Bydlíme s partnerkou v rodinném domě, který je v mém výhradním vlastnictví, Mohu ji nechat soudně vystěhovat ?
Dotaz
Žijeme v nesezdaném partnerství a máme dvě děti. Bydlíme v rodinném domě, který je v mém výhradním vlastnictví. Partnerka si našla milence. Chci ji z domu vystěhovat a nastavit střídavou péči. Se střídavou péčí slovně souhlasila. Partnerka se ale odmítá vystěhovat a požaduje, abych jí zakoupil byt. Nechce bydlet v nájemním bytě, nechce akceptovat příspěvek na nájemné. Mohu ji nechat soudně vystěhovat bez nároku na jakékoliv odstupné ? Jak v tomto případě bude soud postupovat pokud máme dvě děti ?
Odpověď od:
JUDr. Milan Palásek, Ph.D.
Advokát
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. V souladu s dosavadní rozhodovací praxí Nejvyššího soudu nelze vztah druha a družky srovnávat ve vztahu k ochraně bydlení za srovnatelný s manželstvím (ačkoli faktické fungování těchto vztahů je prakticky totožné), jelikož manželství na rozdíl od nesezdaného soužití představuje formální právní vztah dvou osob, se kterým jsou spojena zvláštní práva a povinnosti (vč. zvýšené ochrany rodinné domácnosti manželů). Za daných okolností lze tedy podat proti družce žalobu na vyklizení nemovitosti, a to bez dalšího (tedy není nutné vyplácet družce odbytné či zajišťovat náhradní bydlení). Nejvyšší soud sice upozornil na fakt, že vyklizení nemovitosti nesmí být v rozporu s dobrými mravy, což by mohlo být dle mého právního názoru vzato do úvahy zejména s ohledem na potřeby dětí. Na druhou stranu, rozpad vztahu zapříčinila družka, tudíž jakékoliv omezování/podmiňování vystěhování Vaší družky by dle mého právního názoru bylo naopak ještě ve větší kolizi s dobrými mravy. Navíc, plánujete mít střídavou péči, budete tedy dětem ve značné míře zajišťovat bydlení v dosavadní nemovitosti, proto je zcela legitimní, aby si družka našla nové bydlení. Závěrem si však dovolím dodat, že při stanovení vyživovací povinnosti bude soud zohledňovat majetkové poměry obou rodičů, tudíž situace, kdy Vy bydlíte ve svém rodinném domě a družka se odstěhuje např. do pronajatého bytu, se pak zřejmě projeví ve výši výživného.
S pozdravem JUDr. Milan Palásek, Ph.D.
Předchozí dotaz
Je datum narození u typu smlouvy ve formě příležitostné činnosti nutný?
Dobrý den,
naše společnost zaměstnala několik zaměstnanců formou příležitostné činnosti.
Při kontrole po nás požadují datumy narození zaměstnanců, které jsme na smlouvu neuvedli. Problém je, že po ukončení byly veškeré osobní údaje skartovány a vymazány, kvůli GDPR. Je datum narození u tohoto typu smlouvy nutný?
Velice děkuji za odpověď.
Další dotaz
Co bych mohla udělat proto,abych dostala výpověď a dostala odstupné platy?
Pracuji jako operátor výroby v automobilce THK.Měla jsem kožní problémy a proto jsem si nechala udělat testy,kde mi bylo zjištěno,že mám určité alergie na kovy,které se nachází v naší práci,donesla jsem jim do práce potvrzení a oni mě přestali posílat na "riziková" pracoviště. Pak jsem začala pracovat jako Operátor výroby-zapisovatel OEE a SPC,prošla jsem přijímacím řízením a moje náplň práce je,až na výjimky,pouze kancelářská.Nyní OEE a SPC karty budou končit a mě chtějí "šoupnout" zpět k mašině,což nechci.Mám smlouvu na neurčito a opravdu se bojím,že po příchodu zpět ke stroji se moje kožní projevy zhorší.Myslím si,že tyto látky co mi vadí, tu lítají ve vzduchu a vdechuju je.Co bych mohla udělat proto,abych dostala výpověď a dostala odstupné platy?
JUDr. Milan Palásek, Ph.D.
Advokát
Nejnovější dotazy:
Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.
Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?
Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu
Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno.
Děkuji za odpověď
Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu
Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře?
Děkuji.
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?
Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Podobné dotazy
Dobrý den potřebuji poradit, máme se sestrou každý polovinu domu. Otec umřel matka je vécne břemeno. Sestra bez oznámení dělá úpravy vně i okolo domu jež nejsou potřeba.domluva s ní není možná.ja pracuji ona je v důchodu.co mám dělat
Dobrý den, měl bych následující dotaz. Vlastním 1 /2 nemovitosti, druhou polovinu vlastní moje sestra, která se právě rozvedla. Vše nasvědčuje tomu, že se její exmanzel nebude chtít zcela vystěhovat a má v úmyslu se nadále minimálně o víkendech zdržovat v našich prostorách. Trvalé bydliště má její exmanzel na jiné adrese. Obě jejich děti jsou již plnoleté. Jak se mohu minimálně já jako spoluvlastník bránit proti tomu, aby se on zdržoval i po jejich rozvodu na mé polovině domu (např. přespával v části domu, kde má moje sestra byt, spotřebovaval vodu a elektřinu ?
Dobrý den,loni jsem zdědila nemovitost a letos chci nemovitost prodat.Potřebují vědět jak je to z daní z prodeje domu,jestli musím mít odhad ceny domů nebo smlouvu za kterou se nemovitost prodává.Děkuji za odpověď
Bydlím v RD se synem, jeho ženou a dětmi. Mám ještě dceru, která bydlí jinde. RD je můj. Kdyby nedej bože syn zemřel dřív než já, dcera zdědí půl RD (a peníze, pokud nějaké budu mít), a druhou půlku zdědí synovy děti, nebo všechno dědí dcera? A jak v tom případě zabezpečit, aby půlku mého majetku po mé smrti zdedila vnoučata? Dcera deti nemá.
Dobrý den, má smysl se hádat s developerem?Máme uzavřenou SoSBK na výstavbu domu. Realizace neprobíhá dle nás dle smlouvy. Vše nějak obhájí. Mě trápí, že jsme v pasti, ale bojím se, že případné dohadování prodlouží předání domu.
Dobrý den
Před rokem a půl jsem zdědila dům po manželovi ,který zemřel a v domě s námi zůstala bydlet jeho matka.
Ona není žádný majitel pozemku ani domu .Bydlí s námi v domě v 1 patře a my bydlíme v 2 patře. Má pouze trvalé bydliště.
Pořád vyhrožuje že svým 2 dětem že udělá dluhy ,aby neměli po ní co dědit.
Obávám se situace až tchýně zemře že příjde do domu exekuce a pobere majetek ,který patří i mě.
Nikdy jsem neměla dluhy a její vyhrožování mě značně znervoznuje.
Chci se zeptat zda bude lepší s ní podepsat nějakou nájemní smlouvu aby sme se potom vyhnuly nějaké nepříjemné situaci.
Dobrý den,
jsem majitelkou 5/8 rodinného domu, můj přítel je majitelem 3/8 rodinného domu.
Rozcházíme se, chci ho vyplatit. Kdo stanoví částku kterou mu mám vyplatit? Vložil do nemovitosti 1,5mil.Kč
Dobrý den, ziji sama se dvemi nezletilymi detmi. Jsem na Uradu prace, pobiram prispevek na bydleni a hmotnou nouzi. Muj pritel s nami nezije ani se nijak financne nepodili. Chceme se vzit, ale s tim, ze nadále budeme bydlet zvlášť a prijmy budeme mit taktez oddeleny, to hodlame rešit předmanželskou smlouvou, proste vše oddeleně. Mám v takovém případě případě pořád nárok na výše zmíněné příspěvky? Přítel není otcem mých dětí. Velmi děkuji za odpověď.
Dobry den, v r. 2015 jsme si s pritelem vzali hypoteku (on zadatel, ja spoluzadatel) na pristavbu domu, ktery vlastni. Ve stejnem roce jsem sla na MD a take jsme zacali cerpat hypoteku. R. 2018 jsme se do nej spolecne nastehovali. Na prvni materskou hned navazovala druha, ktera trvala do 12/2021. V r. 2021 jsme se s pritelem rozesli a nyni chce, abych se i s detmi vystehovala. Po celou dobu spolecneho bydleni jsem se starala o deti a domacnost, zarizovala bydleni, ve ktere on skoro nebyl. Muj dotaz zni, zda mam pravo na vyplaceni.
Dobrý den,
vdaná jsem 29let. Vztah manžela (je jedináček, otec již nežije) se svou matkou asi tak: zavolá jí 2x ročně, když jede na sraz třídy (1x za 2-3 roky) staví se u ní. Matka - bez většího zájmu o naši rodinu. Neléčená alkoholička. Nyní nesamostatná, na lůžku v ústavu. Manžel má tetu (sestra jeho matky) a bratrance. Teta (i bratranec) se o matku manžela starala více, bydlí blíže. Manžel byl s tetou (s ní dobré vztahy) v ústavu za svou matkou. Matka bydlí v garsonce, kam se už nevrátí. Na dotaz, co bude s bytem, nedostal odpověď ani od matky (mluvila z cesty), ani od tety(vyhýbala se odpovědi). Má podezření, že matka garsonku již nemá, má ji bratrance. Může manžela matka vydědit, aniž by to věděl? Co když ji darovala? Může získat manžel garsonku zpět? Nebo alespoň nějaké vyplacení? Co má dělat?
Dobrý den, Bydlíme v bytovém domě, kde jsou 4 byty. Zjistila se na domě špatná statika. Dům bude potřeba opravit. Ve fondu oprav je cca 400000 a nejspíš to stačit nebude. Domovnice přišla s tím, že po každém bytě bude chtít asi 100 000, aby se oprava zaplatila. Má na tohle nárok? Chápu, že dům se musí opravit, ale myslela jsem, že tohle se řeší úvěry pro bytové domy. Děkuji za odpověď.
Dobry den, rada bych pravni radu pro muze, jak se chovat v pripade manzelskeho vztahu se dvemi detmi, kdy se zena rozhodla ze vztahu odejit, a jiz pred podanim navrhu rozvodu brani muzi ve styku s detmi. Muz se na prani zeny odstehoval do jineho bytu, ovsem najem bytu, kde zije zena s detmi, a vsechny ostatni naklady, plati on, jelikoz je zena nezamestnana. Muzi jde o nejvice korektni chovani, aby zena nemohla cokoliv potencialne vyuzit v jeho neprospech u rozvodoveho soudu. Dekuji.
Dobry den chci se zeptat jsem v insolvenci a chtel bych si ponechat bydleni mam na nej hypoteku ale insolvencni spravce rozhodl o prodeji s hypotecni bankou je nejaka moznost si nemovitost ponechat nebo uz je na reseni pozde
Dobrý den!
Jsem nájemník obecního bytu, který sousedí s domem v soukromém vlastnictví.
Jeho obyvatelé nás neustále obtěžují hlukem, pravidelně voláme městskou policii. Bohužel správce domu nemá zájem tuto situaci řešit ani zjednat pořádek.
Jsme zoufalí a nevíme co dělat.
Dobrý den,
mám dotaz z oblasti rodinného práva. Rozcházíme se s přítelkyni (bývalou), ale ona je těhotná a ke všemu je z Polska. Vyhrožuje mi tím, že mi nikdy neukáže dítě, nebo, že je to její dítě a ona rozhoduje a má jako matka přednost v péči. Pro upřesnění, již jedno dítě má, není úplně špatná matka, ale úplně se dítěti nevěnuje a není úplně pořádná. Jen by mě zajímalo, jaké mám možnosti jako otec? Rozumím, že pro dítě to bude buď tam a nebo tedy, jelikož předpokládám, že není možná střídavá péče mezi dvěma státy. Upřímně si myslím, že by se se mnou dítě mělo lépe, ale nechci dělat ukvapené závěry, jen bych chtěl vědět, jaké jsou mé možnosti, kdybych dítě chtěl? Děkuji Vám.
Manžel podniká v budově, kterou nyní přestavujeme. Budeme je znovu zapisovat do katastru. Máme dvě děti a tuto budovu bychom chtěli napsat na ně, ale manžel v budově chce dále podnikat. Musí platit nájem dětem?
Dobrý den, v roce 2016 jsem koupili novostavbu rodinného domu. Bohužel, do dnešního dne nemáme vyřízené reklamace a na domě se opakovaně objevují vady. Nejzávažnější je opakované zatékání do domu. Blížíme se k počtu někde kolem 10 případů, a to na stejných místech. Navíc, nám z domu opadalo obložení. K čemu slíbili řešení, ale do dnešního dne s námi nikdo nekomunikuje. Ke všemu máme dokumentaci.
Dnes při silném dešti nám do domu znovu zateklo. S ohledem na to, již chceme situaci řešit radikálně. Bohužel snaha o slušnou domluvu k ničemu nevede.
Děkuji a přeji hezký den
Prosím o radu, máme s manželem nemovitost na hypotéku ve SJM a manžel chce nemovitost napsat pouze na mne (manželku). Z předchozího manželství má dvě děti, které o něj nejeví zájem, tak chce předejít, aby po mne děti nechtěli peníze za dům, který jsme si sami vybudovali. Sepsal s ověřeným podpisem darovací smlouvu, bude nám to stačit? Děkuji.
Dobrý den, při rozvodu bylo domluveno, že syn (18) bude bydlet ve společné domácnosti o otcem, v jeho domě. Ten mu má hradit náklady na ubytování a stravu. Dcera (18+) bydlela v době rozvodu s chlapcem jinde. Začátkem roku se vrátila domů. Otec i já posíláme dětem pravidelně alimenty. Otec se v prosinci odstěhoval k jiné ženě a od dubna chce po dětech aby si platily provoz domu(elektřinu, stočné, televizu, wifi), dělá to přes 2 000 Kč měsíčně. Dcera má školu, která jí dovoluje chodit na brigádu, má dokonce dvě, takže otci peníze dává. Já jim kupuji jídlo, vařím o víkendu, pomáhám na zahradě. Otec kromě alimentů nic, dokonce jim celý dům a velkou zahradu nechal na starost, nic tam nedělá. V domě bydlí i jeho rodiče, na ty se také vykašlal, také dětem pomáhají. Na stížnost syna, že se mu to nelíbí, mu napsal, že jim provoz platit nebude. Mně se to nelíbí, dcera mu v podstatě vrací alimenty zpět a jeho vůbec nezajímá z čeho žije. Nevím jak to řešit, kam se obrátit. Děkuji za odpověď
Dobrý den, měl bych dotaz.
půl roku jsem bydlel s kamarádem v bytě (podnájem) Neměl jsem s ním nic podepsané a bydlel tam vesměs zadarmo. Teď mi skončila nájemní smlouva a již nebydlíme spolu. chci se zeptat jde nějakým způsobem požadovat po něm dodatečnou úhradu nájmu? Stylem 50/50 i když jsem s ním nic neměl podepsané? popř jak postupovat?
Dobrý den
chtěla jsem se zeptat když mám syna ve své péči .A kdyby jel z mýma rodičema na dovolenou k moři. Tak je potřeba i souhlas druhého rodiče. Nebo bude stačit můj souhlas. Když syna mám v péčí jen já ? Děkuji
Dobrý den
Ráda bych se zeptala, rozešla jsem se po 18 letech s partnerem. Máme spolu dvě děti, po vzájemné dohodě jsme se nikdy nevzali. Nic neproběhlo soudem, na všem jsme se více méně v závěru dohodli. Děti žijí se mnou. V době vztahu koupil partner byt a začal podnikat. Dotaz tedy zní, opravdu nemám nárok na nic, protože jsme nebyli manželé? V současné době mi expartner prodává byt, kde jsme žili za skoro 3násobnou cenu, než ho tenkrát kupoval. Byt je psán pouze na něj.
Můj švagr koupil pro svou dceru byt, ve kterém bydlí dcera s přítelem a jejich syn. Původně vlastnila polovinu bytu dcera a polovinu její otec. Nyní nechal otec přepsat svou polovinu na nezletilého vnuka, který tam bydlí. Ráda bych si ověřila, zda může dojít k manipulaci s bytem (např. přepsání na přítele dcery), když rodiče jsou zákonní zástupci syna.
Dobrý den. Soused mi chce znemožnit příjezd k mému domu závorou a oplocením . Nikdo z institucí stavební, policie nemůže pomocí - odvrátit. Když zjistím, že nějaká závora mi brání k příjezdu k domu. Co mám udělat ? Kolegové rádi bránu neustále ničit, neboť mi nikdo a nic nemůže bránit k příjezdu k domu . / Zkolaudováno s příjezdovou cestou / Kdo bránu může odstranit ? Opravdu nemohu čekat na nějaký soud, je to jediná přístupová cesta !!! Poraďte prosím. Již možná zítra bude brána. Děkuji.
DobrýDen, pracuji u firmy od r.2003, nyní mám odpracován 1rok po MD se 2dětmi. Mám podepsat výpověď dohodou z důvodu 1.paragrafu na děti (neštovice) s vysvětlením, že jsem pro firmu s nadále pravděpodobně často nemocnými dětmi nepoužitelná. Ihned vydali inzerát na mé místo a mají již náhradu. Mám ID 1.st.
3měs. odstupné ve výši základu mzdy nerozporují.
Dobrý den,
jak je to prosím v případě nevěry -při rozvodu? Může manžel nárokovat děti do své péče?Nebo skoro vždy jdou do péče matky? Manžel vydírá že to vybalí v případě sporného rozvodu.Chtěla bych děti do výlučné péče s rozšířeným stykem a on do střídavé.
Dobrý den.
Vážení, jsme manželé vyššího věku, vlastníme rod . domek a chtěli bychom darovat vnukovi , ktrerý je momentalně mimo republiku.Máme dceru,která o nás nejeví zájem už šest let nejsme v kontaktu.Prosím, ,jaké by bylo nejlepší řešení tento domek na vnuka přepsat bez jakych koliv poplatků. Prosím ,stačí darovací smlouva nebo je nějaké jiné řešení o kterém nevíme?
Dobrý den, mám problém doma s přítelkyní, která nepracuje a já živím její 3 děti a ji samotnou. Dělá mi i přesto doma peklo a když se ozvu, občas i hlasitěji, tak to hodně schytam, kolikrát i fyzicky, několikrát i krev. Policii, kterou vždy přivolat ona vše řeší pouze tak, že mne vykaze z domu, kde platím nájem. Bez obvinění, bez důkazů, bez toho aby něco vyšetřování.. Prostě jste chlap tak vypadnete. Jak se mohu tomuto postupu bránit?ted sedím v dešti a zimě před domem a jsou z druhé strany klíče a já nemohu do domu, kde platím nájem. Pokud je někdo online prosím o pomoc..
Manželka koupila po svém rozvodu byt do os. vlastnictví. Po té jsme se vzali a jsme spolu v manželství a společné domácnosti 12 let. Má dvě dospělé děti. V případě její smrti, jaký bych měl dědický nárok na tento byt? A dědí část také její děti? Děkuji.
Dobrý den. Mám dotaz ohledně majetku. Před 19 lety lety jsem dostala dům po babičce. Před 12 lety jsem se vdala a díky manželovi se opravil dům. Vzali jsme si hypotéku. Střecha, okna a fasáda. Darovala jsem mu polovinu domů a myslela si, že spolu zůstaneme navždy. Jenže z manžela se vyklubal manipulátor a já se s ním Před rokem rozvedla. Teď řešíme majetek. Nemám peníze, abych ho vyplatila. Dal k prodeji polovinu domu. Já bydlím nahoře se synem z prvního manželství a dole moje máma. Teď v jeho polovině. Chci se zeptat, může mě bez mého vědomí vystěhovat mé osobní věci zezdola ,maminky osobní věci a druhého syna věci? Druhý syn má dole pokoj, ale už bydlí sám. Jestli to může udělat bez soudního rozhodnutí. Chtěla bych vědět co můžu já a on, právně. Mrzí mě, že nemá kousek slušnosti. Já jsem se tu narodila a mojí hloupostí jsem přišla o půl domu. Chtěla jsem si vzít hypotéku.
Dobrý den, prosím o radu. S manželem nežiji 1,5 roku. Společný byt ve SJM využívá on spolu s našimi dospělými dětmi. Ráda bych se rozvedla, myslím že by mi i podepsal dohodu - jen zatím neplánujeme byt prodat a majetkově se vyrovnat, dokud tam děti bydlí. Je možné se rozvést a nemít vyřízené majetkové vyrovnání? Nebo je potřeba při rozvodu mít sepsána pravidla jak naložíme se společným majetkem? Děkuji.
Dobrý den, soused co bydlí v bytě pod námi o mně říká, že jsem feťák, což nejsem a šíří to v místě bydliště. Mám chuť mu jednu vrazit. Poradíte prosím, jak mám dále postupovat? Mockrát děkuji.
Dobrý den, měl bych dotaz. Půl roku jsem bydlel s kamarádem v bytě (podnájem). Neměl jsem s ním nic podepsané a bydlel tam vesměs zadarmo. Teď mi skončila nájemní smlouva a již nebydlíme spolu. chci se zeptat jde nějakým způsobem požadovat po něm dodatečnou úhradu nájmu? Stylem 50/50 i když jsem s ním nic neměl podepsané? popř jak postupovat?
Dobrý večer. Prosím Vás co mám dělat, když mě přítelkyně vyhodila z domu a odepírá mi vzít si osobní věci. Na dotaz, jak si je mám vzít, je odpověď, že je to můj problém. Do domu nesmím a vyhrožuje policií. Vše chce řešit přes soud, ale než k němu dojde, věci mohou být pryč.
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat.Mame 10.leteho syna s bývalým přítelem.Vse probíhalo v pořádku.O péči jsme se domlouvali,nic nebylo určeno soudem.Syn byl týden u mne a týden u otce nebo jeho rodičů. Našla jsem si nového přítele a změnila zaměstnání na ranní směnu s tím, že nebudu nebo nemusím využívat pomoc jeho rodičů při týdenním cyklu směnové práce.Toto se mu přestalo líbit a začal vyhrožovat, že syna budu nadále dávat k jeho rodičům i když v tu chvíli bude v cizině.Jinak si soudně vyžádá syna do výhradní péče.Mam bydlení, stabilní práci, žádné exekuce,dluhy, nepiji,o syna se řádně starám.Chtela bych se tedy zeptat,je vůbec možné,aby mohl dostat výhradní péči?A je možné,aby byl syn při soudní dohodě o střídavou péči svěřen (umístěn)k jeho rodičům v otcově nepřítomnosti (v cizině) Děkuji za odpověď
Dobrý den,
potřebovala bych poradit ohledně staveb balkónových dveří z původního okna a terasy (min. jedná strana má základ)cca 16m2, která přiléhá na obvodové zdi bytového domu bez SVJ. Je potřeba souhlas ostatních vlastníků bytového domu? Pozemek kolem domu je obecní i pod terasou.
Děkuji
Dobrý den,potřebuji poradit.Manžel má dům,který vlastní a jeho maminka tu má věcné břemeno a bydlí s námi a užívá vše.Ale má tu napsané trvalé bydliště manželova sestra,která tu nebydli jiz nekolik let a bydlí jinde,bohužel se spolu nebaví.Pokud by manželova maminka zemřela,má sestra nárok na majetek,když tu má trvalé bydliště?Popřípadě,jak dociliit toho aby se odhlásila.Děkuji
Dobrý den, prosím o radu co dělat, kdyť mi domů neustale lezou příbuzní a pobývají i nekolik dní. Ja jsem zásadně proti. Jedná se o otcovu sestru a jejího manžela. Otec v lednu zemrel. Jeho polovinu domu zdědím já. Dědické řízení stále běží. Druhá polivina je babičky. Babicka si tam svojí dceru také nepřeje.
Předem děkuji
Dobrý den.S manželkou máme 2 děti.Máme byt koupený od jejích rodičů ještě před svatbou. Během manželství byl přikoupen druhý byt a jsou propojeny a máme jeden velký byt. Financován byl z účtu syna kam manželky rodiče vložili peníze. Já platím nájem a energie od té doby co jsme spolu a předělávání jsem taky dělal já. Bohužel manželka si našla mladšího. Chce vychovat děti a dělat jako že nic před dětmi. Mě se to ,ale nazamlouvá vůbec. Chtěl bych vědět jak by se řešilo vyrovnání, protože já bohužel nemám kam jít. Tak by mě zajímalo jak se řeší tyto věci, protože vím, že k dohodě asi určitě nedojde. Díky za informaci
Dobrý den,
rád bych se zeptal na mé možnosti v rámci chystané rozvodového řízení. Žiji s manželkou ve společné domácnosti 10 let, z toho 3 roky jsme manželé. Máme dvě holčičky. Manželka si před měsícem našla nového přítele a chce odejít. Jaká je, prosím šance, že dostanu holčičky do péče já? Trvalé bydliště mají u nás. Vlastním nemovitost, kterou jsem nabyl ještě před manželstvím, holčičky tu chodí do školy / školky a nerad bych, aby se musely stěhovat a začínat někde s maminkou znovu. Jaký je vlastně průběh rozvodového řízení? Mohu ho podat pouze já bez manželky? Jak dlouho rozvodové řízení trvá? Kdy se svěří děti do péče dle rozhodnutí soudu a kdy se řeší rozdělení majetku?
Mockrát děkuji, pokud obdržím zpětnou vazbu
Hezký den
Dobrý den,
rozhodla jsem se odejít od manžela a ústně jsme se dohodli na tom, že mu dám svou polovinu domu s pozemkem a další nemovitosti s tím že mi slíbil že tyto nemovitosti přenechá dětem.
Bohužel situace je jiná . Manžel se odstěhoval do zahraničí se svou přítelkyní a svým dětem nepřenechal nic a ani do budoucna tak nechce učinit .
Dcera se musela vystěhovat z domu a manžel teď dům pronajímá dům cizím lidem.
Mohu požadovat vrácení daru?
Dobrý den, s manželem spolu nežijeme, ale nejsme rozvedeni. Zůstal bydlet v našem domě, jehož jsem spoluvlastníkem (SJM). Máme dítě ve střídavé péči, žádné alimenty si nevyplácíme. Mám z právního hlediska nějaký nárok na příspěvek na mé bydlení, když on zůstal v našem domě a já přispívám na bydlení jinde? Děkuji
Vlastním s přítelkyní byt, každý 1/2. V případě rozchodu se domluvíme, že prozatím zůstanu v daném bytě bydlet. Musím hradit přítelkyni poměrný nájem i když jí nebráním, aby dál dočasně bydlela se mnou ve společné domácnosti? Jak to je s placením služeb a elektřinou (smlouva je na přítelkyni). Může je přestat platit a odpojit mě? Např. kvůli pozdějším neshodám. Ta 1/2 bytu mi byla darována od přítelkyně a ještě to nebude 1 rok. Obávám se, že si najde nějaký důvod, jak chtít dostat dar zpět pro nevděk. Jsou pravidla, čeho se nesmím dopustit? Nemám v plánu se k ní chovat špatně. Přítelkyně se chce rozejít se mnou a žádná nevěra neproběhla. Rozchod chce čistě kvůli rozdílným názorům.
Dobrý den,
měla bych dotaz. Před více lety mi zemřel tatínek a po smrti jsem se zřekla jedné čtvrtiny rodinného domu ve prospěch bratra. Tento dům byl rozdělen na polovinu maminky a polovinu bratra. Nyní přišel bratr s návrhem ,že si nechá dům přepsat pouze na sebe. Maminka s tím souhlasí. Maminka je umístěna v domě pro seniory a v domě tudíž nebydlí. Vše kolem maminky zařizuji já. Mohu s tím něco dělat, mohu nesouhlasit s přepisem domu.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, můj dotaz se týká rodinného práva. Pokud dojde v manželství s malými dětmi k neshodám mezi manželi, pro uklidnění situace se dočasně jeden z měnželů přesune do nového podnájmu, ale vše by nakonec skončilo stejně rozvodem. Může mu to později být přičítáno k horšímu kolizním opatrovníkem při rozhodování o vypořádání svěření dětí do péče, pokud se rodiče nebudou schopni na opatrování dětí dohodnout?
Dobrý den,mám v péči dceru .Dcera teď byla 2 měsíce u její matky na prázdninách, musí mi za ty dva měsíce poslat jeji máma alimenty, které má danne soudem?Děkuji za odpověď.
Syn zadlužen a bydlí u nás v domě .Trvale je hlášen na městském úřadě v jiném městě .Máme se obávat exekuce ?Jak se toto řeší ?
Dobrý den, děda pobírá starob. důchod a příspěvek na péči (I). Z důchodu mu stát strhává kvůli dřívějším dluhům určitou část. Nicméně má už velké zdravotní problémy a sám se o sebe nepostará, takže mamka si ho asi vezme k sobě domů = změna trvalého pobytu.
Můj dotaz zní:
je ohrozena matka, tedy jako jediný vlastník nemovitosti (je vdova), kam by se děda stehoval (měnil si na tuto adresu trvalý pobyt). Aby mamka nebyla těmi dluhy ohrožena a nevtrhli ji domů exekutoři.
Dobrý den jsem na UP a bydlím sama v byte mam po operaci, ex pritel mi byl napomocen a mel u me v byte par obleceni aby nemusel cestovat takovou dalku tam a zpet z jeho bydliste, mam cestne prohlaseni, svoje, jeho, matijele baraku kde bydlim a i vlastnika kde bydli zase on. Na udani jeho ex manzelky prisla kontrola a nasla ho tady jak mi zrovna pomahal s nakupem a i jeho par veci na obleceni co tu mel, chcou mi ho zapocitat do spolecne domacnosti a vzit mi prizpevek, nikdy tu nebydlel. co mam v takove situaci delat popripade dolozit
Dobrý den, mám syna ve věku 15 let ve střídavé péči a on chce přejít do mojí výhradní péče. S tím ale nesouhlasí bývalá žena, takže se chci obrátit na soud.
Dotaz zní: Jestli má soud nějakou zákonnou lhůtu na vyrozumění od data podání, dále jak dlouho asi trvá, než k jednání dojde a jestli jsou nějaké webové stránky se vzorem, jaké má mít toto podání náležitosti.
Dobrý den,
bydlíme v podnájmu a při revitalizaci domu došlo k zatčení bytu střechou. Následkem opakovaného deště došlo k poškození zařízení bytu, které jsme si pořídili v průběhu bydlení. Byt se stal neobyvatelným, já dosud i se svým přítelem bydlím u rodičů. Pronajímatel bytu byl o vzniku události informován, telefonicky i fotodokumentací. Domluvili jsme se na neplacení nájemného, platíme pouze služby. Nicméně ani po 3 měsících není byt připraven k bydlení, čeká se na montáž kuchyňské linky. Chtěli jsme odstoupit od smlouvy a vrácení jistiny, kterou jsme zaplatili při podpisu smlouvy, ale to pronajímatel odmítá, že musíme dodržet 3 měsíční dobu jak bylo ujednáno. Zároveň jsme požadovali náhradu škody na našem majetku, po pojišťovně, která řešila škodou událost za SVJ, ale ta s námi nekomunikuje. Můžeme požadovat škodu po pronajímateli? Děkuji
Vlastním s manželem rodinný domek (SJM), Svoji polovinu mu chci darovat.Na domku je věcné břemeno( hypotéka ) ,
Poradíte mi jak napsat darovací smlouvu a jaké podklady k tomu budu potřebovat?
Dobrý den, prosím potřebujeme poradit ohledně koupě domu. Minulý rok jsme podepsali smlouvu o smlouvě budoucí s developeremem na stavbu domku. Cena byla daná ve smlouvě s tím že část budeme financovat z hypotéky a část z vlastních fin. prostředků. Teď nám ale developer chce navýšit cenu kvůli stavbě fotovoltaiky na střechu domku. Oduvodnujou to tím že od příštího roku se zvedají normy na PENB štítek a bez toho to nemůžou zkolaudovat. Může to takto udělat? Prosím o radu co by jsme mohli udělat. Děkujeme
Jsem spoluvlastník domu (X bytú) s mou sestrou. Sestra chce dům prodat, já nikoli. Jak rozdělit polovinu domu,aby popř.sestra svou polovinu prodala,já mohl být vlastník?
Bratrovi byl již před lety darován podstatný podíl na vlastnictví nemovitosti, kde jsme původně celý život bydleli. Před více než dvěma roky jsme se "dohodli" (ústně nikoli však písemně), že v části jeho části budu bydlet. Před více než měsícem došlo k situaci, kdy jsem volal policii kvůli vyhrožování ze strany otce a kdy jsem byl mírně/lehce slovně agresivní, avšak policie se po příjezdu zeptala, zda má vyvést mě a vyvedla mě a odvezla mě (na mou žádost) na psychiatrii. Po návratu domů po pár dnech už mě bratr nechtěl "domů" pustit.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Máme s manželem z předešlého manželství každý 2 děti.U notáře jsme sepsali závěť, že až po smrti nás obou budou dědit půlkou moje a druhou půlkou jeho děti.Mě by zajímalo zda se do závěti dá zadat, která půlka pozemku komu z nich případne.Dcera si totiž koupila pozemek vedle nás,tak je pochopitelné, že by chtěla pozemek z té strany. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
bývalý manžel mojí sestry ještě před jejich rozvodem odešel z domu, který zdědil po svém otci k nové přítelkyni.
Po rozvodu zůstala moje sestra i se dětmi, které soud přiřkl jí, bydlet v jeho domě.
Nyní se tento její bývalý manžel chce od jeho nové partnerky odstěhovat do svého domu a sestru odtud vyhání. Dnes vyměnil zámky u dveří (dostala informaci do práce od souseda smskou).
Může toto provést v její nepřítomnosti? Co její věci, co má uvnitř domu, může s nimi on jakkoliv nakládat?
Děkuji.
S pozdravem
Dobrý večer, prosím o radu jak postupovat manžel zapřel v děditví své matky źe odkázala část rodinného domku mě mám to písemně a ověřené právníkem.Chci odejít od manźela a budu chtít výplatot.Děkuji za pomoc chakt nevím jak postupovat dál
Bydlím s manželem v rodinném domku jeho matky.Máme syna.Jeho matka nechce ,abych už v tomto domě bydlela.Nemám kam jít.Mám právo na ro,abych tam mohla dále bydlet?Mnohokrát děkuji za odpověď.
S bývalým manželem se v současné chvíli soudíme o svěření dcery do péče. Doposud jsem měla dceru v péči já a on měl rozšířený styk. Teď chce střídavou péči, v současné chvíli ji máme na zkoušku. Ovšem dcera takto není spokojená a mne zajímá jak mám postupovat při dalším stání?
Dobrý deň, sme slovenská rodina žijúca v ČR. Máme tu dve maloleté deti. Chcela by som sa opýtať že chcela by som partnera opustiť a bojím sa toho že by mi robil problémy že by nechcel ísť so mnou tie doklady vybaviť alebo že by ma udal niekde na urad a prišla by som o deti. Šlo by to vybaviť aj bez neho?
Dobrý den,bydlíme v bytovém domě o 3 bytech, jeden vlastním já s přítelem, zbývající 2 mají jiného majitele. Nechceme zakládat SVJ, uvažujeme o nějaké dohodě o užívání spol. majetku. Potřebujeme ale založit nějaký společný fond na opravy domu a nevím, jakou cestou to udělat, aby byla jasná pravidla o disponování s účtem a nebyl účet vázán na jednu osobu.
S otcem dítěte máme dohodu o styku s dítětem. Není dana rozsudkem soudu. Rozsudkem soudu bylo jen výživné a svěření dítěte do me výlučne péče. Dohoda o styku s dítětem byla sepsána podepsaná otcem v březnu 2022, od té doby ji otec nedodrzoval. Údajně čekal na rozsudek soudu. Ale styk s dítětem nebylo dáno rozsudkem soudu. Soud byl v červnu 2022. Chci se zeptat, odkdy tedy tato dohoda o styku byla v platnosti. Po podepsání nebo až po soudu, i když styk s dítětem nebo dáno rozsudkem soudu, ale na nás.
Dobrý večer, potřebuji poradit ohledně majetku.Po svatbě,před téměř 20 lety jsme s manželem dostali darem dům od jeho rodičů,každý polovinu.Tchyně má v domě věcné břemeno.Nyní se rozvádíme a tchyně mě chce o moji polovinu domu připravit,vzít dar zpět.Nikdy jsem jí ublížila,vždy pomáhala,byla jsem taková její služka.Má právo na to vzít dar zpět?
Byt v osobním vlastnictví, SVJ. V bezprostřední blízkosti domu (na pozemku SVJ) se nachází vzrostlý strom ořešák ve výšce téměř pěti pater domu. Na úrovni oken našeho bytu mohutná koruna. Byt jsem kupovala bohužel v zimních měsících, kdy strom nebyl olistěn. Při zalistění stromu, po dobu 6 měsíců máme ve 2 místnostech minimální denní světlo, pracovní stůl ve vzdálenosti 1,05 m od okna změřené osvětlení 12 lx, na opačném konci místnosti 2 lx. Celé léto je nutno přes den ve dvou místnostech svítit. SVJ odmítá strom prořezat. Lze něco v tomto ohledu podniknout? Děkuji.
Dobrý den, chci se zeptat, od května jsem se rozvedla, syna mám v péči,, jelikož kde teď bydlíme není mé rodné město a s otcem nejsme za dobré, prodávám dům a chci se odstěhovat pryč z města kde bydlí otec dítěte.
Teď otec vyhrožuje, že chce syna do střídavé péče, a že udělá vše proto aby syna udrzel v daném městě, a že se nikam stěhovat nebude.
Potřebovala bych radu jak postupovat. Dekuji
Dobrý den, žádám Vás tímto o radu ohledně péče o dítě, které sveruji v rozšířeném styku jeho otci, jak stanovil soud, já mám vylucnou péči. Problém je, že otec nechává našeho syna samotného doma s nevl.bratrem, a také ho nechává hlídat úplně cizími osobami, přesto, že by s ním měl trávit čas on, jako rodič. Je jeho pravém si naše dite v soudně stanovené dny vyzvednout a nechat samotné doma s ne o moc starším bratrem, nebo ho odvezt k osobám, co nejsou rodinní příslušníci? Také se pravidelně vrací unavený, nastydly a psychicky rozladeny. Co dělat?
Dobrý den, dcera je na mateřské dovolené s roční dcerou, mají dům ve SJM. Její manžel ma milenku se kterou chce žít ale rozvádět se nechce, dělá dceři scény a neustále mění rozhodnutí na kterém se domluví ohledně soužití nebo péče o děti či placení výživného. Jednou jí s dětmi vyhodil z domu, že může jít do bytu, který vlastníme my jako její rodiče. Ráda bych se zeptala jak od něho získat peníze za nájem našeho bytu dceři, když nejsou rozvedeni a dcera je na mateřské, aby si zároveň zeť nemyslel, že tím je odproštěn od platby nájemného, protože je to naše dcera. Děkuji za radu. V.
Dobrý den.
Chtěla bych se nechat rozvést dceru mám svěřenou do péče manžel neplatí výživné už to řeší právník a exekutor, podala jsem na policii i trestné oznámení.
Chtěla bych se zeptat co všechno k rozvodu potřebují vím že vyplněnou žádost, rodný list dítěte, rozsudek o svěření do péče, oddací list.
Mám přikládat ještě něco? Mají třeba nájemní smlouvu kde žiju nebo nějaké potvrzení že nemáme žádný společný majetek?
A jestli se platí 2000kč kolek nebo jestli je nějaká změna?
Tím že manžel neplatí tak ty peníze chybí tak se mi nedaří uspořit na kolek.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím o radu. Manžel se chce rozvést a aby dostal děti do péče, chce použít video, kde jsem doma opilá. Tyto videa má 2 za celý rok. Chce ze mě udělat alkoholika, pokud nepřistoupím na jeho podmínky. Nevím jak se mám bránit. A bojím se, že na základě těchto videií mohu přijít soudně o děti. Je to možné? Děkuji
Majitel přes 40 let nejevil zájem a ani se nestaral o pozemek kolem domu v soukromém vlastnictví. O tento pozemek se starali vlastníci domu a v současné době po nich nárokuje nájem, nebo odkoupení pozemku. Má na toto právo ? Nelze použít Derelikci nemovitosti ?
Dobrý den. Měla bych dotaz. Setkali jste se někdy se střídavou péčí u dítě v cca 7 měsících. Nebo zda je reálné aby na žádost otce byla v tomto věku schválená střídavá péče. Děkuji za odpověď
Dobrý den
S manželkou jsme koupili a zrekonstruovali starý rodinný domek za peníze v mém výlučným vlastnictví - dědictví. Manželka je na základě kupní smlouvy spolu vlastníkem tudíž i v katastru zapsáno jako SJM. Jak se dělí tento majetek při rozvodu.
Děkuji A
Dobrý den bydlím X let u tchýně v bytě s trvalým bydlištěm. Nyni se byt bude přepisovat na manžela ,chci se s ním rozejít ,mám nárok na část bytu, děkuji
Dobrý den,
Jsem podruhé vdaná. S bývalým manželem jsem vlastnila X/X rod. domu a ten mě nechtěl vyplatit. Po jeho úmrtí jsme s mými dcerami prodaly dům.
Můžu nějak "ošetřit" peníze, které jsem po prodeji domu získala, aby je po mé smrti dostaly jen mé dcery?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
ráda bych se poradila ohledně pracovního práva. V současnosti jsem na RD s termínem do X. Dítěti budou X roky X, tedy myslím, že jsem v lhůtě do X let dítěte, kdy mi má zaměstnavatel držet pracovní místo. Při mém aktivním kontaktování nadřízeného a HR oddělení mi bylo sděleno, že není místo a bylo mi navrhnuto prodloužit RD, nebo ukončit dohodou. Odpověděla jsem že preferuji ukončení, jelikož prodlužovat již nechci (prodlužovala jsem RD již 2x, jelikož mi bylo pokaždé řečeno, že zrovna není místo, proto jsem dávala i HR prostor na vyřešení situace do X let mého dítěte). Jelikož mám v pondělí s HR setkáni, ráda bych se na schůzi důsledně připravila, abychom znala své maximální možnosti.
Děkuji.
S pozdravem
Dobrý den,
chtěli bychom vás požádat o radu. Jde o spor o dědictví, jehož předmětem je dům. Dědici jsou tři - táta, strejda a teta. Tito tři se domluvili (máme jejich domluvu písemně potvrzenou), že nám (mě a příteli) tento dům prodají. Dovolili nám již dříve, abychom začali s rekonstrukcí. Ještě předtím, než bylo vyřízeno dědické řízení a byla nám schválena hypotéka. Do domu jsme tedy v dobré víře, že dům bude patřit nám, nasypali již cca 250 tisíc.
Potíže ovšem přišly nyní, kdy máme vyřízenou hypotéku a podepsané smlouvy s tátou a s tetou. Strýc tuto smlouvu nechce podepsat a místo toho jsme se stali předmětem vydírání z jeho strany zbylých pozůstalých o dalším dědictví (stylem nepodepíšu, pokud mi nedáte toto za tuto cenu). A to i přesto, že nám potvrdil, že smlouvy o prodeji jsou z jeho strany schváleny (opět písemně emailem).
Kromě toho, že jsme do domu již investovali spoustu peněz nám nyní hrozí ještě pokuta bance (ve výši 150 tisíc korun), protože pravděpodobně úvěr čerpat nebudeme.
Chci se zeptat, zda jsou tyto částky vymahatelné, když jsme na domě pracovali v dobré víře a pod slibem, že nám dům prodá. A další otázka je ohledně toho, zda je možné být v tomto domě zatím v pronájmu, pokud budeme mít souhlas 2/3 vlastníků?
Děkuji a přeji krásný den!
Zdedila jsem 1/2 domu, do kterého majitel 2/2 domu bez mého souhlasu a vědomi ubytoval svého syna i s trvalým bydlištěm. Mohu nějak nájemníka vystěhovat ? Jak postupovat?
Dobrý den, mám dotaz. Bydlím s přítelkyní, která má 3 letého kluka z předchozího vztahu. Jeho bio otec ho nevídá ( platí však alimenty). My chceme vyrazit do ciziny, pracovně, kariérně. Poprosili jsme otce o souhlas vycestování dítěte. Ten nám však vydat nechce. Jaké máme pravomoce a jak se můžeme bránit ? Nebot nám to brání kariérně růst a nabídnout dětem lepší životní podmínky.
Dobrý den, potřebovala bych Vaší radu. Moji mamince je X let.
Momentálně musí řešit problém se sousedkou, která si koupila domek vedle maminky a která se domáhá chodit přes její pozemek. Vím,že existuje jakási cesta služebnosti .
Sousedka si ale koupila domek v roce X s tím,že má přístup z druhé strany domku,je to na vesnici v kopci. Všichni tam mají zhoršený přístup i příjezd k domům. No a mamince přišel najednou dopis od advokáta paní sousedky,že by chtěla odkoupit část pozemku, aby mohli chodit pohodlněji,než z té druhé strany. Ale maminka nechce pozemek prodat a ani si nepřeje, aby tam sousedka chodila (chodila by vlastně přes její dvorek).
Myslíte si,že máme nějakou šanci se nějak bránit? Paní sousedka chce podat žalobu a bylo nám řečeno že má na to právo chtít chodit a dokonce jezdit přes maminky pozemek?!
Sousedka se nikdy nepokoušela s maminkou domluvit a to to má 20 kroků, je taková hodně zvláštní.
Maminka si s povolením dala na hranici svého pozemku plot,který se udělal vyndavací, kdyby bylo potřeba, třeba stěhovat, nebo něco těžkého dostat k sousedce. Protože z té druhé strany mají úzkou uličku.
Asi sama usoudila že jsme to udělali schválně, ale maminka si tam ten plot dala ještě, když tam nikdo nebydlel, protože předchozí soused byl velice agresivní, tak se bála aby se tam nenastěhovali další zlý lidi.
A povolení na to má.
Je to takové komplikované celé, ale myslíte, že má maminka taky nějaké právo na to,žádat, že si nepřeje aby tudy sousedka chodila?
Moc děkuji za Vaše rady.
Dobrý den, mám problém s firmou která nám měla dělat střechu na rodném domě, ,včetně komínů, po zbourat staré střechy a postavení nových krovů, se firma pořád vymluvy nebo se vůbec neozve ,peníze na novou střechu a další pristavbu vybrali a teď i když je pořád urguji že mě teče do domu není schopna zajistit nápravu v září jsem mě podařilo přes urgenci domoci aby přivezli tašky ,z Poloviny je osadili ,odvezli lešení a opět nic ve smlouvě máme 21 dní na dokončení po začátku prací, je už to X.mesicu a nemáme střechu hotovou ,je možné se domácí nápravy?Děkuji
Bydlíme v nájemním bytě a majitel domu nám znemožnil ukládání odpadu do popelnic, které uzamknul. Máme v domě trvalý pobyt a řádně platíme městu za odpady. Má na takové jednání právo? Máme povinnost zajistit si svou popelnici?
Děkujeme
Dobrý den,
zemřela nám maminka (tatínka ještě máme), jsme 4 sourozenci.
Rodiče vlastnili v SMJ družstevní podíl. Jak se dědí tento podíl? Musí tatínek vyplácet nás děti, nebo automaticky vše zůstane jemu a děti vyplácet nemusí.
Dobrý den,
na místě vyhořelého rodinného domu jsme chtěli postavit nový.
sousedi nám ale nepovolili stejnou vzdálenost od jejich pozemku,1,20m,tak jak stál starý domek,ale požadují vzdálenost 3m, tak jak udává zákon ,protože se bude stavět domek nový.
Máme nějakou možnost aby jsme stavěli na puvodních základech?
za každou radu budeme velmi vděční.
děkuji
V našem domě jsou u každého vchodu instalovány kamery. Výbor SVJ to zdůvodnil tím, že v případě krádeže bude možné dohledat pachatele. Nyní ale dochází např. k tomu, že z domu někdo vycházel se zapálenou cigaretou a v domovním řádě je kouření ve společných prostorách zakázané. Bylo s ním zahájeno jednání a je mu vyhrožováno správním řízením na OÚ. Má SVJ právo takto využívat kamery k nepřetržitému sledování vlastníků a jejich následnému postihu?