Před 5 lety když jsem byla u syna v zahraničí, tak má dcera se svým manželem kupovali dvougenerační dům.

Právní poradna>Všechny dotazy>Před 5 lety když jsem byla u syna v zahraničí, tak má dcera se svým manželem kupovali dvougenerační dům.>
Dotaz
Dobrý večer, potřebovala bych poradit ohledně bydlení. Před 5 lety když jsem byla rok u syna v Austrálii, tak má dcera se svým manželem kupovali dvougenerační dům. Ovšem neměli dost peněz, tak se s mým manželem domluvili, prodali náš byt a nás nastěhovali do jednoho bytu v domě. V současné době se dcera rozvádí a její manžel chce abych se odstěhovala Ovšem nechce mě vyplatit, protože nikde není psáno, že jsem spolumajitel, mám v domě jen trvalé bydliště. V příštích dnech odlétám na rok za synem do Austrálie a zeť odemne chce, abych mu každý měsíc posílala X - Kč. Proto bych potřebovala poradit zda mám nárok na vyplacení a zda mu.musim.platit tak vysoký nájem, když tu nebudu. Děkuji.
Odpověď od:
Mgr. Martin Kostrhoun
Advokát
Dobrý den. Pokud jste s manželem při koupi dvougeneračního domu pro dceru nezískali sami žádný podíl na domě (ale "pouze" jste dceři půjčili peníze na financování), pak bohužel nemáte právní nárok na to v bytě bydlet a nemáte nárok na to, abyste cokoli dostala jako "vypořádání", neboť Vám na domě nic nepatří (zde je třeba rozlišovat vlastnické právo, které Vám k domu zjevně nesvědčí, a poskytnutí peněz dceři). Máte samozřejmě nárok na vrácení peněz, které jste dceři (a zeťovi) zapůjčili na stavbu domu. Nárok na "vyplacení" při odstěhování Vám tedy nepřísluší. Teoreticky, pokud nemáte žádný souhlas dcery a zetě o tom, že tam můžete bydlet bezplatně, náleží za bydlení obecně nějaká obdoba nájemného, tedy pokud budou dcera se zetěm chtít, mohou to po Vás požadovat. Zda je 7 tis. Kč měsíčně odpovídající či nikoli, bohužel posoudit nedokáži, to je otázka na realitního makléře nebo znalce.

Předchozí dotaz

Manželka dostala od své prababičky darem pole

Dobrý den, manželka dostala od své prababičky darem pole. Pole prababička pronajímala zemědělském družstvu, aby na něm hospodařilo. Nyní máme s manželkou pole rovným dílem. Otázka zní takto : Je vůbec smlouva s zemědělským družstvem platná? Smlouva se po smrti prababičky neaktualizovala a nyní ji chceme vypovědět. Původní smlouvu ani neznáme a nevíme ani výpovědní lhůtu smlouvy... Děkuji

Další dotaz

Vrátku nepřijali s tím že se jedná o zdravotnickou pomůcku

Dobrý den, Vrátili jsme bez udání důvodu do 14dnů, dětský inhalátor. Vrátku nepřijali s tím že se jedná o zdravotnickou pomůcku. Přístroj jsme měli zapnutý jednou, nevyhovuje nám hluk a výkon. Tedy odzkoušeli jsme nepoužili. Inhalátor jsme koupili přes internet a vrátili ho ve lhůtě 14dnu.
Mgr. Martin Kostrhoun
Advokát

Nejnovější dotazy:

Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření

Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.

Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně

Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?

Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu

Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno. Děkuji za odpověď

Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu

Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře? Děkuji.

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?

Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Potřebujete pomoc právníka?
Máme pro vás slevu na první dotaz.

Podobné dotazy

Na základě notářského řízení mám vyplatit jednu čtvrtinu hodnoty bytu druhému zůstaviteli. Je na to nějaký řád?
do 12 hodin
Dobrý den, jsem majitelkou 5/8 rodinného domu, můj přítel je majitelem 3/8 rodinného domu. Rozcházíme se, chci ho vyplatit. Kdo stanoví částku kterou mu mám vyplatit? Vložil do nemovitosti 1,5mil.Kč
Dobrý den. Jsem rozvedená a bydlím v rodinném domě s bývalým manželem.Oba jsme vlastníci nemovitosti. Oba máme 2+1. Bývalý manžel žije ve svém bytě asi 5 let s přítelkyní. Kdyby se s ním něco stalo má jeho přítelkyně nějaký nárok na dědictví ? Spolu s bývalým manželem máme 3 děti.
do 12 hodin
Pokud je mezi manželi uzavřená predmanzelska smlouva, kdo dedi majetek v případě úmrtí jedno z manželů?
do 12 hodin
Dobrý den, vdaná jsem 29let. Vztah manžela (je jedináček, otec již nežije) se svou matkou asi tak: zavolá jí 2x ročně, když jede na sraz třídy (1x za 2-3 roky) staví se u ní. Matka - bez většího zájmu o naši rodinu. Neléčená alkoholička. Nyní nesamostatná, na lůžku v ústavu. Manžel má tetu (sestra jeho matky) a bratrance. Teta (i bratranec) se o matku manžela starala více, bydlí blíže. Manžel byl s tetou (s ní dobré vztahy) v ústavu za svou matkou. Matka bydlí v garsonce, kam se už nevrátí. Na dotaz, co bude s bytem, nedostal odpověď ani od matky (mluvila z cesty), ani od tety(vyhýbala se odpovědi). Má podezření, že matka garsonku již nemá, má ji bratrance. Může manžela matka vydědit, aniž by to věděl? Co když ji darovala? Může získat manžel garsonku zpět? Nebo alespoň nějaké vyplacení? Co má dělat?
Manžel si koupil z spoření (spořeno z manželova účtu za doby našeho manželství) bez mého vědomí motorku za 180 tis. Moto pořízeno na firmu mého otce, asi je nyní majetkem firmy. Jak právně situaci řešit vzhledem k tomu, že mám dle mého nárok na polovinu naspořené částky, na které jsem se výrazně podílela? Možnost donutit manžela k prodeji?
do 12 hodin
Bývalí manželé (rozvedeni 10/2019) mají společné členství manželů v bytovém družstvu. SJM nebylo vypořádáno. Mohou místo vypořádání SJM převést jejich družstevní podíl na dceru (pomocí Smlouvy o převodu druž. podílu)?
Dobrý den, potřeboval bych, poradit jak právně ošetřit vztah mezi mnou jako, člověkem který financuje nahrávání CD a není autorem hudby a textů , tak abych měl zajištěný podíl na případných budoucích výnosech.
Manžel se švagrem se po prodeji ostatního z dědictví dohodli na os.užívání zbývajících 2 ks aut cca stejné hodnoty pro každého,snad písemně. Nyní švagr náhle zemřel a manžel chce své auto přepsat na DI na svého syna nebo kupce.Lze to?Co má v této situaci udělat?Děkuji
Snažím se ze svého s r.o. vytáhnout peníze do vlastní kapsy při zachování výhody s.r.o. Mám s.r.o., řekněme s názvem A. Vyplácím si DPP 10000Kč/měs. a DPČ 3499 Kč/měs. Tedy bez soczdrav. Jen DPFO mínus případná sleva na dani. Rád bych tento krok zopakoval u své nové firmy B, přičemž 100% příjmů firmy B pochází od firmy A, a to v cenách obvyklých. Moje otázka je, zda by mohl tuto vlastnickou strukturu FÚ úspěšně napadnout a považovat moje vyplácení DPP z firmy B, jako účelové obcházení daně (15% DPFO vs. 19%DPPO + 15% podíl na zisku nebo zaměstnání sebe na HPP a odvádění soczdrav a DPFO), protože zatímco u firmy A jsou příjmy od různých firem, tak firma B má jediného odběratele (firmu A) a platí jednomu zaměstnanci DPP. Pomineme zákaz konkurence. Pokud by takové vyplácení DPP bylo průchozí, měnilo by něco na věci, kdyby vznikla firma C,D,E... Jde mi právě jen o těch 15% DPFO, které jdou do nákladů.
Manžel podniká v budově, kterou nyní přestavujeme. Budeme je znovu zapisovat do katastru. Máme dvě děti a tuto budovu bychom chtěli napsat na ně, ale manžel v budově chce dále podnikat. Musí platit nájem dětem?
Prosím o radu, máme s manželem nemovitost na hypotéku ve SJM a manžel chce nemovitost napsat pouze na mne (manželku). Z předchozího manželství má dvě děti, které o něj nejeví zájem, tak chce předejít, aby po mne děti nechtěli peníze za dům, který jsme si sami vybudovali. Sepsal s ověřeným podpisem darovací smlouvu, bude nám to stačit? Děkuji.
do 12 hodin
Dobrý den, V roce 2011 se manžel rozvedl se svou 1. ženou, vyplatil ji z bytu částkou ve stejné výši jako byla cena bytu a vzal si na to úvěr. Začali jsme spolu žít a společně splácet úvěr, v roce 2012 jsme spolu koupili byt na úvěr (byt psán na oba a úvěr také). 2013 byla svatba a v roce 2016 jsme úvěry sloučili. Dluh splácen společně, jeden byt psán na oba, druhý stále jen na manžela. Plat jsem měla slušný a ze společných peněz jsme platili také život jeho syna ve střídavé péči. Máme spolu nyní syna a chci se rozvést. Mam v tomto případě nárok stále pouze na jednu polovinu bytu, který je psán na oba nebo společným splácením i na polovinu druhého, který je psán pouze na manžela? Děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vlastnictví manželů. Před manželstvím jsem koupila rodinný dům, který jsem měla ve svém vlastnictví a jsem zapsaná na katastru nemovitostí. O několik let později jsem se vdala a s manželem jsme začali dům opravovat. Museli jsme i refinancovat hypotéku, ve které je manžel uveden jako hlavní ručitel, z důvodu mojí mateřské dovolené. Chtěla bych se zeptat zda i nadále je dům v mém vlastnictví, když jsem ho nabyla před manželstvím a nebo už se stal společným majetkem manželů?
Dobrý den vloni jsem se vdala a s manželem jsme sepsali předmanželskou smlouvu.Manžel vlastní dům ve kterém bydlíme.V případě rozvodu je mi vše jasné ale jak to je v případě manželova úmrtí? Každý máme z předešlého manželství dvě děti a já bych nerada zůstala bez střechy nad hlavou.
do 12 hodin
Dobry den Platím vyživné zletilé dceři i 16 leté dceři , býv. manželovi měsíčně. Při rozvodu jsme se dohodli, že na mimořádné výdaje budem přispívat 1/2, býv. manžel má dcery v plné péči a s dcerami se vůbec nestýkám protože nechtějí. Jsem povinna platit mimořádné výdaje? Býv. manžel je po mě chce, na učebnice, koleje vysoké a střední školy našich dcer. Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Tchyně mně, mému synovi a manželovi umožnila v r. 2010 bydlení na své chatě. Po několika letech v r.2019 chatu darovala druhému synovi a ten udělal manželovi věcné břemeno po smrti Tchyně (2020). Manžel v 11/2021 zemřel. A švagr se mně a syna snaží do 15 dnů vystěhovat a na obecní úřad podal návrh na zrušení trvalého pobytu. Jaké mám možnosti. Vše bylo bez smluv pouze ústně.
Dobrý den. Vážení, jsme manželé vyššího věku, vlastníme rod . domek a chtěli bychom darovat vnukovi , ktrerý je momentalně mimo republiku.Máme dceru,která o nás nejeví zájem už šest let nejsme v kontaktu.Prosím, ,jaké by bylo nejlepší řešení tento domek na vnuka přepsat bez jakych koliv poplatků. Prosím ,stačí darovací smlouva nebo je nějaké jiné řešení o kterém nevíme?
Hezký večer, mám dotaz jsem vlastníkem domů, žila jsem s manželem 7 let společně jsme dům zvelebily cca, 250 tisíci, rozvedly jsme se manžel se nechce domluvit na sjm že bych mu polovinu vyplatila chce to dát k soudu, já dům prodávám má právo chtít větší obnos peněz z prodejní ceny?
do 12 hodin
Dobrý den, pokud spolu manželé od data "xy" prokazatelně nebydlí, jak bude při rozvodu naloženo s jejich SJM právě od data rozluky po rozsudek o vypořádání SJM (míněno finance, účty, příjmy, výdaje atp.). Lze utrácet či spíše šetřit? Budou soudem vyhodnoceny příjmy a výdaje na účtech a kreditní položky (nadbytek) na účtu "majetnějšího" manžela rozděleny 1/2? Manželství je bezdětné. Jak je to prosím s vypořádáním hypotéky jednoho z manželů, kterou tento nabyl v době před vznikem manželství (výhradně na jeho nemovitost, jejíž je jediným majitelem), ale byla částečně splácena v době manželství, tedy ze SJM, kdy do rodinného rozpočtu přispíval i druhý manžel. Má v době SJM "přispívající" manžel při soudním vypořádání SJM nárok na 1/2 hypotečních vkladů za období manželství?
Dobrý den, potřebuji poradit jak postupovat při zadržení v Polsku
do 12 hodin
Dobry den mam prosím dotaz manžel bydlí se mnou v byte nájemním smlouva je na mě manzel tam neni uveden a nema zde trvaly pobyt je mozne ho hned vystehovat a jeste si tam nastehoval dospeleho syna manzel ani jeho syn neprispivaji na domacnost ani korunu ja platim vse prosim o radu
Dobrý den, po 16-ti letém společném soužití jsme se s manželem vzali. Každý jsme měli svůj vlastní účet a tak to zůstává i v manželství. Bydlíme v rodinném domě, který si manžel koupil, ještě před naším spolužitím. Vlastní ještě další nemovitosti. Z předchozích manželství má 3 dospělé děti, já dvě. Zajímalo by mne, jak by se postupovalo v případě dědictví ze zákona, jestli by do dědického řízení byly zahrnuty i finance toho druhého a jak by se dělil nemovitý majetek. Předem děkuji.
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně pracovní smlouvy. Manžel je OSVČ ale má sepsanou smlouvu s jednou firmou. Manžel pro tuto firmu již nepracuje a majitel této firmy mu nechce proplatit fakturu s tím, že nemá sjednané pojištění odpovědnosti jak je uvedeno ve smlouvě. Peníze prý pošle, až doložíme pojištění.Potřebovala bych tedy poradit, jak v tomto případě postupovat, pojištění odpovědnosti nám nikdo zpětně nesjedná.
do 12 hodin
Dobrý den, rozhodla jsem se odejít od manžela a ústně jsme se dohodli na tom, že mu dám svou polovinu domu s pozemkem a další nemovitosti s tím že mi slíbil že tyto nemovitosti přenechá dětem. Bohužel situace je jiná . Manžel se odstěhoval do zahraničí se svou přítelkyní a svým dětem nepřenechal nic a ani do budoucna tak nechce učinit . Dcera se musela vystěhovat z domu a manžel teď dům pronajímá dům cizím lidem. Mohu požadovat vrácení daru?
do 12 hodin
Dobrý den, manžel si počátkem roku našel přítelkyni, se kterou se i intimně stýkal. Nyní mi tvrdí, že jsou pouze kamarádi a nemá zájem se se mnou rozvádět. Já mu však nevěřím a chtěla by jsem manželství ukončit. Máme již zletilé dítě a rodinný dům, ve kterém se synem bydlíme. Dům je psaný na na mě a na manžela. Manžel odejít nechce. Chtěla jsem se zeptat, jak by to bylo s majetkem, zda by se se mnou musel manžel finančně vypořádat a v jaké procentuální výši. A hlavně jestli to že manžel měl v nedávné době milenku, se kterou jak tvrdí, je nyní jen kamarád je dostatečný důvod k rozvodu.
Dobrý den, mám dceru 6 měsíců a nechci, aby se stýskala s mou tchýní. Tchýně ke mě nemá dobrý vztah a o mou dceru se nezajimala až doteď, kdy si vyžaduje, aby ji manžel vozil k ní domů. Může si tchýně zažádat o styk s mojí dcerou soudně nebo co vše může podniknout pro to, aby ji mohla vídat? Dá se právně z mojí strany zakázat styk, popřípadě z jakého důvodu? Mohl by byt duvod výhružky nebo urážky z její strany, strany její dcery a sestry? Jsem z toho psychicky na dne. Nebo dá se upravit styk na určité dny a za přítomnosti manžela, mě nebo sociální pracovnice (asistovaný styk za pomoci pracovnice OSPOD)? Co je reálné reseni a jak to v takových případech chodí? Předem děkuji za odpověď.
do 6 hodin
Dobrý den, manžela nedávno nabourali a auto je na odpis. Řidič, který nehodu způsobil neměl řidičské oprávnění a měl alkohol v krvi. Chtěla bychom se zeptat zda pojišťovna musí uhradit manželovi náklady spojené s odtahovou službou a dále zda nějak zohlední při platbě pojistné události i plně natankovanou nádrž a dálniční známku. Děkuji
Dobrý den, Kupujeme s manželem nemovitost. Většinou platí on z vlastních zdrojů, zbytek platíme z půjčky kde jsem spoludluznikem. Advokát realitky chce aby jsem podepsala souhlas že nemovitost bude ve výlučné vlastnictví manžela. Vypadá mi to divně, když jsme spoludluzniky. Děkuji
do 12 hodin
Jsme manželé 10 roků, Bydlíme zatím stále na společné stejné adrese a chtěli bychom řešit náš rozvod jako "nesporný rozvod". Je možné uvést u obou stejnou adresu i když jako "manželé" spolu již nežijeme?
S manželem jsme před sńatkem uzavřeli před manželskou smlouvu spočívající v režimu oddělených jmění. Manžel zemřel,dědictví bylo vypořádáno. Má nárok jeho dcera z předcházejícího manželství nárok v nějaké linii po mně. Děkuji
Manžel podal žádost o rozvod, kterou jsme ale stáhli. Jeho právní zástupkyně napsala, že falšuji jeho podpisy. Přitom to není pravda a ví to i manžel. Navíc bych si nedovolila otevřít jeho doporučený dopis, jako to udělal on a mně ho vůbec nepředal. Co mám dělat?
Dobrý den, zajímalo by mě právní řešení hypotetické situace. Manžel A je majitelem bytu, manžel B zakáže rodičům manžela A vstup do bytu s tvrzením, že je to jeho domov a že si to nepřeje. Děkuji
Dobrý den, existuje možnost u vypořádání manželů při rozvodu, aby oboum manželům po rozvodu zůstal i nadále podíl u družstevního bytu na dobu neurčitou. Ani jeden z manželů nemá na vyrovnání toho druhého, přičemž jeden bude byt dál obývat a druhý o podíl nechce přijít. Děkuji
Dobrý den, OSSZ rozhodla o vzniku invalidity manžela, poté byla dokumentace postoupena na ČSSZ Praha. Pak bohužel manžel zemřel a pojišťovna ČPP odmítá vyplatit invaliditu, neboť tvrdí, že riziko invalidity zaniká během pojistné doby úmrtím pojištěného. Jak je možné, když o invaliditě bylo rozhodnuto ještě za života manžela? Proč nebyly vyplaceny tedy aspoň ty dva měsíce. Děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné sepsat smlouvu na zúžení společného jmění manželů, v případě, že ja podnikám a chtěla bych, aby se manzel vzdal nároku na zisk me soukromé zubní ordinace. Jsem OSVČ. Manzel říkal, ze mi papíry podepíše. Děkuji Tišťanová
Zdědila jsem 1/4 nemovitosti. Další 1/8 jsem koupila za trvání manželství, ale smlouvou jen na mé jméno, v Katastru nemovitostí jsem uvedena jako majitelka 3/8. Zbývajících 5/8 jsme pak koupili s manželem společně do SJM. Domnívám se, že i ta 1/8 je v SJM, i když tak není zapsaná v katastru. Ráda bych, aby manžel i v katastru vlastnil 1/2. Jak to provést? Mám mu darovat Darovací smlouvou (ověřené podpisy) polovinu z mých 3/8? Přestože je 1/16 jeho (v SJM), i když nezapsaná? Zápis pak bude, že 5/8 je SJM a 3/16 já a 3/16 manžel. Ale to není tak úplně pravda, protože 1/16 je jeho v SJM, i když není zapsaná v katastru. Správně by mělo být - 3/4 v SJM a 1/8 moje a 1/8 manžela v podílovém vlastnictví. Ale jak to zařídit? Nakonec to asi bude jedno, jak to bude zapsané, ale ráda bych, aby to bylo po právní stránce správně. Děkuji.
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli můžou být v zastupitelstvu obce manželé. Dekuji
Dobrý den, v létě letošního roku jsem podala Návrh na rozvod manželství, jako navrhovatelka. Po 30 letec manželství. Od manžela jsem se odstěhovala již před nejakou dobou. Manžel nijak nereagoval, neprojevil žádnou reakci. Děti máme již dospělé a z domu. Od soudu přišlo již předvolání k rozvodu. Po jeho obdržení manžel psal SMS, že by chtěl abych se vrátila zpět. Já na rozvodu trvám. Nyní však mám pochybnost, zda budeme rozvedeni, když zatím nemáme dohodu o vypořádání majetku. Máme dost velký majetek a jistě dohoda nebude jednoduchá. Nevím jak manžel u rozvodu, zda se bude chtít rozvést, nejedná se o rozvod dohodou. Můžete poradit?
Dobrý den, máme s manželem byt, v němž nebydlíme, ve společném jmění manželů. Po vzájemné domluvě bych chtěla společné jmění manželů zrušit a spoluvlastníky bytu by se stali můj manžel a náš dospělý syn. Já bych nebyla vlastníkem. Děkuji za odpověď.
do 12 hodin
Dobrý večer, prosím o radu jak postupovat manžel zapřel v děditví své matky źe odkázala část rodinného domku mě mám to písemně a ověřené právníkem.Chci odejít od manźela a budu chtít výplatot.Děkuji za pomoc chakt nevím jak postupovat dál
Dobrý den, ziju s manželem v jeho bytě, který ma v osobním vlastnictví 14 let, již 15 let ho ma na hypotéku, 10 let jsme manžele a tudíž platíme hypotéku společně, rok teď po fixaci u jiné banky vidím stav hypotéky i ve svém bankovnictví. Nyní se chceme rozvést a mě zajímá, zda mohu požadovat nějaké finanční prostředky za byt,
Dobrý den, potřeboval bych poradit. Když si na internetu stáhnu soubor (např. knihu v PDF), který někdo dal zdarma ke stažení a následně tento soubor např. někomu přeprodám jedná se v tomto případě o nějaké porušování zákona? I když jsem já sám tuto (zřejmě nelegální) kopii nepořídil? Předem děkuji
zemřel můj manžel, Napsali jsme oba závěť již v roce X podepsanou dvěma cizími paní. V té době to bylo možné, podpis 2 cizích lidí a nás manžela a mě. Jak to bude s dědictvím, manžel měl sestru s kterou se nestýkal a je již po smrti. Můžete mi říci, jak to bude dál ? Děkuji za odpověď.
Rozvádím se,manžel mi nechce vydat sušičku.Kupovala se z mých peněz (hotově),které jsem vybrala z účtu.tvrdí,že když má fakturu na jeho jméno,je tudíž jeho.já mám doklad jen výpis z mého účtu s vybranou částkou.v té době jsme již manželé byli.
do 12 hodin
Dobrý den, rozvedla jsem se s manželem před nekolika lety a vyplatil mi čast z nemovitosti(rodinnejo domu) na který jsme měli častečně hypotéku. Vyplatil mě pouze část z rodinneho domu, ale z pozemku na kterém roddinny dum stojí mi částku nevyplatil. Mám nárok žadat zpětně o částku jen z pozemku na kterém dum stoji? Máme mezi sebou smlouvu o rozšíření rozsahu společného jmění manželu jako notářsky zápis ověřený notářem.dekuji
Dobrý den. Chtěla bych se nechat rozvést dceru mám svěřenou do péče manžel neplatí výživné už to řeší právník a exekutor, podala jsem na policii i trestné oznámení. Chtěla bych se zeptat co všechno k rozvodu potřebují vím že vyplněnou žádost, rodný list dítěte, rozsudek o svěření do péče, oddací list. Mám přikládat ještě něco? Mají třeba nájemní smlouvu kde žiju nebo nějaké potvrzení že nemáme žádný společný majetek? A jestli se platí 2000kč kolek nebo jestli je nějaká změna? Tím že manžel neplatí tak ty peníze chybí tak se mi nedaří uspořit na kolek. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím o radu ve věci dalšího bydlení mých rodičů v bytě zesnulého majitele, mého bývalého manžela. V DOHODĚ O VYPOŘÁDÁNÍ SPOLEČNÉHO JMĚNÍ MANŽELŮ PRO DOBU PO ROZVODU mezi mým dřívějším manželem a mnou se uvádí, že bývalý manžel jako vlastník bytu výslovně prohlašuje, že byt jsou a nadále budou užívány mými rodiči na dožití, a že dále prohlašuje, že rodičům nebude nijak zasahovat do jejich práva bydlení a užívání uvedeného bytu. Bývalý manžel před nedávnem náhle zemřel a jeho děti jakožto dědicové se domáhají opuštění bytu. Uvedený byt byl kdysi součástí SJM bývalého manžela a mě. Z dohody dále vyplývá, že se já zavazuji bývalému manželovi vyplatit částku ve výši X Kč a doplacení úvěru ve výši X Kč na rekonstrukci domu, který je v mém vlastnictví. Užívání bytu mými rodiči není zakotveno jako věcné břemeno v katastru nemovitostí a existuje pouze ve výše uvedené DOHODĚ O VYPOŘÁDÁNÍ SJM. Mají dědicové právo vyžadovat po mých rodičích opuštění bytu? Děkuji za informaci
do 12 hodin
Dobrý den, investovala jsem peníze do společnosti XXX. V řádném termínu jsem smlouvu ukončila, ale vyplatilo mi pouze X Kč místo X Kč. Společnost se nachází ve špatné situaci a posílá mi emaily, abych si nechala vyplatit jen část nebo svou žádost o výběr stáhla zpět. Znám ještě dvě osoby, které by se nachází ve stejné situaci, ale jejich částka je vyšší. Chci se zeptat, jestli máme nějakou možnost, abychom dostali své peníze? Případně jak máme postupovat? Předem děkuji
Jaké náležitosti musí obsahovat darovací smlouva na pozemek ve výlučném vlastnictví manželky do výlučného vlastnictví manželovi? (např. explicitní info, že jde o manželku a manžela, explicitní odkaz na část CLV, kde jsou věc. břemena, ...)? Může žádost na vklad do katastru přes elektronický formulář na www.cuzk.cz podat Obdarovaný nebo musí žádost vždy podávat Dárce.
do 12 hodin
Dobrý den,chci se zeptat můj otec byl obdarován domem od své matky před X lety a byla sepsána dohoda o vyplacení otcova bratra X Kč do roka po smrti jejich matky.Otec zemřel takže se ptám nejspíš povinos výplaty přechází na mě jako otcova dcera.Jejich matka žije a chce vyplatu z té dohody pro druhého syna zrušit za jeho velmi hrubé chování.V dohodě je že můj otec má vyplatit bratra .Jenomže jejich matka, po smrti obdarovaného syna chce zrušit výplatu.Staci sepsat závěť že ruší dohodu k vyplacení druhého syna ,který měl být do budoucna vyplacen mým zesnulým otcem,momentálně nelze přepisovat níc ,protože není moje dědictví uzavřené ale otcova matka je stará X let .Ptám se jestli do budoucna sepsanou závěti zruší dohodu při které byla účastník s mým otcem.Dekuji doufám že to z mého popisu porozumíte.Dekuji
do 12 hodin
Dobrý den po úmrtí manžela,nebyla vyplacena poslední výplata.Zaměstnavatel prý čeká na potvrzení od notáře,ale notářka říkala, že k tomu mi má sloužit USNESENÍ, abych vyřešila pár věcí po manželovi.Na internetu jsem se dočetla, že se ani na vyřízení dědictví nemusí čekat... teď už ho tedy mám ale.
do 12 hodin
Dobrý den , obracím se na vás s prosbou o radu a eventuelně i zastupování v případném sporu. Pracoval jsem u živnostníka jako OSVČ . Manuální práce, montáže stínící techniky. Minulý týden jsem po sprostém jednání mého zaměstnavatele odešel ze dne na den. Žádnou pracovní smlouvu jsme spolu uzavřenou písemně neměli. Fakturoval jsem hodinovou mzdu X kč. , a bokem dostával X Kč,- měsíčně na odvody. Zatím to vypadá , že mi nechce bývalý zaměstnavatel vyplatit poslední dvě výplaty. Faktury které vyhotovuji mají být zaplaceny hotově na ruku. Žádný výdajový doklad jsem nikdy nepodepisoval, a výplata i přes různá zpoždění bývala vyplacena, až dodnes. Prosím o radu ohledně dalšího postupu. Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ,s manželem se rozvádíme, máme si rozdělit peníze. Manžel mi chce z těchto peněz odečíst nájem za X let, který platil své matce, X 000,- Kč měsíčně, počítač, mobil a zdravou výživu. Já jsem pracovala na méně hodin, manžel na plný úvazek a k tomu provozuje vlastní bar. Má na toto všechno právo? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den. S přítelem se chceme vzít a chceme oddělené jmeni manzelu., Před svatbou jsme koupili auto za X tis ( já do něj investovala Y tis.pritel XY tis.ale je psané na pritele) Je možné dát do společného jmění manželů pouze toto auto?
do 12 hodin
Dobrý den, v nefunkčním manželství bych ráda upravila finanční situaci. Zúžení SJM u nás úplně nejde (společný dům s manželem i s dospělým synem, navíc mám v domě provozovnu), ale podstatně víc pracuji i vydělávám. Stačí sepsat dohodu(a podepsat na Czech pointu), kolik kdo bude přispívat na společný účet na pokrytí nákladů na energie, jídlo...a že ostatní vydělané peníze si každý nechá výhradně pro svoji potřebu a že ani jeden z manželů nenese zodpovědnost za případné investice toho druhého? Bude to právně dostačující? Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně společného jmění manželů. Manžel i já jsme vlastníci koupeného bytu v době manželství. Byt byl od začátku veden jen na mě a několik let ještě před poznáním manžela jsem v něm žila. Dohodli jsme se, že vlastníkem budu pouze já případně náš syn. Lze tedy z vlastnictví tohoto bytu nějak manžela vymazat i když nejsme rozvedený? Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, manžel měl včera jednání u notáře ohledně dědictví. Je závěť X/X druhý dědic a X/X manžel. Byt a chatu chtěli společně prodat a peníze rozdělit. Včera druhý dědic přišel s návrhem na vyplacení s čímž manžel souhlasil a navrhl splatnost X měsíců. Za chvíli jdou podepsat protokol k notářce. Myslím si správně, že dal X měsíců na to, aby si druhý zajistil finanční prostředky, které poukáže na účet manžela a až poté se stane vlastníkem nemovitostí (bude moci prodávat, pronajímat)? U notářky se to prý neřešilo a bojím se, aby on s nemovitostmi nemohl manipulovat ještě před výplatou. Co by měl zápis u notáře obsahovat, aby bylo jasné, že vlastníkem nemovitostí bude až po splacení závazku vůči mému manželovi? Bojím se, aby druhý dědic splátku neodkládal. Je přeci jeho věc, kdy se mu nemovitosti povede prodat a za kolik, nebo si je ponechá. Nebo je jedinou možností uplatnit "zástavní právo"? Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, s manželem se chceme rozvádět, dohodli jsme se na nesporném rozvodu, manželé jsme rok a čtvrt, ale již přes půl roku spolu nežijeme. Na majetkovém vyrovnání jsme se dohodli bez problémů a děti nemáme. Chtěla bych se zeptat, jak postupovat a jaké dokumenty případně potřebuji zhotovit? Děkuji
do 12 hodin