V darovací smlouvě je i reálné břemeno - obdarování jsou povinni se o dárce postarat.
Dotaz
do 12 hodin
Dobrý den, babička nám před necelými dvěmi lety darovala dům na základě darovací smlouvy. V darovací smlouvě je i reálné břemeno - obdarování jsou povinni se o dárce postarat - obstarání léků, zajištění doprovodu k lékaři, obstarání běžných nákupu a to od okamžiku, kdy si o to dárce požádá. Babička se rozhodla, že si teď v sobotu zavolá a my ji v pondělí odvezeme po doktorech a nebere ohledy na to, že oba obdarování jsme v práci. Když jsme řekli, že doprovod obstarame ale nebudeme to my, vyhrožuje, že je to porušení, a že ji nemůžeme stresovat jízdou s cizím člověkem. Snaží se o to, abychom toto břemeno porušili. Na co má v takovém případě nárok? Můžu si ze dne na den zavolat bez předchozí domluvy, když se nejedná o akutní stav?
Odpověď od:
JUDr. Helena Nutilová Ph.D.
Advokát
Dobrý den, domnívám se, že pokud nevyhovíte babičce jedenkrát, nezakládá to důvod pro to, aby se mohla úspěšně domáhat nároků z porušení věcného břemene. Nicméně pokud byste opakovaně či dlouhodobě své povinnosti porušovali (porušením není to, že nemůžete v daný den, porušením je neposkytování péče ani v době svého osobního volna), může se babička domáhat plnění povinností vyplývajících z věcného břemene. Babička se může uspokojit zpeněžením darované nemovitosti jako u zástavy. Tedy v zásadě lze vést výkon rozhodnutí nebo exekuci prodejem zatížené věci. Bylo by třeba pohledávku babičky na poskytování péče rovněž ocenit soudem ustanoveným znalcem, když na základě tohoto ocenění by byla babičce finančně nahrazena absentující péče. Případný zbytek peněz z prodeje by připadl Vám coby majitelům takto zpeněžené nemovitosti. Doplňuji, že uspokojením plnění z reálného břemene reálné břemeno nezaniká.
Předchozí dotaz
Pokud se nedohodnou na BSM je možné žádat o vypořádání soud i za trvání manželství, nebo?
Od dcery se odstěhoval manžel k jiné ženě. Pokud se nedohodnou na BSM je možné žádat o vypořádání soud i za trvání manželství, nebo až po rozvodu, případně do jaké doby po rozvodu. Děkuji
Další dotaz
Vlastním s manželem rodinný domek (SJM), Svoji polovinu mu chci darovat
Vlastním s manželem rodinný domek (SJM), Svoji polovinu mu chci darovat.Na domku je věcné břemeno( hypotéka ) ,
Poradíte mi jak napsat darovací smlouvu a jaké podklady k tomu budu potřebovat?
JUDr. Helena Nutilová Ph.D.
Advokát
Štítky:
Nejnovější dotazy:
Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.
Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?
Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu
Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno.
Děkuji za odpověď
Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu
Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře?
Děkuji.
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?
Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Podobné dotazy
Dobrý den, dcera zdědila po matce chalupu. Na ní bohužel je břemeno odsouhlasené matkou ve prospěch banky - ručení za úvěr 3,9 mil na dostavbu domu příbuzné osobě. Tato osoba odmítá zrušit břemeno, přestože má dost nemovitostí, aby mohla ručit svým majetkem.
Dcera žije v zahraničí a chtěla by chalupu prodat. Lze nějak danou osobu donutit, aby neblokovala prodej chalupy?
Např. požadovat finanční měsíční úhradu za toto břemeno?
Dobrý den,
Jde o moji babičku (matku mé matky). Nikdy s ní v naší rodině nebyly dobré vztahy a ani se sousedy je neměla. Došlo to až tak daleko, že jí rodiče koupili byt, protože po hádce se sousedy v jejím domě žít nemohla. Její dům byl ještě za života obou prarodičů darován mé matce a to bez práva dožití. Má matka před 4 lety zemřela a dům v dědickém řízení zdědil můj otec po vzájemné dohodě se mnou. Od té doby se o babičku stará i když k ní už nemá žádné vazby. V bytě ji nechal, nemají spolu smlouvu a platí jen směšný nájem. Babička má mimo mé zemřelé matky i syna, který bydlí stovky km daleko a o matku nejeví zájem i přes několik upozornění, že by se o ní měl postarat. Babička mého otce denně telefonicky následně i osobně terorizuje, do pečovatelského zařízení nechce, protože si užívá pohodlí a levného ubytování, dochází k ní charita. Je nějaká právní možnost aby se syn o matku postaral? (o vyživovací povinnost zde nejde). Pokud ne,jak byste situaci řešili?
Děkuji.
Dobrý den, starosta již rok chce prodat místní komunikaci 3. třídy svému známému. Na konci cesty mám garáž a septik.Pokusil se zrušit označení komunikace,protože konec cesty je 2 metry široký,tudíž prý nesplňuje parametry místní komunikace. Nyní mi poslali dopis,že dostanu věcné břemeno přístupu pouze,když podepíšu souhlas s prodejem veřejné komunikace.Prodej se uskutečnil před rokem,kdy se jednalo stále o komunikaci místní třídy. Mohou mě takto vydírat? Mohou cestu prodat bez mého podpisu,pokud mi zastupitelstvo schválilo břemeno již před rokem?
Dobry den.
Prosim o radu jak na darovaci smlouvu notebooku pro potreby vyuky od babicky ( treti osoby ) do vylucneho vlastnictvi sve nezletile vnucce aby notebook byl ochranen proti exekuci rodicu. Podepise dite ?Dekuji
Dobrý den,
už asi 30 let mám sepsanou smlouvu o dožití s mojí matkou, s kterou nemáme dobré vztahy a již přibližně 8 let bydlí jinde. Smlouva o dožití není zavedena v katastru nemovistostí jako věcné břemeno. Jelikož není v KN, smlouva o dožití neplatí, je to tak?
Dobrý den, moc zdravíme. Rádi bychom Vás poprosili o právní radu ohledně věčného břemene. Máme rodinný dům a k němu vede příjezdová cesta na cizím pozemku, na kterém je vytvořeno v náš prospěch věčně břemeno právo chůze a jízdy. Před pár lety se změnil majitel pozemku s ten nám teď začal komplikovat život. Nedokáže přijmout fakt, že máme na jeho pozemku věčné břemeno a dokonce nás obviňuje, že on jenom platí daně a cestu užíváme my. Už několikrát se stalo, že zaparkoval auto na počátku příjezdové cesty a blokoval nám výjezd -vjezd Na upozornění, že nemá právo nám blokovat jedinou příjezdovou cestu nám sdělil, že mu máme říct když budeme potřebovat vyjet a on s autem uhne. Měla jsem zato, že věčné břemeno znamená že nás prostě blokovat nesmí v žádném případě. Přece není možné aby jsme za ním pokaždé když tam pak stojí chodili pro "schválení" aby jsme mohli vyjet. Nemluvě o tom, že blokuje takto i případný přístup bezpečnostních složek. Dalším problém je, že chová ovce a ty přehání po této příjezdové cestě, kterou jsme vybudovali na vlastní náklady a nechává je schválně na cestě postávat a pást Nemáme nic proti tomu aby je po cestě přehnal na pastvinu, ale nechceme aby nám bránily využívat příjezdovou cestu v rámci věčného břemene. Dokonce jednou nastal případ, že se mamince, která bydlí ve stejné vesnici udělalo po operaci špatně, já jsem za ní spěchala a musela jsem čekat, až ovce cestu před autem uvolní. Nechci si ani představovat situaci, že by k nám potřebovala dojet sanitka atd. I přesto, že jsme ho na to upozornili, nechává ovce při přehánění na cestě takto stále. Další problém je údržba příjezdové cesty. Manžel cestu kosí, ted jsme dosypávali na vlastní náklady v rámci renovace štěrkem. Skoro pokaždé když cestu tedy nějak udržujeme za námi přijde s tím, že se mu to nelíbí a klade různé požadavky co můžeme a nemůžeme dělat.
Otázky tedy zní...
1. Máme právo na bezpodmínečný ničím neomezený přístup po příjezdové cestě po jeho pozemku, který je vázaný na našem věčné břemeno práva chůze a jízdy ? Nebo nás může nějakým způsobem v právu jako vlastník pozemku omezit?
2. Máme právo na údržbu cesty tak aby mohla být podle břemene práva chůze a jízdy využíváná? A musíme mu tyto úkony pokaždé hlásit ?
Chceme s ním zkusit jednat písemně a oficiálně ho vyzvat k respektování našeho věčné břemene a práv z něho vyplývajících. A proto bychom potřebovali právní stanovisko pro argumentaci.
Dostal jsem za ůkol zjistit jak sepsat návrh na věcné břemeno. Máme v zahrádkářské osadě, společnou elektřinu a vodu a potřebujeme zabezpečit trvalý přístup k těmto rozvaděčům pro uživatele. Prosím o info jak postupovat, případně jestli smlouvy vypracujete a za jakou cenu.
Dobrý den, chtěli bychom synovi darovat finanční prostředky ve výši 3 mil. Kč na koupi bytu, který by si chtěl koupit společně se svou přítelkyní, cena byty 6 mil. Kč. Předpokládám, že časem byt prodají a postaví si dům. Doporučujete sepsat darovací smlouvu?
Dobrý den. Je prosím napadnutelná darovací smlouva na nemovitost, pokud je dárce svéprávný, ale ve zdravotní dokumentaci má Alzheimerovu chorobu?
Děkuji.
Chci podat na ins. správkyni trestní oznámení pro vydírání. Pobírám menší důchod, pro schválení oddlužení jsem potřeboval poskytovatele důchodu. správkyně spočítala částku na 1500,-Kč měsíčně(myslím si, že už tehdy nás natáhla o víc než bylo nutné)byl jsem rád že mi schválili oddl. později mi bylo 3 x přidáno na důchodě!!!Žádal jsem ať spočítá nový dar-snížení).stále mi vyhrožovala, že případné snížení daru , může mít nakonec výsledek neschválení oddl.
Teď se soudu chválila, že z mého dárce vytáhla navíc!!! proti mé vůli i dárce cca 10.000Kč
Díky
Dobrý den, chtěl bych se rozvést.
před 27 lety jsem dostal od rodičů barák, který jsme společně přestavěli. Investice v té době cca 500000,-.
V listu vlastnictví jsem uveden jen já a moje matka a brácha jako věcné břemeno.
Z čeho musím manželku vyplatit.
Kdysi když nám otec nemovitost daroval, měl zde zřízené také věcné břemeno, které dosud není zrušeno
Dobrý den, bratr mi chce darovat nemovitost, kterou vlastníme každý1/2, s tím, že zde bude mít věcné břemeno. Kdysi když nám otec nemovitost daroval, měl zde zřízené také věcné břemeno, které dosud není zrušeno. Otec zemřel 2016. Je možné, aby mi bratr daroval nemovitost s tímto věcným břemenem, které já bych posléze zrušila? Nebo musíme zrušit oba? Děkuji za odpověď
Dobrý den, během manželství jsem darovací smlouvou ziskala byt, ten je zatížen věcným břemenem, do konce života dárce s ním tedy nebudu moct žádným způsobem nakládat. Čeká mě nepěkný rozvod. Bude tento byt brán při rozvodu v potaz a když to řeknu blbě, "znevýhodní" mě, co se týče majetkového vyrovnání?
Děkuji
Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně věcného břemene a konkrétně užívání nemovitosti jakoukoliv třetí osobou spolu s osobou mající věcné břemeno. Ať už rodinného příslušníka a nebo osobu cizí.
Může tato osoba užívat nemovitost spolu s osobou s věcným břemenem?
Prosím pokud by to bylo možné najít i podle jakého zákona a znění tak může/nemůže užívat.
Děkuji za pomoc,
Dobrý den,
mám dotaz ohledně koupě nemovitosti. V dubnu jsme s manželkou podepsali rezervační smlouvu na dům. Do dnes nemáme kupní smlouvu - majitelé nám zatajili, že je potřeba zřídit věcné břemeno k sousedce. Dozvěděli jsme se o tom při odhadu kupované nemovitosti.
Do dnes jsme situaci neřešili, protože nám bylo přislíbeno vyřešení a zapsání věcného břemena na katastr. Zároveň v této době byla námi kupovaná nemovitost zatížena jiným věcným břemenem bez našeho vědomí.
Není toto podvod ? Případně jak danou situaci řešit.
Dobrý den, prosím o radu co dělat, kdyť mi domů neustale lezou příbuzní a pobývají i nekolik dní. Ja jsem zásadně proti. Jedná se o otcovu sestru a jejího manžela. Otec v lednu zemrel. Jeho polovinu domu zdědím já. Dědické řízení stále běží. Druhá polivina je babičky. Babicka si tam svojí dceru také nepřeje.
Předem děkuji
Dobrý den.
Musí mít oprávněná osoba před zřízením věcného břemene k bytu trvalý pobyt v předmětem bytě? Jedná se o právo z věcného břemene - zákaz zcizení a nezatížení bytu po dobu života ve prospěch oprávněného.
Dobrý den, můj dotaz se týká spoluvlastnictví nemovitosti. Mé babičce kdysi právník poradil, že je vhodné, aby vlastníci nevlastnili ideální polovinu, ale např. 51% a 49 %. Dle mého názoru nemá vyšší podíl oproti nižšímu žádnou výhodu s výjimkou případného prodeje. Má majoritní vlastnictví nějaké výhody?
Babička převedla svůj družstevní byt na moje jméno. Mělo to a má jediný význam, aby sme až babička zemře nemoseli platit za dědické řízení. Napsaná jako vlastník i moja manželka ,Podle zákona je to správně protože sme manželé. Sourozencům to vadí. Ona o tom ví a všeho co souvisí s bytem babičky sa vzdává ve prospěch nás pěti sourozenců dětí babičky.
Dotaz: Co když zemřu já dřív než babička , nezavře si tím cestu k dědictví po mě.
Vlastním s manželem rodinný domek (SJM), Svoji polovinu mu chci darovat.Na domku je věcné břemeno( hypotéka ) ,
Poradíte mi jak napsat darovací smlouvu a jaké podklady k tomu budu potřebovat?
Dědeček a babička postavili před X lety dům, rozvedli se, ale neprovedli majetkové vypořádání. Jsou stále bezpodíloví spoluvlastníci. Dědeček se znovu oženil. Nyní chce řešit majetek a v budoucím děd.řízení upřednostnit 1 vnučku. Jakou formou to může udělat? Babička s tím nesouhlasí. Může svou část domu darovat za života či sepsat závěť ve prospěch 1 vnučky? Má závěť přednost před děděním ze zákona? Jak by se nemovitost dělila (zůstali by: babička bezpodílový spoluvlastník, 2. manželka, 1 dcera z 1.manželství, 2 vnučky po zesnulém synovi). Děkuji.
Dobrý den,
prosím o radu. Chci odvolat dar pro nevděk, ale obdarovaný již nemovitost nevlastní. V mezidobí ji převedl. Jak by měla znít žaloba, nárok a kolik by činil soudní poplatek. Děkuji.
Dobrý den. Obracím se na Vás ohledně problému s mým švagrem. Bydlíme v rodinném domě, který je rozdělen na dvě bytové jednotky. Dům je mého manžel, na něhož dům za svého života převedla jeho maminka, která ale rovněž udělila věcné břemeno mému švagrovi, který teď tedy bydlí ve spodní části. Jenže je velmi problémový, nechodí do práce a má problémy s alkoholem. Celý den prosedí u počítače a v domě takřka s ničím nepomůže. Dole v bytě je neskutečný nepořádek, v pokoji, kde švagr tráví veškerý čas, to neskutečně zapáchá, na zdích je plíseň a povalují se tam lahve od alkoholu. Je možné vzhledem k problémovému soužití švagra z věcného břemene vyvázat a za jakých podmínek?
Dobrý den, moje babička chce na mne jako svého vnuka odkázat v případě její smrti byt s podmínkou že její dceru / mojí matku tak nechám dožít. Jak mám prosím dál postupovat, aby závěť byla nenapadnutelná?
Dobrý den,
dostal jsem darem v rámci rodiny nemovitost. V zákoně se píše, že dárce může požadovat vrácení daru v případě porušení dobrých mravů, ale nikde není uvedeno, co to znamená. Dá se považovat za porušení dobrých mravů např., že přestanu s dárcem jakkoliv komunikovat (brát telefony atd.)? A když by došlo k soudnîmu řízení, musí dárce nějak dokazovat, že jsem "dobré mravy" porušil? Děkuji
Dobrý den,
potřebovala bych poradit , chceme přepsat pozemek , který je zatížen věcným břemenem z 1 vlastníka na 2 vlastníky kdy každý bude vlastnit 1/2 pozemku.
Nevím jak to věcné břemeno mám zahrnout do darovací smlouvy aby bylo vše právně správně.
Mohli by jste mi prosím poradit ?
Dobrý večer, potřebuji poradit ohledně majetku.Po svatbě,před téměř 20 lety jsme s manželem dostali darem dům od jeho rodičů,každý polovinu.Tchyně má v domě věcné břemeno.Nyní se rozvádíme a tchyně mě chce o moji polovinu domu připravit,vzít dar zpět.Nikdy jsem jí ublížila,vždy pomáhala,byla jsem taková její služka.Má právo na to vzít dar zpět?
Dobry den,
muj soused se na me obratil s prozbou o vedeni vodovodu prez muj pozemek a zrizeni smlouvy věcného břemene - služebnosti na pozemku. Zajimalo by me jake nevyhody tato smouva obnasi a jak cely proces probiha.
dobrý den, chceme darovat s manželem dceři dům, jaká bude výše darovací daně? dům má hodnotu cca 20 mil.
Dobrý den, v květnu umřel tatínek, který mě a mým 2 sourozencům odkázal dům. Rádi bychom, aby tam naše maminka měla věcne břemeno, poněvadž tam nyní bydlí. Byli spolu rozvedení. Prosím jak postupovat, musíme mamince udělat smlouvu o najmu nebohé rovnou zadost o vecne břemeno ( o užíváni), kde formulář stahnu? Dekuji moc za radu.