Mají dědicové právo vyžadovat po mých rodičích opuštění bytu?

Právní poradna>Všechny dotazy>Mají dědicové právo vyžadovat po mých rodičích opuštění bytu?>
Dotaz
do 12 hodin
Dobrý den, prosím o radu ve věci dalšího bydlení mých rodičů v bytě zesnulého majitele, mého bývalého manžela. V DOHODĚ O VYPOŘÁDÁNÍ SPOLEČNÉHO JMĚNÍ MANŽELŮ PRO DOBU PO ROZVODU mezi mým dřívějším manželem a mnou se uvádí, že bývalý manžel jako vlastník bytu výslovně prohlašuje, že byt jsou a nadále budou užívány mými rodiči na dožití, a že dále prohlašuje, že rodičům nebude nijak zasahovat do jejich práva bydlení a užívání uvedeného bytu. Bývalý manžel před nedávnem náhle zemřel a jeho děti jakožto dědicové se domáhají opuštění bytu. Uvedený byt byl kdysi součástí SJM bývalého manžela a mě. Z dohody dále vyplývá, že se já zavazuji bývalému manželovi vyplatit částku ve výši X Kč a doplacení úvěru ve výši X Kč na rekonstrukci domu, který je v mém vlastnictví. Užívání bytu mými rodiči není zakotveno jako věcné břemeno v katastru nemovitostí a existuje pouze ve výše uvedené DOHODĚ O VYPOŘÁDÁNÍ SJM. Mají dědicové právo vyžadovat po mých rodičích opuštění bytu? Děkuji za informaci
Odpověď od:
Mgr. Hana Wernerová
Advokát
Dobrý den, dědicové vstupují do všech práv a povinností zemřelého. Závazek v dohodě sice není veden jako věcné břemeno, nicméně je to projevená vůle zůstavitele. Z mého pohledu tedy sice dědicové mají právo žádat opuštění bytu, ale za adekvátní bytovou náhradu. Tuto povinnost by jim ovšem mohl uložit pouze soud. Pokud by se děti zemřelého domáhaly opuštění bytu a rodiče by byt neopustili, pak by děti musely podat žalobu o vyklizení a v tomto řízení by se řešilo, zda je vyklizení důvodné či nikoliv, a zda v případě, že důvodné je, mají děti povinnost zajistit Vašim rodičům náhradu.

Předchozí dotaz

Rád bych provozoval e-shop s brýlemi, ale nejsem si jistý zda mi stačí na tuto činnost živnost volná

Dobrý den, rád bych provozoval e-shop s brýlemi, ale nejsem si jistý zda mi stačí na tuto činnost živnost volná. Na prodej dioprických brýlí v kamenném obchodě je potřeba živnost vázaná, ale nevím jak je to s e-shopem, když by zákazník si vybral brýle a pouze si zvolil své dioptrie a já je nechal vyrobit u své známé. Známá má svou kamennou prodejnu a domlouval jsem se s ní, že její brýle bychom nafotily a já bych je s malým procentuálním ziskem prodával a fakturoval já zákazníkům. Je nějaký problém, když by ona brýle koupila a já prodal?

Další dotaz

Potřebuji odstoupit od kupní smlouvy

Dobrý den, prosím včera jsem podepsala kupní smlouvu na infra lehátko v hodnotě X kč.Jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti a dnes jsem obdržela výpověď ze zaměstnání po 26 letech. Prosím , nevím co a jak bude, potřebuji od kupní smlouvy odstoupit. Prosím, jak to mám udělat. S pozdravem
Mgr. Hana Wernerová
Advokát

Nejnovější dotazy:

Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření

Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.

Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně

Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?

Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu

Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno. Děkuji za odpověď

Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu

Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře? Děkuji.

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?

Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Potřebujete pomoc právníka?
Máme pro vás slevu na první dotaz.

Podobné dotazy

Dobrý den, mám na Vas velkou prosbu. Ze zdr. důvodu v rodině byli naší synové doma a měli velky pocet zmeškaných hodin. Pozvali mě do školy s tím že absenci synů oznámí na OSPOD. Byli ve škole ale informováni o důvodu proč synové ve škole nejsou.1.ma škola povinnost či pravomoc nahlasovani vysoke absence (nebo je to věc dobrovolná a podléhá domluvě s rodicem). 2.muze škola zakázat komunikaci přes komunikační kanály, jako je SMS a whatsapp a nebrat v potaz kupř. omluvenku či jinou konverzaci rodiče se školou a výhradně trvat na kominakci nyní přes Bakaláře?
Bude lépe, když rodiče nechají celý dům přepsat na mě jako na syna anebo když se stanu vedle nich dalším majitelem? Co je výhodnější z hlediska financí a dědictví?
Dobrý den. Jsem rozvedená a bydlím v rodinném domě s bývalým manželem.Oba jsme vlastníci nemovitosti. Oba máme 2+1. Bývalý manžel žije ve svém bytě asi 5 let s přítelkyní. Kdyby se s ním něco stalo má jeho přítelkyně nějaký nárok na dědictví ? Spolu s bývalým manželem máme 3 děti.
do 12 hodin
Dobrý den,jsme vlastníci bytu v přízemí ve čtyřbytovce. Pro záměr vyvložkování komína a napojení plynového ohřívače jsme si nechali provést revizi tohoto komína. Bylo zjištěno, že komín končí na úrovni stropu našeho bytu, t.j. máme důvodné podezření, že majitelem bytu byly provedeny nepovolené stavební úpravy spočívající v odstranění komína za účelem rozšíření koupelny. Může se soused bránit, že tyto úpravy on neprovedl, a že byly provedeny předchozím nájemcem či majitelem? Děkuji
Pokud je mezi manželi uzavřená predmanzelska smlouva, kdo dedi majetek v případě úmrtí jedno z manželů?
do 12 hodin
Rodiče mi chtějí odkázat nemovitost (RD+pozemek). Majitelem je moje máma. Volil bych darovací smlouvu s věcným břemenem. Máma je spíše pro sepsání závěti. Chtěl bych radu, jak nejlépe tuto záležitost vyřešit, aby nikdy nedošlo k budoucím konfliktům (dědicové) a v případě dar. smlouvy bezproblémové dožití obou rodičů i když je majitelem pouze máma. Mám zájem o osobní schůzku.
Dobrý den, vdaná jsem 29let. Vztah manžela (je jedináček, otec již nežije) se svou matkou asi tak: zavolá jí 2x ročně, když jede na sraz třídy (1x za 2-3 roky) staví se u ní. Matka - bez většího zájmu o naši rodinu. Neléčená alkoholička. Nyní nesamostatná, na lůžku v ústavu. Manžel má tetu (sestra jeho matky) a bratrance. Teta (i bratranec) se o matku manžela starala více, bydlí blíže. Manžel byl s tetou (s ní dobré vztahy) v ústavu za svou matkou. Matka bydlí v garsonce, kam se už nevrátí. Na dotaz, co bude s bytem, nedostal odpověď ani od matky (mluvila z cesty), ani od tety(vyhýbala se odpovědi). Má podezření, že matka garsonku již nemá, má ji bratrance. Může manžela matka vydědit, aniž by to věděl? Co když ji darovala? Může získat manžel garsonku zpět? Nebo alespoň nějaké vyplacení? Co má dělat?
Dobrý den. Jsme vlastníky bytu ve 4-bytovce, kde jsou ostatní 3 byty rovněž v soukromém vlastnictví. Není zde založeno společenství vlastníků. Dlouhodobě zde nebydlíme, pouze občas přijedeme na kontrolu bytu. Úklid společných prostor máme zajištěn smluvně jedním vlastníkem bytu, ostatní správu vykonává smluvně bývalý vlastník bytů, stavební bytové družstvo. Před 10 lety byl dům napojen na vodovod (1 patní+4 podružné VDM). Smlouvu s dodavatelem vody máme všichni. Vyúčtování jsme doposud kvůli naší zanedbatelné spotřebě neřešili, probíhalo vždy na kusu papíru a částce sdělené jedním z majitelů bytu telefonicky. Nyní byt chceme prodávat a pátráme, jestli je takovýto způsob správný. Dokonce jsme zjistili, že dodavatel vody neposílá fakturu, což nám přijde absurdní. Je to vše správně?
Svěřil jsem investiční společnosti (správce majetku) finanční prostředky. Ta nyní tvrdí, že ji policie zmrazila účty a nemůže s mými penězi disponovat. Lze se k mým finančním prostředkům nějak dostat? Mají právo na blokaci mých fin. prostředků?
do 6 hodin
Dobrý den, měl bych dotaz co se týče sirotčího důchodu. Zemřel mi otec, mám na něj právo a moje matka ho dostávala několik let, protože mi nebylo 18 let. Zletilý jsem od ledna, ale bylo mi řečeno že i teď bude sirotčí dostávat moje matka, protože u ní bydlím. Dneska jsem se ale dočetl že bych to měl dostávat já a ona ho bude dostávat pouze když já podepíšu čestné prohlášení že to tak chci. Chci se zeptat jak to tedy je, jestli nejsem objetí nějakého podvodu.
Dobrý den. Pracuji jako učitelka na ZŠ. Běžně pořizuji fotogragie a videa dětí na svůj mobilní telefon (akce školy, výlety, exkurze, práce v hodinách). Od všech rodičů mám pro školu podepsán souhlas GDPR ve všech bodech - nikdo z rodičů nic nevyjmul. V souhlasu není specifikováno, na jaké zařízení media pořizovat (školní fotoaparát, soukromý mobil….). Dále v souhlasu je i bod - pro vnitřní účely školy (bezpečnost, evidence), není potřeba souhlasu. Nyní jsem v konfliktu s jedním rodičem. Tvrdí, že nemohu pořizovat fotografie a videa jeho dítěte na svůj soukromý mobilní telefon. S chlapcem jsou veliké výchovné problémy ( v první třídě -ubližuje dětem, vulgárně všem nadává, občas mívá nervové záchvaty - RZS jsem zatím nevolala). Otec nespolupracoval, popsané situace mi nevěřil. Videa jsem natočila pro svoji obranu a abych přiměla rodiče ke spolupráci. Stáhla do služebního počítače a zákonným zástupcům ukázala. Mohu pořizovat fotografie a videozáběry žáků na svůj mobilní telefon, když mám podepsán souhlas GDPR ve všech bodech?Děkuji za odpověď. Nusková
do 12 hodin
Dobrý den, moji rozvedení rodiče vlastní rovným dílem chalupu na Slovensku. Chalupa by po jejich smrti měla připadnout mně a mojí sestře. Já jsem po dobu dvou let investovala spoustu práce i peněz do rekonstrukce. Je k tomu možno v dědictví nějak přihlédnout? V těchto investicích, pouze z mé strany, bych chtěla pokračovat. Lze nějak předem zajistit, aby k tomu bylo při dědictví přihlédnuto? Sestru jsem chtěla vyplatit, kdyby se chalupa převedla na mě za života rodičů, ale nesouhlasí. Děkuji za odpověď.
Manžel si koupil z spoření (spořeno z manželova účtu za doby našeho manželství) bez mého vědomí motorku za 180 tis. Moto pořízeno na firmu mého otce, asi je nyní majetkem firmy. Jak právně situaci řešit vzhledem k tomu, že mám dle mého nárok na polovinu naspořené částky, na které jsem se výrazně podílela? Možnost donutit manžela k prodeji?
do 12 hodin
Dobrý den. Moje matka s manželem si pořídili byt ve SJM Manželství uzavřeli v roce 1986,byt později.V loňském roce začal mít otčím zdravotní problémy, hlavně demencí. Proto skončil na LDN.Jeho bratr toho využil a dal mu podepsat, že mu odkazuje byt i nějaké pozemky, které zdědil.Mel s sebou asi i nějakého právníka.Letos o Velikonocích otčím zemřel.Od notářky se mamka dozvěděla, že nic dědit nebude, jen jeho bratr.Potrebuji radu, hlavně co se týká bytu. Dá se to nějak zneplatnit nebo bude mamka mít s ním byt napůl?On by tam nejraději nastěhoval svou vnučku.Mamce je 76let a je z celé situace zoufalá,nic jiného nevlastní.
dobrý den, bydlím v domě s více byty. Jsme majiteli bytů. Před nějakou dobou se nad nás nastěhoval nový soused a začal si stěžovat na smrad linoucí se z našeho bytu k nim do bytu okny. Prý je u nás cítit formaldehyd, i u nich prý naměřili zvýšené hodnoty. Chtějí po nás, abychom si nechali vyměnit podlahy, protože pravděpodobně je formaldehyd v nich (jsou staré). Co nám hrozí, kdyby ve svém bytě naměřili zvýšené hodnoty formaldehydu, který se k nim dostane z našeho okna?
Bývalí manželé (rozvedeni 10/2019) mají společné členství manželů v bytovém družstvu. SJM nebylo vypořádáno. Mohou místo vypořádání SJM převést jejich družstevní podíl na dceru (pomocí Smlouvy o převodu druž. podílu)?
Dobrý den, potřebuji radu ohledně koupě bytu který je ve vlastnictví města. Byl nám nabídnut odkup městského bytu který máme v pronájmu už 30 roků. Byl nám přidělen v roce 1989 v havarijním stavu tak jsme udělaly celkovou rekonstrukci ,zednické práce, elektroinstalace, vodoinstalace, vše se souhlasem bytového družstva. Bohužel už nemáme žádné doklady jen podepsané svědectví lidí o stavu a vykonaných úpravách. BD nemá žádné doklady. A tak požadujeme zohlednění prodejní ceny . Máme nějakou šanci?
do 12 hodin
Dobrý den, chtěli bychom synovi darovat finanční prostředky ve výši 3 mil. Kč na koupi bytu, který by si chtěl koupit společně se svou přítelkyní, cena byty 6 mil. Kč. Předpokládám, že časem byt prodají a postaví si dům. Doporučujete sepsat darovací smlouvu?
Manžel se švagrem se po prodeji ostatního z dědictví dohodli na os.užívání zbývajících 2 ks aut cca stejné hodnoty pro každého,snad písemně. Nyní švagr náhle zemřel a manžel chce své auto přepsat na DI na svého syna nebo kupce.Lze to?Co má v této situaci udělat?Děkuji
Dobrý den, Jsem na začátku uvažování o propojení dvou bytů, mám možnost koupit sousední byt a zajímalo by mě, zda je možné byty propojit, z druhého využít pouze jednu místnost, zbytek prepazit a pronajímat jako byt 1+kk? Děkuji . S pozdravem
Manžel podniká v budově, kterou nyní přestavujeme. Budeme je znovu zapisovat do katastru. Máme dvě děti a tuto budovu bychom chtěli napsat na ně, ale manžel v budově chce dále podnikat. Musí platit nájem dětem?
Jsem 1/4 spoluvlastník bytu. 3/4 vlastní sestra. Sestra byt pronajala bez mého souhlasu. S tímto pronájmem a smlouvou nesouhlasím. Je tato nájemní smlouva platná? Jak postupovat ohledně anulace této smlouvy? Najemník nemá souhlas spolumajitele bytu. Děkuji.
Prosím o radu, máme s manželem nemovitost na hypotéku ve SJM a manžel chce nemovitost napsat pouze na mne (manželku). Z předchozího manželství má dvě děti, které o něj nejeví zájem, tak chce předejít, aby po mne děti nechtěli peníze za dům, který jsme si sami vybudovali. Sepsal s ověřeným podpisem darovací smlouvu, bude nám to stačit? Děkuji.
do 12 hodin
Dobrý den, V roce 2011 se manžel rozvedl se svou 1. ženou, vyplatil ji z bytu částkou ve stejné výši jako byla cena bytu a vzal si na to úvěr. Začali jsme spolu žít a společně splácet úvěr, v roce 2012 jsme spolu koupili byt na úvěr (byt psán na oba a úvěr také). 2013 byla svatba a v roce 2016 jsme úvěry sloučili. Dluh splácen společně, jeden byt psán na oba, druhý stále jen na manžela. Plat jsem měla slušný a ze společných peněz jsme platili také život jeho syna ve střídavé péči. Máme spolu nyní syna a chci se rozvést. Mam v tomto případě nárok stále pouze na jednu polovinu bytu, který je psán na oba nebo společným splácením i na polovinu druhého, který je psán pouze na manžela? Děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vlastnictví manželů. Před manželstvím jsem koupila rodinný dům, který jsem měla ve svém vlastnictví a jsem zapsaná na katastru nemovitostí. O několik let později jsem se vdala a s manželem jsme začali dům opravovat. Museli jsme i refinancovat hypotéku, ve které je manžel uveden jako hlavní ručitel, z důvodu mojí mateřské dovolené. Chtěla bych se zeptat zda i nadále je dům v mém vlastnictví, když jsem ho nabyla před manželstvím a nebo už se stal společným majetkem manželů?
Dobrý den vloni jsem se vdala a s manželem jsme sepsali předmanželskou smlouvu.Manžel vlastní dům ve kterém bydlíme.V případě rozvodu je mi vše jasné ale jak to je v případě manželova úmrtí? Každý máme z předešlého manželství dvě děti a já bych nerada zůstala bez střechy nad hlavou.
do 12 hodin
Dobrý den,vlastním polovinu bytu po matce,a druhou polovinu vlastní můj synovec,který byl nyní soudně uznán jako zbaven finanční svéprávnosti.Chtěli jsme byt prodat,co to pro mne znamená,kdo bude rozhodovat o tom,že se může prodat i synovcovo polovina.Bojím se,že to bude zdlouhavé a budu si muset brát právníka?Ještě upřesním,matka každému z nás polovinu bytu dala darem.
do 12 hodin
Dobry den Platím vyživné zletilé dceři i 16 leté dceři , býv. manželovi měsíčně. Při rozvodu jsme se dohodli, že na mimořádné výdaje budem přispívat 1/2, býv. manžel má dcery v plné péči a s dcerami se vůbec nestýkám protože nechtějí. Jsem povinna platit mimořádné výdaje? Býv. manžel je po mě chce, na učebnice, koleje vysoké a střední školy našich dcer. Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Tchyně mně, mému synovi a manželovi umožnila v r. 2010 bydlení na své chatě. Po několika letech v r.2019 chatu darovala druhému synovi a ten udělal manželovi věcné břemeno po smrti Tchyně (2020). Manžel v 11/2021 zemřel. A švagr se mně a syna snaží do 15 dnů vystěhovat a na obecní úřad podal návrh na zrušení trvalého pobytu. Jaké mám možnosti. Vše bylo bez smluv pouze ústně.
Dobrý den! Od února nám teče přes prasklý odpad v bytě nad námi voda. Oni mají v bytě sucho, tak odmítají situaci řešit. Nabídli jsme se, že si opravu provedeme sami ,ale odmítli nám přístup do bytu. Policie nám řekla, že ona nemá co řešit, protože to není úmysl. Napsali jsme doporučený dopis společenství ,ale žádná reakce. Při telefonickém kontaktu, nám je naopak vyhrožováno a úmyslně nám je puštěná voda na hlavu. Chceme to řešit soudní cestou, ale nevíme o co máme nárok žádat. Vše máme zdokumentované. Nevíme ani jak se žaloba podává a hlavně koho oslovit /soudce, státního zástupce/ Děkuji za radu
Dobrý den. Vážení, jsme manželé vyššího věku, vlastníme rod . domek a chtěli bychom darovat vnukovi , ktrerý je momentalně mimo republiku.Máme dceru,která o nás nejeví zájem už šest let nejsme v kontaktu.Prosím, ,jaké by bylo nejlepší řešení tento domek na vnuka přepsat bez jakych koliv poplatků. Prosím ,stačí darovací smlouva nebo je nějaké jiné řešení o kterém nevíme?
Hezký večer, mám dotaz jsem vlastníkem domů, žila jsem s manželem 7 let společně jsme dům zvelebily cca, 250 tisíci, rozvedly jsme se manžel se nechce domluvit na sjm že bych mu polovinu vyplatila chce to dát k soudu, já dům prodávám má právo chtít větší obnos peněz z prodejní ceny?
do 12 hodin
Dobrý den. Měl bych na Vás dotaz ohledně způsobilosti k nabití zbrojního průkazu. Před cca měsícem a půl jsem byl zadržen za pěstování rostlin konopí v indoor pěstírně. Byla mi provedena domovní prohlídka, při které jsem plně spolupracoval a vše dobrovolně vydal. Měl jsem doma necelé 3kg sušiny + masti+ vybavení indoor pěstírny. Pěstoval jsem pouze za účelem výroby mastí, které mi pomáhají jelikož jsem od narození invalidní a pohybuji se pouze s pomocí berlí nebo na invalidním vozíku. Nikdy předtím jsem nebyl za nic trestný... A jelikož jsem byl od 21 let držitel zbrojního průkazu a přes 11 let aktivní myslivec i vzhledem k mému hendikepu, tak jsem přišel o největší koníček mého života. V podstatě se mi rozpadl celý můj dosavadní život. A jelikož pořádně nerozumím definici zákona o spolehlivosti a bezúhonnosti pro držení zbrojního průkazu, mám na Vás tento dotaz. Když by můj rozsudek skončil pokutou a nějakou podmínkou, v což doufám. Tak za jak dlouho si můžu udělat nový zbrojní průkaz? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
do 12 hodin
Dobrý den, s manželkou se rozvádím a nyní řešíme SJM. Manželka má advokátku. Máme spolu ve SJM dům. Něco ze svého účtu (kuchyň, nábytek, zahrada) za trvání manželství financovala ona, něco já. Dům jsme kupovali na půl před svatbou. Dával jsem návrh, že dostane víc, ale chce ještě víc, že prý do toho domu dala víc. Ještě bych se chtěl zeptat, zda je nějaká možnost když rozvodové stání máme září 2022 a já musím podepsat Smlouvu o smlouvě budoucí na koupě mého nového bytu do konce srpna 2022, kde už mám zálohu a který bych chtěl dál financovat z prodeje mé poloviny domu, aby si manželka nedělala nárok (aby to nebylo později napadnutelné) na půlku z tohoto bytu. Moc děkuji.
Dobrý den. Mám dotaz ohledně nároku na finanční vyrovnání: Můj otec daroval byt mému bratrovi bez mého vědomí, Mám nárok na finanční vyrovnání z ceny nemovitosti nebo nedostanu nic?
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat.Mame 10.leteho syna s bývalým přítelem.Vse probíhalo v pořádku.O péči jsme se domlouvali,nic nebylo určeno soudem.Syn byl týden u mne a týden u otce nebo jeho rodičů. Našla jsem si nového přítele a změnila zaměstnání na ranní směnu s tím, že nebudu nebo nemusím využívat pomoc jeho rodičů při týdenním cyklu směnové práce.Toto se mu přestalo líbit a začal vyhrožovat, že syna budu nadále dávat k jeho rodičům i když v tu chvíli bude v cizině.Jinak si soudně vyžádá syna do výhradní péče.Mam bydlení, stabilní práci, žádné exekuce,dluhy, nepiji,o syna se řádně starám.Chtela bych se tedy zeptat,je vůbec možné,aby mohl dostat výhradní péči?A je možné,aby byl syn při soudní dohodě o střídavou péči svěřen (umístěn)k jeho rodičům v otcově nepřítomnosti (v cizině) Děkuji za odpověď
Dobrý den, pokud spolu manželé od data "xy" prokazatelně nebydlí, jak bude při rozvodu naloženo s jejich SJM právě od data rozluky po rozsudek o vypořádání SJM (míněno finance, účty, příjmy, výdaje atp.). Lze utrácet či spíše šetřit? Budou soudem vyhodnoceny příjmy a výdaje na účtech a kreditní položky (nadbytek) na účtu "majetnějšího" manžela rozděleny 1/2? Manželství je bezdětné. Jak je to prosím s vypořádáním hypotéky jednoho z manželů, kterou tento nabyl v době před vznikem manželství (výhradně na jeho nemovitost, jejíž je jediným majitelem), ale byla částečně splácena v době manželství, tedy ze SJM, kdy do rodinného rozpočtu přispíval i druhý manžel. Má v době SJM "přispívající" manžel při soudním vypořádání SJM nárok na 1/2 hypotečních vkladů za období manželství?
Dobry den mam prosím dotaz manžel bydlí se mnou v byte nájemním smlouva je na mě manzel tam neni uveden a nema zde trvaly pobyt je mozne ho hned vystehovat a jeste si tam nastehoval dospeleho syna manzel ani jeho syn neprispivaji na domacnost ani korunu ja platim vse prosim o radu
Dobrý večer,já a má přítelkyně jsme vlastníci bytu v osobním vlastnictví.Před lety jsme ho koupili společně ona s větším vkladem na katastru nemovitosti je zapsáno vlastnictví takto :Ona 2/3 já 1/3 .Bohužel nás vztah vyšuměl a sice spolu žijeme jako spolubydlici s platbami za nájem a služby napůl .Já jelikož už mezi námi nic není bych chtěl byt prodat ona nechce že mě prý za 15 let vyplatí já přesto trvám na prodáni bytu jehož cena vzrostla.Dá se jí nějak právně donutit aby se byt prodal ?
do 12 hodin
Stavím dům, jehož druhá polovina má jiného majitele. Tento pán se zhostil stavby společné základové desky. Jelikož jsem si teprve vyřizovala úvěr podepsala jsem mu papír, že mu dlužím 250tis. - za práci a materiál (což ale v uznání dluhu specifikováno nebylo.) Nyní jsem zjistila, že deska je udělaná špatně a je na ni použito dvakrát tolik materiálu než bylo třeba. Jak nyní situaci řešit, chtít podepsat dodatečně smlouvu o dílo( neměli jsme) a pak desku reklamovat? A když nebude chtít podepsat smlouvu?
Dobrý den, po 16-ti letém společném soužití jsme se s manželem vzali. Každý jsme měli svůj vlastní účet a tak to zůstává i v manželství. Bydlíme v rodinném domě, který si manžel koupil, ještě před naším spolužitím. Vlastní ještě další nemovitosti. Z předchozích manželství má 3 dospělé děti, já dvě. Zajímalo by mne, jak by se postupovalo v případě dědictví ze zákona, jestli by do dědického řízení byly zahrnuty i finance toho druhého a jak by se dělil nemovitý majetek. Předem děkuji.
Dobrý den.S manželkou máme 2 děti.Máme byt koupený od jejích rodičů ještě před svatbou. Během manželství byl přikoupen druhý byt a jsou propojeny a máme jeden velký byt. Financován byl z účtu syna kam manželky rodiče vložili peníze. Já platím nájem a energie od té doby co jsme spolu a předělávání jsem taky dělal já. Bohužel manželka si našla mladšího. Chce vychovat děti a dělat jako že nic před dětmi. Mě se to ,ale nazamlouvá vůbec. Chtěl bych vědět jak by se řešilo vyrovnání, protože já bohužel nemám kam jít. Tak by mě zajímalo jak se řeší tyto věci, protože vím, že k dohodě asi určitě nedojde. Díky za informaci
Dobrý den. Musí mít oprávněná osoba před zřízením věcného břemene k bytu trvalý pobyt v předmětem bytě? Jedná se o právo z věcného břemene - zákaz zcizení a nezatížení bytu po dobu života ve prospěch oprávněného.
Dobrý den, rozhodla jsem se odejít od manžela a ústně jsme se dohodli na tom, že mu dám svou polovinu domu s pozemkem a další nemovitosti s tím že mi slíbil že tyto nemovitosti přenechá dětem. Bohužel situace je jiná . Manžel se odstěhoval do zahraničí se svou přítelkyní a svým dětem nepřenechal nic a ani do budoucna tak nechce učinit . Dcera se musela vystěhovat z domu a manžel teď dům pronajímá dům cizím lidem. Mohu požadovat vrácení daru?
do 12 hodin
Dobrý den, manžel si počátkem roku našel přítelkyni, se kterou se i intimně stýkal. Nyní mi tvrdí, že jsou pouze kamarádi a nemá zájem se se mnou rozvádět. Já mu však nevěřím a chtěla by jsem manželství ukončit. Máme již zletilé dítě a rodinný dům, ve kterém se synem bydlíme. Dům je psaný na na mě a na manžela. Manžel odejít nechce. Chtěla jsem se zeptat, jak by to bylo s majetkem, zda by se se mnou musel manžel finančně vypořádat a v jaké procentuální výši. A hlavně jestli to že manžel měl v nedávné době milenku, se kterou jak tvrdí, je nyní jen kamarád je dostatečný důvod k rozvodu.
Dobrý den, mám dceru 6 měsíců a nechci, aby se stýskala s mou tchýní. Tchýně ke mě nemá dobrý vztah a o mou dceru se nezajimala až doteď, kdy si vyžaduje, aby ji manžel vozil k ní domů. Může si tchýně zažádat o styk s mojí dcerou soudně nebo co vše může podniknout pro to, aby ji mohla vídat? Dá se právně z mojí strany zakázat styk, popřípadě z jakého důvodu? Mohl by byt duvod výhružky nebo urážky z její strany, strany její dcery a sestry? Jsem z toho psychicky na dne. Nebo dá se upravit styk na určité dny a za přítomnosti manžela, mě nebo sociální pracovnice (asistovaný styk za pomoci pracovnice OSPOD)? Co je reálné reseni a jak to v takových případech chodí? Předem děkuji za odpověď.
do 6 hodin
Dobrý den, manžela nedávno nabourali a auto je na odpis. Řidič, který nehodu způsobil neměl řidičské oprávnění a měl alkohol v krvi. Chtěla bychom se zeptat zda pojišťovna musí uhradit manželovi náklady spojené s odtahovou službou a dále zda nějak zohlední při platbě pojistné události i plně natankovanou nádrž a dálniční známku. Děkuji
Dobrý den, Kupujeme s manželem nemovitost. Většinou platí on z vlastních zdrojů, zbytek platíme z půjčky kde jsem spoludluznikem. Advokát realitky chce aby jsem podepsala souhlas že nemovitost bude ve výlučné vlastnictví manžela. Vypadá mi to divně, když jsme spoludluzniky. Děkuji
do 12 hodin
Jsme manželé 10 roků, Bydlíme zatím stále na společné stejné adrese a chtěli bychom řešit náš rozvod jako "nesporný rozvod". Je možné uvést u obou stejnou adresu i když jako "manželé" spolu již nežijeme?
Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně výpovědi z podnájmu. Jsme 5 člena rodina v podnájmu družstevního bytů kdy se vždy smlouva automaticky prodlužuje o jeden rok a mame se do zítřka vystěhovat z bytů. Pronajímatelka mi poslala výpovědn z podnájmu formou emailu, jenže výpověď není napsaná tak jak by měla ani mě majitelka nepoucila o mich právech které mám. Chtěla bych se vás poprosit a zeptat se zdáli je tato výpověď platná nebo ne. Předem děkuji za odpověď.
Vlastním s přítelkyní byt, každý 1/2. V případě rozchodu se domluvíme, že prozatím zůstanu v daném bytě bydlet. Musím hradit přítelkyni poměrný nájem i když jí nebráním, aby dál dočasně bydlela se mnou ve společné domácnosti? Jak to je s placením služeb a elektřinou (smlouva je na přítelkyni). Může je přestat platit a odpojit mě? Např. kvůli pozdějším neshodám. Ta 1/2 bytu mi byla darována od přítelkyně a ještě to nebude 1 rok. Obávám se, že si najde nějaký důvod, jak chtít dostat dar zpět pro nevděk. Jsou pravidla, čeho se nesmím dopustit? Nemám v plánu se k ní chovat špatně. Přítelkyně se chce rozejít se mnou a žádná nevěra neproběhla. Rozchod chce čistě kvůli rozdílným názorům.
S manželem jsme před sńatkem uzavřeli před manželskou smlouvu spočívající v režimu oddělených jmění. Manžel zemřel,dědictví bylo vypořádáno. Má nárok jeho dcera z předcházejícího manželství nárok v nějaké linii po mně. Děkuji
Manžel podal žádost o rozvod, kterou jsme ale stáhli. Jeho právní zástupkyně napsala, že falšuji jeho podpisy. Přitom to není pravda a ví to i manžel. Navíc bych si nedovolila otevřít jeho doporučený dopis, jako to udělal on a mně ho vůbec nepředal. Co mám dělat?
Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně pracovního práva. Mám v práci podepsanou hmotnou odpovědnost za společenský sál, v němž je i technika. /přesně nevím cca 3 mil./. Díky nezodpovědnosti kolegyně se nyní řešilo, že do sálu nebude kolegyně, která odpovědnost nemá vstupovat - brala si klíče a dělala soukromé akce v sále bez mého vědomí. Vyšlo nařízení ředitele, že všechny akce budou na smlouvu, i když budou zdarma. Nyní je ředitel mimo, mi bylo řečeno zástupkyní, že co si dovoluju, že smlouvy nebudou a že jsme kolegyně, tak bude chodit do sálu kdykoliv bude chtít. Jak se mám dále bránit? Co je třeba mít písemně? Dle mého názoru není možné, abych nesla hmotnou odpovědnost za sál já, když zaměstnavatel mi neumožní tento prostor hlídat.
do 12 hodin
Dobrý den, zajímalo by mě právní řešení hypotetické situace. Manžel A je majitelem bytu, manžel B zakáže rodičům manžela A vstup do bytu s tvrzením, že je to jeho domov a že si to nepřeje. Děkuji
Dobrý den, existuje možnost u vypořádání manželů při rozvodu, aby oboum manželům po rozvodu zůstal i nadále podíl u družstevního bytu na dobu neurčitou. Ani jeden z manželů nemá na vyrovnání toho druhého, přičemž jeden bude byt dál obývat a druhý o podíl nechce přijít. Děkuji
DOBRY DEN. MAM PROBLEMY Z EXEKUTORSKYM URADEM.MA PRAVO EXETURSKY URAD SAHNOUT NA MAJETEK MYCH RODICU KDYZ MA ADRESA JE UZ 25 LET NA JINDE
do 12 hodin
Dobrý den jsem na UP a bydlím sama v byte mam po operaci, ex pritel mi byl napomocen a mel u me v byte par obleceni aby nemusel cestovat takovou dalku tam a zpet z jeho bydliste, mam cestne prohlaseni, svoje, jeho, matijele baraku kde bydlim a i vlastnika kde bydli zase on. Na udani jeho ex manzelky prisla kontrola a nasla ho tady jak mi zrovna pomahal s nakupem a i jeho par veci na obleceni co tu mel, chcou mi ho zapocitat do spolecne domacnosti a vzit mi prizpevek, nikdy tu nebydlel. co mam v takove situaci delat popripade dolozit
Dobrý den, OSSZ rozhodla o vzniku invalidity manžela, poté byla dokumentace postoupena na ČSSZ Praha. Pak bohužel manžel zemřel a pojišťovna ČPP odmítá vyplatit invaliditu, neboť tvrdí, že riziko invalidity zaniká během pojistné doby úmrtím pojištěného. Jak je možné, když o invaliditě bylo rozhodnuto ještě za života manžela? Proč nebyly vyplaceny tedy aspoň ty dva měsíce. Děkuji
Dobrý den mám problém s přítelkyní asi se budeme rozcházet manželé nejsme. Máme spolu být na půl i hypotéku přítelkyně neprospívala na hypotéku ani na rekonstrukci bytu ani na služby ani korunu . Tak sem se chtěl zeptat jestli má nárok na nějakou finanční část z bytu . Kdyby po rozchodu chtěl přepsat vše na mě .
do 12 hodin
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné sepsat smlouvu na zúžení společného jmění manželů, v případě, že ja podnikám a chtěla bych, aby se manzel vzdal nároku na zisk me soukromé zubní ordinace. Jsem OSVČ. Manzel říkal, ze mi papíry podepíše. Děkuji Tišťanová
Zdědila jsem 1/4 nemovitosti. Další 1/8 jsem koupila za trvání manželství, ale smlouvou jen na mé jméno, v Katastru nemovitostí jsem uvedena jako majitelka 3/8. Zbývajících 5/8 jsme pak koupili s manželem společně do SJM. Domnívám se, že i ta 1/8 je v SJM, i když tak není zapsaná v katastru. Ráda bych, aby manžel i v katastru vlastnil 1/2. Jak to provést? Mám mu darovat Darovací smlouvou (ověřené podpisy) polovinu z mých 3/8? Přestože je 1/16 jeho (v SJM), i když nezapsaná? Zápis pak bude, že 5/8 je SJM a 3/16 já a 3/16 manžel. Ale to není tak úplně pravda, protože 1/16 je jeho v SJM, i když není zapsaná v katastru. Správně by mělo být - 3/4 v SJM a 1/8 moje a 1/8 manžela v podílovém vlastnictví. Ale jak to zařídit? Nakonec to asi bude jedno, jak to bude zapsané, ale ráda bych, aby to bylo po právní stránce správně. Děkuji.
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli můžou být v zastupitelstvu obce manželé. Dekuji
Dobrý den, v létě letošního roku jsem podala Návrh na rozvod manželství, jako navrhovatelka. Po 30 letec manželství. Od manžela jsem se odstěhovala již před nejakou dobou. Manžel nijak nereagoval, neprojevil žádnou reakci. Děti máme již dospělé a z domu. Od soudu přišlo již předvolání k rozvodu. Po jeho obdržení manžel psal SMS, že by chtěl abych se vrátila zpět. Já na rozvodu trvám. Nyní však mám pochybnost, zda budeme rozvedeni, když zatím nemáme dohodu o vypořádání majetku. Máme dost velký majetek a jistě dohoda nebude jednoduchá. Nevím jak manžel u rozvodu, zda se bude chtít rozvést, nejedná se o rozvod dohodou. Můžete poradit?
Dobrý den, máme s manželem byt, v němž nebydlíme, ve společném jmění manželů. Po vzájemné domluvě bych chtěla společné jmění manželů zrušit a spoluvlastníky bytu by se stali můj manžel a náš dospělý syn. Já bych nebyla vlastníkem. Děkuji za odpověď.
do 12 hodin
Dobrý den, matka žila v bytě společnosti, (v nájmu), její úmrtí v červnu. Já a sestra jsme dědici, ale obě se určitě všeho zřekneme. Jak se mohu bránit vymáhání nájmu? S matkou jsem nikdy nežila, pouze jsem společnosti zaslala úmrtní list. V bytě byla vedena nezletilá sestra (15), má ZZ otce. Na koho může nájem přejít? Musím v tom nějak figurovat? Nechci s tím mít nic společného. Díky
do 12 hodin
Dobrý večer, prosím o radu jak postupovat manžel zapřel v děditví své matky źe odkázala část rodinného domku mě mám to písemně a ověřené právníkem.Chci odejít od manźela a budu chtít výplatot.Děkuji za pomoc chakt nevím jak postupovat dál
Dobrý den, ziju s manželem v jeho bytě, který ma v osobním vlastnictví 14 let, již 15 let ho ma na hypotéku, 10 let jsme manžele a tudíž platíme hypotéku společně, rok teď po fixaci u jiné banky vidím stav hypotéky i ve svém bankovnictví. Nyní se chceme rozvést a mě zajímá, zda mohu požadovat nějaké finanční prostředky za byt,
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak je to s dědictvím po zemřelém, který měl potomky ale ještě stále je žijící rodič zemřelého? V jaké linii se rodič nachází ohledně dědictví? Děkuji.
Dobry den,zijeme více nez 20 let jako druh a druzka v byte,ktery byl mestsky a pred 3roky jsme jako celek zalozili druzstvo,odkoupili byty a splacime formou najmu.Nyni jsem vztah ukoncila a chtela bych se z bytu odstehovat.Jak by vypadalo vyrovnani,kdyz bych druhovi byt ponechala a chtela vyplatit aby to bylo spravedlive.Z ceho se vypocitava castka,postup.Ve smlouve na byt jsme od sameho zacatku uvedeni oba dva.Dekuji za odpoved
Dobrý den, Jsem student, který si na jeden měsíc potřeboval zajistit bydlení na druhém konci republiky, momentálně již nájem v daném bytě nepotřebuju a chci ho zrušit. Ovšem nerad bych další tři měsíce platil nájem v bytě ve kterém nebydlím. Jak mám zrušit nájemní smlouvu co nejrychleji? Děkuji za odpověď
zemřel můj manžel, Napsali jsme oba závěť již v roce X podepsanou dvěma cizími paní. V té době to bylo možné, podpis 2 cizích lidí a nás manžela a mě. Jak to bude s dědictvím, manžel měl sestru s kterou se nestýkal a je již po smrti. Můžete mi říci, jak to bude dál ? Děkuji za odpověď.
Rozvádím se,manžel mi nechce vydat sušičku.Kupovala se z mých peněz (hotově),které jsem vybrala z účtu.tvrdí,že když má fakturu na jeho jméno,je tudíž jeho.já mám doklad jen výpis z mého účtu s vybranou částkou.v té době jsme již manželé byli.
do 12 hodin
dobrý den s manželkou jsme půl roku od sebe byl jsem z našeho společného bytu které jsem platil já vyhozen co jsem zvládl u nás hned protože mám stabilní práci zahraničí pár hodin jízdy z Plzně manželka si rozkázala xxx tisíc měsíčně alimenty na dve maloleté holčičky co nebyl problém a pokaždé jsem dával peníze navíc mám o tom potvrzení a co šlo bokem to jsem posílal pro děti. snažil jsem se je navštěvovat co nejčastěji protože obě jsou fixovaný na mě citově. zrovna tenhle víkend jsem jel na mýma holkama měl jsem dopedu rezervované penzion a mělo to být hezky jako u každé mé návštěvy. celou dobu odloučení jsem pozoroval jak manželka nezvládá výchovu holek. chtěla po mě více a více peněz psala jsi o ně skoro denně. ale teď je to nepodstatné tenhle víkend situace vyvrcholila úplně do nejvyššího extrému po mém odchodu z bytu si našla nového partnera ne dobrého charakteru manželku bil před dětmi větší holka mi to několikrát potvrdila protože jsem se ptal protože mě to zaujímalo na to dostali výpověď z bytu co zbylo tenhle pátek se museli vystěhovat pár dní zpětně mi to oznámila že má výpověď z bytu ale že sehnala nový nájem na který potřebovala více než 10000, které jsem jí samozřejmě dál. v pátek mi volá s pláčem a oznamuje mi že zaplatila kauci na nový byt a byla podvedená když jsem navrhoval zavolat policii argumentovala to tím že policie to nevyřeší a nemá žádný doklad ani smlouvu ani potvrzení že někomu něco někde dávála a že s holkama je momentálně na ulici po hodině mi volá že už jsou na bytě u její známé tvrdila mi byla oznámena na odspodu a že jsi už pro holky do jdou nevzali je prý právě tyhle známe která poskytla azyl pod podmínkou že příští týden bude s holkama už ve vlastním bytě když ne budou odebrána. V listopadu mám naplánováno nastěhovat se do bytu kteří si pronájmu. V kterém by měli holky svůj pokoj. když jí holky odeberou chtěl bych okamžitě začít řešit holky do své péči. Novou známost zatím nemám proto potřebuji aspoň ze začátku pomoc profesionál formou chůvy na plný úvazek a nebo jinou organizací. jsou mé všechno nedovolím aby žili v nějakém zařízení když mají svého tátu přece a holky to ví minimálně ta větší. Jsem si plně vedom že je to závazek na celý život ale tam jsem si byl vědom ještě před jejich narozením. a chtěl bych se rozvést z důvodu selhání starostlivosti o děti a utráceni společného příjmu na hazardních online automatech. můžete mi nějakým způsobem pomoci pro jejich získání do mé péče? nebo aspoň poradit kterým směrem bych se měl vydat.dopredu děkuji za vaše odpovědi
Dobrý den. S manželkou máme syna. Náš vztah uplně přestal fungovat a budeme se rozvádět. Žadost o rozvod není zatím podána z žádné strany. Bydlíme ted v bytě manželčiných rodičů , kde mám nahlášen trvalý pobyt. Do konce roku jsme se měli stěhovat do většího bytu , který patří také manželčiným rodičům. Manželka mi oznámila , že stěhovat se bude sama s naším synem již do týdne a že ho můžu kdykoliv vídat. A její rodiče mě nechají bydlet ve stávajícím bytě do konce roku , než si najdu podnájem. Nevím vlastně co mám dělat. Jde mi hlavně o syna , který vlastně bude spát jinde než já. Bez nějakého soudního , právního rozhodnutí. Jak jsem psal , žádost o rozvod nebyla ještě ani podána.
do 12 hodin
Dobrý den, při objednávce na e-shopu jsem omylem zadala špatné tel. číslo. Balíček jsem zaplatila online. Majitel telefonního čísla pak přes link v sms změnil místo doručení k němu domů a nechal si ho. Hodnota byla přes 5tisíc. Znám jeho jméno a telefon. Jaký je ideální další postup, pokud nereaguje na sms ani telefon? Připadá mi, že si vlastně vědomě přivlastnil mou věc (i když mou blbostí). Děkuji, s pozdravem
do 12 hodin
Dobrý den, dcera je na mateřské dovolené s roční dcerou, mají dům ve SJM. Její manžel ma milenku se kterou chce žít ale rozvádět se nechce, dělá dceři scény a neustále mění rozhodnutí na kterém se domluví ohledně soužití nebo péče o děti či placení výživného. Jednou jí s dětmi vyhodil z domu, že může jít do bytu, který vlastníme my jako její rodiče. Ráda bych se zeptala jak od něho získat peníze za nájem našeho bytu dceři, když nejsou rozvedeni a dcera je na mateřské, aby si zároveň zeť nemyslel, že tím je odproštěn od platby nájemného, protože je to naše dcera. Děkuji za radu. V.
do 12 hodin
Dobrý den. Chtěla bych se nechat rozvést dceru mám svěřenou do péče manžel neplatí výživné už to řeší právník a exekutor, podala jsem na policii i trestné oznámení. Chtěla bych se zeptat co všechno k rozvodu potřebují vím že vyplněnou žádost, rodný list dítěte, rozsudek o svěření do péče, oddací list. Mám přikládat ještě něco? Mají třeba nájemní smlouvu kde žiju nebo nějaké potvrzení že nemáme žádný společný majetek? A jestli se platí 2000kč kolek nebo jestli je nějaká změna? Tím že manžel neplatí tak ty peníze chybí tak se mi nedaří uspořit na kolek. Děkuji za odpověď.
Jaké náležitosti musí obsahovat darovací smlouva na pozemek ve výlučném vlastnictví manželky do výlučného vlastnictví manželovi? (např. explicitní info, že jde o manželku a manžela, explicitní odkaz na část CLV, kde jsou věc. břemena, ...)? Může žádost na vklad do katastru přes elektronický formulář na www.cuzk.cz podat Obdarovaný nebo musí žádost vždy podávat Dárce.
do 12 hodin
Dobrý den po úmrtí manžela,nebyla vyplacena poslední výplata.Zaměstnavatel prý čeká na potvrzení od notáře,ale notářka říkala, že k tomu mi má sloužit USNESENÍ, abych vyřešila pár věcí po manželovi.Na internetu jsem se dočetla, že se ani na vyřízení dědictví nemusí čekat... teď už ho tedy mám ale.
do 12 hodin
Dobrý den, prosím o radu. Probíhá rekonstrukce/výstavba bytů nad mým, při které došlo k závadám typu prošlápnutý strop ke mně, zatékající voda stropem do mého bytu. Poničené SDK v místnostech, plesnivějící koupelna. Stavitel přislíbil nápravu po ukončení stavby, ale v st.deníku zápis není, můj nepodepsal a nereaguje na žádosti o vysoušeč a termíny opravy. Jakým způsobem mohu řešit? Děkuji!
Syn je v insolvečním řízení, chci mu pomoci tím, že si ho nastěhuji do svého bytu v družstevním vlastnictví. Mohu mu u sebe dát přechodné a nebo dokonce trvalé bydliště? Nemohu se tím vystavit nějakým problémům ohledně svého podílu k bytu? Jsem matka a byt je napsaný na mne. Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Dobrý den bydlím X let u tchýně v bytě s trvalým bydlištěm. Nyni se byt bude přepisovat na manžela ,chci se s ním rozejít ,mám nárok na část bytu, děkuji
do 6 hodin
Dobrý den, koupil jsem byt. Součástí bytu je i místnost přístupná ze dvoru, která sousedí s mým bytem a chci ji k bytu připojit. Místností prochází odpady majitelů jednotky nad tou místností. Místnost je zakreslena v plánech jako součást mého bytu. V té místnosti se nachází vchod do nepoužívaného sklepa který není nikde zakreslen a vede pod mým bytem. A jde o to, že jeden obyvatel domu mi tvrdí, že místnost nemohu zavřít, dokuď se nevyřeší sklep, protože je v majetku SVJ. Čí je tedy sklep? Musím se s ostatními členy SVJ dohodnout, nebo tu místnost mohu prostě zavřít a připojit? Musím odpady v té místnosti tolerovat, nebo mohu požadovat jejich odstranění? Děkuji
Máme v podniku X nárok na benefit (není ve smlouvě)-naturálie a příspěvek na dov. Podmínkou je nebýt v PN.za předešlý rok. Pro důchodce je podminka jiná-odpracov.hodiny. V podniku jsou i lidé se zdrav.postižením ( nemoc z povolání a invalidé), pro ty jsou tyto kritéria nesplnitelné. Zejména pro mě -zjištěná nemoc z pov.-astma. V rizik.obdobích nesmím dle KPL na pracovišti být ,.takže jsem v PN na profesní astma a to jest -žně -zeměd.alergeny a na jaře (ostatni pyly ). Není to už diskriminace ? Děkuji
Dobrý den, Může dítě v 15 letech bydlet samostatně, tedy nikoliv u rodičů? Nemám na mysli internát, ale třeba byt v podnájmu, který platí rodiče. Pokud je taková situace možná, jaká přináší rizika?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ,s manželem se rozvádíme, máme si rozdělit peníze. Manžel mi chce z těchto peněz odečíst nájem za X let, který platil své matce, X 000,- Kč měsíčně, počítač, mobil a zdravou výživu. Já jsem pracovala na méně hodin, manžel na plný úvazek a k tomu provozuje vlastní bar. Má na toto všechno právo? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, řešíme situaci, kdy se firma mého otce ocitla v problémech a nejspíš se dostane brzy do insolvence. Firma má od banky nafinancované nějaké úvěry, za které můj otec ručí směnkou no svoji osobu. Můj otec vlastní na sebe, jako na občana dva byty, které jsou v zástavě. Zbývá na nich doplatit nějaký úvěr u jiné bankyza. Nyní se snaží byty prodat, ale nedaří se. Pokud se nepodaří byty prodat a firma se dostane do insolvence, tak je zabaví banka. Je možné přepsat nemovitosti na mě (na syna) s tím, že převezmu úvěr a vyhneme se tak zabavení bytů? Děkuji za odpověď
Dobrý večer, byl jsem v exekuci a proto je hypotéka na dnes mou ženu. Vše jsem platil a platím já a dnes bych rád měl záruku mnou vložených peněz. Co přichází v úvahu, aniž by se změnila námi /mou ženou zafixovana úroková sazba. Smlouva o vložených penězích ? Či společné jmění manželů? Zapsání přes banku do katastru? Hledáme levnou variantu bez hýbání s úrokem. Děkuji za odpověď.
do 12 hodin
Dobrý večer, potřebovala bych poradit ohledně bydlení. Před 5 lety když jsem byla rok u syna v Austrálii, tak má dcera se svým manželem kupovali dvougenerační dům. Ovšem neměli dost peněz, tak se s mým manželem domluvili, prodali náš byt a nás nastěhovali do jednoho bytu v domě. V současné době se dcera rozvádí a její manžel chce abych se odstěhovala Ovšem nechce mě vyplatit, protože nikde není psáno, že jsem spolumajitel, mám v domě jen trvalé bydliště. V příštích dnech odlétám na rok za synem do Austrálie a zeť odemne chce, abych mu každý měsíc posílala X - Kč. Proto bych potřebovala poradit zda mám nárok na vyplacení a zda mu.musim.platit tak vysoký nájem, když tu nebudu. Děkuji.
Dobrý den. S přítelem se chceme vzít a chceme oddělené jmeni manzelu., Před svatbou jsme koupili auto za X tis ( já do něj investovala Y tis.pritel XY tis.ale je psané na pritele) Je možné dát do společného jmění manželů pouze toto auto?
do 12 hodin
Dobrý den, v nefunkčním manželství bych ráda upravila finanční situaci. Zúžení SJM u nás úplně nejde (společný dům s manželem i s dospělým synem, navíc mám v domě provozovnu), ale podstatně víc pracuji i vydělávám. Stačí sepsat dohodu(a podepsat na Czech pointu), kolik kdo bude přispívat na společný účet na pokrytí nákladů na energie, jídlo...a že ostatní vydělané peníze si každý nechá výhradně pro svoji potřebu a že ani jeden z manželů nenese zodpovědnost za případné investice toho druhého? Bude to právně dostačující? Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Dobrý den, prosím o právní řadu. Uvažuji o podání žaloby na bývalou kamarádku. Jedna se o to, že byla mou svědkyni na svatbě a poté měla pletky s mým manželem. Nechala si od něj nakupovat (drahe) dárky. Ja ji hlidala deti a ruzne pomahala. Poté co jsem si neveru ověřila a s ní přerušila styky, začala mne pomlouvat a znevazovat ve vsi kde bydlíme. Přijde mi to jako moc a chci se pravne bránit, aby ji toto jednání neprošlo. Děkuji za odpověď.
do 12 hodin
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně společného jmění manželů. Manžel i já jsme vlastníci koupeného bytu v době manželství. Byt byl od začátku veden jen na mě a několik let ještě před poznáním manžela jsem v něm žila. Dohodli jsme se, že vlastníkem budu pouze já případně náš syn. Lze tedy z vlastnictví tohoto bytu nějak manžela vymazat i když nejsme rozvedený? Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, manžel měl včera jednání u notáře ohledně dědictví. Je závěť X/X druhý dědic a X/X manžel. Byt a chatu chtěli společně prodat a peníze rozdělit. Včera druhý dědic přišel s návrhem na vyplacení s čímž manžel souhlasil a navrhl splatnost X měsíců. Za chvíli jdou podepsat protokol k notářce. Myslím si správně, že dal X měsíců na to, aby si druhý zajistil finanční prostředky, které poukáže na účet manžela a až poté se stane vlastníkem nemovitostí (bude moci prodávat, pronajímat)? U notářky se to prý neřešilo a bojím se, aby on s nemovitostmi nemohl manipulovat ještě před výplatou. Co by měl zápis u notáře obsahovat, aby bylo jasné, že vlastníkem nemovitostí bude až po splacení závazku vůči mému manželovi? Bojím se, aby druhý dědic splátku neodkládal. Je přeci jeho věc, kdy se mu nemovitosti povede prodat a za kolik, nebo si je ponechá. Nebo je jedinou možností uplatnit "zástavní právo"? Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, s manželem se chceme rozvádět, dohodli jsme se na nesporném rozvodu, manželé jsme rok a čtvrt, ale již přes půl roku spolu nežijeme. Na majetkovém vyrovnání jsme se dohodli bez problémů a děti nemáme. Chtěla bych se zeptat, jak postupovat a jaké dokumenty případně potřebuji zhotovit? Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den. V době manželství má žena mému synovi zřídila pojištění se spořením.Po rozvodu jsem tam posílal peníze já z mého účtu.Před nedávnem synovi napsala,ať ji pošle plnou moc ,že to zruší. Peníze si však ponechala. Smlouvu jsem neviděl, ale ona je určitě disponent,ale potřeboval bych vědět, zda-li má na to odkupné právo, přez to ,že jsem to prokazatelně platil já. Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Zdravím měl bych dotaz jedná se o mou dceru seznámila se s mladíkem žili spolu asi 4 roky pak si mladík vzal hypotéku a postavil na klíč dům na pozemku jeho táty a bydlel tam s mou dcerou rok ,jo maji spolu dvouroční dítě a včera jí řekl že už ji nemiluje ať se sebere a jde pryč z baráku i s dítětem ptám se má dcera nějaký nárok na odškodnění děkuji za odpověď
do 12 hodin