Původně vlastnila polovinu bytu dcera a polovinu její otec

Právní poradna>Všechny dotazy>Původně vlastnila polovinu bytu dcera a polovinu její otec>
Dotaz
Můj švagr koupil pro svou dceru byt, ve kterém bydlí dcera s přítelem a jejich syn. Původně vlastnila polovinu bytu dcera a polovinu její otec. Nyní nechal otec přepsat svou polovinu na nezletilého vnuka, který tam bydlí. Ráda bych si ověřila, zda může dojít k manipulaci s bytem (např. přepsání na přítele dcery), když rodiče jsou zákonní zástupci syna.
Odpověď od:
Mgr. Lucie Neuvirtová
Advokát
Dobrý den, pro převod nemovitosti je vždy potřeba právní titul (kupní smlouva, darovací smlouva). Byt ve Vašem případě má dva vlastníky - 1/2 nezletilý vnuk, 1/2 dcera švagra, vyjádřím se proto postupně k možnostem obou vlastníků. Pokud podíl na bytě nabyla dcera švagra bez jakékoliv další podmínky, může se svým podílem volně disponovat, může ho tedy prodat nebo darovat. Mohla by svůj podíl tedy prodat nebo darovat příteli (musel by proběhnout standardní proces zápisu do katastru nemovitostí, kdy by mezi sebou museli uzavřít řádnou smlouvu, podat návrh na katastr nemovitostí a tuto smlouvu také předložit, následně by 20 dní probíhalo vkladové řízení, o kterém by se v katastru nemovitostí objevil zápis). Existuje ale i varianta, kdy by jí mohl švagr darovaný podíl zatížit zákazem zcizení, což e často zapisuje jako věcné právo do katastru nemovitostí, pak by dcera švagra byla omezena v nakládání s podílem na určitou přiměřenou dobu. Je také možné, že švagr se svojí dcerou sjednali podmínku výhrady zpětné koupě nebo předkupního práva pro nějakou třetí osobu, pak by také byla dcera švagra omezena v nakládání se svým podílem. V případě, že by dcera švagra a její přítel uzavřeli manželství, tak vzhledem k tomu, že podíl na bytě nabyla před uzavřením manželství, nestane se součástí společného jmění manželů, ale bude dále v jejím výlučném vlastnictví. Do společného jmění manželů (SJM) by se její podíl na bytě mohl dostat jedině tak, že by notářským zápisem rozšířila SJM právě o její podíl na bytě. Co se týče vlastnictví 1/2 bytu nezletilým vnukem, pak nezletilé dítě je omezeno ve způsobilosti k právnímu jednání a volně disponovat svým podílem na bytě nemůže. pokud by chtěl podíl prodat nebo darovat, musel by takovému úkonu předcházet návrh na opatrovnický soud, který by posoudil, zda je transakce v jeho zájmu a takovou transakci nejprve dovolit. bez rozhodnutí soudu by katastr nemovitostí změnu nezapsal. Jedná se o komplikovaný proces a musel by být dán opravdu dobrý důvod, aby opatrovnický soud transakci povolil. tedy lze uzavřít, že do nabytí zletilosti vnuka jakákoliv transakce s jeho podílem nepřipadá v úvahu. Po nabytí zletilosti platí obdobně to, co je uvedeno k možnostem dcery švagra. S pozdravem, Mgr. Lucie Neuvirtová

Předchozí dotaz

Dobrý den, prodal jsem družstevní podíl což je bytová jednotka 3+1,mohu se zeptat kolik se platí

Dobrý den, prodal jsem družstevní podíl což je bytová jednotka 3+1,mohu se zeptat kolik se platí daň z prodeje, děkuji Zavadil Václav.

Další dotaz

Kdysi když nám otec nemovitost daroval, měl zde zřízené také věcné břemeno, které dosud není zrušeno

Dobrý den, bratr mi chce darovat nemovitost, kterou vlastníme každý1/2, s tím, že zde bude mít věcné břemeno. Kdysi když nám otec nemovitost daroval, měl zde zřízené také věcné břemeno, které dosud není zrušeno. Otec zemřel 2016. Je možné, aby mi bratr daroval nemovitost s tímto věcným břemenem, které já bych posléze zrušila? Nebo musíme zrušit oba? Děkuji za odpověď
Mgr. Lucie Neuvirtová
Advokát

Nejnovější dotazy:

Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření

Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.

Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně

Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?

Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu

Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno. Děkuji za odpověď

Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu

Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře? Děkuji.

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka

Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?

Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Potřebujete pomoc právníka?
Máme pro vás slevu na první dotaz.

Podobné dotazy

Dobrý den, měl bych následující dotaz. Vlastním 1 /2 nemovitosti, druhou polovinu vlastní moje sestra, která se právě rozvedla. Vše nasvědčuje tomu, že se její exmanzel nebude chtít zcela vystěhovat a má v úmyslu se nadále minimálně o víkendech zdržovat v našich prostorách. Trvalé bydliště má její exmanzel na jiné adrese. Obě jejich děti jsou již plnoleté. Jak se mohu minimálně já jako spoluvlastník bránit proti tomu, aby se on zdržoval i po jejich rozvodu na mé polovině domu (např. přespával v části domu, kde má moje sestra byt, spotřebovaval vodu a elektřinu ?
do 12 hodin
Bydlím v RD se synem, jeho ženou a dětmi. Mám ještě dceru, která bydlí jinde. RD je můj. Kdyby nedej bože syn zemřel dřív než já, dcera zdědí půl RD (a peníze, pokud nějaké budu mít), a druhou půlku zdědí synovy děti, nebo všechno dědí dcera? A jak v tom případě zabezpečit, aby půlku mého majetku po mé smrti zdedila vnoučata? Dcera deti nemá.
Zdravim, sme slovaci dlhodobo zijuci v CR, narodila sa nam dcera, ktora ma uz SR aj CR rodny list. Ja ako otec mam v CR prechodny pobyt a rad by som vedel nasledujuci postup: - ako moze dcera ziskat trvaly pobyt v CR? - za akych podmienok moze dcera ziskat ceske obcianstvo alebo dvojite?
Dobrý den, ziji sama se dvemi nezletilymi detmi. Jsem na Uradu prace, pobiram prispevek na bydleni a hmotnou nouzi. Muj pritel s nami nezije ani se nijak financne nepodili. Chceme se vzit, ale s tim, ze nadále budeme bydlet zvlášť a prijmy budeme mit taktez oddeleny, to hodlame rešit předmanželskou smlouvou, proste vše oddeleně. Mám v takovém případě případě pořád nárok na výše zmíněné příspěvky? Přítel není otcem mých dětí. Velmi děkuji za odpověď.
Dobrý den, dcera zdědila po matce chalupu. Na ní bohužel je břemeno odsouhlasené matkou ve prospěch banky - ručení za úvěr 3,9 mil na dostavbu domu příbuzné osobě. Tato osoba odmítá zrušit břemeno, přestože má dost nemovitostí, aby mohla ručit svým majetkem. Dcera žije v zahraničí a chtěla by chalupu prodat. Lze nějak danou osobu donutit, aby neblokovala prodej chalupy? Např. požadovat finanční měsíční úhradu za toto břemeno?
do 12 hodin
Dobry den, v r. 2015 jsme si s pritelem vzali hypoteku (on zadatel, ja spoluzadatel) na pristavbu domu, ktery vlastni. Ve stejnem roce jsem sla na MD a take jsme zacali cerpat hypoteku. R. 2018 jsme se do nej spolecne nastehovali. Na prvni materskou hned navazovala druha, ktera trvala do 12/2021. V r. 2021 jsme se s pritelem rozesli a nyni chce, abych se i s detmi vystehovala. Po celou dobu spolecneho bydleni jsem se starala o deti a domacnost, zarizovala bydleni, ve ktere on skoro nebyl. Muj dotaz zni, zda mam pravo na vyplaceni.
Dobrý den, mohu jako rodič zplnomocnit svojí zletitou dceru, aby mne zastoupila a jednala za svojí mladší sestru (mojí nezletilou dceru) na základní škole?
Dobrý den, vdaná jsem 29let. Vztah manžela (je jedináček, otec již nežije) se svou matkou asi tak: zavolá jí 2x ročně, když jede na sraz třídy (1x za 2-3 roky) staví se u ní. Matka - bez většího zájmu o naši rodinu. Neléčená alkoholička. Nyní nesamostatná, na lůžku v ústavu. Manžel má tetu (sestra jeho matky) a bratrance. Teta (i bratranec) se o matku manžela starala více, bydlí blíže. Manžel byl s tetou (s ní dobré vztahy) v ústavu za svou matkou. Matka bydlí v garsonce, kam se už nevrátí. Na dotaz, co bude s bytem, nedostal odpověď ani od matky (mluvila z cesty), ani od tety(vyhýbala se odpovědi). Má podezření, že matka garsonku již nemá, má ji bratrance. Může manžela matka vydědit, aniž by to věděl? Co když ji darovala? Může získat manžel garsonku zpět? Nebo alespoň nějaké vyplacení? Co má dělat?
Dobrý den.Bydlí u mě v mém domě sestra s přítelem a nezletilým synem,který krade všem peníze a přes můj výslovný zákaz v pokojíku kouří odhazujíce vajgly všude možně.Nemají nikdo nájemní smlouvu se mnou,jen jsem povolil sestře s přítelem u mě mít trvalý pobyt a zapsat to do občanky.Mohu mladýho vyhodit z domů?Je v péči matky,mohu je vyhodit oba?On má poblíž otce.Jak se jej mohu zbavit?Podotýkám,že na něj nic neplatí.
V roce1978 jsme vstoupili do druhého manželství, já Mirosla (85) a Jana (81). Já mám z prvního manželství 1 dceru, manželka 1 syna a 1 dceru. Z druhého manželství děti nemáme. Od roku 1989 máme oddělené hospodaření podle rozdělených kompetencí (manželka strava doma, domácí potřeby, já platím byt, veškeré investice v bytě, dovolené kulturu a sobě obědy v menze). V roce 1992 jsme si pořídili byt do osobního vlasnictví, který jsem platil. V dobré víře jsem nechal zapsat jako vlastníka manželku. V současné době spolu dobře nevycházíme. Ctěl bych se ubezpečit, jak je to s dědickým právem na byt po mém úmrtí. Podle mého názoru nabytí bytu proběhlo v manželství, takže z hlediska vlastnického podílu vlastním polovinu hodnoty bytu, kterou po mém úmrtí by měla zdědit dcera. Byt není zadlužen. Moje otázka zní: je tomu tak anebo se mýlím. V záporném případě prosím o radu, jak bych měl postupovat, aby tomu tak bylo. V kladném případě bych vás požádal o písemné potvrzení, že tomu tak je.
do 12 hodin
Dobry den chci se zeptat jsem v insolvenci a chtel bych si ponechat bydleni mam na nej hypoteku ale insolvencni spravce rozhodl o prodeji s hypotecni bankou je nejaka moznost si nemovitost ponechat nebo uz je na reseni pozde
Dobrý den, já a matka jsme spoluvlastníci ideální poloviny domu a polností. Může jeden z nás prodat, pronajímat, nebo jinak nakládat s vlastní polovinou majetku bez souhlasu toho druhého? Mám předkupní právo?
do 12 hodin
Dobrý den, chcy se z manželem rozvést vůbec se nerozumíme...máme spolu dceru 12 let. manzelstvi trvá od roku 2009.
do 12 hodin
dobrý den, jak je to s placením alimentů když díte dovrší 26let? Dcera dělá vše proto, aby studovala, co nejdéle kvůli alimentům, lze to navršením 26let zrušit či zažádat, že dcera je už na tolik dospělá, aby chodila ke studiím do práceˇ(ponížit alimenty)
Jde sepsat poslední vůle tak,že odkazi dceři dům s tím,že ho v budoucnu může prodat,ale musí koupit další nemovitost,která vždy bude psaná jen na ni?
Dobrý den, mojí mamky přítel mi daroval dům s tím že on tam má věčné břemeno, moje mamka tam má trvalý pobyt. Vzhledem k mamky přítele zdravotnímu stavu a mamky dluhům to dál na mě ... Bohužel jsme se s mamkou nepohodli a on to chce zpět. S mamkou jsme se již udobřili ale pořád to chce zpátky, nemám k mamce citový vztah a on se když by se stalo že by umřel že ji vyhodim. Což v úmyslu nemám ... Nikdy jsem od nich nic nedostala, celý život jsem žila na ulici domů jsem se bála chodit mamka mě teď poslední dobou měla jen pro peníze když jsem neposlala tak jsem byla ta špatná. Ona ho podváděla ubližovala mu psychicky, on ji fyzicky. Nemám k mamce tudíž už citový vztah za všechno co mi udělala .. zaplatila jsem za ní dluhy v hodnotě přes 50 000 Kč. Nabídka jsem ji že bych kdyby něco a prodával se dům tak bych ji dala 200 000 Kč. Já teď nevím co mám očekávat pokud to mamky přítel k soudu. Děkuji za odpověď
Dobrý den, při rozvodu bylo domluveno, že syn (18) bude bydlet ve společné domácnosti o otcem, v jeho domě. Ten mu má hradit náklady na ubytování a stravu. Dcera (18+) bydlela v době rozvodu s chlapcem jinde. Začátkem roku se vrátila domů. Otec i já posíláme dětem pravidelně alimenty. Otec se v prosinci odstěhoval k jiné ženě a od dubna chce po dětech aby si platily provoz domu(elektřinu, stočné, televizu, wifi), dělá to přes 2 000 Kč měsíčně. Dcera má školu, která jí dovoluje chodit na brigádu, má dokonce dvě, takže otci peníze dává. Já jim kupuji jídlo, vařím o víkendu, pomáhám na zahradě. Otec kromě alimentů nic, dokonce jim celý dům a velkou zahradu nechal na starost, nic tam nedělá. V domě bydlí i jeho rodiče, na ty se také vykašlal, také dětem pomáhají. Na stížnost syna, že se mu to nelíbí, mu napsal, že jim provoz platit nebude. Mně se to nelíbí, dcera mu v podstatě vrací alimenty zpět a jeho vůbec nezajímá z čeho žije. Nevím jak to řešit, kam se obrátit. Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Dobrý den, měl bych dotaz. půl roku jsem bydlel s kamarádem v bytě (podnájem) Neměl jsem s ním nic podepsané a bydlel tam vesměs zadarmo. Teď mi skončila nájemní smlouva a již nebydlíme spolu. chci se zeptat jde nějakým způsobem požadovat po něm dodatečnou úhradu nájmu? Stylem 50/50 i když jsem s ním nic neměl podepsané? popř jak postupovat?
Dobrý den, dcera bydlela s přítelem se kterým má dítě. Za dobu partnerského vztahu si vzali půjčku, kterou společně utratili za zařízení bytu a věci denní potřeby. Půjčka je napsaná na dceru, protože její partner ma exekuci na plat. Následoval rozchod, je možné nějak přimět bývalého partnera, aby se na splácení finančně podílel? Děkuji
do 12 hodin
Dobrý den, chtěl bych se zeptat dceři které bude teprve za měsíc 18 ukončila studium a je vedena na úřadě práce. Od té doby co ukončila studium jsem přestal platit výživné. Měl bych stále platit?
do 12 hodin
Dobrý den, přítel se rozešel s partnerkou, ale ta mu sdělila, že je těhotná. Upletla to na něj. S ní být nechce, je zlá, vydírá a manipuluje s ním skrz těhotenství, aby byla zabezpečena. Jak může přítel z této situace vybruslit?Může se zříci dítěte? Bude muset platit alimenty?Děkuji
Dobrý den,vlastním polovinu bytu po matce,a druhou polovinu vlastní můj synovec,který byl nyní soudně uznán jako zbaven finanční svéprávnosti.Chtěli jsme byt prodat,co to pro mne znamená,kdo bude rozhodovat o tom,že se může prodat i synovcovo polovina.Bojím se,že to bude zdlouhavé a budu si muset brát právníka?Ještě upřesním,matka každému z nás polovinu bytu dala darem.
do 12 hodin
Dobry den Platím vyživné zletilé dceři i 16 leté dceři , býv. manželovi měsíčně. Při rozvodu jsme se dohodli, že na mimořádné výdaje budem přispívat 1/2, býv. manžel má dcery v plné péči a s dcerami se vůbec nestýkám protože nechtějí. Jsem povinna platit mimořádné výdaje? Býv. manžel je po mě chce, na učebnice, koleje vysoké a střední školy našich dcer. Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Dobrý den, se svojí družkou jsme si koupili napůl pozemky k rekreaci. Družka nedávno zemřela, ale měla dospělého syna, na kterého podle dědického práva přechází polovina. Chtěl bych tu její polovinu odkoupit a chci se zeptat, jestli tu existuje nějaké předkupní právo, aby to nemohl prodat někomu jinému.
Dobrý den. Mám dotaz ohledně majetku. Před 19 lety lety jsem dostala dům po babičce. Před 12 lety jsem se vdala a díky manželovi se opravil dům. Vzali jsme si hypotéku. Střecha, okna a fasáda. Darovala jsem mu polovinu domů a myslela si, že spolu zůstaneme navždy. Jenže z manžela se vyklubal manipulátor a já se s ním Před rokem rozvedla. Teď řešíme majetek. Nemám peníze, abych ho vyplatila. Dal k prodeji polovinu domu. Já bydlím nahoře se synem z prvního manželství a dole moje máma. Teď v jeho polovině. Chci se zeptat, může mě bez mého vědomí vystěhovat mé osobní věci zezdola ,maminky osobní věci a druhého syna věci? Druhý syn má dole pokoj, ale už bydlí sám. Jestli to může udělat bez soudního rozhodnutí. Chtěla bych vědět co můžu já a on, právně. Mrzí mě, že nemá kousek slušnosti. Já jsem se tu narodila a mojí hloupostí jsem přišla o půl domu. Chtěla jsem si vzít hypotéku.
do 12 hodin
Dobrý den dotaz: Žiji a mám trvalé bydliště už 13 let u mého přítele v jeho rodinném domě. Přítel má dvě děti. Chci se zeptat jak je to nyní s dědictvím a zda bych po přítelově smrti musela opustit rod.dům a na co mám nárok ? Děkuji
Dobrý den , zemřel můj otec. Pozůstalostní řízení se odehrálo bez mojí účasti , pouze za přítomnosti jeho manželky a také ,možná její dcery , rád bych věděl zda je toto možné obnovit a v případě ,že ano jak postupovat. Děkuji
Dobrý den, soused co bydlí v bytě pod námi o mně říká, že jsem feťák, což nejsem a šíří to v místě bydliště. Mám chuť mu jednu vrazit. Poradíte prosím, jak mám dále postupovat? Mockrát děkuji.
Dobrý den. Chtěl by se zeptat. Na dceru, která neudělala maturitu a zapomněla se přihlásit k opravným zkouškám v září, plátím alimenty. Jelikož jí dle mého soudu končí status studenta. Buď se přihlásí na pracovní úřad anebo si najde práci. Musím platit dál alimenty? A jak postupovat v případě, že chci alimenty zrušit nebo snížit. Já přišel o práci a dcera mě nenavštěvuje ani moc nekomunikuje. Děkuji
Dobrý den, měl bych dotaz. Půl roku jsem bydlel s kamarádem v bytě (podnájem). Neměl jsem s ním nic podepsané a bydlel tam vesměs zadarmo. Teď mi skončila nájemní smlouva a již nebydlíme spolu. chci se zeptat jde nějakým způsobem požadovat po něm dodatečnou úhradu nájmu? Stylem 50/50 i když jsem s ním nic neměl podepsané? popř jak postupovat?
Dobrý den,moje dcera platí velkou hypotéku a momentálně by měla být na mateřské (11měsíců dítě).Nastoupila na nižší úvazek.Obě pracujeme ve zdravotnictví o hlídání se střídáme.Jelikož jí házejí klacky pod nohy,chtěla bych jí pomoci.Chtěla bych se zeptat,do důchodu mám ještě 4 roky,co by bylo pro mě lepší,snížit úvazek,nebo jít do předčasnýho důchodu?Podotýkám jsem 40let u lůžka a dcera má možnost nastoupit na místo kde pracovala a nabídli jí velice výhodné podmínky,ale bohužel je to s dojížděním.
Přítel je v exekuci z minulého manželství.. Může se ženit aniž by jeho současná partnetka byla nějak ohrožena?
Dcera zemřela,kdo bude dědit
Dobrý den . Našla jsem brigádu na DPP, ale vyšoupli mě z ÚP, že musím mít DPČ. Jaké jsou výhody a nevýhody pro mě na DPP a DPČ, když je výdělek přes 20 tisíc měsíčně. Mám dceru na studiích. Děkuji
Dopustil jsem se trestného činu v tom směru že napadl bývalého přítele kamarádky kterou opqkovane napadl . Mně bohužel jsem měl skrat a napadl jsem ho s ujmout na zdravi
do 12 hodin
Dobrý den Odstěhoval jsem se že společné domácnosti.Jiz *** měsíce žiju s novou partnerkou.Oba vedeme řádný život a máme zaměstnání. Ještě jsem neřešil rozvod.V manželství mám nezletilou dceru. Mam otázku zda si můžu dceru vzít k sobě na prázdniny i když s tím její matka nesouhlasi.(nemáme vyřešeno žádnou dohodou a přes moji snahu se domluvit se mnou její matka nekomunikuje) Může si její matka klást podmínku ,že v té době kdy budu mít dceru u sebe ,nesmí s náma být má nová partnerka a vídat se s mojí dcerou? Jakou mám povinnost oznámit manželce že si dceru beru aby nemohla třeba na policii hlásit únos dítěte.Nechci dceru odvézt do zahraničí jednalo by se o pobyt v ČR Děkuji za odpověď
do 6 hodin
Dobrý den,potřebuji poradit.Manžel má dům,který vlastní a jeho maminka tu má věcné břemeno a bydlí s námi a užívá vše.Ale má tu napsané trvalé bydliště manželova sestra,která tu nebydli jiz nekolik let a bydlí jinde,bohužel se spolu nebaví.Pokud by manželova maminka zemřela,má sestra nárok na majetek,když tu má trvalé bydliště?Popřípadě,jak dociliit toho aby se odhlásila.Děkuji
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Přítel koupil dovolenou pro nás dva . Nabídl se, že ji zaplatí a zaplatil ji. Nahlásil ji na moje jméno, což mi neřekl. A tvrdil mi,že ji pojistil proti všemu co šlo i aby ji šlo zrušit. S přítelem jsem se rozešla. Chce po mě, abych zaplatila svojí půlku. Co mi poradíte?
do 6 hodin
Dobrý den,po náhlém úmrtí otce řešíme dědictví,kdy polovinu baráku vlastnil otec a polovinu vlastní matka.Jsme dvě dcery a chtěly bychom se dědictví po otci vzdát ve prospěch matky.Dotaz je,zda a jaké finanční náklady by vznikly matce,jako jediné dědičce?
Žijeme v nesezdaném partnerství a máme dvě děti. Bydlíme v rodinném domě, který je v mém výhradním vlastnictví. Partnerka si našla milence. Chci ji z domu vystěhovat a nastavit střídavou péči. Se střídavou péčí slovně souhlasila. Partnerka se ale odmítá vystěhovat a požaduje, abych jí zakoupil byt. Nechce bydlet v nájemním bytě, nechce akceptovat příspěvek na nájemné. Mohu ji nechat soudně vystěhovat bez nároku na jakékoliv odstupné ? Jak v tomto případě bude soud postupovat pokud máme dvě děti ?
Dobrý den, mám dceru 6 měsíců a nechci, aby se stýskala s mou tchýní. Tchýně ke mě nemá dobrý vztah a o mou dceru se nezajimala až doteď, kdy si vyžaduje, aby ji manžel vozil k ní domů. Může si tchýně zažádat o styk s mojí dcerou soudně nebo co vše může podniknout pro to, aby ji mohla vídat? Dá se právně z mojí strany zakázat styk, popřípadě z jakého důvodu? Mohl by byt duvod výhružky nebo urážky z její strany, strany její dcery a sestry? Jsem z toho psychicky na dne. Nebo dá se upravit styk na určité dny a za přítomnosti manžela, mě nebo sociální pracovnice (asistovaný styk za pomoci pracovnice OSPOD)? Co je reálné reseni a jak to v takových případech chodí? Předem děkuji za odpověď.
do 6 hodin
Dobrý den, mám přítelkyni na Slovensku. Je to svobodná matka dvou nezletilých dcer, přičemž u jedné z nich jsem zapsán v RL jako otec a nese moje příjmení. Chtěly bychom spolu žít a tvořit rodinu i s druhou dcerou u nás na Moravě. Její otec však s odstěhováním dcerky souhlasit nebude. Otec nemá soudně stanovené výživné, ale matce přispívá a navštěvuje ji. Co v takovém případě dělat?
Dobrý den, s manželem spolu nežijeme, ale nejsme rozvedeni. Zůstal bydlet v našem domě, jehož jsem spoluvlastníkem (SJM). Máme dítě ve střídavé péči, žádné alimenty si nevyplácíme. Mám z právního hlediska nějaký nárok na příspěvek na mé bydlení, když on zůstal v našem domě a já přispívám na bydlení jinde? Děkuji
Jak ma otec narok vídat se se svou dcerou ,při určování výživného se před soudem dohodli že to nechaji na domluvě ale od té doby co se matka dcery vdala to nefunguje, alimenty syn platí,zaměstnání ma ,zázemí pro dceru také,jak je to s vánocemi,prázdninami a jiné dekuji
do 12 hodin
Vlastním s přítelkyní byt, každý 1/2. V případě rozchodu se domluvíme, že prozatím zůstanu v daném bytě bydlet. Musím hradit přítelkyni poměrný nájem i když jí nebráním, aby dál dočasně bydlela se mnou ve společné domácnosti? Jak to je s placením služeb a elektřinou (smlouva je na přítelkyni). Může je přestat platit a odpojit mě? Např. kvůli pozdějším neshodám. Ta 1/2 bytu mi byla darována od přítelkyně a ještě to nebude 1 rok. Obávám se, že si najde nějaký důvod, jak chtít dostat dar zpět pro nevděk. Jsou pravidla, čeho se nesmím dopustit? Nemám v plánu se k ní chovat špatně. Přítelkyně se chce rozejít se mnou a žádná nevěra neproběhla. Rozchod chce čistě kvůli rozdílným názorům.
Dobrý den, mám syna který je zletilý. Žije se mnou, s dcerou a s mým přítelem v rodinném domě, který vlastním já. Syn mi přestal dávat peníze, vyhrožuje příteli, roznáší o něm lživé informace a já se ho začínám bát. Je možné ho vystěhovat? Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Dobrý den, měla bych dotaz. Před více lety mi zemřel tatínek a po smrti jsem se zřekla jedné čtvrtiny rodinného domu ve prospěch bratra. Tento dům byl rozdělen na polovinu maminky a polovinu bratra. Nyní přišel bratr s návrhem ,že si nechá dům přepsat pouze na sebe. Maminka s tím souhlasí. Maminka je umístěna v domě pro seniory a v domě tudíž nebydlí. Vše kolem maminky zařizuji já. Mohu s tím něco dělat, mohu nesouhlasit s přepisem domu. Děkuji za odpověď
do 12 hodin
Dobrý den, dcera plnoletá, která žije s matkou, dostudovala střední školu. Údajně nemůže najít práci, ale ani nemá snahu nahlásit se na úřad práce. Jsem z toho rozhořčený a mám největší chuť ji přestat platit alimenty, abych jí ke jejim "povinnostem" přinutil. Samozřejmě, je to má dcera, nechci jí o nic připravit, ale zlobí mě to. Když bych přestal platit a ona to dala k soudu, mám nějakou šanci "neprohrát" ? Děkuji za Váš názor, či radu.
Dobrý večer. Před manželstvím jsem pomocí uzavření hypotéky koupil dům. V KN jsem uvedený jako jediný vlastník. Má žena (tehdy přítelkyně) již se mnou žila ve společné domácnosti a vychováváme dceru. Nyní se chci rozvádět, žena tvrdí, že má nárok na 1/2 domu a chce dům prodat a tím získat polovinu peněz. Je nutno podotknout, že má žena po celou dobu manželství nepracovala, je v evidenci ÚP, tudíž do domácnosti nepřiváděla žádný výdělěk. Má tedy nějaký nárok na polovinu nemovitosti?
do 12 hodin
Dobrý den, mám dotaz přítel zakoupil auto v Čechách od prodejce. Od všeho má kupní smlouvu apod. Auto mu bylo zabaveno policii. Jelikož než koupil auto od prodejce který měl platný technicky průkaz atd. Auto bylo vedeno v Německu jako hledané, jelikož původní majitel zemřel a nedoplatil u německé společnosti leasing. Přítel má teď auto zabavene policii ale má na nej nárok jak on tak i Německa strana. Nevíme jak v tomto případě postupovat.
do 6 hodin
Dobrý den,mám v péči dceru .Dcera teď byla 2 měsíce u její matky na prázdninách, musí mi za ty dva měsíce poslat jeji máma alimenty, které má danne soudem?Děkuji za odpověď.
do 12 hodin
Syn zadlužen a bydlí u nás v domě .Trvale je hlášen na městském úřadě v jiném městě .Máme se obávat exekuce ?Jak se toto řeší ?
do 12 hodin
Dobrý den jsem na UP a bydlím sama v byte mam po operaci, ex pritel mi byl napomocen a mel u me v byte par obleceni aby nemusel cestovat takovou dalku tam a zpet z jeho bydliste, mam cestne prohlaseni, svoje, jeho, matijele baraku kde bydlim a i vlastnika kde bydli zase on. Na udani jeho ex manzelky prisla kontrola a nasla ho tady jak mi zrovna pomahal s nakupem a i jeho par veci na obleceni co tu mel, chcou mi ho zapocitat do spolecne domacnosti a vzit mi prizpevek, nikdy tu nebydlel. co mam v takove situaci delat popripade dolozit
Dobrý den, bydlíme v podnájmu a při revitalizaci domu došlo k zatčení bytu střechou. Následkem opakovaného deště došlo k poškození zařízení bytu, které jsme si pořídili v průběhu bydlení. Byt se stal neobyvatelným, já dosud i se svým přítelem bydlím u rodičů. Pronajímatel bytu byl o vzniku události informován, telefonicky i fotodokumentací. Domluvili jsme se na neplacení nájemného, platíme pouze služby. Nicméně ani po 3 měsících není byt připraven k bydlení, čeká se na montáž kuchyňské linky. Chtěli jsme odstoupit od smlouvy a vrácení jistiny, kterou jsme zaplatili při podpisu smlouvy, ale to pronajímatel odmítá, že musíme dodržet 3 měsíční dobu jak bylo ujednáno. Zároveň jsme požadovali náhradu škody na našem majetku, po pojišťovně, která řešila škodou událost za SVJ, ale ta s námi nekomunikuje. Můžeme požadovat škodu po pronajímateli? Děkuji
Dobrý den. Prosím o radu, kde získám informace o tom, jak bude naloženo s majetkem NIV, který po uplynutí zákonné doby převezme stát. Vlastníme ideální polovinu parcely a máme zájem o odkoupení i druhé poloviny. Tu však vlastní NIV. Bude nám nabídnuta možnost odkoupit tuto část, nebo můžeme zažádat o přímý odprodej?
Dobrý den. S přítelem spolu máme 2 děti, po narození prvního dítěte jsme se rozešli a soudně jsme si stanovili alimenty. Přítel si mezi tím zazadal o insolvenci, přičemž jsem dostávala Alimenty od ins. správce.Po roce jsme k sobě opět našli cestu ,ale alimenty jsme nezrusili a pobiram jej dal. Nejsme úplně v dobré finanční situaci při mé mateřské a jeho insolvenci. A má otázka zní, "jestli i přes tuhle situaci se s přítelem můžeme vzít" a nadále pobírat alimenty aniž by to bylo nějak proti právní, nebo na to mohl soud popř přijít pokud bychom se vzali. Děkuji za odpověď. S pozdravem
do 12 hodin
Dobrý den. Dcera přestoupila do soukromé školy, kde jí byla slíbena distanční on-line výuka přes google učebny. Po obdržení školného škola přestala komunikovat. Dcera dosud nemá přístup do učeben, na maily nikdo nereaguje, telefon nezvedají, žádná výuka neprobíhá. Jet do školy momentálně nemůžeme, žijeme v zahraničí. Jak můžeme postupovat? Děkuji a přeji hezký den.
Jsem spoluvlastník domu (X bytú) s mou sestrou. Sestra chce dům prodat, já nikoli. Jak rozdělit polovinu domu,aby popř.sestra svou polovinu prodala,já mohl být vlastník?
do 12 hodin
Bratrovi byl již před lety darován podstatný podíl na vlastnictví nemovitosti, kde jsme původně celý život bydleli. Před více než dvěma roky jsme se "dohodli" (ústně nikoli však písemně), že v části jeho části budu bydlet. Před více než měsícem došlo k situaci, kdy jsem volal policii kvůli vyhrožování ze strany otce a kdy jsem byl mírně/lehce slovně agresivní, avšak policie se po příjezdu zeptala, zda má vyvést mě a vyvedla mě a odvezla mě (na mou žádost) na psychiatrii. Po návratu domů po pár dnech už mě bratr nechtěl "domů" pustit.
Bydlím s manželem v rodinném domku jeho matky.Máme syna.Jeho matka nechce ,abych už v tomto domě bydlela.Nemám kam jít.Mám právo na ro,abych tam mohla dále bydlet?Mnohokrát děkuji za odpověď.
S bývalým manželem se v současné chvíli soudíme o svěření dcery do péče. Doposud jsem měla dceru v péči já a on měl rozšířený styk. Teď chce střídavou péči, v současné chvíli ji máme na zkoušku. Ovšem dcera takto není spokojená a mne zajímá jak mám postupovat při dalším stání?
Dobrý večer, potřebuji poradit ohledně majetku.Po svatbě,před téměř 20 lety jsme s manželem dostali darem dům od jeho rodičů,každý polovinu.Tchyně má v domě věcné břemeno.Nyní se rozvádíme a tchyně mě chce o moji polovinu domu připravit,vzít dar zpět.Nikdy jsem jí ublížila,vždy pomáhala,byla jsem taková její služka.Má právo na to vzít dar zpět?
do 12 hodin
dobrý den, chceme darovat s manželem dceři dům, jaká bude výše darovací daně? dům má hodnotu cca 20 mil.
Dobrý den, dcera je na mateřské dovolené s roční dcerou, mají dům ve SJM. Její manžel ma milenku se kterou chce žít ale rozvádět se nechce, dělá dceři scény a neustále mění rozhodnutí na kterém se domluví ohledně soužití nebo péče o děti či placení výživného. Jednou jí s dětmi vyhodil z domu, že může jít do bytu, který vlastníme my jako její rodiče. Ráda bych se zeptala jak od něho získat peníze za nájem našeho bytu dceři, když nejsou rozvedeni a dcera je na mateřské, aby si zároveň zeť nemyslel, že tím je odproštěn od platby nájemného, protože je to naše dcera. Děkuji za radu. V.
do 12 hodin
Dobrý večer, náš problém s přítelem je takový, že bývalá manželka nechce vyvázat přítele jako spoludlužníka z hypotéky. Jsou rozvedení již nějaký rok, přítel hypotéku tedy neplatí. I jako samoživitelka na splácení hypotéky má, vlastní živnostenské oprávnění, hospodu. Kvůli tomu přítel nemůže vzít jiný úvěr. Při rozvodovém řízení přítel zanechal veškerý majetek své bývalé ženě včetně poloviny domu, na který předtím hypotéku vzali. O hypotéce před soudem prý nepadlo ani slovo. Děkuji za radu, odpověď.
Dobrý den bydlím X let u tchýně v bytě s trvalým bydlištěm. Nyni se byt bude přepisovat na manžela ,chci se s ním rozejít ,mám nárok na část bytu, děkuji
do 6 hodin
Manželka, se kterou bych se rád rozvedl, mne obvinila z fyzického napadení dcery a dále lékaři po telefonu uvedla, že jí údajně dcera řekla, že v nepřítomnosti matky dceru biji pěstmi. Dcera na dotaz policie toto vyvrátila. Na sociálce to pak vyvrátili obě dvě, ale policie má zápis, ve kterém lékařka píše, že jí toto bylo manželkou sděleno. Nakonec policie případ ukončila, ač jsem policii i lékařku žádal, aby se věc prošetřila. Já ale žiju v neustálém napětí, čeho je schopna manželka použít - křivá obvinění, pomluvy, jen aby mne zdiskreditovala. Jaký czela konkrétní krom mám učinit na svoji obranu, bojím se, že podobné útoky se od manželky mohou opakovat. Existuje cokoli, co by manželku v těchto lžích zastavilo?
Dobrý den, zaměstnavatel chce zaměstnankyni (mou dceru) přeřadit z pozice vedoucí na pozici řadové prodavačky kvůli manku při inventuře + jí ho strhne z platu. Dcera je s chováním zaměstnavatele dlouhodobě nespokojená, chce co nejdřív rozvázat pracovní poměr. Případný nový zaměstnavatel na ni nemůže čekat 2 měsíce, původní nepřistoupí na dohodu o kratší výpovědní lhůtě. Je možnost, jak situaci řešit? Děkuji za odpověď, zdravím.
Dobrý den, Jsem podruhé vdaná. S bývalým manželem jsem vlastnila X/X rod. domu a ten mě nechtěl vyplatit. Po jeho úmrtí jsme s mými dcerami prodaly dům. Můžu nějak "ošetřit" peníze, které jsem po prodeji domu získala, aby je po mé smrti dostaly jen mé dcery? Děkuji za odpověď
Dobrý den. S přítelem se chceme vzít a chceme oddělené jmeni manzelu., Před svatbou jsme koupili auto za X tis ( já do něj investovala Y tis.pritel XY tis.ale je psané na pritele) Je možné dát do společného jmění manželů pouze toto auto?
do 12 hodin
Mám dotaz, zda můžou přejít dluhy z dcery na matku v případě dceřiného úmrtí, popřípadě exekuce za neplacené zdravotní pojištění a pokuty, nebydlí a nezdržuje se na trvalém místě pobyty matky. Je možné se oficiálně dcery zřeknout?
Zdravím měl bych dotaz jedná se o mou dceru seznámila se s mladíkem žili spolu asi 4 roky pak si mladík vzal hypotéku a postavil na klíč dům na pozemku jeho táty a bydlel tam s mou dcerou rok ,jo maji spolu dvouroční dítě a včera jí řekl že už ji nemiluje ať se sebere a jde pryč z baráku i s dítětem ptám se má dcera nějaký nárok na odškodnění děkuji za odpověď
do 12 hodin