Druhý den byla změna, že výpověď nedostanu ale sníží mi mzdu
Dotaz
Dobrý den, se zaměstnavatelem jsme se domluvili na ukončení pracovní smlouvy s tím, že dostanu 2 měsíce výpovědní lhůtu a 3 odstupné platy. Druhý den byla změna, že výpověď nedostanu ale sníží mi mzdu. Nic jsem nepodepsal. Byl jsem vedoucí skladu a s novým platovým výměrem mě sesadili i z pozice na skladníka. Může mi takto měnit mzdu? Mám právo na ty 3 odstupné platy? Jaké mám vůbec možnosti. Děkuji
Odpověď od:
Mgr. Vít Michel
Advokát
z Vaše popisu mi vyplývá, že Vám byla pouze ústně přislíbena výpověď s odstupným, ale nedošlo k jejímu obdržení. Poté jste dostal nabídku na novou pracovní pozici s novou odměnou, ale podstatně nižší, než byla ta původní. Pokud máte nyní platnou smlouvu a bude Vám nabídnuta nová (s horšími podmínkami), je jen na Vás, zda ji přijmete, k tomuto Vás zaměstnavatel nemůže nutit.
Avšak, dle zákona má zaměstnavatel možnost převést Vás na jinou práci. Převedení na jinou práci je jednostranné právní jednání, kterým zaměstnavatel, zpravidla bez souhlasu zaměstnance, mění po určitou dobu druh práce sjednaný se zaměstnancem v pracovní smlouvě. Na rozdíl od změny pracovní smlouvy, k níž dochází podle § 40 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen "ZP") po dohodě smluvních stran pracovního poměru, o převedení rozhoduje výhradně zaměstnavatel a zaměstnanec, jsou-li splněny podmínky, tj., především jsou-li dány důvody uvedené v § 41 ZP, je povinen se rozhodnutí zaměstnavatele podřídit. ) Jedná se o výjimečné opatření, k němuž musí vždy existovat důvod uvedený v § 41 ZP. Zaměstnavatel může zaměstnance převést na jinou práci, i kdyby s tím nesouhlasil, jsou-li dány zákonné důvody (§ 41 odst. 3 ZP). Z jiných než v zákoně uvedených důvodů nelze zaměstnance na jinou práci převést. Zaměstnance není možné převést na jinou práci z důvodu "nezbytné provozní potřeby“, jak se stále řada zaměstnavatelů mylně domnívá. Nejsou-li dány důvody pro převedení, musí zaměstnavatel zaměstnanci přidělovat práci podle sjednané pracovní smlouvy, protože to mu ukládá § 38 odst. 1 písm. a) ZP. Pokud zaměstnavatel nemůže z různých důvodů zaměstnanci práci přidělovat a zaměstnanec je schopen a ochoten sjednanou práci konat, jedná se zpravidla o překážku v práci na straně zaměstnavatele.
Při převedení na jinou práci je nutné dodržet:
- k převedení na jinou práci musí existovat zákonem upravený důvod,
- zaměstnanec musí být zdravotně způsobilý k výkonu práce, na kterou je převáděn, což se zjišťuje stejným způsobem jako při vzniku pracovního poměru lékařským posudkem vydaným poskytovatelem pracovnělékařských služeb,
- zaměstnanci přísluší při převedení na jinou práci mzda nebo plat podle vykonávané práce; jestliže zaměstnanec dosahuje na práci, na kterou je převeden, nižší mzdu nebo plat, přísluší mu v případech uvedených v § 139 ZP doplatek ke mzdě nebo platu do výše průměrného výdělku, kterého dosahoval před převedením.
Převedení na jinou práci je:
- povinné v případech uvedených v § 41 odst. 1 ZP, nastane-li skutečnost, se kterou je spojeno převedení na jinou práci, zaměstnavatel tak učinit musí a nesmí zaměstnance nechat vykonávat dosavadní práci. Nemá-li pro zaměstnance jinou práci, na kterou by ho mohl převést, jedná se v těchto případech o překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 ZP a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
- dobrovolné – zaměstnavatel zaměstnance může převést, je k tomu oprávněn, není to však jeho povinnost, záleží na jeho úvaze v případech uvedených v § 41 odst. 2, 4, 5 ZP.
Nyní však popisuju skutečně jen obecně, co ukládá zákon, neznám do podrobna Vaši situaci a z jakého důvodu došlo k sesazení a jste tlačen ke změně. Jak jsem již psal pokud dojde k uvaření nové pracovní smlouvy či dodatku ke stávající a vy přijmete „horší podmínky“ je vše v souladu se zákone a je třeba se držet nové smlouvy a podmínek v ní uvedených.
Předchozí dotaz
Když si na internetu stáhnu soubor následně tento soubor např. někomu přeprodám jedná se v tomto případě o nějaké porušování zákona?
Dobrý den,
potřeboval bych poradit.
Když si na internetu stáhnu soubor (např. knihu v PDF), který někdo dal zdarma ke stažení a následně tento soubor např. někomu přeprodám jedná se v tomto případě o nějaké porušování zákona? I když jsem já sám tuto (zřejmě nelegální) kopii nepořídil?
Předem děkuji
Další dotaz
Předal jsem všechny doklady od auta i s plnou mocí, s tím že vše se zařídí
Dobrý den, řeším problém s paní které jsem prodal auto. Předal jsem všechny doklady od auta i s plnou mocí, s tím že vše zařídí a přepíše. Nic z toho neprovedla a přestala semnou komunikovat.
Mgr. Vít Michel
Advokát
Nejnovější dotazy:
Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.
Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?
Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu
Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno.
Děkuji za odpověď
Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu
Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře?
Děkuji.
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?
Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Podobné dotazy
Založil jsem si nové penzijní připojištění. Smlouva je platná od ***. V zaměstnání mám sjednaný příspěvek zaměstnavatele. Výplatní termín je ***. za práci v dubnu. Dle účetní nemám na příspěvek v této výplatě nárok, protože jde o plat za měsíc, kdy jsem neměl uzavřenou smlouvu. Je to správně?
Manželka je nemocná a zároven ji končí zkušební doba může dát výpověd když je na neschopence ? a kolik by brala kdybyse uschopnila a přihlásila se na ůřad práce plat měla cca 18000 třiměsíce zpět a u předchozího zaměstnavatele 30000 ,dva roky zpátky.
Dobrý den,
zaměstnancem byla dána výpověď z PP § 50, dne 27. 4. Následně 31. 5., už ve výpovědní lhůtě dal zaměstnavatel zaměstnanci výtku a srazil k 1. 6. osobní ohodnocení.
Je tento postup správný, může se zaměstnanec nějak bránit, plyne z výpov. lhůty nějaká ochrana?
Děkuji za informaci
Dobrý den, pokud mě zaměstnavatel převede na jinou práci a sníží mzdu o 4 tarifní třídy což je cca 12000, je možné se dožadovat vyrovnání mzdy?
Dobrý den, uzavřela jsem po dvou letech zaměstnání se zaměstnavatelem Dohodu rozvázání pracovního poměru - mám nárok na odstupné? Děkuji
Dobrý den, mám nařízenu exekuci srážkou ze mzdy a jsem otcem nezletilé dcery. Výživné nemám stanoveno. Zajímá mě zda mohu s matkou dítěte uzavřít dohodu o výživném a současně dohodu o srážkách ze mzdy tak, aby jí zaměstnavatel hradil výživné jako přenostní pohledávku ze mzdy?
Zdravím. Může mi zaměstnavatel strhnout prémie/mzdu, pokud trpím astigmatismusem ? Např. Že zaměním krabice podobných čísel (323 za 328) ? Už mi tím hrozí že pokud ještě něco zkazím strhne mi všechny prémie na 3 měsíce.
Dobrý den, prosím o radu. Když dám výpověď např. Dohodou , mám nemoc z povolání , mám nárok na odstupné ? I když je to místo , na které jsem byla již z tohoto důvodu přeřazena ( vrátnice ). Jsem tu 12 let , ale situace se vyhrocuje , hledají jakoukoli záminku aby mi vyhodili, dostala jsem vytýkací dopis , že jsem špatně obsluhovala závoru . A kdybych dostala to odstupné , bude mi v jiném zaměstnání potom renta ještě doplácena?
Dobry den,
pripad:
- Pracovni smlouva zacina 1.9.2021.
- Vypoved od zamestnavatele (pro nadbytecnost) prichazi 1.7.2022.
- Nasleduje dvoumesicni vypovedni lhuta do 30.9.2022.
Otazka: Dosahne zamestnanec na odstupne ve výši jednoho anebo dvou prumernych platu?
Dekuji
Mám smlouvu DPČ s agenturou. Měl jsem objednanou a potvrzenou směnu pracovním výkazem od 6 do 18 hodin ve firmě v Brně. V 05.47 mě vrátný nevpustil do objektu s tím, že má příkaz dnes přijmout 7 brigádníků a dost a na mě se tedy nedostalo. Domnívam se, že jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele s nárokem na 80 proc.ušlé mzdy.
Dobrý den, chci se zeptat. Sestra má exekuci na plat. Čeká nás dědické řízení. Můžou se věřitele domáhat svého požadavku prodejem zděděné nemovitosti, i když budeme dědit obě dvě stejným dílem? Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Dobrý den, prodal jsem osobní automobil a nový majitel ho na sebe nepřevedl, i když k tomu měl veškeré podklady. Měsíc a půl mi nezvedá telefon a nijak nereaguje. Mám pouze kupní smlouvu, svědka a celý prodej natočený na bezpečnostní kameru, pokuď to k něčemu je. Můžete mi prosím poradit co mám dělat?
Dobrý den, před měsícem došlo ke zvyšování mezd kvůli inflaci. Bohužel já a další dvě kolegyně přidáno nedostaly, protože dříve jsme změnily pozici a nedošlo ke změně platů. při změně pozice nedošlo ke snížení platů prý z dobré vůle firmy, a teď je to argument proč u nás nedošlo k inflačnímu zvýšení mzdy. Má na to firma právo? Odbory se k situaci staví laksně.
Nás zaměstnanec, který zde pracuje, chce podat výpověď.
Je nutné, aby byl u nás zaměstnaný ještě dva měsíce a nebo může skončit hned, aniž by jsme mu platili odstupné?
Dobrý den,
mám otázku.Patří odstupné ze zaměstnání do průměrného čistého výdělku?Jde mi o výpočet výživného ,které se vypočítává z průměrného měsíčního výdělku.
Může mi zaměstnavatel nařídit náhradní volno za přesčas místo mzdy?
Dobrý den, dali jsme naši dceru do jesliček, ale nebyli jsme spokojeni s přístupem personálu a chceme ji dát jinam. Komunikace byla od začátku velice neformální, což nám vadilo, a nikdy ani nedošlo k podpisu smlouvy nebo diskusi o podmínkách. Nyní, když chceme odejít, tak nám školka tvrdí, že musíme zaplatit dvouměsíční odstupné. Našli jsme sice tuto informaci v jednom formuláři, který nám byl zaslán na email, ale nikdy jsme se k tomu formálně "neupsali". Co se dá dělat? Děkuji!
Dobrý den, mám nárok na odstupné když ztratím pracovní způsobilost ze zdrav. důvodu k práci.Není to vlivem prac.úrazu ani nemoci z povolání.Pokud mě zameštnavatel vytvoří nové prac.místo,které odpov mému zdrav.stavu musím jej přijmout?
Pracuji jako asistent pedagoga. Mám plný úvazek a jsem placen v 8.platové třídě. Zaměstnavatel po mě chce abych za stejný úvazek přijal 7.platovou třídu. Mohu tuto nabídku odmítnout? A žádat po zaměstnavateli odstupné pokud mi nenabízí stejné platové ohodnocení a musí mi dát výpověď. Zaměstnavatel chce dohodu ,aby nemusel platit odstupné. Děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den. Jsem obecní zaměstnanec. Pracuji jako dělník. A dělám vše co je potřeba v obci. Úprava veřejných prostranství. úklid, sekání trávy atd. Nyní se jedné ze skupin státních zaměstnanců od 1.9.2022 zvýšil plat o 10%. Týká se i mne toto zvýšení.
Dobrý den,
můj problém je zdravotní stav a výpověď zaměstnavatele. Jsem zdravotně nezpůsobily, a řeším nemoc z povoláni. Zaměstnavatel neví jakou mi má dát výpověď s odstupným, protože neví jak se situace vyvine. Zatím jsem doma a platí mi 100% plat. Jelikož se to zaměstnavateli nelíbí a hygiena to bude řešit cca měsíc, tlačí mně abych vzal pracovní pozici jinou, ale za mnohem menší plat. A tvrdí, že když ji nevezmu dá mi dvouměsiční výpověď. Což se mi zdá nesmysl, protože stejně nemohu zastávat svou pracovní pozici. Proto se ptám jaký je správný postup. Když práci vezmu jaký mohu brát plat ( když není dořešena nemoc z povolání ). A když nevezmu, jakou mohu dostat výpověď, vzhledem k tomu, že není dořešena nemoc z povolání. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
rodičovská dovolená mi končí, po 2 letech. Měla jsem nastoupit zpět do zaměstnání. Zaměstnavatel mi chce ukončit pracovní poměr na základě dohody o ukončení pracovního poměru kvůli nadbytečnosti v oddělení. Navrhuje mi odstupné ve výši 3 měsíčních platů. Ráda bych na to přistoupila a odstupné získala. Zajímá mě, jestli si mohu ještě prodloužit rodičovskou dovolenou, aniž bych přišla o nárok na odstupné od zaměstnavatele?Děkuji.
Dobrý den,
mám, prosím, právo, při dohodě o rozvázání prac.poměru ze zdravotních důvodů, na odstupné?
Děkuji za odpověď .
Dobry den, aktuálně jsem na RD, kterou jsem si prodloužila do února 2023. Synovi ale budou 3 roky v říjnu a zaměstnavatel mě nedávno kontaktoval, jak to vypadá s mým nástupem, ale ze aktuálně je moje pozice obsazena a nemají žádné volné místo a zda muzu být ještě doma do uplynutí prodlouzeneho rodicaku. Podotýkám, ze mám smlouvu na neurčito. Vím, ze kdybych teď řekla, ze nastoupim a neměli by pro mě místo, muzu dostat výpověď s tříměsíčním odstupným a dvouměsíční výpovědní lhůtou, je to tak? Teď mi jde o to, jestli když přikyvnu na to, ze zůstanu doma, mám i po uplynutí 3 let věku dítěte nárok na odstupné v případě výpovědi od zamestance? Nebo se mnou můžou takříkajíc ,,vybehnout”? Jak se mám zachovat v takové situaci? Děkuji
Dobrý den, má člověk právo vyslovit osobní hodnoticí postoj vůči reakci státního zástupce na podnět? Děkuji
Dobrý večer, dotaz je jednoduchý . Můj známý má několik exekucí ( přesně nevím kolik ). Postupně mu jsou strhávány z platu. Měl je ještě v době než jsme se poznali. Občas mě navštíví ,přespí .
Trvalé bydliště u mě nemá . Exekutor mu začal ,,vyhrožovat ,, že ho budou mobilizovat a v dalším postupu kontaktovat i mě , až zjistí adresu , kde přespává.
Chci se zeptat ,zda v tomto případě mě mohou ohrozit vniknutím do bytu ,finnančně ?? Nebo i jinak...?
předem děkuji za odpověď
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?