvě garáže nad sebou. ta kterou bych měl koupit je horní (o něco horší).
Ve smlouvě o převodu podílu mi chybí zmínka o tom, kterou můžu užívat já. Také si myslím, že by ve smlouvě měla být zmínka o předání klíče. Je v tom problém?
Prodej je prováděn prostřednictví r. makléře.
Dobrý den.
Moje matka s manželem si pořídili byt ve SJM Manželství uzavřeli v roce 1986,byt později.V loňském roce začal mít otčím zdravotní problémy, hlavně demencí. Proto skončil na LDN.Jeho bratr toho využil a dal mu podepsat, že mu odkazuje byt i nějaké pozemky, které zdědil.Mel s sebou asi i nějakého právníka.Letos o Velikonocích otčím zemřel.Od notářky se mamka dozvěděla, že nic dědit nebude, jen jeho bratr.Potrebuji radu, hlavně co se týká bytu. Dá se to nějak zneplatnit nebo bude mamka mít s ním byt napůl?On by tam nejraději nastěhoval svou vnučku.Mamce je 76let a je z celé situace zoufalá,nic jiného nevlastní.
dobrý den, bydlím v domě s více byty. Jsme majiteli bytů. Před nějakou dobou se nad nás nastěhoval nový soused a začal si stěžovat na smrad linoucí se z našeho bytu k nim do bytu okny. Prý je u nás cítit formaldehyd, i u nich prý naměřili zvýšené hodnoty. Chtějí po nás, abychom si nechali vyměnit podlahy, protože pravděpodobně je formaldehyd v nich (jsou staré). Co nám hrozí, kdyby ve svém bytě naměřili zvýšené hodnoty formaldehydu, který se k nim dostane z našeho okna?
dobry den prosim chtela bych.Mamince zamřel syn,obě dědičky přijeli obě dědictví.mezi sebou se dohodli,družka po synoj vezme šechni dluhy a pohledavky na sebe,a maminka jeden podíl z domu po babičce dědictví.soud dědictvi uznal a potvrdil bylo ukončeno v roce 2017.tet se mamince ozvala banka že se má dostavit k soudu kde se bude projednavat pohledavka.mohu uplatnit u soudu narok na promlčecí lhutu a zdraví maminky.děkuji
Dobrý den, potřebuji radu ohledně koupě bytu který je ve vlastnictví města. Byl nám nabídnut odkup městského bytu který máme v pronájmu už 30 roků. Byl nám přidělen v roce 1989 v havarijním stavu tak jsme udělaly celkovou rekonstrukci ,zednické práce, elektroinstalace, vodoinstalace, vše se souhlasem bytového družstva. Bohužel už nemáme žádné doklady jen podepsané svědectví lidí o stavu a vykonaných úpravách. BD nemá žádné doklady. A tak požadujeme zohlednění prodejní ceny . Máme nějakou šanci?
Dobrý den, chtěli bychom synovi darovat finanční prostředky ve výši 3 mil. Kč na koupi bytu, který by si chtěl koupit společně se svou přítelkyní, cena byty 6 mil. Kč. Předpokládám, že časem byt prodají a postaví si dům. Doporučujete sepsat darovací smlouvu?
Bytový dům s SVJ, jeho součástí byty a garáže v soukromém vlastnictví. V Prohlášení vlastníka se ohledně garáží, píše: "Součástí jednotek garáží jsou vstupní dveře." Podle nařízení vlády jsou ale venkovního dveře součástí pláště budovy a tedy ve správě SVJ. Pokud má větší pravomoc Prohlášení vlastníka, může si tedy vlastník garáže vrata vyměnit za jakákoli jiná podle své libosti? K převodu do os. vlastnictví došlo 2002.
Dobrý den, Jsem na začátku uvažování o propojení dvou bytů, mám možnost koupit sousední byt a zajímalo by mě, zda je možné byty propojit, z druhého využít pouze jednu místnost, zbytek prepazit a pronajímat jako byt 1+kk? Děkuji . S pozdravem
Jsem 1/4 spoluvlastník bytu. 3/4 vlastní sestra. Sestra byt pronajala bez mého souhlasu. S tímto pronájmem a smlouvou nesouhlasím. Je tato nájemní smlouva platná? Jak postupovat ohledně anulace této smlouvy? Najemník nemá souhlas spolumajitele bytu. Děkuji.
Dobrý den,vlastním polovinu bytu po matce,a druhou polovinu vlastní můj synovec,který byl nyní soudně uznán jako zbaven finanční svéprávnosti.Chtěli jsme byt prodat,co to pro mne znamená,kdo bude rozhodovat o tom,že se může prodat i synovcovo polovina.Bojím se,že to bude zdlouhavé a budu si muset brát právníka?Ještě upřesním,matka každému z nás polovinu bytu dala darem.
Dobry den
Platím vyživné zletilé dceři i 16 leté dceři , býv. manželovi měsíčně. Při rozvodu jsme se dohodli, že na mimořádné výdaje budem přispívat 1/2, býv. manžel má dcery v plné péči a s dcerami se vůbec nestýkám protože nechtějí.
Jsem povinna platit mimořádné výdaje?
Býv. manžel je po mě chce, na učebnice, koleje vysoké a střední školy našich dcer.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, v září byl na prodejně zakoupen kočár, který jsem dostala darem. Byla zjištěná vada. Proto jsem žádala o reklamaci, měla jsem u sebe daňový doklad a účtenku. Reklamaci po telefonu uznali, měla jsem dostat kočár nový. Při předání se jednalo o jiný kočár. Řekli mi, že můj se již nevyrábí, pokud nesouhlasím vrátí mi finance. Po několika hodinách mi volali, že kočár jsem nekoupila a že vyžadují po mě darovací smlouvu od kupujícího. Musí být tento dokument úředně ověřen a v jaké formulaci? Darovaný je pryč a nevím jestli stihne mi dát podpis do vypršení reklamace. Poradíte mi prosím jak mám postupovat? Děkuji
Dobrý den!
Od února nám teče přes prasklý odpad v bytě nad námi voda. Oni mají v bytě sucho, tak odmítají situaci řešit. Nabídli jsme se, že si opravu provedeme sami ,ale odmítli nám přístup do bytu. Policie nám řekla, že ona nemá co řešit, protože to není úmysl. Napsali jsme doporučený dopis společenství ,ale žádná reakce. Při telefonickém kontaktu, nám je naopak vyhrožováno a úmyslně nám je puštěná voda na hlavu. Chceme to řešit soudní cestou, ale nevíme o co máme nárok žádat. Vše máme zdokumentované.
Nevíme ani jak se žaloba podává a hlavně koho oslovit /soudce, státního zástupce/
Děkuji za radu
Dobrý den ,přejdu rovnou k dotazu .
V těchto dnech řešíme dědické řízení . Na jaře 2022 zemřel otec .Majetek byl půl na půl z mámou . Dle dostupných informací ze zákona je následovné rozdělění otcovy poloviny na tři části , jsme 2 bratři a matka .... s tímto rozdělením jsem smířen a takto bych to chtěl . Bratr přišel s návrhem matka věcné břemeno já a on bychom se stali majiteli 2 půlek . Z určitých důvodů s tím nesouhlasím.Co tedy v tomto případě rozhoduje .
Děkuji za odpověď
Dobrý den. Měl bych na Vás dotaz ohledně způsobilosti k nabití zbrojního průkazu. Před cca měsícem a půl jsem byl zadržen za pěstování rostlin konopí v indoor pěstírně. Byla mi provedena domovní prohlídka, při které jsem plně spolupracoval a vše dobrovolně vydal. Měl jsem doma necelé 3kg sušiny + masti+ vybavení indoor pěstírny. Pěstoval jsem pouze za účelem výroby mastí, které mi pomáhají jelikož jsem od narození invalidní a pohybuji se pouze s pomocí berlí nebo na invalidním vozíku. Nikdy předtím jsem nebyl za nic trestný... A jelikož jsem byl od 21 let držitel zbrojního průkazu a přes 11 let aktivní myslivec i vzhledem k mému hendikepu, tak jsem přišel o největší koníček mého života. V podstatě se mi rozpadl celý můj dosavadní život. A jelikož pořádně nerozumím definici zákona o spolehlivosti a bezúhonnosti pro držení zbrojního průkazu, mám na Vás tento dotaz. Když by můj rozsudek skončil pokutou a nějakou podmínkou, v což doufám. Tak za jak dlouho si můžu udělat nový zbrojní průkaz? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den,
s manželkou se rozvádím a nyní řešíme SJM. Manželka má advokátku. Máme spolu ve SJM dům. Něco ze svého účtu (kuchyň, nábytek, zahrada) za trvání manželství financovala ona, něco já. Dům jsme kupovali na půl před svatbou. Dával jsem návrh, že dostane víc, ale chce ještě víc, že prý do toho domu dala víc. Ještě bych se chtěl zeptat, zda je nějaká možnost když rozvodové stání máme září 2022 a já musím podepsat Smlouvu o smlouvě budoucí na koupě mého nového bytu do konce srpna 2022, kde už mám zálohu a který bych chtěl dál financovat z prodeje mé poloviny domu, aby si manželka nedělala nárok (aby to nebylo později napadnutelné) na půlku z tohoto bytu. Moc děkuji.
manžel daroval sestře svůj podíl na nemovitosti,který zdědil po matce se slibem ,že mu přenechá být,
Zdravím manžel,před asi 8lety doroval sestře svůj podíl na nemovitosti,který zdědil po matce se slibem ,že mu přenechá být, bohužel k tomuto nedošlo došla jen SMS , že se máme do 14 dní vystěhovat,že být je již prodány,tomuto ještě předcházelo vyhození a znemožnění vstupu do nemovitosti ,kde má dosud trvalý pobyt,a vše zděděné po matce , protože se toho sestra zřekla v jeho prospěch,došlo k úmrtí otce a a ona ho neuvedla na partě a ani nedala vědět, že zemřel u notare řešena pozůstalost obdržel jen finance,které mu vyplatil ústav v kterém se otec nacházel a třetina věci po něm nebyla opět vydána,touto dobou došlo k prodeji nemovitosti a opět bez možnosti si vzít své věci nebo věci po matce a otci prosím o radu zda jde vzít dar zpátky pro nevděk a špatné chování děkuji
Dobrý den,
otec nabyl byt po rozvodu s maminkou. Poté se znovu oženil a napsal byt na svou druhou ženu s podmínkou dožití. Mám jako syn po otcově smrti na byt právo?
Děkuji
Dobrý den! Můj dotaz zní: jaká je sazba dědické daně v první skupině, tedy například matka - syn nebo matka - vnuk? Typické dědictví: nemovitost, byt v osobním vlastnictví nebo družstevní podíl. Laickým pohledem do snadno dostupných veřejných zdrojů se zdá být odpověď jasná: žádná daň se neplatí. Nicméně v mém okolí jsou lidé, kteří tvrdí, že dědili a platili. V čem může být háček?
Dobrý den
Odstěhoval jsem se že společné domácnosti.Jiz *** měsíce žiju s novou partnerkou.Oba vedeme řádný život a máme zaměstnání.
Ještě jsem neřešil rozvod.V manželství mám nezletilou dceru. Mam otázku zda si můžu dceru vzít k sobě na prázdniny i když s tím její matka nesouhlasi.(nemáme vyřešeno žádnou dohodou a přes moji snahu se domluvit se mnou její matka nekomunikuje)
Může si její matka klást podmínku ,že v té době kdy budu mít dceru u sebe ,nesmí s náma být má nová partnerka a vídat se s mojí dcerou?
Jakou mám povinnost oznámit manželce že si dceru beru aby nemohla třeba na policii hlásit únos dítěte.Nechci dceru odvézt do zahraničí jednalo by se o pobyt v ČR
Děkuji za odpověď
Dobrý den,potřebuji poradit.Manžel má dům,který vlastní a jeho maminka tu má věcné břemeno a bydlí s námi a užívá vše.Ale má tu napsané trvalé bydliště manželova sestra,která tu nebydli jiz nekolik let a bydlí jinde,bohužel se spolu nebaví.Pokud by manželova maminka zemřela,má sestra nárok na majetek,když tu má trvalé bydliště?Popřípadě,jak dociliit toho aby se odhlásila.Děkuji
Dobrý den.
Půjčil jsem kamarádovi ***kc. Sepsali jsme u právníka dlužní úpis, nechali ověřit podpis. Vše sepsane jal by mělo být. Chci se zeptat na to že splatnost dluhu byla do května tohoto roku ale zatím dluh splacen nebyl. Čekám až prodá dotyčný nemovist ze které by mi měl peníze vrátit.
Můžu ještě čekat nebo bych měl situaci řešit když je už po datumu splatnosti? Dluh jsme sepsali v říjnu 2021.
Dobrý večer,já a má přítelkyně jsme vlastníci bytu v osobním vlastnictví.Před lety jsme ho koupili společně ona s větším vkladem na katastru nemovitosti je zapsáno vlastnictví takto :Ona 2/3 já 1/3 .Bohužel nás vztah vyšuměl a sice spolu žijeme jako spolubydlici s platbami za nájem a služby napůl .Já jelikož už mezi námi nic není bych chtěl byt prodat ona nechce že mě prý za 15 let vyplatí já přesto trvám na prodáni bytu jehož cena vzrostla.Dá se jí nějak právně donutit aby se byt prodal ?
Dobrý den, byla jsem s dcerou /15 let/ u doktorky a nabídla nám nepovinné doporučené očkování proti meningokokovým nemocem. Očkování jsem odmítla, ale bylo mi řečeno, že musím podepsat prohlášení, že odmítám dané očkování. Je tenhle postup správný u NEPOVINNÉHO očkování?Nechci podepisovat jakékoli prohlášení.
Děkuji.
Stavím dům, jehož druhá polovina má jiného majitele. Tento pán se zhostil stavby společné základové desky. Jelikož jsem si teprve vyřizovala úvěr podepsala jsem mu papír, že mu dlužím 250tis. - za práci a materiál (což ale v uznání dluhu specifikováno nebylo.)
Nyní jsem zjistila, že deska je udělaná špatně a je na ni použito dvakrát tolik materiálu než bylo třeba. Jak nyní situaci řešit, chtít podepsat dodatečně smlouvu o dílo( neměli jsme) a pak desku reklamovat? A když nebude chtít podepsat smlouvu?
Dobrý den,
dostala jsem se do tíživé rodinné situace a potřebovala bych prosím poradit. Má sestra má dluhy u nebankovních společností, bydlí společně s matkou, kde mají trvalé bydliště. Nemají spolu žádný dokument. Je to dům o dvou bytech. Pracuje. K 31.8. ji matka vyzvala, aby se odstěhovala. Sestra nechce odejít. Otázka č. 1)Může se sestra nějak právně ohánět, nebo jako nemajitel ničeho nemá na nic právo? 2)Existuje nějaký dokument na souhlas s přehlášením TP? Kam se po žádosti na přehlášení matkou sestra má přihlásit nově, když asi půjde na ulici? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,po náhlém úmrtí otce řešíme dědictví,kdy polovinu baráku vlastnil otec a polovinu vlastní matka.Jsme dvě dcery a chtěly bychom se dědictví po otci vzdát ve prospěch matky.Dotaz je,zda a jaké finanční náklady by vznikly matce,jako jediné dědičce?
Mám chalupu. Získala jsem jí darovací smlouvou od matky a otčíma. Otčím je alkoholik a hrozily mu exekuce, tak jsem chtěla pomoct, aby o chalupu, ve které žili, nepřišli. Matka před šesti lety umřela a otčím tam stále žije, má tam trvalé bydliště ale žádnou smlouvu, kromě elektřiny nic neplatí i přesto, že bylo ústně domluveno, že já budu platit daň z nemovitosti a on vše ostatní. Ráda bych nějaký nájem nebo vystěhování. V obci pořád něco dluží a je mi už trapně, že mi volá starosta..
Dobrý den, mám dotaz ohledně rodiny mého syna.
Žijí s manželkou odděleně a mají 7 měsíční dcerku.
Žádost o rozvod není podaná. Matka žije s dcerou u svých rodičů. Syn by chtěl malou mít častěji u sebe. Má matka povinnost mu ji po nějakou dobu dát?
Ona nechce, že na něho není malá zvyklá. Musí ji vidět pouze venku v kočárku a za přítomnosti matky.
Jaká má práva otec dítěte a jak by měl postupovat?
My jako prarodiče ji tedy nevidíme téměř vůbec.
Dobrý den,
Měla jsem menší nehodu s autem. Viník jsem já. Při sepisování jsem zjistila, že mám propadly řidičák. Může se pojišťovna ppo mě něco chtít?
Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně dědictví moje matka se svým bratrem přijali dědictví a on neplatí dluhy( za 4 měsíce nic nezaplatil) které s ním přijal teď prodávají byt na který si i on dělá nárok. Lze ho z důvodu neplnění podmínek vyloučit z nároku na dědictví ?
Dobrý den.
Musí mít oprávněná osoba před zřízením věcného břemene k bytu trvalý pobyt v předmětem bytě? Jedná se o právo z věcného břemene - zákaz zcizení a nezatížení bytu po dobu života ve prospěch oprávněného.
Dobrý večer měl bych na vás dotaz...s bývalou přítelkyni máme syna ve střídavé péči, před dvěma měsíci jsme měli soud,kde se řešilo plánování prázdnin. Matka dítěte u soudu nesdělila nic o vycestování syna mimo ČR. Když byl syn u mě na prázdninách jsem matce psal jestli mají v plánu během zbytku prázdnin vycestovat mimo ČR,odpověď zněla (kdyby jsme nějak jely budu tě i formovat). Pak jsem předal syna do konce prázdnin zpět k matce.V pátek v 19:10 mi došla SMS s oznámením že se synem odjíždí do Chorvatska.Vice informací nemám i přes můj nesouhlas vím že se v Chorvatsku nachází...Chtěl bych se vás zeptat jak mám dále postupovat když matka nerespektovala můj nesouhlas a přesto vycestovala s ním synem...děkuji za odpověď
Dobrý den, mám přítelkyni na Slovensku. Je to svobodná matka dvou nezletilých dcer, přičemž u jedné z nich jsem zapsán v RL jako otec a nese moje příjmení. Chtěly bychom spolu žít a tvořit rodinu i s druhou dcerou u nás na Moravě. Její otec však s odstěhováním dcerky souhlasit nebude. Otec nemá soudně stanovené výživné, ale matce přispívá a navštěvuje ji. Co v takovém případě dělat?
Dobrý den ,
bydlím v pronájmu,teď mi přišlo vyúčtování za vodu . Domácí ho poslala tak jak měla nejpozději do konce srpna, ale po mě chce abych to doplatila do konce září. Už jsem někde četla že bych to měla doplatit do 4 měsíců, tudíž do konce roku ? Chtěla bych vědět jak to přesně je kolik mám času podle zákona. Děkuji
Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně výpovědi z podnájmu. Jsme 5 člena rodina v podnájmu družstevního bytů kdy se vždy smlouva automaticky prodlužuje o jeden rok a mame se do zítřka vystěhovat z bytů. Pronajímatelka mi poslala výpovědn z podnájmu formou emailu, jenže výpověď není napsaná tak jak by měla ani mě majitelka nepoucila o mich právech které mám. Chtěla bych se vás poprosit a zeptat se zdáli je tato výpověď platná nebo ne. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem. Manžel by si chtěl osvojit nezletilého syna,kterého mám z prvního manželství. Biologicky otec zemřel. Loňského roku jsem podepsala Dohodu s jeho matkou o styku s vnukem. Tuto dohodu od ledna letošního roku matka bývalého nedodrzela(již za vnukem neprijela). Mezitím si vsugerovala,že vnuk není jejího zesnulého syna(mám podloženo SMS zprávami). Teď se zase chce se synem potkat. Zajímalo by mne,zda-li osvojenim úplně zanikne vztah s ní a mého syna?Jelikoz jsem cetla,ze osvojenim zanikaji veskera prava a povinnosti k puvodni rodině.Předem děkuji za odpověď.
Hezký den
Vlastním s přítelkyní byt, každý 1/2. V případě rozchodu se domluvíme, že prozatím zůstanu v daném bytě bydlet. Musím hradit přítelkyni poměrný nájem i když jí nebráním, aby dál dočasně bydlela se mnou ve společné domácnosti? Jak to je s placením služeb a elektřinou (smlouva je na přítelkyni). Může je přestat platit a odpojit mě? Např. kvůli pozdějším neshodám. Ta 1/2 bytu mi byla darována od přítelkyně a ještě to nebude 1 rok. Obávám se, že si najde nějaký důvod, jak chtít dostat dar zpět pro nevděk. Jsou pravidla, čeho se nesmím dopustit? Nemám v plánu se k ní chovat špatně. Přítelkyně se chce rozejít se mnou a žádná nevěra neproběhla. Rozchod chce čistě kvůli rozdílným názorům.
Dobrý den,
měla bych dotaz. Před více lety mi zemřel tatínek a po smrti jsem se zřekla jedné čtvrtiny rodinného domu ve prospěch bratra. Tento dům byl rozdělen na polovinu maminky a polovinu bratra. Nyní přišel bratr s návrhem ,že si nechá dům přepsat pouze na sebe. Maminka s tím souhlasí. Maminka je umístěna v domě pro seniory a v domě tudíž nebydlí. Vše kolem maminky zařizuji já. Mohu s tím něco dělat, mohu nesouhlasit s přepisem domu.
Děkuji za odpověď
Bratr měl exekuci, již ji zaplatil. Exekutor mu zablokoval účet, dal exekuci na plat a též exekuci na byt kvůli čtyřiceti tisícům. Nepřijde mi to přiměřené, dočetla jsem se, že exekuce na byt se dává, až když je předpoklad, že se exekuce nevymuze jinak a bere se v úvahu i velikost exekuce a hodnota bytu. Exekuce by určitě byla uhrazena srážkami že mzdy a penězi, které byly na účtu. Zajímá mě jestli měl exekutor nárok dát exekuci na byt, protože bych chtěla na exekutora podat stížnost. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
v Praze mi bylo z nosiče auta odcizeno elektrokolo PČR kolo našla. Problém je v tom, že nemám v záručním listě číslo rámu, na faktuře také není, kontaktovala jsem prodejce i výrobce bezvýsledně. Policii jsem kolo popsala, jsou tam jiné prvky ( sedlo, gripy, teleskopická sedlovka přichycena el. páskou...).Také mám fotky s kolem. Viděla jsem nalezené kolo na fotce a není pochyb, že kolo je moje. Lze jej získat např. na čestné prohlášení, svědectví jiných osob nebo jinak?Mám baterii, která odcizená nebyla...
Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně pracovního práva. Mám v práci podepsanou hmotnou odpovědnost za společenský sál, v němž je i technika. /přesně nevím cca 3 mil./. Díky nezodpovědnosti kolegyně se nyní řešilo, že do sálu nebude kolegyně, která odpovědnost nemá vstupovat - brala si klíče a dělala soukromé akce v sále bez mého vědomí. Vyšlo nařízení ředitele, že všechny akce budou na smlouvu, i když budou zdarma. Nyní je ředitel mimo, mi bylo řečeno zástupkyní, že co si dovoluju, že smlouvy nebudou a že jsme kolegyně, tak bude chodit do sálu kdykoliv bude chtít. Jak se mám dále bránit? Co je třeba mít písemně? Dle mého názoru není možné, abych nesla hmotnou odpovědnost za sál já, když zaměstnavatel mi neumožní tento prostor hlídat.
Dobrý den, zajímalo by mě právní řešení hypotetické situace. Manžel A je majitelem bytu, manžel B zakáže rodičům manžela A vstup do bytu s tvrzením, že je to jeho domov a že si to nepřeje. Děkuji
Dobrý den jsem na UP a bydlím sama v byte mam po operaci, ex pritel mi byl napomocen a mel u me v byte par obleceni aby nemusel cestovat takovou dalku tam a zpet z jeho bydliste, mam cestne prohlaseni, svoje, jeho, matijele baraku kde bydlim a i vlastnika kde bydli zase on. Na udani jeho ex manzelky prisla kontrola a nasla ho tady jak mi zrovna pomahal s nakupem a i jeho par veci na obleceni co tu mel, chcou mi ho zapocitat do spolecne domacnosti a vzit mi prizpevek, nikdy tu nebydlel. co mam v takove situaci delat popripade dolozit
Dobrý den mám problém s přítelkyní asi se budeme rozcházet manželé nejsme. Máme spolu být na půl i hypotéku přítelkyně neprospívala na hypotéku ani na rekonstrukci bytu ani na služby ani korunu . Tak sem se chtěl zeptat jestli má nárok na nějakou finanční část z bytu . Kdyby po rozchodu chtěl přepsat vše na mě .
Dobrý den prosíme o radu před nedávnem nám zemřel otec bylo dědické řízení jsme tři sestry vzdaly jsme se dědictví e prospěch matky s tím že souhlasila že prodáme dům do života matky vstoupil pan X který měl prodat auto po otci a zaplatit dědickou dan dan není dodnes uhrazrná shce nám prodávat dům matka je z něho uplně zblázněná máme strach že příjdem o dům peníze za auto dodnes nemáme podáme trestní oznámení na policii. let nechce prodat dům přes ralitní kancelář můžeme matku zbavit částečné svépravnosti děkuji
Dobrý den, mám v opatrovnictví maminku a známí mě požádali o prodej malého kousku pozemku, který je v jejím vlastnictví. prosím o radu, jak podat žádost k opatrovnickému soudu o prodeji jejího majetku, pokud výtěžek bude použit pro její potřeby.
Dobrý den, matka žila v bytě společnosti, (v nájmu), její úmrtí v červnu. Já a sestra jsme dědici, ale obě se určitě všeho zřekneme. Jak se mohu bránit vymáhání nájmu? S matkou jsem nikdy nežila, pouze jsem společnosti zaslala úmrtní list. V bytě byla vedena nezletilá sestra (15), má ZZ otce. Na koho může nájem přejít? Musím v tom nějak figurovat? Nechci s tím mít nic společného. Díky
Dobrý den . Prosím o pomoc umřela mi maminka po tezké nemoci bohuzel se nestihl prepsat barak na me na syna sem jediny dedic jen se chci zeptat kolik procent z nemovitosti je dan dekuji
Bydlím s manželem v rodinném domku jeho matky.Máme syna.Jeho matka nechce ,abych už v tomto domě bydlela.Nemám kam jít.Mám právo na ro,abych tam mohla dále bydlet?Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, pracuji ve školství a jedna ukrajinská matka mě začala urážet, osočila mě z šikany dcery a ukrajinofobie. Veškeré bezdůvodné slovní napadení od matky mám v mailu. Paní na mě podala oficiální stížnost u ředitelky školy. Chtěla bych se zeptat, zda mám kontaktovat nějakého právníka, aby mě v daném jednání zastupoval. Jelikož bych chci od dané paní omluvu.
Děkuji za radu
Dobry den,zijeme více nez 20 let jako druh a druzka v byte,ktery byl mestsky a pred 3roky jsme jako celek zalozili druzstvo,odkoupili byty a splacime formou najmu.Nyni jsem vztah ukoncila a chtela bych se z bytu odstehovat.Jak by vypadalo vyrovnani,kdyz bych druhovi byt ponechala a chtela vyplatit aby to bylo spravedlive.Z ceho se vypocitava castka,postup.Ve smlouve na byt jsme od sameho zacatku uvedeni oba dva.Dekuji za odpoved
Dobrý den,
Jsem student, který si na jeden měsíc potřeboval zajistit bydlení na druhém konci republiky, momentálně již nájem v daném bytě nepotřebuju a chci ho zrušit. Ovšem nerad bych další tři měsíce platil nájem v bytě ve kterém nebydlím. Jak mám zrušit nájemní smlouvu co nejrychleji?
Děkuji za odpověď
dobrý den s manželkou jsme půl roku od sebe byl jsem z našeho společného bytu které jsem platil já vyhozen co jsem zvládl u nás hned protože mám stabilní práci zahraničí pár hodin jízdy z Plzně manželka si rozkázala xxx tisíc měsíčně alimenty na dve maloleté holčičky co nebyl problém a pokaždé jsem dával peníze navíc mám o tom potvrzení a co šlo bokem to jsem posílal pro děti. snažil jsem se je navštěvovat co nejčastěji protože obě jsou fixovaný na mě citově. zrovna tenhle víkend jsem jel na mýma holkama měl jsem dopedu rezervované penzion a mělo to být hezky jako u každé mé návštěvy. celou dobu odloučení jsem pozoroval jak manželka nezvládá výchovu holek. chtěla po mě více a více peněz psala jsi o ně skoro denně. ale teď je to nepodstatné tenhle víkend situace vyvrcholila úplně do nejvyššího extrému po mém odchodu z bytu si našla nového partnera ne dobrého charakteru manželku bil před dětmi větší holka mi to několikrát potvrdila protože jsem se ptal protože mě to zaujímalo na to dostali výpověď z bytu co zbylo tenhle pátek se museli vystěhovat pár dní zpětně mi to oznámila že má výpověď z bytu ale že sehnala nový nájem na který potřebovala více než 10000, které jsem jí samozřejmě dál. v pátek mi volá s pláčem a oznamuje mi že zaplatila kauci na nový byt a byla podvedená když jsem navrhoval zavolat policii argumentovala to tím že policie to nevyřeší a nemá žádný doklad ani smlouvu ani potvrzení že někomu něco někde dávála a že s holkama je momentálně na ulici po hodině mi volá že už jsou na bytě u její známé tvrdila mi byla oznámena na odspodu a že jsi už pro holky do jdou nevzali je prý právě tyhle známe která poskytla azyl pod podmínkou že příští týden bude s holkama už ve vlastním bytě když ne budou odebrána. V listopadu mám naplánováno nastěhovat se do bytu kteří si pronájmu. V kterém by měli holky svůj pokoj. když jí holky odeberou chtěl bych okamžitě začít řešit holky do své péči. Novou známost zatím nemám proto potřebuji aspoň ze začátku pomoc profesionál formou chůvy na plný úvazek a nebo jinou organizací. jsou mé všechno nedovolím aby žili v nějakém zařízení když mají svého tátu přece a holky to ví minimálně ta větší. Jsem si plně vedom že je to závazek na celý život ale tam jsem si byl vědom ještě před jejich narozením. a chtěl bych se rozvést z důvodu selhání starostlivosti o děti a utráceni společného příjmu na hazardních online automatech. můžete mi nějakým způsobem pomoci pro jejich získání do mé péče? nebo aspoň poradit kterým směrem bych se měl vydat.dopredu děkuji za vaše odpovědi
Situace: jsme tri bratři, dnes jsme byli u maminky na domluvu ohledně dedictvi. Maminka vlastni pouze jednu nemovitost, kterou chce odkazat nejmladsimu synovi. Ostatnim majetkem nedisponuje. A chce jeste za sveho zivota, aby my dva zbyli bratri se zrekli teto nemovitosti ve prospech nejmladsiho bratra. Bohuzel ja jsem v Ceske republice jednou za pul roku a vim, ze budeme muset navstivit notare (nejspis). To ted nestihneme. Ale myslite, ze by v soucasne situaci, kdy jsme se jen tak uvnitr rodiny dohodli, tak pro klid duse maminky,
podepsali mezi nami dokument, kde se shodujeme na tomto postupu? Nez to zoficializujeme u notare. Napr. smlouva/cestne prohlaseni, ze se vzdavame domu ve prospech nejmladsiho bratra?
Dobrý den,
potřebovala bych poradit, co napsat do návrhu na podmíněné zastavení trestního stíhání. měla jsem dopravní nehodu, kterou jsem zavinila a spolujezdec s nabouraného vozidla měl zranění na dobu léčby delší než 7 dnů. Nyní je celý spis u státního zástupce. S poškozeným jsem se finančně vyrovnala a omluvila, mám čistý trestní rejstřík, čistou kartu řidiče, stálé zaměstnání.
Děkuji předem
Dobrý den, dcera je na mateřské dovolené s roční dcerou, mají dům ve SJM. Její manžel ma milenku se kterou chce žít ale rozvádět se nechce, dělá dceři scény a neustále mění rozhodnutí na kterém se domluví ohledně soužití nebo péče o děti či placení výživného. Jednou jí s dětmi vyhodil z domu, že může jít do bytu, který vlastníme my jako její rodiče. Ráda bych se zeptala jak od něho získat peníze za nájem našeho bytu dceři, když nejsou rozvedeni a dcera je na mateřské, aby si zároveň zeť nemyslel, že tím je odproštěn od platby nájemného, protože je to naše dcera. Děkuji za radu. V.
Dobrý den, prosím o radu ve věci dalšího bydlení mých rodičů v bytě zesnulého majitele, mého bývalého manžela. V DOHODĚ O VYPOŘÁDÁNÍ SPOLEČNÉHO JMĚNÍ MANŽELŮ PRO DOBU PO ROZVODU mezi mým dřívějším manželem a mnou se uvádí, že bývalý manžel jako vlastník bytu výslovně prohlašuje, že byt jsou a nadále budou užívány mými rodiči na dožití, a že dále prohlašuje, že rodičům nebude nijak zasahovat do jejich práva bydlení a užívání uvedeného bytu. Bývalý manžel před nedávnem náhle zemřel a jeho děti jakožto dědicové se domáhají opuštění bytu. Uvedený byt byl kdysi součástí SJM bývalého manžela a mě. Z dohody dále vyplývá, že se já zavazuji bývalému manželovi vyplatit částku ve výši X Kč a doplacení úvěru ve výši X Kč na rekonstrukci domu, který je v mém vlastnictví. Užívání bytu mými rodiči není zakotveno jako věcné břemeno v katastru nemovitostí a existuje pouze ve výše uvedené DOHODĚ O VYPOŘÁDÁNÍ SJM. Mají dědicové právo vyžadovat po mých rodičích opuštění bytu? Děkuji za informaci
Dobrý den,
moje babička s dědou, mají tři děti. Jedním z nich je můj tatínek. Situace je taková, že můj tatínek v lednu umřel, a v srpnu umřel i jeho tatínek (můj děda). Já mám pouze jednu sestru a maminku. Dědictví po mém tatínkovi je vyřešené (všeho jsme se se sestrou vzdaly ve prospěch maminky).
Nyní budeme řešit dědictví po dědovi. Závět žádnou nezanechal. Majetek je v SJM. Bude se dědit byt, chata a auto. Chtěla bych vědět zda já i moje sestra máme nárok na dědictví (za našeho zemřelého tatínka) a jaký podíl v % budeme dědit.
Dobrý den, řeším jednu věc. Když Matka dítěte podá žalobu u soudu na otce dítětě na vymáhání alimentu, následně je nařízeno exekuční vyrovnání. Může to dítě žádat o pozastavení exekuce (plnoleté dítě) nebo může žádat o pozastavení pouze ten, kdo žalobu navrhnul a nebo dlužník (Matka nebo otec).
Děkuji
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,můj otec byl před X lety obdarován domem od své matky. Pote byla sepsána dohoda, že otec musí vyplatit svého bratra X Kč do 1 roka po smrti jejich matky ale obdarovaný otec zemřel, tak mě zajímá když ze zákona zdedim onen darovaný dům jako jeho dcera , jestli je má povinnost té výplaty X Kč pro otcova bratra dle jejich sepsané dohody." Otec je povinen vyplatit svého bratra do 1 roka po smrti jejich matky. Ale jejich matka stále žije. Dekuji
Dobrý den,chci se zeptat můj otec byl obdarován domem od své matky před X lety a byla sepsána dohoda o vyplacení otcova bratra X Kč do roka po smrti jejich matky.Otec zemřel takže se ptám nejspíš povinos výplaty přechází na mě jako otcova dcera.Jejich matka žije a chce vyplatu z té dohody pro druhého syna zrušit za jeho velmi hrubé chování.V dohodě je že můj otec má vyplatit bratra .Jenomže jejich matka, po smrti obdarovaného syna chce zrušit výplatu.Staci sepsat závěť že ruší dohodu k vyplacení druhého syna ,který měl být do budoucna vyplacen mým zesnulým otcem,momentálně nelze přepisovat níc ,protože není moje dědictví uzavřené ale otcova matka je stará X let .Ptám se jestli do budoucna sepsanou závěti zruší dohodu při které byla účastník s mým otcem.Dekuji doufám že to z mého popisu porozumíte.Dekuji
Dobrý den, prosím o radu. Probíhá rekonstrukce/výstavba bytů nad mým, při které došlo k závadám typu prošlápnutý strop ke mně, zatékající voda stropem do mého bytu. Poničené SDK v místnostech, plesnivějící koupelna. Stavitel přislíbil nápravu po ukončení stavby, ale v st.deníku zápis není, můj nepodepsal a nereaguje na žádosti o vysoušeč a termíny opravy. Jakým způsobem mohu řešit? Děkuji!
Dobrý den, v květnu umřel tatínek, který mě a mým 2 sourozencům odkázal dům. Rádi bychom, aby tam naše maminka měla věcne břemeno, poněvadž tam nyní bydlí. Byli spolu rozvedení. Prosím jak postupovat, musíme mamince udělat smlouvu o najmu nebohé rovnou zadost o vecne břemeno ( o užíváni), kde formulář stahnu? Dekuji moc za radu.
Syn je v insolvečním řízení, chci mu pomoci tím, že si ho nastěhuji do svého bytu v družstevním vlastnictví. Mohu mu u sebe dát přechodné a nebo dokonce trvalé bydliště? Nemohu se tím vystavit nějakým problémům ohledně svého podílu k bytu? Jsem matka a byt je napsaný na mne.
Děkuji za odpověď
Dobrý večer. Jsem těhotná a blíží se termín porodu. Otec dítěte tvrdí že otec není a o ani jednoho z nás nejeví zájem za celou dobu se ani nezeptal zda je malý v pořádku a místo toho mě poslal na potrat takže budu požadovat testy otcovství a alimenty vše přes soud ale jeho maminka chce aby si dítě brali někdy na hlídání i když se nezajímají takže netuším jak si to představující komunikace s nimi moc nefunguje oba dva jsou arogantní a povýšení ale je nějaká šance aby soud nedovolil popřípadě střídavou péči jen ještě chci objasnit mně ani otci nebylo ještě 18 a moje maminka bude ho mít do mích 18 v opatrovnictví
Dobrý den bydlím X let u tchýně v bytě s trvalým bydlištěm. Nyni se byt bude přepisovat na manžela ,chci se s ním rozejít ,mám nárok na část bytu, děkuji
Dobrý den,
koupil jsem byt. Součástí bytu je i místnost přístupná ze dvoru, která sousedí s mým bytem a chci ji k bytu připojit. Místností prochází odpady majitelů jednotky nad tou místností.
Místnost je zakreslena v plánech jako součást mého bytu.
V té místnosti se nachází vchod do nepoužívaného sklepa který není nikde zakreslen a vede pod mým bytem.
A jde o to, že jeden obyvatel domu mi tvrdí, že místnost nemohu zavřít, dokuď se nevyřeší sklep, protože je v majetku SVJ.
Čí je tedy sklep? Musím se s ostatními členy SVJ dohodnout, nebo tu místnost mohu prostě zavřít a připojit?
Musím odpady v té místnosti tolerovat, nebo mohu požadovat jejich odstranění?
Děkuji
Bratr s manželkou a tetou jsou vlastníci nemovitosti.Já s matkou jsme se v dědickém řízení podílu zřekli v jeho prospěch.Matka má v chalupě břemeno na doživotí. Dnes chodí o dvou francouzských holích a syn jí nechce dát klíče od druhého vchodu,kudy to má blíž k dceři.Syn se o matku nestará. Pečující je dcera.Klíče od nemovitosti jí odmítá dát.
Máme v podniku X nárok na benefit (není ve smlouvě)-naturálie a příspěvek na dov. Podmínkou je nebýt v PN.za předešlý rok. Pro důchodce je podminka jiná-odpracov.hodiny. V podniku jsou i lidé se zdrav.postižením ( nemoc z povolání a invalidé), pro ty jsou tyto kritéria nesplnitelné. Zejména pro mě -zjištěná nemoc z pov.-astma. V rizik.obdobích nesmím dle KPL na pracovišti být ,.takže jsem v PN na profesní astma a to jest -žně -zeměd.alergeny a na jaře (ostatni pyly ). Není to už diskriminace ? Děkuji
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda je legální přeprodávat různé značky pokud s danou značkou nemám smlouvu.
Konkrétní situace:
Pokud bych chtěla prodávat dárkové koše a měla v nich produkty od značek které bych zakoupila v kamenném obchodě nebo na jejich e-shopu,
ale neměla bych s těmito značkami smlouvu, tedy nakoupila bych produkty jako zákazník.
Jedná se mi o legalizaci nyní ústně dohodnuté výměny sklepů se sousedem ve čtyřbytovce. Sklepy jsou dle Prohlášení vlastníka vymezeny jako příslušenství bytu. Sklepy nemají stejnou velikost, proto jejich výměnou dojde ke změně spoluvlastnického podílu na společných částech domu jak pro nás tak i pro souseda. Pro ostatní vlastníky jednotek se spoluvlastnické podíly nemění.
Dobrý den. Před měsícem mi policista sdělil, že mi zemřel syn v Holandsku. Vyřídila jsem zpopelnění a měla by mi přijít urna. Teď jsem se ale dočetla v článku, že přijetím urny a zpopelněním na mě přejdou jeho dluhy. I kdyby nic jiného, měl exekuci za neplacení výživného na dceru. Přitom já se starám již 8 let o vnuka, protože ho měl původně v péči právě syn (měli děti rozdělené a matka ho nechtěla), ale pak u něj propukla schizofrenie a už se o něj nemohl starat. Byla jsem za lékařem, ale bylo mi řečeno, že pokud nespáchá pod vlivem nemoci trestný čin, nemohou ho bez jeho souhlasu zavřít do ústavu. Už tak je to pro mne těžké a teď mám řešit ještě toto. Dá se nějak zříct dědictví a přitom mít možnost převzít urnu a uložit ho v kolumbární schránce? Nebudu dělat žádný oficiální pohřeb. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
řešíme situaci, kdy se firma mého otce ocitla v problémech a nejspíš se dostane brzy do insolvence. Firma má od banky nafinancované nějaké úvěry, za které můj otec ručí směnkou no svoji osobu.
Můj otec vlastní na sebe, jako na občana dva byty, které jsou v zástavě. Zbývá na nich doplatit nějaký úvěr u jiné bankyza. Nyní se snaží byty prodat, ale nedaří se.
Pokud se nepodaří byty prodat a firma se dostane do insolvence, tak je zabaví banka.
Je možné přepsat nemovitosti na mě (na syna) s tím, že převezmu úvěr a vyhneme se tak zabavení bytů?
Děkuji za odpověď
Mám dotaz, zda můžou přejít dluhy z dcery na matku v případě dceřiného úmrtí, popřípadě exekuce za neplacené zdravotní pojištění a pokuty, nebydlí a nezdržuje se na trvalém místě pobyty matky.
Je možné se oficiálně dcery zřeknout?
Dobrý den, potřebovala bych Vaší radu. Moji mamince je X let.
Momentálně musí řešit problém se sousedkou, která si koupila domek vedle maminky a která se domáhá chodit přes její pozemek. Vím,že existuje jakási cesta služebnosti .
Sousedka si ale koupila domek v roce X s tím,že má přístup z druhé strany domku,je to na vesnici v kopci. Všichni tam mají zhoršený přístup i příjezd k domům. No a mamince přišel najednou dopis od advokáta paní sousedky,že by chtěla odkoupit část pozemku, aby mohli chodit pohodlněji,než z té druhé strany. Ale maminka nechce pozemek prodat a ani si nepřeje, aby tam sousedka chodila (chodila by vlastně přes její dvorek).
Myslíte si,že máme nějakou šanci se nějak bránit? Paní sousedka chce podat žalobu a bylo nám řečeno že má na to právo chtít chodit a dokonce jezdit přes maminky pozemek?!
Sousedka se nikdy nepokoušela s maminkou domluvit a to to má 20 kroků, je taková hodně zvláštní.
Maminka si s povolením dala na hranici svého pozemku plot,který se udělal vyndavací, kdyby bylo potřeba, třeba stěhovat, nebo něco těžkého dostat k sousedce. Protože z té druhé strany mají úzkou uličku.
Asi sama usoudila že jsme to udělali schválně, ale maminka si tam ten plot dala ještě, když tam nikdo nebydlel, protože předchozí soused byl velice agresivní, tak se bála aby se tam nenastěhovali další zlý lidi.
A povolení na to má.
Je to takové komplikované celé, ale myslíte, že má maminka taky nějaké právo na to,žádat, že si nepřeje aby tudy sousedka chodila?
Moc děkuji za Vaše rady.
Měl jsem tetu, ona neměla vlastní děti, žila sama, pomáhal jsem ji v hospodaření. X měsíce zpátky umřela let. Byla na mně sepsaná závět. Poslední par let teta měla problémy s paměti a domnívám si že mohla sepsat novou závět na cizí lidi. Jak mám postupovat?
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně společného jmění manželů. Manžel i já jsme vlastníci koupeného bytu v době manželství. Byt byl od začátku veden jen na mě a několik let ještě před poznáním manžela jsem v něm žila. Dohodli jsme se, že vlastníkem budu pouze já případně náš syn. Lze tedy z vlastnictví tohoto bytu nějak manžela vymazat i když nejsme rozvedený? Děkuji