Náš vztah uplně přestal fungovat a budeme se rozvádět
Dotaz
do 12 hodin
Dobrý den. S manželkou máme syna. Náš vztah uplně přestal fungovat a budeme se rozvádět. Žadost o rozvod není zatím podána z žádné strany. Bydlíme ted v bytě manželčiných rodičů , kde mám nahlášen trvalý pobyt. Do konce roku jsme se měli stěhovat do většího bytu , který patří také manželčiným rodičům. Manželka mi oznámila , že stěhovat se bude sama s naším synem již do týdne a že ho můžu kdykoliv vídat. A její rodiče mě nechají bydlet ve stávajícím bytě do konce roku , než si najdu podnájem. Nevím vlastně co mám dělat. Jde mi hlavně o syna , který vlastně bude spát jinde než já. Bez nějakého soudního , právního rozhodnutí. Jak jsem psal , žádost o rozvod nebyla ještě ani podána.
Odpověď od:
JUDr. Bc. Monika Ježková
Advokát
Dobrý den,
Vaše situace mne moc mrzí. Můžete zkusit Vaše soužití obnovit, třeba i za odborné pomoci, neboť vždy v zájmu nezletilého dítěte je, aby vyrůstal v úplné rodině. Pokud obnova společného soužití není možná, pak doporučuji, aby byla celá situace co nejdříve řešena soudní cestou. V případě rozpadu rodiny, je nejprve u soudu řeší úprava péče a výživného nezletilých dětí. Takže pokud podáte co nejdříve návrh na rozvod, soud se bude zabývat otázkou, kdo dostane syna do péče (možnosti jsou: výlučná péče matky, výlučná péče otce, společná péče, střídavá péče). Můžete také dát návrh na předběžné opatření, o návrhu na předběžné opatření se rozhoduje zpravila do týdne, zatímco o běžném podání se rozhoduje cca do 3 měsíců, nicméně záleží na soudu. Určitě bych situaci řešila, co nejdříve, abyste se synem neodcizili a byl na Vás stále zvyklý. Při určení péče a výživného se většinou neupravuje styk druhého rodiče s dítětem, neboť by měl mít rodič, který nemá dítě ve své péči neomezenou možnost se s dítětem vídat (což Vám nyní nabízí i Vaše manželka).
Poté, co soud rozhodne o nezletilém dítěti, může soud v dalším jednání rozhodovat o rozvodu manželství a případě i s vypořádáním společného jmění manželů. Do společného jmění nepatří nemovité věci cizích osob, nicméně tam spadají například investice do výlučného majetku jednoho z manželů.
Hezký den!
Předchozí dotaz
na jednom z našich pracovišť, kde se střídáme, jsem neustále terčem dehonestujících a nepravdivých informací,
Dobrý den, na jednom z našich pracovišť, kde se střídáme, jsem neustále terčem dehonestujících a nepravdivých informací, pro které dotyční nemají důkazy, bohužel asi nikdo z kolegů neřekne, co slyšel.
Každopádně mám několik fotek výroků, které o mne vyvěšují na nástěnce v kanceláři.
Na koho se mám obrátit a jak řešit situaci?
Jelikož terčem útoku je napadán i můj zdravotní stav, nehodlám to dále snášet, ale nevím, jak dál, vedení firmy za to nemůže a v žádném případě ho do sporu nechci zatahovat.
Bohužel neumím přiložit fotografie pracovní nástěnky, kde se část informací nachází, ráda zaplatím za konzultaci dle Vašich pokynů.
Další dotaz
majitel se rozhodl byt prodat a nam nyni nabizi , ze novy majitel nas prestehuje do noveho mensiho bytu
Dobrý den, chci se poradit , máme uzavřenou najemni smlouvu na 5 let , nyni to bude 3 roky , majitel se rozhodl byt prodat a nam nyni nabizi , ze novy majitel nas prestehuje do noveho mensiho bytu , my by jsme chteli ale zustat ty dva roky jeste tady, najem hradime vcas , jak je mozne se branit , ve smlouve mame ze pri drivejsi vypovedi nam musi dat XKč, muze tedy nam dat vypoved a vyhodit nas?
JUDr. Bc. Monika Ježková
Advokát
Nejnovější dotazy:
Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.
Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?
Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu
Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno.
Děkuji za odpověď
Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu
Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře?
Děkuji.
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?
Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Podobné dotazy
Dobrý den,
prosím o radu, jestli mohu sama zařídit očkování proti Covid 19 pro mé syny 8 a 10 let bez souhlasu otce. Jsme od r. 2019 rozvedeni a podle Rozsudku soudu jsou oba synové svěřeni po rozvodu manželství rodičů do mé péče.
Dobrý den
ptám se za syna: je zletilý, od léta zaměstnaný, soudem má vyměřené výživné, které momentálně na účet nárazově přichází od insolvenčního správce (povinný je v procesu oddlužení).
Syn potřebuje zrušit vyplácení výživného - má se s takovou žádostí obrátit na soud, nebo insolvenčního správce (jak tvrdí jeho asistentka)?
Dobrý den, mám na Vas velkou prosbu.
Ze zdr. důvodu v rodině byli naší synové doma a měli velky pocet zmeškaných hodin. Pozvali mě do školy s tím že absenci synů oznámí na OSPOD. Byli ve škole ale informováni o důvodu proč synové ve škole nejsou.1.ma škola povinnost či pravomoc nahlasovani vysoke absence (nebo je to věc dobrovolná a podléhá domluvě s rodicem). 2.muze škola zakázat komunikaci přes komunikační kanály, jako je SMS a whatsapp a nebrat v potaz kupř. omluvenku či jinou konverzaci rodiče se školou a výhradně trvat na kominakci nyní přes Bakaláře?
Než se prodala nemovitost, prodávající dovolil kupujícího bydlet v bytě za nájemné za měsíc a půl. Prodávající chce další měsíc nájemného poté, co se stal kupující vlastníkem podle katastru (datum podáni návrh). Kupující nesouhlasí s dalším nájemným. Kdo má pravdu?
Bude lépe, když rodiče nechají celý dům přepsat na mě jako na syna anebo když se stanu vedle nich dalším majitelem? Co je výhodnější z hlediska financí a dědictví?
Rodiče mi chtějí odkázat nemovitost (RD+pozemek). Majitelem je moje máma. Volil bych darovací smlouvu s věcným břemenem. Máma je spíše pro sepsání závěti. Chtěl bych radu, jak nejlépe tuto záležitost vyřešit, aby nikdy nedošlo k budoucím konfliktům (dědicové) a v případě dar. smlouvy bezproblémové dožití obou rodičů i když je majitelem pouze máma. Mám zájem o osobní schůzku.
Dobrý den,
Jde o moji babičku (matku mé matky). Nikdy s ní v naší rodině nebyly dobré vztahy a ani se sousedy je neměla. Došlo to až tak daleko, že jí rodiče koupili byt, protože po hádce se sousedy v jejím domě žít nemohla. Její dům byl ještě za života obou prarodičů darován mé matce a to bez práva dožití. Má matka před 4 lety zemřela a dům v dědickém řízení zdědil můj otec po vzájemné dohodě se mnou. Od té doby se o babičku stará i když k ní už nemá žádné vazby. V bytě ji nechal, nemají spolu smlouvu a platí jen směšný nájem. Babička má mimo mé zemřelé matky i syna, který bydlí stovky km daleko a o matku nejeví zájem i přes několik upozornění, že by se o ní měl postarat. Babička mého otce denně telefonicky následně i osobně terorizuje, do pečovatelského zařízení nechce, protože si užívá pohodlí a levného ubytování, dochází k ní charita. Je nějaká právní možnost aby se syn o matku postaral? (o vyživovací povinnost zde nejde). Pokud ne,jak byste situaci řešili?
Děkuji.
Navštívila mě paní z FÚ,chtěla jednat se mnou u mě doma anebo na FÚ v rámci vyhledávací činnosti a podala mi pouze korespondenční lístek s razítkem FÚ,jejím jménem a telefonem, ohledně domluvení schůzky na FÚ.Chce po mně info a nájem. smlouvy.U mně se jedná pouze o pronájem malých prostor s začátkem nájmu v r.2021. Daň. Přiznání mám v pořádku od externí účetní.Je to správný a zákonný postup zaměstnankyně FÚ?Není potřeba,abych dostala oficiální dopis z FÚ?Jak zjistím,že je to opravdu nařízeno a vysledky pro FÚ a není to nějaká levota a zvědavost ze strany exmanžela,aby tak zjistil z jistých důvodů mé příjmy (např.únik informací z FÚ přes jeho známou osobu)? Mohu nespolupracovat a schůzku odmítnout či nepodat informace?Co by to pro mě znamenalo?Mám velké podezření,že informace budou využity a sloužit exmanželovi.Všechno jde.
Běžně pořizuji fotogragie a videa dětí na svůj mobilní telefon (akce školy, výlety, exkurze, práce v
Dobrý den. Pracuji jako učitelka na ZŠ. Běžně pořizuji fotogragie a videa dětí na svůj mobilní telefon (akce školy, výlety, exkurze, práce v hodinách). Od všech rodičů mám pro školu podepsán souhlas GDPR ve všech bodech - nikdo z rodičů nic nevyjmul.
V souhlasu není specifikováno, na jaké zařízení media pořizovat (školní fotoaparát, soukromý mobil….). Dále v souhlasu je i bod - pro vnitřní účely školy (bezpečnost, evidence), není potřeba souhlasu.
Nyní jsem v konfliktu s jedním rodičem. Tvrdí, že nemohu pořizovat fotografie a videa jeho dítěte na svůj soukromý mobilní telefon. S chlapcem jsou veliké výchovné problémy ( v první třídě -ubližuje dětem, vulgárně všem nadává, občas mívá nervové záchvaty - RZS jsem zatím nevolala). Otec nespolupracoval, popsané situace mi nevěřil. Videa jsem natočila pro svoji obranu a abych přiměla rodiče ke spolupráci. Stáhla do služebního počítače a zákonným zástupcům ukázala.
Mohu pořizovat fotografie a videozáběry žáků na svůj mobilní telefon, když mám podepsán souhlas GDPR ve všech bodech?Děkuji za odpověď. Nusková
Dobrý den, moji rozvedení rodiče vlastní rovným dílem chalupu na Slovensku. Chalupa by po jejich smrti měla připadnout mně a mojí sestře. Já jsem po dobu dvou let investovala spoustu práce i peněz do rekonstrukce. Je k tomu možno v dědictví nějak přihlédnout? V těchto investicích, pouze z mé strany, bych chtěla pokračovat. Lze nějak předem zajistit, aby k tomu bylo při dědictví přihlédnuto? Sestru jsem chtěla vyplatit, kdyby se chalupa převedla na mě za života rodičů, ale nesouhlasí. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, dne 1.5. jsem byla chycena pri řízení motorového vozidla hlídkou PČR a nadýchala jsem 1,6. Při výslechu mi bylo sděleno, že vyšetřování proběhne ve zkraceném řízení. Dnes 20. 5. 2022 mi přišlo ze státního zastupitelství Vyrozumění o podání návrhu na potrestaní, kde policejní orgán navrhuje podmíněné odlozit podání návrhu na potrestani, státní zástupce nemá výhrady proti podmíněnému zastavení trestního stíhání v řízení před soudem a však za předpokladu, že se závažu zdržet řízení motorovych vozidel alespoň po dobu 12 měsíců. Prosím co to pro mě znamená a budu moci po uplynutí poloviny trestu požádat o vrácení ŘP?
Dobrý den. Můj syn je ve škole ve třídě šikanován jeho spolužákem. Šikanu jsem oznámila vedení školy a požádala školu o prošetření a nastavení bezpečnostních opatření aby se šikanu neopakovala a syn mohl bez problémů dál chodit do školy. Syn zatím zůstává doma, než se věc prošetří. Navíc se do školy bojí. Vím že je moje povinnost, aby řádně plnil školní docházku, ale zároveň si myslím, že mám jako rodič i další povinosti ho chránit. Navíc mi selský rozum říká, že pokud mi ho někde mlátí a hrozí mu zdravotní a hlavně psychická ujma, tak ho tam nemám posílat, i když se jedná o školu. Je toto nějak ošetřeno zákonem? Jak dlouho může zůstat případně doma a jak mám syna dál chránit aby nedošlo k další újmě? Děkuji
Dobrý den,chci Vás požádat o kontrolu výpovědi,kterou chci podat jako zaměstnanec.
Vzhledem k tomu,že se zaměstnavatel dostal do exekuce a finančních problémů,rozhodl jsem se podat výpověď dohodou,kterou zaměstnavatel odmítl.Podal jsem tedy výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou.Následně mi zaměstnavatel, již nevyplatil mzdu a to ani do 15 dnů po uplynutí doby po její splatnosti, stanovených zákoníkem práce. Z tohoto důvodu,jsem se rozhodl,znovu podat výpověď okamžitou.Žádám Vás tedy o kontrolu výpovědi a též o kontrolu postupu,konkrétně tedy,zda-li mohu podat další výpověď,když jsem již jednu podal.
Řidič 60+ let (nespáchal nikdy trestný čin či přestupek) dne 12.6. 2022 při řízení pod vlivem alkoholu, při dechové zkoušce naměřeno 2 promile, nezavinil dopravní nehodu, nezpůsobil škodu ani žádné zranění. K činu se plně doznal při výslechu dne 13.6. 2022. Číslo spisu bylo přiděleno. K rozhodnutí soudu zatím nedošlo.
Prosím o radu:
Lze podat návrh na podmíněné odložení podání návrhu na potrestání dle ust. § 179g odst. 1 trestního řádu když už bylo přiděleno číslo jednací?
Co se stane, pokud státní zástupce namísto podání návrhu na potrestání rozhodne o tom, že se podání návrhu na potrestání odkládá a v usnesení stanoví délku zkušební doby (nejvíce 5 let? Či jaká je v souvislosti s výše uvedeným činem obvyklá?) a podezřelý ve stanovené zkušební době spáchá trestní čin či přestupek v jakékoliv oblasti (?majetkové, proti životnímu prostředí, při řízení – např. nepřiměřená rychlost?? Obecně nebezpečný čin?) Jaký bude další postup? Kdy lze trestní stíhání obnovit?
Dobrý den
chtěla jsem se zeptat když mám syna ve své péči .A kdyby jel z mýma rodičema na dovolenou k moři. Tak je potřeba i souhlas druhého rodiče. Nebo bude stačit můj souhlas. Když syna mám v péčí jen já ? Děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je ještě možné se vyhnout dalšímu soudnímu jednání po tom, co jsme podali odpor proti platebnímu příkazu? Manžel byl předvolán před soud po podání odporu, prý hrozí, že jednání postoupí ke krajskému soudu. Myslíme si, že dluh byl promlčen, ale bohužel nemáme žádné podklady. Nevím, zda jsem srozumitelná.
Dobrý večer, já a můj syn máme domek každý půlku. Syn chce prodat svoji půlku a já ne. Je možné aby prodal svoji půlku bez mého povoleni.
Dobrý den,
syn si vzal půjčku ze SS ČSOB, 600000,-,z tohozaplatil 130000,- provizi, aby vůbec půjčku dostal. 300000,- půjčil kamarádovi (žijící v nájmu a přihlášen na Obecním úřadě, a v exekuci) -dohodli se ústně, že kamarád bude splácet 5000,-Kč měsíčně( to je stanovená splátka z banky), co mám dělat? Matka syna.
Dobrý den,
na webu policie se píše, že místně příslušný policejní orgán je ten, v jehož územním obvodu byl trestný čin spáchán anebo v jehož obvodu podezřelá osoba bydlí. Pak se tvrdí, že trestní oznámení je možné podat kdekoliv a poté je předáno místně příslušnému policejnímu orgánu. Rád bych věděl, jaký je právní pohled na následující situaci.
Osoba X bydlící v místě A podá trestní oznámení na osobu Y, která bydlí v místě B. Osoba Y podá vysvětlení v místě A, a poté je spis ukončen, nepotvrdilo se, že by byl spáchán trestný čin.
Osoba Y podá v místě B trestní oznámení pro křivé obvinění na osobu X. Avšak její trestní oznámení posuzuje policejní orgán v místě B, který přiznává, že má k dispozici jen část spisu z místa A, nepožaduje podání vysvětlení od osoby X a ad hoc rozhodne o odložení věci.
Na státní zastupitelství se podá podnět k přezkoumání postupu policie. Je možmé ho po podání doplnit ?
Děkuji za odpověd.
Lékař mi zakázal práci v těžkém průmyslu,( nezvratné degenerativní) změny ramenních kloubů a krční páteře z fyzické zátěže.Jsem rozhodnutá podat okamžitou výpověď ze zdravotních důvodů. Pokud mi zaměstnavatel nabídne jinou práci musím tuto přijmout nebo mám možnost podat výpověď i když náhradní práci odmítnu?. S poděkováním
Tchyně mně, mému synovi a manželovi umožnila v r. 2010 bydlení na své chatě. Po několika letech v r.2019 chatu darovala druhému synovi a ten udělal manželovi věcné břemeno po smrti Tchyně (2020). Manžel v 11/2021 zemřel. A švagr se mně a syna snaží do 15 dnů vystěhovat a na obecní úřad podal návrh na zrušení trvalého pobytu. Jaké mám možnosti. Vše bylo bez smluv pouze ústně.
Dobrý den,
byl jsem podveden stavitelem, měl udělat stavební práce na zahradě ale vylákal ze mě peníze na materiál s tím, že je již zaplacený. Materiál zaplacený není a dodán nebyl a peníze také nejsou.
Vše mám podloženo pouze sms komunikací, jelikož stavitel je můj synovec.
Peníze byli převedeny z účtu na účet stavitele s poznámkou"peníze na koupi materiálu".
Bylo podáno trestní oznámení, ale bylo odloženo. Půjdu podat námitku na výsledek na státní zastupitelství, ale rád bych podal i žalobu, případně návrh na exekuci.
Dobrý den. Mám dotaz ohledně majetku. Před 19 lety lety jsem dostala dům po babičce. Před 12 lety jsem se vdala a díky manželovi se opravil dům. Vzali jsme si hypotéku. Střecha, okna a fasáda. Darovala jsem mu polovinu domů a myslela si, že spolu zůstaneme navždy. Jenže z manžela se vyklubal manipulátor a já se s ním Před rokem rozvedla. Teď řešíme majetek. Nemám peníze, abych ho vyplatila. Dal k prodeji polovinu domu. Já bydlím nahoře se synem z prvního manželství a dole moje máma. Teď v jeho polovině. Chci se zeptat, může mě bez mého vědomí vystěhovat mé osobní věci zezdola ,maminky osobní věci a druhého syna věci? Druhý syn má dole pokoj, ale už bydlí sám. Jestli to může udělat bez soudního rozhodnutí. Chtěla bych vědět co můžu já a on, právně. Mrzí mě, že nemá kousek slušnosti. Já jsem se tu narodila a mojí hloupostí jsem přišla o půl domu. Chtěla jsem si vzít hypotéku.
Obracím se na Vás s tímto problémem:
Syn je zaměstnanec stavební společnosti s r.o. Tato spolecnost změnila kompletně vedení. Ví se jen, že spol. měla dlouhodobé problémy.Pred pandemii to byla velmi prosperující spol.
Minulý měsíc syn neobdržel výplatu (to se nikdy nestalo, vždy byla výplata včas na úctě).
Jak má postupovat? Ma podat žalobu na zaměstnavatele a zároveň výpověď dle parametrů?
Má se hlásit na Up a kdy?
Můžete poradit, jak má
postupovat a v jakém pořadí!
Děkuji předem
Mým dotazem je hlavně, jestli lze podat návrh na podjatost celého soudu při opatrovnickém řízení. Dále pak v souvislosti s tím, jestli výsledek psychiatrického posudku může nějak ovlivnit další skutečnosti, například profesní řidičský průkaz.
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat.Mame 10.leteho syna s bývalým přítelem.Vse probíhalo v pořádku.O péči jsme se domlouvali,nic nebylo určeno soudem.Syn byl týden u mne a týden u otce nebo jeho rodičů. Našla jsem si nového přítele a změnila zaměstnání na ranní směnu s tím, že nebudu nebo nemusím využívat pomoc jeho rodičů při týdenním cyklu směnové práce.Toto se mu přestalo líbit a začal vyhrožovat, že syna budu nadále dávat k jeho rodičům i když v tu chvíli bude v cizině.Jinak si soudně vyžádá syna do výhradní péče.Mam bydlení, stabilní práci, žádné exekuce,dluhy, nepiji,o syna se řádně starám.Chtela bych se tedy zeptat,je vůbec možné,aby mohl dostat výhradní péči?A je možné,aby byl syn při soudní dohodě o střídavou péči svěřen (umístěn)k jeho rodičům v otcově nepřítomnosti (v cizině) Děkuji za odpověď
Dobry den mam prosím dotaz manžel bydlí se mnou v byte nájemním smlouva je na mě manzel tam neni uveden a nema zde trvaly pobyt je mozne ho hned vystehovat a jeste si tam nastehoval dospeleho syna manzel ani jeho syn neprispivaji na domacnost ani korunu ja platim vse prosim o radu
Dobrý den.
Řeším problém za nezletilého syna , který podepsal kupní smlouvu bez mého vědomí, na automobil. Smlouvu má jen majitel, ne syn. ČKP nyní chce po synovi úhradu za nepojištené vozidlo, i když ještě není přepsáno. POV skončilo a nárokuje ČKP po synovi.
Dá se považovat za platnou, když není syn zletilý?
Dobrý den.
Synovi bude letos v říjnu 18 let. Ještě další rok bude chodit do školy. Je mi jasné, že má syn nárok na výživné od svého otce dokud nepřestane studovat, i když už je plnoletý. Problém je v tom, že už několik let se mnou ani se synem bývalý manžel nekomunikuje a o syna se vůbec nezajímá.
Potřebovali bychom, prosím, poradit a přimět exmanžela platit výživné synovi dál.
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku na majetek při rozchodu. S partnerem jsem žila ve společné domácnosti 10 let, máme spolu syna a partner má z předchozího manželství dva syny ve střídavé péči. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký majetek při rozchodu. Nebo jak se v dnešní době posuzuje vztah druh družka. Děkuji
Dobrý den, mám dotaz ohledně rodiny mého syna.
Žijí s manželkou odděleně a mají 7 měsíční dcerku.
Žádost o rozvod není podaná. Matka žije s dcerou u svých rodičů. Syn by chtěl malou mít častěji u sebe. Má matka povinnost mu ji po nějakou dobu dát?
Ona nechce, že na něho není malá zvyklá. Musí ji vidět pouze venku v kočárku a za přítomnosti matky.
Jaká má práva otec dítěte a jak by měl postupovat?
My jako prarodiče ji tedy nevidíme téměř vůbec.
Dobrý den.S manželkou máme 2 děti.Máme byt koupený od jejích rodičů ještě před svatbou. Během manželství byl přikoupen druhý byt a jsou propojeny a máme jeden velký byt. Financován byl z účtu syna kam manželky rodiče vložili peníze. Já platím nájem a energie od té doby co jsme spolu a předělávání jsem taky dělal já. Bohužel manželka si našla mladšího. Chce vychovat děti a dělat jako že nic před dětmi. Mě se to ,ale nazamlouvá vůbec. Chtěl bych vědět jak by se řešilo vyrovnání, protože já bohužel nemám kam jít. Tak by mě zajímalo jak se řeší tyto věci, protože vím, že k dohodě asi určitě nedojde. Díky za informaci
Dobrý večer měl bych na vás dotaz...s bývalou přítelkyni máme syna ve střídavé péči, před dvěma měsíci jsme měli soud,kde se řešilo plánování prázdnin. Matka dítěte u soudu nesdělila nic o vycestování syna mimo ČR. Když byl syn u mě na prázdninách jsem matce psal jestli mají v plánu během zbytku prázdnin vycestovat mimo ČR,odpověď zněla (kdyby jsme nějak jely budu tě i formovat). Pak jsem předal syna do konce prázdnin zpět k matce.V pátek v 19:10 mi došla SMS s oznámením že se synem odjíždí do Chorvatska.Vice informací nemám i přes můj nesouhlas vím že se v Chorvatsku nachází...Chtěl bych se vás zeptat jak mám dále postupovat když matka nerespektovala můj nesouhlas a přesto vycestovala s ním synem...děkuji za odpověď
Dobry den, tatinek bydli v jednom dome se synem. Tatinek se potrebuje prestehovat a dum prodat. Co se synem, ktery nechce odejit. Dum je napsany jen na otce. Syn tam ma trvale bydliste. Jake mame moznosti? Dekuji.
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem. Manžel by si chtěl osvojit nezletilého syna,kterého mám z prvního manželství. Biologicky otec zemřel. Loňského roku jsem podepsala Dohodu s jeho matkou o styku s vnukem. Tuto dohodu od ledna letošního roku matka bývalého nedodrzela(již za vnukem neprijela). Mezitím si vsugerovala,že vnuk není jejího zesnulého syna(mám podloženo SMS zprávami). Teď se zase chce se synem potkat. Zajímalo by mne,zda-li osvojenim úplně zanikne vztah s ní a mého syna?Jelikoz jsem cetla,ze osvojenim zanikaji veskera prava a povinnosti k puvodni rodině.Předem děkuji za odpověď.
Hezký den
Dobrý den, mám syna který je zletilý. Žije se mnou, s dcerou a s mým přítelem v rodinném domě, který vlastním já.
Syn mi přestal dávat peníze, vyhrožuje příteli, roznáší o něm lživé informace a já se ho začínám bát.
Je možné ho vystěhovat?
Děkuji za odpověď
Stal jsem se svědkem ťukance na parkovišti. Podal jsem přes datovou schránku oznámení na PČR, kde jsem popsal, co jsem viděl a hlavně jsem zmínil, že jsem neměl přímou viditelnost na místo nárazu (myšleno konkrétní místo na voze). Bohužel, v dalším textu jsem použil termín "řidička, která způsobila poškození". Správně by mělo být uvedeno "teoreticky způsobila", neboť vozidlo mohlo být poškozeno již před nehodou. Volal mi policista, že mě může řidička žalovat za křivé obvinění.
Je to pravda, nebo by muselo první dojít k mému předvolání a oficiálnímu podání svědectví, kde bych opět udělal stejnou chybu a označil ji stejným způsobem? Mohu se nějak bránit, podat preventivně opravné svědectví nebo něco? Děkuji
Dobrý den, podal jsem podnět na přezkoumání postupu policie. Následně jsem podal písemně dotaz v jakém stavu je podnět. Má okresní státní zastupitelství lhůty, kdy musí odpovědět? Na můj podnět měli odpovědět do dvou měsíců a nic se nestalo, Děkuji
DOBRY DEN. MAM PROBLEMY Z EXEKUTORSKYM URADEM.MA PRAVO EXETURSKY URAD SAHNOUT NA MAJETEK MYCH RODICU KDYZ MA ADRESA JE UZ 25 LET NA JINDE
Dobrý den, mám syna ve věku 15 let ve střídavé péči a on chce přejít do mojí výhradní péče. S tím ale nesouhlasí bývalá žena, takže se chci obrátit na soud.
Dotaz zní: Jestli má soud nějakou zákonnou lhůtu na vyrozumění od data podání, dále jak dlouho asi trvá, než k jednání dojde a jestli jsou nějaké webové stránky se vzorem, jaké má mít toto podání náležitosti.
Syn odmítá chodit k otci. Zatím jsem ho vždy premluvila, ale pokaždé říká, že tam být nechce, že si s tátou nerozumí, ze ho psychicky depta. Soudem je určený styk jeden den v týdnu a ob víkend. Může už se v tomto věku dítě rozhodnout, že se s otcem nebude stykat? Přihlédne případný soud k jeho názoru? S otcem není možná domluva, na styku trvá a mysli si, že syna manipuluji. To ale není pravda, jsme od sebe léta a vždy k němu syn chodil.
Stavební úřad po mně chce žádost o výjimku v případě, že chci přistavět k zahradnímu objektu a přístavek je blíže než 2m od hranice pozemku. Tento pozemek je ale také můj. Mají na to nárok, nebo si to obhájím?
Má neteř je po insolvenci a nyní na ni byla podána exekuce na zaplacení směnky z roku 2016,která nebyla v insolvenčním řízení uvedena.Lze exekuci uplatnit?
Dobrý den,
chtěli bychom s manželkou darovat synovi nemovitost, na kterou ještě budem asi 7 let splácet hypotéku. Je možné to zohlednit v darovací smlouvě tak, aby po doplacení hypotéky přešla nemovitost na syna?
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jak je to s dědictvím po zemřelém, který měl potomky ale ještě stále je žijící rodič zemřelého? V jaké linii se rodič nachází ohledně dědictví?
Děkuji.
Dobrý den, s bývalou přítelkyní máme X letého syna. Měli jsme domluvené a sepsané že budu posílat synovy každý měsíc X kč. Potřebovala to na sociálku ohledně příspěvku. Syna jsem navštěvoval denně a co potřeboval jsem kupoval. Dnes mi napsala že chce syna do své péče soudně ohledně hmotné nouzi. moc nechápu o co ji jde a jaké mám práva můžete mi poradit děkuji.
Omlouvám se paní doktorce, ale zapomněl jsem se optat, zda existuje nějaká lhůta pro žádost o přezkoumání vyřízení podání. Děkuji
Dobrý den, lze v žádosti o přezkum vyřízení podání na KSZ vyjádřit nedůvěru policii a OSZ v místě A a požádat, aby šetření TO bylo postoupeno do místa B? Děkuji
Dobrý den, pracuji jako voják z povolání a často se dostáváme do sporu se svými nadřízenými, když žádáme o služební volno při důležitých osobních překážkách ve službě.
Řekněme, že v praxi to vypadá tak, že podřízený přijde za svým nadřízeným s žádosti o služební volno. Teď mluvíme konkrétně o SV k zubnímu lékaři. Dotyčný voják měl vystavenou lékařskou zprávu, ve kterém bylo zmíněno, že se jedná o zákrok neodkladného charakteru. Nadřízený mu však volno neschválil a argumentem pro toto rozhodnutí bylo, že “tento den je důležité zaměstnání”.
Někteří lékaři jsou také velmi vytížení a někdy není prostor k diskuzi, co se rezervace termínu týče. Takže dotyčný voják pak čekal na další termín v nejistotě, že bude opět “ důležité zaměstnání” a nadřízený mu opět nedá volno.
Celá tato situace vedla ke zhoršení zdravotního stavu dotyčného vojáka a následnému chirurgickému zákroku, kterému se dalo předejít včasným ošetřením.
Tato rozhodnutí se však netýkají jen návštěv zdravotnických zařízení a argument pro tato zamítnutí je často věta “vy máte nárok o volno požádat, já však této žádosti nemusím vyhovět”.
Chtěl bych tedy poprosit o osvětlení této problematiky.
Může vůbec nadřízený takto rozhodnout a pokud ano, jak se může voják bránit proti takovému rozhodnutí?
Taky bych se chtěl zeptat, jak má vlastně vypadat oficiální předložení takové žádosti? Všechno probíhá prakticky mezi čtyřma očima a zamítnutí bývá pouze ústní.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
zažádala jsem si o výmaz z rejstříku trestů. Od soudu mi přišlo rozhodnutí, že se záznamy zahlazují. Za jak dlouho to uvidím v rejstříku trestů jako "čisté" nebo o to musím ještě nějak speciálně požádat?
děkuji
Dobrý den, chci poda žádost o přezkoumání vyřízení podání na KSZ. Co se píše obvykle píše na závěr této žádosti ? Žádá se revize postupu nebo co...
Dobrý den, sepsali jsme stížnost na našeho pana ředitele školy do rukou hejtmana. Pan ředitel nyní chce podat trestní oznámení pro pomluvu s tím, že dle jeho slov je vše ve stížnosti jen lež. Jenže to tak bohužel není. Stížnost byla sepsána anonymně, protože v minulosti se již stalo, že dostal informacez krajského úřadu, kdo stížnost podal a následně donutil dotyčné kolegy ze školy odejít.
Může vůbec podat trestní oznámení na stížnost na kterou máme nárok a chtít po policii, aby se zjistilo kdo ji poslal?
Děkujeme za pomoc.
Dobrý den, po podání na KSZ se zjistí, že v jedné větě chybí slovo a v druhé větě místo nebyla má být byla. Je možná oprava ? Jesliže ano, jaké jsou formální náležitosti opravy? Děkuji.
Mám syna . Jeho otec ,můj bývalý manžel umřel letos v březnu . Můj syn je jeho jediný potomek ,žádné jiné děti ani manželku nemá . Můj syn by měl zdědit byt a auto,ale nemůže být dědické řízení neboť ještě nebylo zjištěno datum úmrtí . Můžeme využívat toto dědictví i před dědickým řízení? . Děkuji za odpověď
Dobrý den, chci se zeptat, od května jsem se rozvedla, syna mám v péči,, jelikož kde teď bydlíme není mé rodné město a s otcem nejsme za dobré, prodávám dům a chci se odstěhovat pryč z města kde bydlí otec dítěte.
Teď otec vyhrožuje, že chce syna do střídavé péče, a že udělá vše proto aby syna udrzel v daném městě, a že se nikam stěhovat nebude.
Potřebovala bych radu jak postupovat. Dekuji
Dobrý den, prosím o radu ve věci dalšího bydlení mých rodičů v bytě zesnulého majitele, mého bývalého manžela. V DOHODĚ O VYPOŘÁDÁNÍ SPOLEČNÉHO JMĚNÍ MANŽELŮ PRO DOBU PO ROZVODU mezi mým dřívějším manželem a mnou se uvádí, že bývalý manžel jako vlastník bytu výslovně prohlašuje, že byt jsou a nadále budou užívány mými rodiči na dožití, a že dále prohlašuje, že rodičům nebude nijak zasahovat do jejich práva bydlení a užívání uvedeného bytu. Bývalý manžel před nedávnem náhle zemřel a jeho děti jakožto dědicové se domáhají opuštění bytu. Uvedený byt byl kdysi součástí SJM bývalého manžela a mě. Z dohody dále vyplývá, že se já zavazuji bývalému manželovi vyplatit částku ve výši X Kč a doplacení úvěru ve výši X Kč na rekonstrukci domu, který je v mém vlastnictví. Užívání bytu mými rodiči není zakotveno jako věcné břemeno v katastru nemovitostí a existuje pouze ve výše uvedené DOHODĚ O VYPOŘÁDÁNÍ SJM. Mají dědicové právo vyžadovat po mých rodičích opuštění bytu? Děkuji za informaci
Dobrý den. Prosím vás, chctela bych požádat o vymaz rejstříku trestu, ale nikde jsem nenašla žádný vzor, ani nevím co vše tam musí obsahovat. Můžete mi prosím poradit jak na to, nebo kde stáhnout formulář? Děkuji
Jaké náležitosti musí obsahovat darovací smlouva na pozemek ve výlučném vlastnictví manželky do výlučného vlastnictví manželovi? (např. explicitní info, že jde o manželku a manžela, explicitní odkaz na část CLV, kde jsou věc. břemena, ...)? Může žádost na vklad do katastru přes elektronický formulář na www.cuzk.cz podat Obdarovaný nebo musí žádost vždy podávat Dárce.
Dobrý den. Měla bych dotaz. Setkali jste se někdy se střídavou péčí u dítě v cca 7 měsících. Nebo zda je reálné aby na žádost otce byla v tomto věku schválená střídavá péče. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Dne XXX měl syn manželky s vozidlem XX nehodu. Jel v obci za vozidlem X, které asi zapomnělo odbočit a najednou začalo prudce brzdit a doleva se otáčet. Pršelo, bylo mokro a syn brzdil a snažil se vozidlu vyhnout zleva a protože tam již nebylo místo, do levé části vozidla před sebou svojí pravou částí naboural. Ve vozidle X jeli manželé, nikomu se nic nestalo. Řidič měl na místě prohlásit, že se chtěl otočit a že ho neviděl. Sepsali Záznam , podle kterého se jedno vozidlo otáčelo a druhé neubrzdilo a do prvního bouchlo. Večer jsme se synem online nehodu nahlásili na pojistovnu a chtěli využít plnění z doplňkového pojištění nezaviněné nehody.
Ještě ten večer se syn dotazoval druhého účastníka nehody, zda již nehodu své pojišťovně nahlásil své pojišťovně , a ten mu sdělil, že nehodu musí nahlásit pouze syn, protože je viník ...
Tak jsme při hlášení nehody uvedli, že druhá strana vinu nyní popírá.
Dnes, synovi volala z pojišťovny nějaká paní, že pojišťovně ohlásil nehodu i druhý účastník a jako viníka označil našeho syna.
To bych vše i chápal, to vše vychází z rozhodnutí vlády, že se nehody do 100 000 Kč nemusí hlásit policii a účastníci se dohodnout vždy nemusí.
Rozumím i tomu, že se ani pojišťovny na viníkovi neshodnou, ale že pojišťovna vlastnímu klientovi oznámí, že ze Záznamu o nehodě se viník nedá jednoznačně určit a doporučí, aby nahlášení pojistné události z doplňkového pojištění nezaviněné nehody stáhl a požádal o hrazení opravy z havarijního pojištění a také počítal se snížením bonusu, mi připadá hodně za čarou! A to jim navíc vůbec nevadí, že se druhý účastník neobrací na svou pojišťovnu, ale přímo na pojišťovnu konkurenční!
Vzhledem k tomu, že ze záznamu nehody jasně vyplývá, že se vozidlo na silnici otáčelo, a ze střetu vozidel je více než zřejmé že řidič tohoto vozidla ohrozil vozidlo za ním jedoucí (§24, resp. §21 zák. 361/2000Sb.), je podle mě viník více než zřejmý.
Můžete nám prosím poradit a doporučit další postup, nebo pro nás ve věci něco udělat? Děkuji, s pozdravem,
Dobrý den, dotaz se týká dědictví. Paní X. měla dva syny a ještě za života odkázala dům jednomu z nich (Y), bez domluvy a vědomí druhého syna. V domě pak společně žila se synem P a jeho manželkou a dětmi. Vyrovnání s druhým bratrem mizivé. Po smrti paní X. zůstala hotovost, kterou syn (Y) spravuje a vyrovnání s bratrem nechystá. Lze obě tyto “křivdy” vyřešit? Jak "darovaný" dům, tak finance?
Dobrý den, zajímalo by mne jak postupuje policie v přípravné fázi, po podání TO, když se vyskytne situace "tvrzení proti tvrzení". Děkuji.
Bratr s manželkou a tetou jsou vlastníci nemovitosti.Já s matkou jsme se v dědickém řízení podílu zřekli v jeho prospěch.Matka má v chalupě břemeno na doživotí. Dnes chodí o dvou francouzských holích a syn jí nechce dát klíče od druhého vchodu,kudy to má blíž k dceři.Syn se o matku nestará. Pečující je dcera.Klíče od nemovitosti jí odmítá dát.
Dobry den, jsme rozvedeni. Mam ve sve peci syna. Jde mi o to, ze otec ho dava do druziny. Pokud ho nevyzvedava on, tak si napsal na papir kdo bude pripadne syna vyzvedavat. Napsal tam svou pritelkyni. Muze toto i bez meho souhlasu jako zakoneho zastupce? Muze si na papir o vyzvedavani ze skolniho zarizeni napsat koho chce aniz bych ja o tom vedela a odsouhlasila? Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
Žiji tři roky s přítelkyní, která má syna z původního vztahu. S bio otcem je to trochu těžší neboť se moc nemá k výchově syna ( kromě alimentů, které po něm ani nechceme). Biologický otec nás kontaktoval s tím ze se vzdá otcovství. Můžete nám prosím poradit jak dále postupovat, ideálně jestli existuje rychla cesta, chceme totiž vyrazit do zahraničí. Jaké jsou dle ČR legislativy postupy ?
Dobrý den. Před měsícem mi policista sdělil, že mi zemřel syn v Holandsku. Vyřídila jsem zpopelnění a měla by mi přijít urna. Teď jsem se ale dočetla v článku, že přijetím urny a zpopelněním na mě přejdou jeho dluhy. I kdyby nic jiného, měl exekuci za neplacení výživného na dceru. Přitom já se starám již 8 let o vnuka, protože ho měl původně v péči právě syn (měli děti rozdělené a matka ho nechtěla), ale pak u něj propukla schizofrenie a už se o něj nemohl starat. Byla jsem za lékařem, ale bylo mi řečeno, že pokud nespáchá pod vlivem nemoci trestný čin, nemohou ho bez jeho souhlasu zavřít do ústavu. Už tak je to pro mne těžké a teď mám řešit ještě toto. Dá se nějak zříct dědictví a přitom mít možnost převzít urnu a uložit ho v kolumbární schránce? Nebudu dělat žádný oficiální pohřeb. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Může dítě v 15 letech bydlet samostatně, tedy nikoliv u rodičů? Nemám na mysli internát, ale třeba byt v podnájmu, který platí rodiče. Pokud je taková situace možná, jaká přináší rizika?
Dne X mam nařízené soudní jednání ve kterém jsem se dozvěděla že-1-listinné důkázy kterém jsem přikládala k žádosti o advokata bezplatně či za sníženou cenu a listinné důkázy kterém jsem podala ohledně vyjadření skrze žalobu která je na mně podaná mi smíchaly do jedné věci a to do žádosti o advokáta přestože jsem jednotlivé věci podávala z odstupem několika týdnu 2-zjistila náhlednutím do spisu nové skutečnosti či fakta co mam dělat(odročit, procesní námitka atd..)
Dobrý den,
prosím o právní řadu. Uvažuji o podání žaloby na bývalou kamarádku. Jedna se o to, že byla mou svědkyni na svatbě a poté měla pletky s mým manželem. Nechala si od něj nakupovat (drahe) dárky. Ja ji hlidala deti a ruzne pomahala. Poté co jsem si neveru ověřila a s ní přerušila styky, začala mne pomlouvat a znevazovat ve vsi kde bydlíme. Přijde mi to jako moc a chci se pravne bránit, aby ji toto jednání neprošlo.
Děkuji za odpověď.
Chci se zeptat na žalobu na hlučné sousedy, kteří bydlí v bytě nade mnou. Už jsem s nimi 3x mluvil a upozorňoval je i správce. Jedná se o kročejový hluk po celý den. Dospělí dupou patami po podlaze, dítě tříská věcmi a dveřmi atd. Domluva očividně nefunguje. Před X měsíci jsem u nich byl i s návrhem, že bych zaplatil kročejovou izolaci. Do teď bez reakce. Jak úspěšné by bylo podání žaloby? Já i oni jsme majiteli svých bytů.
Dobrý den,
otec mého dospělého syna prodává dům, ve kterém má syn trvalý pobyt. Dům je zatížen hypotékou. Pokud se dům prodá, má syn nárok na nějaký podíl z prodeje domu? Není spoluvlastníkem domu, má v něm pouze trvalý pobyt.
Děkuji.
Dobrý den. V době manželství má žena mému synovi zřídila pojištění se spořením.Po rozvodu jsem tam posílal peníze já z mého účtu.Před nedávnem synovi napsala,ať ji pošle plnou moc ,že to zruší. Peníze si však ponechala. Smlouvu jsem neviděl, ale ona je určitě disponent,ale potřeboval bych vědět, zda-li má na to odkupné právo, přez to ,že jsem to prokazatelně platil já.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.