Dcera 12 let ve střídavé péči
Dotaz
Rozchod druh a druzka. Dcera 12 let ve střídavé péči. Sepsana dododa, ze dum i hypoteku, ktere byl psane na jen druzku prodaji a rozdeli rovnym dilem. Druzka dum prodala pod cenou svym znamym. Druh kazdy mesic posilal na ucet celou castku na hypoteku plus jeste neco malo navic (cca polovina energiii). Dum je prodany nyni za 5 mil., jeden zajemce chtel dum koupit za 6,8 mil. Jak postupovat?
Odpověď od:
Mgr. Jakub Groman
Advokát
Dobrý den, pokud uvádíte, že ve věci byla sepsána dohoda týkající se prodeje nemovitosti a rozdělení výtěžku, pak by bylo ideální seznámit se s jejím zněním - pokud by ji připravoval advokát, pak předpokládám, že by měla obsahovat také ustanovení týkající se min. ceny, způsobu prodeje a případně také náhrady škody pokud dojde k prodeji pod cenou. Pokud nic takového sjednáno nebylo, pak je otázkou, zda vznikla prodejem pod cenou škoda a v jaké výši. I tak by bylo vhodné seznámit se se zněním dohody, aby bylo postaveno na jisto, zda je vůbec dán nárok na nějaké vypořádání. Píšete totiž, že dům i hypotéka, obojí psáno na družku, přičemž druh platil splátky hypotéky a něco málo navíc - to by samo o sobě nezakládalo nárok na polovinu výtěžku z prodeje bytu, bavit bychom se mohli pouze o bezdůvodném obohacení představujícím uhrazené splátky hypotéky, případně další investované prostředky. Je tedy třeba posoudit obsah dohody, a to zejména její platnost pokud jde vůbec o nárok druha na nějaké vypořádání. Pokud by nárok byl dán, pak by bylo na místě vyčíslit škodu, pokud došlo k jejímu vzniku prodejem pod cenou. V případě, že by podklady byly opravdu v pořádku, je možné následně nárok vymáhat soudní cestou.
Předchozí dotaz
S ní být nechce, je zlá, vydírá a manipuluje s ním skrz těhotenství, aby byla zabezpečena
Dobrý den, přítel se rozešel s partnerkou, ale ta mu sdělila, že je těhotná. Upletla to na něj. S ní být nechce, je zlá, vydírá a manipuluje s ním skrz těhotenství, aby byla zabezpečena. Jak může přítel z této situace vybruslit?Může se zříci dítěte? Bude muset platit alimenty?Děkuji
Další dotaz
Mám zaplacený zájezd na Kypr od cestovní kanceláře a rád bych odstoupil od smlouvy
Dobrý den mám zaplacený zájezd na Kypr od cestovní kanceláře. Mám zaplacenou celou částku. Odlet planovaný 28.7.2022 návrat 4.8.2022 ale zhoršili se podmínky ohledně covidu a tak bych rád odstoupil od smlouvy. Mám obavy že budu muset po příletu do karanteny jak na Kypru tak po přítetu do České republiky. Jaký mě čeká postih od cestovní kanceláře. Děkuji
Mgr. Jakub Groman
Advokát
Nejnovější dotazy:
Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.
Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?
Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu
Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno.
Děkuji za odpověď
Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu
Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře?
Děkuji.
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?
Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Podobné dotazy
Pred nekolika lety jsem koupila chatu s jednim panem. Hypoteka na pul. Po roku se pan vyvazal z hypoteky. No nechapu jak mu banka to umoznila bez toho aby se odhlasil z katastra cize dodnes je majitelem pul chaty kde jsem sama vyplatila celou hypoteku. Von ji se mnou platil 2rok podotykam dal do hypoteky 20000 kc. Dnes uz pan zemrely. No jeho dcerenky po mne zadaji 500000 kc . Za leta jsem z nim nemohla pohnout aby se to vyrerilo. Dcery jeho vedi ze ich otec tu hypoteku neplatil vydiral mne on a ted jeho dcery. Muzete poradit jak z teto situace? Dekuji.
Dobrý den.
Jsme tři sourozenci. Ja s manzelem zijeme s detmi v dome, kde jsem se narodila.
Sestra zije v byte v jinem meste a bratr si stavi dum.
Maminka na me muj rodny dum prepsala darovaci smlouvou. Maminka ale s nami v dome zije a zit bude(vecne bremeno).
Muj bratr se vzdal naroku na jakoukoliv kompenzaci, se sestrou jsem se dohodla na financni kompenzaci. Nyni jsme se ale nepohodly a ona najednou nasi slovni dohodu zrusila a nastolila si nove podminky. Bud ji vyplatim cca 3x vetsi castku, nez na ktere jsme byly domluvene nebo ji prenecham dum.
Pry to bude resit s advokatkou.
Moje otazka zni, zda muze byt v tomto uspesna a vazne si muze vymahat pravne kompenzaci na nemovitost, kterou jsem dostala darem.
Dobrý den, byla nam schvalena hypoteka na dum. Rucime pozemkem, ktery tchyne prepsala pouza ne manzela jako dat. Tedy nespada do SJM. My nemame upravene SJM zadnou smlouvou. Dum se bere jako spucast pozemku, busu mit narol vlastnir dum, kdyz nevlastnim pozemek?
Dobry den, v r. 2015 jsme si s pritelem vzali hypoteku (on zadatel, ja spoluzadatel) na pristavbu domu, ktery vlastni. Ve stejnem roce jsem sla na MD a take jsme zacali cerpat hypoteku. R. 2018 jsme se do nej spolecne nastehovali. Na prvni materskou hned navazovala druha, ktera trvala do 12/2021. V r. 2021 jsme se s pritelem rozesli a nyni chce, abych se i s detmi vystehovala. Po celou dobu spolecneho bydleni jsem se starala o deti a domacnost, zarizovala bydleni, ve ktere on skoro nebyl. Muj dotaz zni, zda mam pravo na vyplaceni.
Dobrý den,
mám na Vás dotaz čeká mě rozvod manželství. Chci se Vás zeptat ohledně rozdělení dohody majetku SJM. Máme společně dům na hypotéku, avšak jeden druhého nemůžeme vyplatit. Chceme dům nechat pro děti. Když se rozvedeme může se sepsat dohoda kdy se majetek rozdělí na půl dům se bude splácet do konce hypotéky. V katastru bude mít každý svoji polovinu a udělá se věcné břemeno s přepisem na děti?
Dobrý den.Zdědili jsme dům ve kterém má právo na dožití maminka mého manžela,která je v domově pro seniory.Není schopná se sama o sebe postarat a do domu se už bohužel nevrátí. Mám dotaz.chceme dům prodat,nemáme dost času ani financí,aby jsme dům udržovali,nechceme ho prodat s věcným břemenem.Je možné přepsat její bydlení a dožití u nás doma?
Dobrý den.Potrebuji poradit.Budeme se rozvádět s manželem.Ziji s ním asi 5let v rodinném baráčku,který je zatíženy hypotékou,kterou kdysi zřídil s bývalou manželkou.Domecek je též napsán na manžela a jeho bývalou manželku .Můj dotaz zní,zda po prodeji domu,doplacení hypotéky.Mam nárok i já na nějaké peníze ze zisku z prodeje?
Dobrý den, mám dotaz. Za manželství jsme pořídili byt. Vlastnictví psané pouze na ex. Já vedená jako spoludluznik. Loni rozvod, vypořádání majetku proběhlo dohodou. Z bytu jsem neměla nic. Rozdělení sjm. Nyní mi ex oznámil, že nemá prostředky na vyvazani z hypotéky, i když to byla jedna z podmínek v dohodě. (firma kde pracuje je v insolovenci).. Jak by to bylo v případě neplacení hypotéky z jeho strany?
Dobrý den, Můžete mi poradit? Syn má zablokovaný účet exekutorem, dlužnou částku už zaplatil před 6 týdny. První část v jeden den a druhou polovinu druhý den. Co má udělat, aby mu byl účet odblokován?
Dobrý den, chtěli bychom synovi darovat finanční prostředky ve výši 3 mil. Kč na koupi bytu, který by si chtěl koupit společně se svou přítelkyní, cena byty 6 mil. Kč. Předpokládám, že časem byt prodají a postaví si dům. Doporučujete sepsat darovací smlouvu?
Dobry den,nasel jsem si pritelkyni ktera mela byt za 1 600 000kc.Zili jsme spolu 3 roky a pak jsme se vzali.Po roce jsme se rozhodli prestehovat do noveho tak jsme ten byt prodali za 5000 000doplatily hypoteku a se zbytkem jsme si uz jako manzele koupily novou nemovitost.Vzali jsme si hypoteku 600 000kc a nejake penize jsme meli spolecne.Pani dotoho dala asi 4 500 000kc a ja asi 1 500 000kc.Chci se zeptat kdyz by jsme se rozvedli jestli se vse deli stejnym dilem.Moc dekuju za odpoved
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vlastnictví manželů. Před manželstvím jsem koupila rodinný dům, který jsem měla ve svém vlastnictví a jsem zapsaná na katastru nemovitostí. O několik let později jsem se vdala a s manželem jsme začali dům opravovat. Museli jsme i refinancovat hypotéku, ve které je manžel uveden jako hlavní ručitel, z důvodu mojí mateřské dovolené. Chtěla bych se zeptat zda i nadále je dům v mém vlastnictví, když jsem ho nabyla před manželstvím a nebo už se stal společným majetkem manželů?
Dobrý den , už cca třetím rokem řeším převod nemovitosti s bývalou přítelkyní. Je to 5 let co jsme jsme si spolu našli nemovitost . Já si na sebe vzal hypotéku a ona úvěr ze stavebního spoření. Po třech letech jsme se rozešli a ex přítelkyně chce finanční vyrovnání . Na jaký obnos peněz má nárok když jsem celou hypotéku platil já ,úvěru já ji po rozchodu zbavil a ona zaplatila i s úroky max 300000 Kč . Děkuji
Dobrý den, manžel a já jsme před 6 lety koupili dům na 100% hypoteku a máme spolu maloletou dceru, bohužel koupi baráku se pokazilo manželství, zrekontruovala jsem si barák vlastníma rukama a financema ,nyní se chce rozvést a chce půlku z baráku, já barák rozhodně prodat nechci a nevím jestli z jedné výplaty užívim 2 děti( mám jeste syna z prvního manželství)a hypoteku,můžete mi poradit jak to je v této situaci, děkuji
Dobrý den,
Jsem s partnerem několik let, před osmi lety jsem si brala hypotéku sama na sebe, ale majitelé na katastru jsme oba dva.
Teď se chceme rozejít.
Jak to je s vyplacením?
Ráda bych si ji nechala a v bytě zůstala, ale budu vyplácet partnera polovinou bytu?
Nebo pouze vyplácet za dobu, kdy jsme spláceli hypotéku spolu? Jelikož mi na ni přispíval?
Hypotéku budu splácet ještě 16 let.
Děkuji moc za infornaci.
Dobrý den,
kupujeme s manželem dům, již jsme s prodávající stranou podepsali kupní smlouvu, složili peníze do advokátní úschovy a byl podán návrh na vklad do katastru nemovitostí. Před podpisem kupní smlouvy jsme věděli, že dům leží v záplavové oblasti, majitel nás však informoval, že má dům pojištěný i na riziko povodní, takže jsme se s touto informací spokojili a neověřovali, v jakém povodňovém stupni dům leží a přistoupili ke koupi. Nyní jsme však zjistili, že z důvodu záplav, které zde cca před 10 lety proběhly, pojišťovna dům proti povodni nepojistí a že dům se nachází ve 4. povodňovém stupni. Kdybychom tuto informaci obdrželi před uzavřením kupní smlouvy, nepřistoupili bychom na ni. Ráda bych se zeptala, zda máme v této situaci nějakou možnost, jak od smlouvy odstoupit, jak případně postupovat a na co se připravit.
Hezký večer, mám dotaz jsem vlastníkem domů, žila jsem s manželem 7 let společně jsme dům zvelebily cca, 250 tisíci, rozvedly jsme se manžel se nechce domluvit na sjm že bych mu polovinu vyplatila chce to dát k soudu, já dům prodávám má právo chtít větší obnos peněz z prodejní ceny?
DD,vlastním s bratrem napůl dům, dědictví po matce. On nechce prodat ani darovat. Dům je v havarijním stavu. Není způsobilý k trvalému bydlení. Chci rekonstrukci celého domu, bratr souhlasí, ale bez finanční podpory. Jak se řeší budoucí dědické řízení po nás, když náklady rekonstrukce celého domu budou jen na mě? Jak se dá řešit?Děkuji
Dobrý den, rozvádím se a řešíme majetkové vyrovnání. Postavili jsme s manželem dům, vzali si hypotéku. Manžel mě z domu vyplatil a já nechala svůj podíl domu napsat na něj. Bohužel mě nemůže vyvázat z hypotéky, protože nemá pro banku dostatečně vysoké příjmy. Hypotéku bude splácet jen on. Potřebuju vědět, jaká mi hrozí rizika, kdyby hypotéku přestal splácet.
Může mi banka pak obstavit můj majetek? Nebo by banka chtěla prodat jen daný dům a nemovitost v zástavě, což je manželův další byt?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, manžel si počátkem roku našel přítelkyni, se kterou se i intimně stýkal. Nyní mi tvrdí, že jsou pouze kamarádi a nemá zájem se se mnou rozvádět. Já mu však nevěřím a chtěla by jsem manželství ukončit. Máme již zletilé dítě a rodinný dům, ve kterém se synem bydlíme. Dům je psaný na na mě a na manžela. Manžel odejít nechce.
Chtěla jsem se zeptat, jak by to bylo s majetkem, zda by se se mnou musel manžel finančně vypořádat a v jaké procentuální výši. A hlavně jestli to že manžel měl v nedávné době milenku, se kterou jak tvrdí, je nyní jen kamarád je dostatečný důvod k rozvodu.
Dobrý den.
Dostal jsem darem od otce pozemek, na kterém jsem postavil dům (stavebníkem jsem pouze já), který jsem z 99% stavěl i financoval sám a cca 1% přítelkyně. Nyní chystáme sňatek a kolaudace proběhne až po sňatku. Můj dotaz zní, zda dům po kolaudaci spadne do SJM, nebo bude patřit pouze vlastníkovi darovaného pozemku, tj. mně. Popřípadě zda varianta SJM automaticky znamená 50% podíl obou, nebo v případě sporu lze určit podíl na základě doložených vkladů.
Děkuji
Jsem po rozvodu vlastním dům na polovinu domu mi darovala peníze sestra, dům prodávám nemám udelano sjm s bývalým manželem můžu poslat peníze z prodeje sestře na účet? Nebudu mít problém?
Dobry den, tatinek bydli v jednom dome se synem. Tatinek se potrebuje prestehovat a dum prodat. Co se synem, ktery nechce odejit. Dum je napsany jen na otce. Syn tam ma trvale bydliste. Jake mame moznosti? Dekuji.
Dobry den, pritel se soudi o barak na ktery plati hypoteku. Ma predmanzelskou smlouvu na pozemek a dum je na pul s byvalou manzelkou.Ona ho odmita do domu pustit.Chtela jsem se zeptat kdybychom se vzali mohli bychom dum uzivat i my dva bez toho aby na nas volala policii?
Dobrý den mám problém s přítelkyní asi se budeme rozcházet manželé nejsme. Máme spolu být na půl i hypotéku přítelkyně neprospívala na hypotéku ani na rekonstrukci bytu ani na služby ani korunu . Tak sem se chtěl zeptat jestli má nárok na nějakou finanční část z bytu . Kdyby po rozchodu chtěl přepsat vše na mě .
Dobrý den,
chtěli bychom s manželkou darovat synovi nemovitost, na kterou ještě budem asi 7 let splácet hypotéku. Je možné to zohlednit v darovací smlouvě tak, aby po doplacení hypotéky přešla nemovitost na syna?
Dobrý den prosíme o radu před nedávnem nám zemřel otec bylo dědické řízení jsme tři sestry vzdaly jsme se dědictví e prospěch matky s tím že souhlasila že prodáme dům do života matky vstoupil pan X který měl prodat auto po otci a zaplatit dědickou dan dan není dodnes uhrazrná shce nám prodávat dům matka je z něho uplně zblázněná máme strach že příjdem o dům peníze za auto dodnes nemáme podáme trestní oznámení na policii. let nechce prodat dům přes ralitní kancelář můžeme matku zbavit částečné svépravnosti děkuji
Dobrý den, ziju s manželem v jeho bytě, který ma v osobním vlastnictví 14 let, již 15 let ho ma na hypotéku, 10 let jsme manžele a tudíž platíme hypotéku společně, rok teď po fixaci u jiné banky vidím stav hypotéky i ve svém bankovnictví. Nyní se chceme rozvést a mě zajímá, zda mohu požadovat nějaké finanční prostředky za byt,
Dobry den,zijeme více nez 20 let jako druh a druzka v byte,ktery byl mestsky a pred 3roky jsme jako celek zalozili druzstvo,odkoupili byty a splacime formou najmu.Nyni jsem vztah ukoncila a chtela bych se z bytu odstehovat.Jak by vypadalo vyrovnani,kdyz bych druhovi byt ponechala a chtela vyplatit aby to bylo spravedlive.Z ceho se vypocitava castka,postup.Ve smlouve na byt jsme od sameho zacatku uvedeni oba dva.Dekuji za odpoved
dobrý den, chceme darovat s manželem dceři dům, jaká bude výše darovací daně? dům má hodnotu cca 20 mil.
Dobrý den,
Koupili jsme jsi starý dům před nekolika lety a začali s rekonstrukcí, bohužel dům skrýval mnoho skrytých vad a jedna z nich byla střecha, při výměně střešní krytiny se rozpadlo shnilé úžlabí, kterým zatékalo do domu, ale asi jen nám, aby toho nebylo málo firma, která nám vše dělala, tak zkrachovala, ze dne na den, tak manžel úžlabí dodělával sám, při opravě úžlabí změnil sklon aby voda netekla na chodník a někdo neudělal a svedl vodu na zahradu do nádrží, kde jí používáme na zalévání. Přes 2 roky byl klid až teď nás soused udal na stavební úřad že jsme změnili sklon a že jemu teče do domu zdůrazňují podzemní voda. Bydlíme na pískovci s podzemní vodou. Stavební úřad semnou před 3 lety komunikoval jen přes email, kde nechtěl nic řešit kvůli Covidu a ať uděláme to tak ať nemáme škody na majetku a teď po nás chce abychom jsi zažádali o dodatečné povolení a udělali projekt na změnu úžlabí, které má 5m X 1.5m. Nemáme na to finance a ani chuť, když nám soused leze po úžlabí a ničí ho a fotí jsi náš dům a zahradu a jen se modlím aby jsi nefotil i naší dceru. Byla jsem ho už nahlásit na policii za narušování soukromí. Chci poprosit o radu jestli je nějaká možnost. Děkuji
Dobrý večer,
náš problém s přítelem je takový, že bývalá manželka nechce vyvázat přítele jako spoludlužníka z hypotéky. Jsou rozvedení již nějaký rok, přítel hypotéku tedy neplatí. I jako samoživitelka na splácení hypotéky má, vlastní živnostenské oprávnění, hospodu. Kvůli tomu přítel nemůže vzít jiný úvěr. Při rozvodovém řízení přítel zanechal veškerý majetek své bývalé ženě včetně poloviny domu, na který předtím hypotéku vzali. O hypotéce před soudem prý nepadlo ani slovo.
Děkuji za radu, odpověď.
Dobrý den, přítel vlastní pozemek, na kterém chceme stavět rodinný dům. Pozemek není možné převést do spoluvlastnictví (darovaný jeho rodinou, která si to nepřeje). Stavět chceme částečně z naspořených peněz nás obou a z hypotéky také psané na oba. Pochopila jsem, že dům musí být v jeho vlastnictví. Na jaké vypořádání mám právo pokud se rozejdeme? Změnila by se moje pozice, pokud bychom se před stavbou vzali? Co můžeme udělat, abych se dostala alespoň do částečně férové pozice?
Dobrý den,
zdědila jsem dům po otci ve kterém žil s přítelkyní více jak deset let, má zřejmě tedy právo bydlet jako by měla nájemní smlouvu. Nyní si nemohu dovolit udržovat dům ( vše k rekonstrukci) a potřebuji dům prodat. Paní má zažádáno o domov seniorů, protože její zdravotní stav to již vyžaduje ( snížená mobilita ). O tuto paní se nemohu starat a její dcera nejeví zájem. Paní mi zatím platí jen inkaso a nyní po mě požaduje nájemní smlouvu, aby si mohla podat žádost o příspěvek na bydlení, protože i to inkaso nezvládne. Já o nájemní smluvu ale nemám zájem, protože dům nechci a nemohu držet. Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe postupovat, jak paní vystěhovat v rámci nějaké doby? Zda opravdu sepsat nájemní smlouvu, či je to beze smlouvy, tak jak to je nyní pro mě jednodušší? S paní máme korektní vztahy, ale obávám se, že by odmítala dům opustit. Mám totiž dojem, že pronajímatel je vždy bit, i když je v zoufalé situaci. Děkuji,
Dobrý den .
Babička sepsala závěť( doma bez ověření notářem ) ,kde svůj byt odkazuje své vnučce
( jedinou pozůstalosti v hodnotě cca X mil).Své 3 potomky opomenula v závěti .Jak se bude dělit tento majetek v souladu s nepominutelným i dědici ?(je možno i zhruba vyčíslit v peněžních částkách ?)
Dekuji
Dobrý den,
chtěli bychom vás požádat o radu. Jde o spor o dědictví, jehož předmětem je dům. Dědici jsou tři - táta, strejda a teta. Tito tři se domluvili (máme jejich domluvu písemně potvrzenou), že nám (mě a příteli) tento dům prodají. Dovolili nám již dříve, abychom začali s rekonstrukcí. Ještě předtím, než bylo vyřízeno dědické řízení a byla nám schválena hypotéka. Do domu jsme tedy v dobré víře, že dům bude patřit nám, nasypali již cca 250 tisíc.
Potíže ovšem přišly nyní, kdy máme vyřízenou hypotéku a podepsané smlouvy s tátou a s tetou. Strýc tuto smlouvu nechce podepsat a místo toho jsme se stali předmětem vydírání z jeho strany zbylých pozůstalých o dalším dědictví (stylem nepodepíšu, pokud mi nedáte toto za tuto cenu). A to i přesto, že nám potvrdil, že smlouvy o prodeji jsou z jeho strany schváleny (opět písemně emailem).
Kromě toho, že jsme do domu již investovali spoustu peněz nám nyní hrozí ještě pokuta bance (ve výši 150 tisíc korun), protože pravděpodobně úvěr čerpat nebudeme.
Chci se zeptat, zda jsou tyto částky vymahatelné, když jsme na domě pracovali v dobré víře a pod slibem, že nám dům prodá. A další otázka je ohledně toho, zda je možné být v tomto domě zatím v pronájmu, pokud budeme mít souhlas 2/3 vlastníků?
Děkuji a přeji krásný den!
Dobrý den,
otec mého dospělého syna prodává dům, ve kterém má syn trvalý pobyt. Dům je zatížen hypotékou. Pokud se dům prodá, má syn nárok na nějaký podíl z prodeje domu? Není spoluvlastníkem domu, má v něm pouze trvalý pobyt.
Děkuji.
Dobrý den, manžel měl včera jednání u notáře ohledně dědictví. Je závěť X/X druhý dědic a X/X manžel. Byt a chatu chtěli společně prodat a peníze rozdělit. Včera druhý dědic přišel s návrhem na vyplacení s čímž manžel souhlasil a navrhl splatnost X měsíců. Za chvíli jdou podepsat protokol k notářce. Myslím si správně, že dal X měsíců na to, aby si druhý zajistil finanční prostředky, které poukáže na účet manžela a až poté se stane vlastníkem nemovitostí (bude moci prodávat, pronajímat)? U notářky se to prý neřešilo a bojím se, aby on s nemovitostmi nemohl manipulovat ještě před výplatou. Co by měl zápis u notáře obsahovat, aby bylo jasné, že vlastníkem nemovitostí bude až po splacení závazku vůči mému manželovi? Bojím se, aby druhý dědic splátku neodkládal. Je přeci jeho věc, kdy se mu nemovitosti povede prodat a za kolik, nebo si je ponechá. Nebo je jedinou možností uplatnit "zástavní právo"? Děkuji