Předpokládám, že je vše společné jmění manželů

Právní poradna>Všechny dotazy>Předpokládám, že je vše společné jmění manželů>
Dotaz
do 6 hodin
Dobrý den, chci se prosím zeptat, můj děda bez vědomí své manželky převádí veškeré finance, které za celý život vydělal na svého vnuka, manželka nemá povědomí o výši financí. Předpokládám, že je vše společné jmění manželů? Je možné, že po jeho smrti bude chtít vykonavatel dědictví tyto finance vrátit, aby je zahrnul do dědictví? Je nějaká lhůta? Děkuji
Odpověď od:
JUDr. Milan Palásek, Ph.D.
Advokát
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. V souladu s § 714 občanského zákoníku právně jednají manželé společně, nebo jedná jeden manžel se souhlasem druhého, a to v záležitostech týkajících se společného jmění a jeho součástí, které nelze považovat za běžné. Pakliže manžel v takových případech jedná bez souhlasu druhého z manželů, je možné se dovolat neplatnosti takového právního jednání, a to ve lhůtě 3 let ode dne, kdy se druhý z manželů o takovém právním jednání dozvěděl. Mezi manželi přitom promlčecí lhůty neběží dle § 646 občanského zákoníku, pokud manželství trvá, tedy započne běžet v případě Vašeho dědečka nejdříve zánikem manželství smrtí jednoho z manželů nebo rozvodem. Pokud se tedy jedná o nikoliv běžné finanční transakce ze společného jmění manželů (např. neobvykle vysoké finanční dary), pak k takovému právnímu jednání potřebuje Váš dědeček souhlas své manželky. Manželka se přitom může v mezích zákonné promlčecí lhůty domáhat i určení neplatnosti takového právního jednání, resp. určení, že finanční prostředky jsou součástí společného jmění, žalobou podanou u soudu. Neplatnosti se mohou dovolávat případně i jiní dědicové z pozůstalosti po Vašem dědečkovi, a to rovněž v mezích zákonné promlčecí lhůty. Podáním žaloby se běh promlčecí lhůty rovněž staví. Závěrem dodávám, že marné uplynutí promlčecí lhůty nevede bez dalšího k zamítnutí žaloby, k zamítnutí žalobě dojde pouze v případě, že druhá strana vznese před soudem námitku promlčení. Samotný soudní komisař, notář, který bude vyřizovat pozůstalost po Vašem dědečkovi, nebude otázku platnosti/neplatnosti některého právního jednání přezkoumávat, nýbrž pouze nebude ke sporným položkám přihlížet a věc se bude muset případně vyřídit v samostatném soudním řízení na základě návrhu některého z dědiců. S pozdravem JUDr. Milan Palásek, Ph.D.

Předchozí dotaz

Můj dotaz zní, zda v případě, kdy již tato dáma bude mít trvalý pobyt a my se rozejdeme, resp. ji odejdu z mého teritoria, budu povinen jí zajistit jiné bydlení či nikoliv,

Dobrý den, mám následující problém. Před nějakým časem jsem se seznámil s jistou dámou, již v důchodu, která přišla s tím, že bych jí mohl zařídit trvalý pobyt u mne. Jsem majitel bytové jednotky (zapsaný v katastru). Naše vztahy jsou problematické, chci se tedy poradit. V minulosti nebyl trvalý pobyt vlastnickým právem, to asi platí i nadále. Můj dotaz zní, zda v případě, kdy již tato dáma bude mít trvalý pobyt a my se rozejdeme, resp. ji odejdu z mého teritoria, budu povinen jí zajistit jiné bydlení či nikoliv, zda bude možné trvalý pobyt zrušit,... Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

Další dotaz

Manželka je na základě kupní smlouvy spolu vlastníkem tudíž i v katastru zapsáno

Dobrý den S manželkou jsme koupili a zrekonstruovali starý rodinný domek za peníze v mém výlučným vlastnictví - dědictví. Manželka je na základě kupní smlouvy spolu vlastníkem tudíž i v katastru zapsáno jako SJM. Jak se dělí tento majetek při rozvodu. Děkuji A
JUDr. Milan Palásek, Ph.D.
Advokát

Nejnovější dotazy:

Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření

Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.

Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně

Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?

Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu

Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno. Děkuji za odpověď

Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu

Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře? Děkuji.

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?

Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Potřebujete pomoc právníka?
Máme pro vás slevu na první dotaz.

Podobné dotazy

Dobrý den, rád bych věděl jak se dělí dědic, když není závět. A jakou váhu má to, že má jeden z dědiců trvalí pobyt v nemovitosti a druhý ne a jde prokázat že platil poplatky za užívání nemovitosti.
do 12 hodin
1.Otec pronajímal garáže v prosinci zemřel, bez závěti. Jeho druhá žena, zřídila nový účet, na jméno své dcery, kam nájmy nyní chodí. Spolu děti neměli., my jsem jeho dcery z prvního manželství. Nyní jsme v dědickém řízení u notáře, jak mají být peníze rozděleny, z nájmů před smrtí i nyní po smrti do SJM či dědictví. Garáže byli v jeho výlučném vlastnictví. 2.Jak mám žádat po notáři aby byli věci zařazeny správně, když vím že udělal chybu?3. Mám právo aby mi notář dal do ruky listiny, které tam manželka donesla a já si je nafotila na mobil? 4.Manželka nás odmítá pustit do dílny pro sepsání movitého majetku, dům jde do dědictví děleno ona a dědici. Dokud neproběhne dědické řízení ? Lze se u Vašich odpovědí opřít o paragrafy, napište je, děkuji?
Dobrý den, ráda bych se informovala o rozsahu kontrol prováděných zaměstavatelem. Při odchodu i v průběhu pracovní doby ukazujeme osobni tašky i kabelky, taktéž jsou nám kontrolovány skřínky, bez našeho vědomí aniž bychom u toho byli. Teď ale zaměstavatel přišel s tím, že má právo se podívat i do vozidla, kterým jsme přijeli do práce, což se mi zdá už přes čáru. Ráda bych tedy znala, kde kontrola zaměsnanců dle nějakého zákona končí. Děkuji.
Bydlím v RD se synem, jeho ženou a dětmi. Mám ještě dceru, která bydlí jinde. RD je můj. Kdyby nedej bože syn zemřel dřív než já, dcera zdědí půl RD (a peníze, pokud nějaké budu mít), a druhou půlku zdědí synovy děti, nebo všechno dědí dcera? A jak v tom případě zabezpečit, aby půlku mého majetku po mé smrti zdedila vnoučata? Dcera deti nemá.
Bude lépe, když rodiče nechají celý dům přepsat na mě jako na syna anebo když se stanu vedle nich dalším majitelem? Co je výhodnější z hlediska financí a dědictví?
Pokud je mezi manželi uzavřená predmanzelska smlouva, kdo dedi majetek v případě úmrtí jedno z manželů?
do 12 hodin
Dobrý den. Se synem provozujeme ubytování v rodinném domě. Jsme kvůli financím už rok ve sporu. Bez jeho souhlasu jsem darovala ukrajinským dětem 4 částečně poškozené válendy a vzala jsem k sobě povlečení a pár drobností, které jsem zakoupila, aby se neztrácely, protože skříně nezamyká. Před našimi dlouhodobými hosty i novými rozvíjí pomlouvačnou kampaň, nazývá mě zlodějem, až mají obavu o své osobní věci. Nikdy jsem nikomu nic neukradla a jeho jednání silně poškozuje mojí pověst. Zvažuji žalobu.
V roce1978 jsme vstoupili do druhého manželství, já Mirosla (85) a Jana (81). Já mám z prvního manželství 1 dceru, manželka 1 syna a 1 dceru. Z druhého manželství děti nemáme. Od roku 1989 máme oddělené hospodaření podle rozdělených kompetencí (manželka strava doma, domácí potřeby, já platím byt, veškeré investice v bytě, dovolené kulturu a sobě obědy v menze). V roce 1992 jsme si pořídili byt do osobního vlasnictví, který jsem platil. V dobré víře jsem nechal zapsat jako vlastníka manželku. V současné době spolu dobře nevycházíme. Ctěl bych se ubezpečit, jak je to s dědickým právem na byt po mém úmrtí. Podle mého názoru nabytí bytu proběhlo v manželství, takže z hlediska vlastnického podílu vlastním polovinu hodnoty bytu, kterou po mém úmrtí by měla zdědit dcera. Byt není zadlužen. Moje otázka zní: je tomu tak anebo se mýlím. V záporném případě prosím o radu, jak bych měl postupovat, aby tomu tak bylo. V kladném případě bych vás požádal o písemné potvrzení, že tomu tak je.
do 12 hodin
Dobrý den, moji rozvedení rodiče vlastní rovným dílem chalupu na Slovensku. Chalupa by po jejich smrti měla připadnout mně a mojí sestře. Já jsem po dobu dvou let investovala spoustu práce i peněz do rekonstrukce. Je k tomu možno v dědictví nějak přihlédnout? V těchto investicích, pouze z mé strany, bych chtěla pokračovat. Lze nějak předem zajistit, aby k tomu bylo při dědictví přihlédnuto? Sestru jsem chtěla vyplatit, kdyby se chalupa převedla na mě za života rodičů, ale nesouhlasí. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.Potrebuji poradit.Budeme se rozvádět s manželem.Ziji s ním asi 5let v rodinném baráčku,který je zatíženy hypotékou,kterou kdysi zřídil s bývalou manželkou.Domecek je též napsán na manžela a jeho bývalou manželku .Můj dotaz zní,zda po prodeji domu,doplacení hypotéky.Mam nárok i já na nějaké peníze ze zisku z prodeje?
do 12 hodin
Dobrý den, Bylo mi nabídnuto se zřeknout dědického práva vůči svému dědovi za úplatu. Je tato úplata předmětem nějaké daně? Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den.Chci se rozvést, protože mě manželka opustila.Máme dům napsaný napůl, děti už jsou dospělé.. Musíme před rozvodem (doufám nesporným)nějak řešit dělení SJM když máme každý polovinu.Musíme do žádosti psat kdo bude v domě bydlet ,jak budeme řešit opravy apod?.Teď jsem v něm zůstal já ona se sama odstěhovala.Auto bylo psáno na ni, druhé na mě.Půjcky máme splácené,jen je na ní napsané jedno st.spoření které je pro dceru,ale z obav že v 18. by to utratila nevhodně se to převedlo na manželku.Platím to já. Děkuji za odpověď.
dobry den prosim chtela bych.Mamince zamřel syn,obě dědičky přijeli obě dědictví.mezi sebou se dohodli,družka po synoj vezme šechni dluhy a pohledavky na sebe,a maminka jeden podíl z domu po babičce dědictví.soud dědictvi uznal a potvrdil bylo ukončeno v roce 2017.tet se mamince ozvala banka že se má dostavit k soudu kde se bude projednavat pohledavka.mohu uplatnit u soudu narok na promlčecí lhutu a zdraví maminky.děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, jsem profi hudebník. Kamarád mi vymyslel umělecké jméno, které chci zaregistrovat jako Ochr. zn. Mám s kamarádem, který mé jméno vymyslel podepsat nějakou smlouvu? Nevěřím mu, že si nebude nárokovat v budoucnu finance. Popřípadě jakou smlovu- přesný název.
Po matce zdědím jako jediný nemovitosti, ale nechci, aby se to započítalo do SJM. Jak nejlépe to ošetřit?
Dobrý den,můj dotaz se týká dědictví:zůstavitelkou byla zanechána závěť,ve které v datu vystavení je chyba ,v závorce rozepsaného roku je rozpor s datem sepsání i kdyz v knize Notářské komoryČR je listina zapsána se stejným datem,jako na závěti,ale bez slovního rozepsání: rok 2021 a na závěti v závorce je rozepsán rok dvatisícesedmnáct,což považuji za značnou chybu. Zůstavitelka neněla děti a byla vdova,ze zákona jsou v první linii dědiců neteře,coz jsem já a moje dvě sestry,pokud by se opomenula závěť. V závěti je uveden jako dědic člověk,kterého zůstavitelka zapsala do závěti jako synovce s címž nemohu souhlasit,protože by musel být mojím a mojích sester bratrem a to není pravda.Zároveň jsou dalšími dědici stanoveni dva lidé,rovněž nepatřící do rodiny,kterým zůstavitelka odkazjue byt v Praze 4+1,který bude ohodnocen až po schválení závěti ze strany neteří a chci se zeptat,zda je jejich poviností při ev. uznání platnosti závěti,zda jsou povini určitou finanční částku z bytu neteřím zůstavitelky vyplatit.Zároveň bych prosila o radu,zda je při nesouhlasu se závětí šance na prohlášení její neplatnosti o čemž by samozřejmě musel rozhodnot soud.Nemohu opomenout,že po smtri mojí tety nebyly odevzdány klíče od bytu mojí rodině a užívají majetek,který jim ještě nebyl oficielně předán.V závěru tedy prosím o radu,zda se závětí souhlasit a jaká je šance na její neprávoplatnost,zda jsou moje výše uvedené pochybnosti tj.chybný datum sepsání a chybný rodinný příslušník,atd.dostačující.Děkuji
do 6 hodin
Dobrý den mám dítě 16 let ve své péči. Otec jen návštěvní dny Má právo rozhodovat o jiném pobytu dítěte i zmeny návštěv doktora bez mého vědomi ? Mám možnost zabránit jeho jednání ? Dcera ho poslechne vytěži z této situace . Děkuji
do 12 hodin
Dobrý deň, Som Slovenský občan, žijúci v Čr.( trvalý pobyt v ČR). S bývalou manželkou mám dieťa. ( manželka i dcera majú slovenské občianstvo). Manželka i dieťa už plnoleté žijú tiež v čr. Posledný súd na alimenty bol na Slovensko v roku 2005. V tej dobe som dostal výpočet alimentov. Keď som sa presťahoval do ČR, postupne som alimenty dobrovolne zvyšoval. Teraz sa ozvala matka dieťaťa, že chce alimenty navýšiť. Inak ma dá k súdu. Môj dotaz je, kde ma môže dať manželka, alebo sieťa k súdu? Na Slovensku? Alebo v ČR?
do 12 hodin
Manželka koupila po svém rozvodu byt do os. vlastnictví. Po té jsme se vzali a jsme spolu v manželství a společné domácnosti 12 let. Má dvě dospělé děti. V případě její smrti, jaký bych měl dědický nárok na tento byt? A dědí část také její děti? Děkuji.
Dobrý den,prosím jak je to s bytem koupeným v manželství,za finance které jsem získala prodejem vyhradne meho bytu,který jsem mela za svobodna.dekuji
Dobrý den , zemřel můj otec. Pozůstalostní řízení se odehrálo bez mojí účasti , pouze za přítomnosti jeho manželky a také ,možná její dcery , rád bych věděl zda je toto možné obnovit a v případě ,že ano jak postupovat. Děkuji
Dobrý den,9 rodinných příslušníků v rámci dědictví zdědilo nemovitost. Pak proběhla nedobrovolná dražba na podíl jednoho z nich, vydražena byla bohužel třetí osobou.Majitelé chtějí prodej a "nový" majitel začal dělat problémy. Existuje titul, kde lze napadnout neplatnost dražby?
Dobry den, manzel zemrel v den me vyplaty,notarka zapsala do dedictvi zustatek i na mem uctu. Bohuzel jsem jiz rok v insolvenci a spravce bude samozrejme chtit vydat zisk z dedictvi, ale ja jsem z te vyplaty zila, ty penize jiz nemam. Jam mam postupovat? Dekuji.
Dobrý den , zemřel my táta byt my daroval před 3 roky měl užívací právo , v bytě žije jeho manželka , a já bych chtěla aby šel do bytu můj syn , nevím jak můžu postupovat aby se manželka táty odstěhovala díky
do 12 hodin
Dobrý den, s manželkou se rozvádím a nyní řešíme SJM. Manželka má advokátku. Máme spolu ve SJM dům. Něco ze svého účtu (kuchyň, nábytek, zahrada) za trvání manželství financovala ona, něco já. Dům jsme kupovali na půl před svatbou. Dával jsem návrh, že dostane víc, ale chce ještě víc, že prý do toho domu dala víc. Ještě bych se chtěl zeptat, zda je nějaká možnost když rozvodové stání máme září 2022 a já musím podepsat Smlouvu o smlouvě budoucí na koupě mého nového bytu do konce srpna 2022, kde už mám zálohu a který bych chtěl dál financovat z prodeje mé poloviny domu, aby si manželka nedělala nárok (aby to nebylo později napadnutelné) na půlku z tohoto bytu. Moc děkuji.
Dcera zemřela,kdo bude dědit
Dobrý den, s manželkou se rozvádíme, protože jsem se bez jejího vědomí zadlužil. Máme jedno roční dítě a v únoru se má narodit druhé. Můj měsíční čistý příjem je kolem 60ti tisíc. Zkoušíme rozvod dohodou. Manželka požaduje výživně 20 tisíc. 20 tisíc mám splátky úvěrů a ještě si budu muset hledat nájem. Je výše výživného adekvátní? Nebyla by řešením pro mne insolvence?Děkuji
Chci část svého majetku odkázat nezletilým vnoučatům. Kdo může být určen jako správce jejich dědictví do doby jejich zletilosti ?
do 12 hodin
Dobrý den,po náhlém úmrtí otce řešíme dědictví,kdy polovinu baráku vlastnil otec a polovinu vlastní matka.Jsme dvě dcery a chtěly bychom se dědictví po otci vzdát ve prospěch matky.Dotaz je,zda a jaké finanční náklady by vznikly matce,jako jediné dědičce?
Dobrý den, jak se prosím dá předejít tomu, aby můj partner a i naše děti jednou nezdědily dluhy, které mají partnerovy rodiče? S matkou se neviděl cca 20 let. S otcem se občas vidí. Předem děkuji za odpověď,
Dobrý den.S manželkou máme 2 děti.Máme byt koupený od jejích rodičů ještě před svatbou. Během manželství byl přikoupen druhý byt a jsou propojeny a máme jeden velký byt. Financován byl z účtu syna kam manželky rodiče vložili peníze. Já platím nájem a energie od té doby co jsme spolu a předělávání jsem taky dělal já. Bohužel manželka si našla mladšího. Chce vychovat děti a dělat jako že nic před dětmi. Mě se to ,ale nazamlouvá vůbec. Chtěl bych vědět jak by se řešilo vyrovnání, protože já bohužel nemám kam jít. Tak by mě zajímalo jak se řeší tyto věci, protože vím, že k dohodě asi určitě nedojde. Díky za informaci
Dobrý den, jsem jednou rozvedený a znovu jsem se oženil - 2 roky nové manželství. Nyní chce manželka koupit nemovitost a nevíme, jak to udělat, aby mé děti z prvního manželství v případě dědictví po mě neměli nárok na tuto nemovitost. Stačí, když jí manželka koupí ze svých zdrojů, za peníze z vyrovnání majetku z prvního manželství a bude psaná na katastru jako jediný majitel, nebo je nutné ještě doplnit nějakým dokumentem. Děkuji
Dobrý den, rád bych se zeptal na mé možnosti v rámci chystané rozvodového řízení. Žiji s manželkou ve společné domácnosti 10 let, z toho 3 roky jsme manželé. Máme dvě holčičky. Manželka si před měsícem našla nového přítele a chce odejít. Jaká je, prosím šance, že dostanu holčičky do péče já? Trvalé bydliště mají u nás. Vlastním nemovitost, kterou jsem nabyl ještě před manželstvím, holčičky tu chodí do školy / školky a nerad bych, aby se musely stěhovat a začínat někde s maminkou znovu. Jaký je vlastně průběh rozvodového řízení? Mohu ho podat pouze já bez manželky? Jak dlouho rozvodové řízení trvá? Kdy se svěří děti do péče dle rozhodnutí soudu a kdy se řeší rozdělení majetku? Mockrát děkuji, pokud obdržím zpětnou vazbu Hezký den
Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně dědictví moje matka se svým bratrem přijali dědictví a on neplatí dluhy( za 4 měsíce nic nezaplatil) které s ním přijal teď prodávají byt na který si i on dělá nárok. Lze ho z důvodu neplnění podmínek vyloučit z nároku na dědictví ?
Dobrý den, moderoval jsem akci, na které jsem měl s pořadatelkou sjednanou ústní dohodou odměnu. Při plnění moderátorské činnosti na akci, mi pořadatelkou bylo řečeno, že nechodí moc lidi a vidí to s financemi bledě, šul nul, že mi to raději říká narovinu. V tento okamžik jsem znejistil, že snad pracuji zadarmo a bez ohlášení jsem z akce odjel. Bral jsem to jako porušení naši ústní dohody a tak jsem jednal stejně nejistě. Mezi námi nebyla uzavřena žádná fyzická smlouva s podpisy a domnívám se, že jsem nebyl dostatečně seznámen se svými povinnostmi a právy. - Tedy, co mi hrozí, když takto odjedu. To ani nepočítám, že pořadatelka úkolovala mou přítelkyni, bez nároku na odměnu… Chci se jen zeptat na právní radu, zda po mně mohou vyžadovat nějaké odškodné nebo tak. Moc díky!
do 12 hodin
Dobrý den. Mám připravenou žádost o rozvod. Manželka slíbila, že bude souhlasit, ale teď to nechce podepsat, že si to rozmyslela. Nežijeme spolu již 3 roky a žiji s jinou ženou. Jak mám postupovat, dá se to i bez jejího souhlasu? Děkuji
Dobrý den, mamka nedávno zemřela. Moje Babička již vdova je bohužel také nemocná a v případě její smrti by celé dědictví získala její druhá a teď jediná dcera (moje teta)? Nebo by dědil ještě někdo jiný. Svou otázku směřuji k tomu jestli bychom měli nárok na část dědictví i když je mamka už po smrti, která by jinak měla nárok na 50% dědictví.
Dobrý den, budeme u notáře projednávat závěť ve které zesnulý odkázal většinu financí svému vnukovi, který u něj asi bydlel. Částku odkázal dvěma dcerám a ostatním 3 vnukům a jedné vnučce. Jeden vnuk je syn již zemřelého syna. Od notáře jsem dostal dopis , ve kterém mne žádá o vyjádření, zda závěť uznávám za pravou a platnou a o vyjádření k právu nepominutelných dědiců §1642 o.z zda uplatňuji právo na výplatu povinného dílu a případně zda žádám o vypořádání povinného dílu a v jaké výši. Já jsem přítel jedné z dcer, jejíž vnuk u dědy bydlel a zároveň jsem podepsán na závěti jako jeden ze dvou svědků. Mám také plnou moc k zastupování při jednání u notáře ve věci závěti. Otázka 1) Pokud chci, aby byly finance vyplaceny tak jak je uvedeno v závěti, stačí odpovědět, že : Neuplatňuji právo na výplatu povinného dílu nepominutelným dědicům ani nežádám vypořádání povinného dílu? Otázka 2) Je taková možnost, že pokud někdo z nepominutelných dědiců bude chtít povinný díl vyplatit, bude jeho žádost mít přednost před zněním závěti? Děkuji za odpověď.
Dobrý den Mé přítelkyni zemřel otec. Vlastnil byt na který má úvěr. Zajímá nás jak teď postupovat než se vyřídí dědictví . Má ještě bratra v insolvenci se kterým se bude dělit o dědictví . Má teď platit úvěr za zesnulého otce nebo neplatit. A jak je to s placením záloh na energie Díky
do 12 hodin
Dobrý den chtěl bych se zeptat tchán nechal přepsat družstevní byt na Manželku,manželka ho od družstva ještě odkoupila a byt teď prodává a manželky sestra chce po ní peníze ale žádnou smlouvu nemají se sestrou že se musí dělit o majetek tak se chci zeptat zda má nárok na naky podíl když není byt její a dostala ho manželka
do 12 hodin
Dobrý večer,budu se rozvádět manželka je předseda družstva mám na něco nárok děkuji za odpověď
do 12 hodin
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak je to s dědictvím po zemřelém, který měl potomky ale ještě stále je žijící rodič zemřelého? V jaké linii se rodič nachází ohledně dědictví? Děkuji.
Dobrý den, řeším dědictví své nezletilé dcery umřel jí otec a bojím se abych neudělala něco špatně.Je zde i druhý dědit z druhého vstahu.V dědictví je barák a auto.Z druhou maminkou by jsme to chtěly prodat a dětem uložit peníze na účet nebo koupit byt.Barák co je v dědictví není v dobrém stavu a ani jedna nemáme prostředky jak se o něj starat.
do 12 hodin
dobry den, muj deda cca 90 let (plne pri smyslech-jezdi autem) za zivota prepise dum na jednoho ze svych synu bez vedomi druheho, muze to ten druhy po jeho smrti napadnout v dedickem rizeni? a pokud muzu tak jakou ma sanci na to ze bude uspesny.
do 12 hodin
dobrý den s manželkou jsme půl roku od sebe byl jsem z našeho společného bytu které jsem platil já vyhozen co jsem zvládl u nás hned protože mám stabilní práci zahraničí pár hodin jízdy z Plzně manželka si rozkázala xxx tisíc měsíčně alimenty na dve maloleté holčičky co nebyl problém a pokaždé jsem dával peníze navíc mám o tom potvrzení a co šlo bokem to jsem posílal pro děti. snažil jsem se je navštěvovat co nejčastěji protože obě jsou fixovaný na mě citově. zrovna tenhle víkend jsem jel na mýma holkama měl jsem dopedu rezervované penzion a mělo to být hezky jako u každé mé návštěvy. celou dobu odloučení jsem pozoroval jak manželka nezvládá výchovu holek. chtěla po mě více a více peněz psala jsi o ně skoro denně. ale teď je to nepodstatné tenhle víkend situace vyvrcholila úplně do nejvyššího extrému po mém odchodu z bytu si našla nového partnera ne dobrého charakteru manželku bil před dětmi větší holka mi to několikrát potvrdila protože jsem se ptal protože mě to zaujímalo na to dostali výpověď z bytu co zbylo tenhle pátek se museli vystěhovat pár dní zpětně mi to oznámila že má výpověď z bytu ale že sehnala nový nájem na který potřebovala více než 10000, které jsem jí samozřejmě dál. v pátek mi volá s pláčem a oznamuje mi že zaplatila kauci na nový byt a byla podvedená když jsem navrhoval zavolat policii argumentovala to tím že policie to nevyřeší a nemá žádný doklad ani smlouvu ani potvrzení že někomu něco někde dávála a že s holkama je momentálně na ulici po hodině mi volá že už jsou na bytě u její známé tvrdila mi byla oznámena na odspodu a že jsi už pro holky do jdou nevzali je prý právě tyhle známe která poskytla azyl pod podmínkou že příští týden bude s holkama už ve vlastním bytě když ne budou odebrána. V listopadu mám naplánováno nastěhovat se do bytu kteří si pronájmu. V kterém by měli holky svůj pokoj. když jí holky odeberou chtěl bych okamžitě začít řešit holky do své péči. Novou známost zatím nemám proto potřebuji aspoň ze začátku pomoc profesionál formou chůvy na plný úvazek a nebo jinou organizací. jsou mé všechno nedovolím aby žili v nějakém zařízení když mají svého tátu přece a holky to ví minimálně ta větší. Jsem si plně vedom že je to závazek na celý život ale tam jsem si byl vědom ještě před jejich narozením. a chtěl bych se rozvést z důvodu selhání starostlivosti o děti a utráceni společného příjmu na hazardních online automatech. můžete mi nějakým způsobem pomoci pro jejich získání do mé péče? nebo aspoň poradit kterým směrem bych se měl vydat.dopredu děkuji za vaše odpovědi
Dobry den. Dotaz zni, mam s byvalou zenou od brezna tohoto roku soudem ustavenou stridavou peci. Na dceru platim vyzivne ve vysi dane odhadem soudu, nicmene manzelka na muj navrh plati vyzivne nizsi nez by mela. Nicmene k prihlednutim k soucasne ekonomicke situaci je vyse jejiho vyzivneho pro mne nedostacujici, manzelka navic byla zvolena do rady obce s financnim prijmem a dale jako statnimu zamestnanci ji byl zvysen plat. Mohu zadat v tak kratke dobe od rozsudku o upravu vyzivneho? Dekuji
do 12 hodin
Dobry den maminka je v dedickem rizeni sestra ma dluch muze exekutor zabavit veci kdyz probiha dedicke rizeni kdyz sestra podepsala plnou moc ze se vzdava dedickeho rizeni muze exekutor prijit a brat veci dekuju za odpoved
Mám syna . Jeho otec ,můj bývalý manžel umřel letos v březnu . Můj syn je jeho jediný potomek ,žádné jiné děti ani manželku nemá . Můj syn by měl zdědit byt a auto,ale nemůže být dědické řízení neboť ještě nebylo zjištěno datum úmrtí . Můžeme využívat toto dědictví i před dědickým řízení? . Děkuji za odpověď
Zemřel mi přítel po 21letech společného života, všechno zdědili jeho dcery -druzstevni byt,auto a dali mi naše pejsky k adopci, přišla jsem o všechno milované.Ted mně chtěj vyhodit z bytu beze všeho
Dobry den, muž, o kterého se starám a u něhož bydlím, mi nabídl bezplatný pronájem jednoho ze svých domku na 30 let (hradit mám symbolickou korunu a samozřejmě energie, vodu, opravy…) pronájem má pokračovat hlavně po jeho smrti. Bude smlouva po jeho smrti platná? Mohou mne jeho dědici smlouvu vypovědět případně dle svého uvážení navýšit nájem? Co by bylo se smlouvou v případě, ze by dědici objekt prodali? Predem děkuji za odpověď.
do 6 hodin
Dobrý den, moje babička s dědou, mají tři děti. Jedním z nich je můj tatínek. Situace je taková, že můj tatínek v lednu umřel, a v srpnu umřel i jeho tatínek (můj děda). Já mám pouze jednu sestru a maminku. Dědictví po mém tatínkovi je vyřešené (všeho jsme se se sestrou vzdaly ve prospěch maminky). Nyní budeme řešit dědictví po dědovi. Závět žádnou nezanechal. Majetek je v SJM. Bude se dědit byt, chata a auto. Chtěla bych vědět zda já i moje sestra máme nárok na dědictví (za našeho zemřelého tatínka) a jaký podíl v % budeme dědit.
Jaké náležitosti musí obsahovat darovací smlouva na pozemek ve výlučném vlastnictví manželky do výlučného vlastnictví manželovi? (např. explicitní info, že jde o manželku a manžela, explicitní odkaz na část CLV, kde jsou věc. břemena, ...)? Může žádost na vklad do katastru přes elektronický formulář na www.cuzk.cz podat Obdarovaný nebo musí žádost vždy podávat Dárce.
do 12 hodin
Dobrý den, umřel mi tatínek. Dědictví se týká maminky, mne, a mé sestry. Taky mého bratra, který bohužel už před lety taky umřel. Zůstaly po něm syn a dcera. Můj dotaz...bere se při dědickém řízení v potaz, že ani jeden z bratrových dětí se źádným způsobem nezajímaly o prarodiče. ?Jestli vůbec žijí, jestli něco potřebují atd?Ani nevíme kde bydlí? Je nějaký.způsob, jak je z dědického řízení vyřadit? Děkuji za Vaši odpověď
do 12 hodin
Dobrý den, zemřel mi táta a běží dědické řízení. Táta napsal závěť, kde mám zdědit nemovitost. Vzhledem k problémům s nájemcem, potřebuji dát výpověď z nájmu. Ve smlouvě je uvedeno, že pokud nedám výpověď do XXXX, tak se sml. prodlužuje o rok. Ale to já nechci. Mohu dát výpověď, i když neskončilo dědické řízení? Jak se postupuje v tomto případě? Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Rozvadime se s manzelkou. Manzelka uz jak mesic se odstehovala. Nemame s tim problem, dohodli jsme se mezi sebou na vsem. Co ted mam delat pravnicky pro ten rozvod abych to ukoncit cele? Jaky postup?
Dobrý den S manželkou jsme koupili a zrekonstruovali starý rodinný domek za peníze v mém výlučným vlastnictví - dědictví. Manželka je na základě kupní smlouvy spolu vlastníkem tudíž i v katastru zapsáno jako SJM. Jak se dělí tento majetek při rozvodu. Děkuji A
Dobrý den, jsem těhotná, miminko čekám se svým prvním přítelem, se kterým jsem chodila v X- ti letech, když jsme se rozešli, neviděli jsme se X let. Teď jsme se po této době potkali a dopadlo to tak, že čekáme miminko. On však dítě nechce, neozývá se. Potřebovala bych se zeptat, jak tuto situaci řešit? Teď a nebo až po narození miminka? Kvůli financím. Děkuji.
Manželka, se kterou bych se rád rozvedl, mne obvinila z fyzického napadení dcery a dále lékaři po telefonu uvedla, že jí údajně dcera řekla, že v nepřítomnosti matky dceru biji pěstmi. Dcera na dotaz policie toto vyvrátila. Na sociálce to pak vyvrátili obě dvě, ale policie má zápis, ve kterém lékařka píše, že jí toto bylo manželkou sděleno. Nakonec policie případ ukončila, ač jsem policii i lékařku žádal, aby se věc prošetřila. Já ale žiju v neustálém napětí, čeho je schopna manželka použít - křivá obvinění, pomluvy, jen aby mne zdiskreditovala. Jaký czela konkrétní krom mám učinit na svoji obranu, bojím se, že podobné útoky se od manželky mohou opakovat. Existuje cokoli, co by manželku v těchto lžích zastavilo?
Dobrý den, Prosím o radu. Osoba, která není v pribuzenskem vztahu mi odkázala veškerý svůj majetek. Lze, odmítmout dědictví a zrušit závěť za života dotyčného, když on není schopen toto vykonat? Je možné odmítnout dědictví po smrti dotyčného na dálku, aniž bych musela čekat na předvolání k notáři? Je možné část majetku odmítnout? Nejde o dluhy. Děkuji.
Dobrý den, manželka dostala od své prababičky darem pole. Pole prababička pronajímala zemědělském družstvu, aby na něm hospodařilo. Nyní máme s manželkou pole rovným dílem. Otázka zní takto : Je vůbec smlouva s zemědělským družstvem platná? Smlouva se po smrti prababičky neaktualizovala a nyní ji chceme vypovědět. Původní smlouvu ani neznáme a nevíme ani výpovědní lhůtu smlouvy... Děkuji
Zdedila jsem 1/2 domu, do kterého majitel 2/2 domu bez mého souhlasu a vědomi ubytoval svého syna i s trvalým bydlištěm. Mohu nějak nájemníka vystěhovat ? Jak postupovat?
do 12 hodin
Dobrý den, zemřela mi maminka a probíhá dědické řízení ve kterém jsem já+sestra+tatínek. Mezi movité věci patří byt, auto a garáž. Máme se tohoto dědictví se sestrou zřeknout a nechat vše tatínkovi, který by potom mohl věci darovat nebo si dědictví se sestrou nechat? Je pak možné např. byt přepsat na vnučku? Děkuji
Co přesně musím udělat, když mám 2 dospělé děti a chci, aby dědilo jedno, protože druhé dítě má exekuci..Jak to udělat, aby u druhého z dětí, které má exekuci dědilo jeho dítě, tedy vnuk. Jde o to, aby se dědictví nedostalo do rukou exekutorům. Děkuji
Dobrý den,jsem 3/4 vlastník bytové nemovitosti.Chtěla bych rekonstruovat byt určený k nájmu.Nemůžu se s dalším spoluvlastníkem dohodnout na financování.Můžu začít rekonstrukci bez jeho souhlasu a poté 1/4 financí vymáhat?Děkuji
Dobrý den, manžel měl včera jednání u notáře ohledně dědictví. Je závěť X/X druhý dědic a X/X manžel. Byt a chatu chtěli společně prodat a peníze rozdělit. Včera druhý dědic přišel s návrhem na vyplacení s čímž manžel souhlasil a navrhl splatnost X měsíců. Za chvíli jdou podepsat protokol k notářce. Myslím si správně, že dal X měsíců na to, aby si druhý zajistil finanční prostředky, které poukáže na účet manžela a až poté se stane vlastníkem nemovitostí (bude moci prodávat, pronajímat)? U notářky se to prý neřešilo a bojím se, aby on s nemovitostmi nemohl manipulovat ještě před výplatou. Co by měl zápis u notáře obsahovat, aby bylo jasné, že vlastníkem nemovitostí bude až po splacení závazku vůči mému manželovi? Bojím se, aby druhý dědic splátku neodkládal. Je přeci jeho věc, kdy se mu nemovitosti povede prodat a za kolik, nebo si je ponechá. Nebo je jedinou možností uplatnit "zástavní právo"? Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, mám nárok na nějaký podíl v dědictví po zesnulém bratrovi, který měl pouze manželku (žili společně). Neměl tedy žádné děti ani rodiče nebo vnoučata. Jeho manželka bohužel nechce nic sdělit. Děkuji.
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat jak dál pokračovat .V dědickém řízení manžel se svou sestrou zdědil pozemek . Ale po dědickém řízení se ozval jeho strýc který se domáhá pozemku ,který mu prý jeho otec prodal . Při v kladu na kastru mu žádost zamítl s tím ,že k tomu nemá potřebné dokumenty . Nyni nás oběsila a čeká naše rozhodnutí.Byla bych ráda kdyby jste mi poradili jak dál pokračovat cou odepsat na jeho poslány dopis . děkuji
do 12 hodin