Tchyně mě chce o moji polovinu domu připravit a vzít dar zpět
Dotaz
do 12 hodin
Dobrý večer, potřebuji poradit ohledně majetku.Po svatbě,před téměř 20 lety jsme s manželem dostali darem dům od jeho rodičů,každý polovinu.Tchyně má v domě věcné břemeno.Nyní se rozvádíme a tchyně mě chce o moji polovinu domu připravit,vzít dar zpět.Nikdy jsem jí ublížila,vždy pomáhala,byla jsem taková její služka.Má právo na to vzít dar zpět?
Odpověď od:
JUDr. Bc. Monika Ježková
Advokát
Dobrý den,
pokud jste dostala od tchýně darem id. ½ domu a Váš manžel druhou id. ½, pak daný dům nespadá do Vašeho společného jmění manželů, které se vypořádává v rámci rozvodu, ale spadá do podílového spoluvlastnictví a prakticky není na Vaše manželství navázáno.
Dárce může dar odvolat prakticky pouze ze dvou důvodů, a to z důvodu, že jste k dárci nevděčná (většinou se nevděk posuzuje na základě toho, že jste se vůči dárci dopustila trestného činu např. týrání svěřené osoby; nevděk není, že se rozvádíte) nebo z důvodu nouze dárce (dostal se do tak tíživé finanční situace, že potřebuje získat dar zpět, aby měl na potraviny, léky, péči…). Nicméně obě varianty jsou dost těžko realizovatelné, rozhodně nestačí prosté rozhodnutí dárce.
Dárce samozřejmě po Vás může žádat vrácení daru a vy můžete darovací smlouvou svoji id. ½ domu převést zpět na dárce a je vše v pořádku. Pokud je to Vaše svobodná vůle. Nicméně do takového jednání Vás nemůže dárce nutit. A pokud řeknete, že dar nevrátíte a on na tom bude trvat, musí celou záležitost žalovat a dané skutečnosti (viz výše – nevděk/nouzi) prokazovat u soudu.
Věcné břemeno nic nemění na síle či vážnosti požadavku vrácení daru. Domnívám se tedy na základě Vámi sdělených informací, že vrácení daru-Vašeho podílu na domě je nepravděpodobné.
Hezký den!
Předchozí dotaz
Odkdy byla dohoda o styku s dítětem v platnosti? Po její podepsání nebo až po soudu?
S otcem dítěte máme dohodu o styku s dítětem. Není dana rozsudkem soudu. Rozsudkem soudu bylo jen výživné a svěření dítěte do me výlučne péče. Dohoda o styku s dítětem byla sepsána podepsaná otcem v březnu 2022, od té doby ji otec nedodrzoval. Údajně čekal na rozsudek soudu. Ale styk s dítětem nebylo dáno rozsudkem soudu. Soud byl v červnu 2022. Chci se zeptat, odkdy tedy tato dohoda o styku byla v platnosti. Po podepsání nebo až po soudu, i když styk s dítětem nebo dáno rozsudkem soudu, ale na nás.
Další dotaz
Je nějaká možnost odstoupit od smlouvy o koupě družstevního bytu?
Dobrý den, před půl rokem jsme koupili družstevní byt. Hned po koupi se ukazal první problém, který byl hlasité klepani v trubkach. Dále pak začala vlhnout podlaha a zdi. Objevila se plíseň. Jedna se o přízemní byt. Vlhké zdi řeší družstvo skoro 3 měsíce, ale stále nenašli příčinu. Dále pak jsme zjistili, ze je nefunkční topeni. Nemohlo by se jednat o tzv. skryté vady? O klepani původní majitel dokonce věděl, což máme podložené i e-mailem, ale neinformoval nás o tom před podpisem. Co se bude dít v případě, že bude vada v podobě vlhké podlahy a zdi nebo klepani neopravitelná? V bytě není vhodné bydlet, když jsou plesnivé zdi a podlaha. Je nějaká možnost odstoupit od smlouvy? Nebo je možnost, ze by si družstvo byt odkoupilo zpět? Děkuji moc za odpověď.
JUDr. Bc. Monika Ježková
Advokát
Nejnovější dotazy:
Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.
Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?
Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu
Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno.
Děkuji za odpověď
Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu
Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře?
Děkuji.
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?
Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Podobné dotazy
Dobrý den potřebuji poradit, máme se sestrou každý polovinu domu. Otec umřel matka je vécne břemeno. Sestra bez oznámení dělá úpravy vně i okolo domu jež nejsou potřeba.domluva s ní není možná.ja pracuji ona je v důchodu.co mám dělat
Dobrý den, měl bych následující dotaz. Vlastním 1 /2 nemovitosti, druhou polovinu vlastní moje sestra, která se právě rozvedla. Vše nasvědčuje tomu, že se její exmanzel nebude chtít zcela vystěhovat a má v úmyslu se nadále minimálně o víkendech zdržovat v našich prostorách. Trvalé bydliště má její exmanzel na jiné adrese. Obě jejich děti jsou již plnoleté. Jak se mohu minimálně já jako spoluvlastník bránit proti tomu, aby se on zdržoval i po jejich rozvodu na mé polovině domu (např. přespával v části domu, kde má moje sestra byt, spotřebovaval vodu a elektřinu ?
Dobrý den,loni jsem zdědila nemovitost a letos chci nemovitost prodat.Potřebují vědět jak je to z daní z prodeje domu,jestli musím mít odhad ceny domů nebo smlouvu za kterou se nemovitost prodává.Děkuji za odpověď
Dobrý den, má smysl se hádat s developerem?Máme uzavřenou SoSBK na výstavbu domu. Realizace neprobíhá dle nás dle smlouvy. Vše nějak obhájí. Mě trápí, že jsme v pasti, ale bojím se, že případné dohadování prodlouží předání domu.
Dobrý den
Před rokem a půl jsem zdědila dům po manželovi ,který zemřel a v domě s námi zůstala bydlet jeho matka.
Ona není žádný majitel pozemku ani domu .Bydlí s námi v domě v 1 patře a my bydlíme v 2 patře. Má pouze trvalé bydliště.
Pořád vyhrožuje že svým 2 dětem že udělá dluhy ,aby neměli po ní co dědit.
Obávám se situace až tchýně zemře že příjde do domu exekuce a pobere majetek ,který patří i mě.
Nikdy jsem neměla dluhy a její vyhrožování mě značně znervoznuje.
Chci se zeptat zda bude lepší s ní podepsat nějakou nájemní smlouvu aby sme se potom vyhnuly nějaké nepříjemné situaci.
Dobrý den,
jsem majitelkou 5/8 rodinného domu, můj přítel je majitelem 3/8 rodinného domu.
Rozcházíme se, chci ho vyplatit. Kdo stanoví částku kterou mu mám vyplatit? Vložil do nemovitosti 1,5mil.Kč
Dobrý den, Bydlíme v bytovém domě, kde jsou 4 byty. Zjistila se na domě špatná statika. Dům bude potřeba opravit. Ve fondu oprav je cca 400000 a nejspíš to stačit nebude. Domovnice přišla s tím, že po každém bytě bude chtít asi 100 000, aby se oprava zaplatila. Má na tohle nárok? Chápu, že dům se musí opravit, ale myslela jsem, že tohle se řeší úvěry pro bytové domy. Děkuji za odpověď.
Dobry den.
Prosim o radu jak na darovaci smlouvu notebooku pro potreby vyuky od babicky ( treti osoby ) do vylucneho vlastnictvi sve nezletile vnucce aby notebook byl ochranen proti exekuci rodicu. Podepise dite ?Dekuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má škola právo nevzít žáka do divadla, pokud přijde oblečený v košili a kraťasech. Ve školním řádu tuto povinnost neuvádějí a rodiče také předem nebyli informováni.
Dobrý den, já a matka jsme spoluvlastníci ideální poloviny domu a polností. Může jeden z nás prodat, pronajímat, nebo jinak nakládat s vlastní polovinou majetku bez souhlasu toho druhého? Mám předkupní právo?
Dobrý den, chtěli bychom synovi darovat finanční prostředky ve výši 3 mil. Kč na koupi bytu, který by si chtěl koupit společně se svou přítelkyní, cena byty 6 mil. Kč. Předpokládám, že časem byt prodají a postaví si dům. Doporučujete sepsat darovací smlouvu?
Dobrý den!
Jsem nájemník obecního bytu, který sousedí s domem v soukromém vlastnictví.
Jeho obyvatelé nás neustále obtěžují hlukem, pravidelně voláme městskou policii. Bohužel správce domu nemá zájem tuto situaci řešit ani zjednat pořádek.
Jsme zoufalí a nevíme co dělat.
Dobry den,nasel jsem si pritelkyni ktera mela byt za 1 600 000kc.Zili jsme spolu 3 roky a pak jsme se vzali.Po roce jsme se rozhodli prestehovat do noveho tak jsme ten byt prodali za 5000 000doplatily hypoteku a se zbytkem jsme si uz jako manzele koupily novou nemovitost.Vzali jsme si hypoteku 600 000kc a nejake penize jsme meli spolecne.Pani dotoho dala asi 4 500 000kc a ja asi 1 500 000kc.Chci se zeptat kdyz by jsme se rozvedli jestli se vse deli stejnym dilem.Moc dekuju za odpoved
Dobrý den. Je prosím napadnutelná darovací smlouva na nemovitost, pokud je dárce svéprávný, ale ve zdravotní dokumentaci má Alzheimerovu chorobu?
Děkuji.
Dobrý den, v roce 2016 jsem koupili novostavbu rodinného domu. Bohužel, do dnešního dne nemáme vyřízené reklamace a na domě se opakovaně objevují vady. Nejzávažnější je opakované zatékání do domu. Blížíme se k počtu někde kolem 10 případů, a to na stejných místech. Navíc, nám z domu opadalo obložení. K čemu slíbili řešení, ale do dnešního dne s námi nikdo nekomunikuje. Ke všemu máme dokumentaci.
Dnes při silném dešti nám do domu znovu zateklo. S ohledem na to, již chceme situaci řešit radikálně. Bohužel snaha o slušnou domluvu k ničemu nevede.
Děkuji a přeji hezký den
Dobrý den, při rozvodu bylo domluveno, že syn (18) bude bydlet ve společné domácnosti o otcem, v jeho domě. Ten mu má hradit náklady na ubytování a stravu. Dcera (18+) bydlela v době rozvodu s chlapcem jinde. Začátkem roku se vrátila domů. Otec i já posíláme dětem pravidelně alimenty. Otec se v prosinci odstěhoval k jiné ženě a od dubna chce po dětech aby si platily provoz domu(elektřinu, stočné, televizu, wifi), dělá to přes 2 000 Kč měsíčně. Dcera má školu, která jí dovoluje chodit na brigádu, má dokonce dvě, takže otci peníze dává. Já jim kupuji jídlo, vařím o víkendu, pomáhám na zahradě. Otec kromě alimentů nic, dokonce jim celý dům a velkou zahradu nechal na starost, nic tam nedělá. V domě bydlí i jeho rodiče, na ty se také vykašlal, také dětem pomáhají. Na stížnost syna, že se mu to nelíbí, mu napsal, že jim provoz platit nebude. Mně se to nelíbí, dcera mu v podstatě vrací alimenty zpět a jeho vůbec nezajímá z čeho žije. Nevím jak to řešit, kam se obrátit. Děkuji za odpověď
Chci podat na ins. správkyni trestní oznámení pro vydírání. Pobírám menší důchod, pro schválení oddlužení jsem potřeboval poskytovatele důchodu. správkyně spočítala částku na 1500,-Kč měsíčně(myslím si, že už tehdy nás natáhla o víc než bylo nutné)byl jsem rád že mi schválili oddl. později mi bylo 3 x přidáno na důchodě!!!Žádal jsem ať spočítá nový dar-snížení).stále mi vyhrožovala, že případné snížení daru , může mít nakonec výsledek neschválení oddl.
Teď se soudu chválila, že z mého dárce vytáhla navíc!!! proti mé vůli i dárce cca 10.000Kč
Díky
Můj švagr koupil pro svou dceru byt, ve kterém bydlí dcera s přítelem a jejich syn. Původně vlastnila polovinu bytu dcera a polovinu její otec. Nyní nechal otec přepsat svou polovinu na nezletilého vnuka, který tam bydlí. Ráda bych si ověřila, zda může dojít k manipulaci s bytem (např. přepsání na přítele dcery), když rodiče jsou zákonní zástupci syna.
Dobrý den,vlastním polovinu bytu po matce,a druhou polovinu vlastní můj synovec,který byl nyní soudně uznán jako zbaven finanční svéprávnosti.Chtěli jsme byt prodat,co to pro mne znamená,kdo bude rozhodovat o tom,že se může prodat i synovcovo polovina.Bojím se,že to bude zdlouhavé a budu si muset brát právníka?Ještě upřesním,matka každému z nás polovinu bytu dala darem.
Dobrý den. Soused mi chce znemožnit příjezd k mému domu závorou a oplocením . Nikdo z institucí stavební, policie nemůže pomocí - odvrátit. Když zjistím, že nějaká závora mi brání k příjezdu k domu. Co mám udělat ? Kolegové rádi bránu neustále ničit, neboť mi nikdo a nic nemůže bránit k příjezdu k domu . / Zkolaudováno s příjezdovou cestou / Kdo bránu může odstranit ? Opravdu nemohu čekat na nějaký soud, je to jediná přístupová cesta !!! Poraďte prosím. Již možná zítra bude brána. Děkuji.
Dobrý den, se svojí družkou jsme
si koupili napůl pozemky k rekreaci. Družka nedávno zemřela, ale měla dospělého syna, na kterého podle dědického práva přechází polovina. Chtěl bych tu její polovinu odkoupit a chci se zeptat, jestli tu existuje nějaké předkupní právo, aby to nemohl prodat někomu jinému.
Dobrý den.
Vážení, jsme manželé vyššího věku, vlastníme rod . domek a chtěli bychom darovat vnukovi , ktrerý je momentalně mimo republiku.Máme dceru,která o nás nejeví zájem už šest let nejsme v kontaktu.Prosím, ,jaké by bylo nejlepší řešení tento domek na vnuka přepsat bez jakych koliv poplatků. Prosím ,stačí darovací smlouva nebo je nějaké jiné řešení o kterém nevíme?
Dobrý den, mám problém doma s přítelkyní, která nepracuje a já živím její 3 děti a ji samotnou. Dělá mi i přesto doma peklo a když se ozvu, občas i hlasitěji, tak to hodně schytam, kolikrát i fyzicky, několikrát i krev. Policii, kterou vždy přivolat ona vše řeší pouze tak, že mne vykaze z domu, kde platím nájem. Bez obvinění, bez důkazů, bez toho aby něco vyšetřování.. Prostě jste chlap tak vypadnete. Jak se mohu tomuto postupu bránit?ted sedím v dešti a zimě před domem a jsou z druhé strany klíče a já nemohu do domu, kde platím nájem. Pokud je někdo online prosím o pomoc..
Dobrý den. Mám dotaz ohledně majetku. Před 19 lety lety jsem dostala dům po babičce. Před 12 lety jsem se vdala a díky manželovi se opravil dům. Vzali jsme si hypotéku. Střecha, okna a fasáda. Darovala jsem mu polovinu domů a myslela si, že spolu zůstaneme navždy. Jenže z manžela se vyklubal manipulátor a já se s ním Před rokem rozvedla. Teď řešíme majetek. Nemám peníze, abych ho vyplatila. Dal k prodeji polovinu domu. Já bydlím nahoře se synem z prvního manželství a dole moje máma. Teď v jeho polovině. Chci se zeptat, může mě bez mého vědomí vystěhovat mé osobní věci zezdola ,maminky osobní věci a druhého syna věci? Druhý syn má dole pokoj, ale už bydlí sám. Jestli to může udělat bez soudního rozhodnutí. Chtěla bych vědět co můžu já a on, právně. Mrzí mě, že nemá kousek slušnosti. Já jsem se tu narodila a mojí hloupostí jsem přišla o půl domu. Chtěla jsem si vzít hypotéku.
Dobrý večer. Prosím Vás co mám dělat, když mě přítelkyně vyhodila z domu a odepírá mi vzít si osobní věci. Na dotaz, jak si je mám vzít, je odpověď, že je to můj problém. Do domu nesmím a vyhrožuje policií. Vše chce řešit přes soud, ale než k němu dojde, věci mohou být pryč.
Dobrý den, během manželství jsem darovací smlouvou ziskala byt, ten je zatížen věcným břemenem, do konce života dárce s ním tedy nebudu moct žádným způsobem nakládat. Čeká mě nepěkný rozvod. Bude tento byt brán při rozvodu v potaz a když to řeknu blbě, "znevýhodní" mě, co se týče majetkového vyrovnání?
Děkuji
Dobrý den,
potřebovala bych poradit ohledně staveb balkónových dveří z původního okna a terasy (min. jedná strana má základ)cca 16m2, která přiléhá na obvodové zdi bytového domu bez SVJ. Je potřeba souhlas ostatních vlastníků bytového domu? Pozemek kolem domu je obecní i pod terasou.
Děkuji
Dobrý den, prosím o radu co dělat, kdyť mi domů neustale lezou příbuzní a pobývají i nekolik dní. Ja jsem zásadně proti. Jedná se o otcovu sestru a jejího manžela. Otec v lednu zemrel. Jeho polovinu domu zdědím já. Dědické řízení stále běží. Druhá polivina je babičky. Babicka si tam svojí dceru také nepřeje.
Předem děkuji
Dobrý den,po náhlém úmrtí otce řešíme dědictví,kdy polovinu baráku vlastnil otec a polovinu vlastní matka.Jsme dvě dcery a chtěly bychom se dědictví po otci vzdát ve prospěch matky.Dotaz je,zda a jaké finanční náklady by vznikly matce,jako jediné dědičce?
Žijeme v nesezdaném partnerství a máme dvě děti. Bydlíme v rodinném domě, který je v mém výhradním vlastnictví. Partnerka si našla milence. Chci ji z domu vystěhovat a nastavit střídavou péči. Se střídavou péčí slovně souhlasila. Partnerka se ale odmítá vystěhovat a požaduje, abych jí zakoupil byt. Nechce bydlet v nájemním bytě, nechce akceptovat příspěvek na nájemné. Mohu ji nechat soudně vystěhovat bez nároku na jakékoliv odstupné ? Jak v tomto případě bude soud postupovat pokud máme dvě děti ?
Dobrý den, s manželem spolu nežijeme, ale nejsme rozvedeni. Zůstal bydlet v našem domě, jehož jsem spoluvlastníkem (SJM). Máme dítě ve střídavé péči, žádné alimenty si nevyplácíme. Mám z právního hlediska nějaký nárok na příspěvek na mé bydlení, když on zůstal v našem domě a já přispívám na bydlení jinde? Děkuji
Dobrý den,
měla bych dotaz. Před více lety mi zemřel tatínek a po smrti jsem se zřekla jedné čtvrtiny rodinného domu ve prospěch bratra. Tento dům byl rozdělen na polovinu maminky a polovinu bratra. Nyní přišel bratr s návrhem ,že si nechá dům přepsat pouze na sebe. Maminka s tím souhlasí. Maminka je umístěna v domě pro seniory a v domě tudíž nebydlí. Vše kolem maminky zařizuji já. Mohu s tím něco dělat, mohu nesouhlasit s přepisem domu.
Děkuji za odpověď
Dobrý večer. Před manželstvím jsem pomocí uzavření hypotéky koupil dům. V KN jsem uvedený jako jediný vlastník. Má žena (tehdy přítelkyně) již se mnou žila ve společné domácnosti a vychováváme dceru. Nyní se chci rozvádět, žena tvrdí, že má nárok na 1/2 domu a chce dům prodat a tím získat polovinu peněz. Je nutno podotknout, že má žena po celou dobu manželství nepracovala, je v evidenci ÚP, tudíž do domácnosti nepřiváděla žádný výdělěk. Má tedy nějaký nárok na polovinu nemovitosti?
Dobrý den, děda pobírá starob. důchod a příspěvek na péči (I). Z důchodu mu stát strhává kvůli dřívějším dluhům určitou část. Nicméně má už velké zdravotní problémy a sám se o sebe nepostará, takže mamka si ho asi vezme k sobě domů = změna trvalého pobytu.
Můj dotaz zní:
je ohrozena matka, tedy jako jediný vlastník nemovitosti (je vdova), kam by se děda stehoval (měnil si na tuto adresu trvalý pobyt). Aby mamka nebyla těmi dluhy ohrožena a nevtrhli ji domů exekutoři.
Dobrý den, babička nám před necelými dvěmi lety darovala dům na základě darovací smlouvy. V darovací smlouvě je i reálné břemeno - obdarování jsou povinni se o dárce postarat - obstarání léků, zajištění doprovodu k lékaři, obstarání běžných nákupu a to od okamžiku, kdy si o to dárce požádá. Babička se rozhodla, že si teď v sobotu zavolá a my ji v pondělí odvezeme po doktorech a nebere ohledy na to, že oba obdarování jsme v práci. Když jsme řekli, že doprovod obstarame ale nebudeme to my, vyhrožuje, že je to porušení, a že ji nemůžeme stresovat jízdou s cizím člověkem. Snaží se o to, abychom toto břemeno porušili. Na co má v takovém případě nárok? Můžu si ze dne na den zavolat bez předchozí domluvy, když se nejedná o akutní stav?
Vlastním s manželem rodinný domek (SJM), Svoji polovinu mu chci darovat.Na domku je věcné břemeno( hypotéka ) ,
Poradíte mi jak napsat darovací smlouvu a jaké podklady k tomu budu potřebovat?
Dobrý den, prosím potřebujeme poradit ohledně koupě domu. Minulý rok jsme podepsali smlouvu o smlouvě budoucí s developeremem na stavbu domku. Cena byla daná ve smlouvě s tím že část budeme financovat z hypotéky a část z vlastních fin. prostředků. Teď nám ale developer chce navýšit cenu kvůli stavbě fotovoltaiky na střechu domku. Oduvodnujou to tím že od příštího roku se zvedají normy na PENB štítek a bez toho to nemůžou zkolaudovat. Může to takto udělat? Prosím o radu co by jsme mohli udělat. Děkujeme
Dobrý den.
Prosím o radu, kde získám informace o tom, jak bude naloženo s majetkem NIV,
který po uplynutí zákonné doby převezme stát.
Vlastníme ideální polovinu parcely a máme zájem o odkoupení i druhé poloviny.
Tu však vlastní NIV.
Bude nám nabídnuta možnost odkoupit tuto část, nebo můžeme zažádat o přímý odprodej?
Dobrý den,
můj problém je zdravotní stav a výpověď zaměstnavatele. Jsem zdravotně nezpůsobily, a řeším nemoc z povoláni. Zaměstnavatel neví jakou mi má dát výpověď s odstupným, protože neví jak se situace vyvine. Zatím jsem doma a platí mi 100% plat. Jelikož se to zaměstnavateli nelíbí a hygiena to bude řešit cca měsíc, tlačí mně abych vzal pracovní pozici jinou, ale za mnohem menší plat. A tvrdí, že když ji nevezmu dá mi dvouměsiční výpověď. Což se mi zdá nesmysl, protože stejně nemohu zastávat svou pracovní pozici. Proto se ptám jaký je správný postup. Když práci vezmu jaký mohu brát plat ( když není dořešena nemoc z povolání ). A když nevezmu, jakou mohu dostat výpověď, vzhledem k tomu, že není dořešena nemoc z povolání. Děkuji za odpověď.
Dobrý den. S přítelem spolu máme 2 děti, po narození prvního dítěte jsme se rozešli a soudně jsme si stanovili alimenty. Přítel si mezi tím zazadal o insolvenci, přičemž jsem dostávala Alimenty od ins. správce.Po roce jsme k sobě opět našli cestu ,ale alimenty jsme nezrusili a pobiram jej dal. Nejsme úplně v dobré finanční situaci při mé mateřské a jeho insolvenci. A má otázka zní, "jestli i přes tuhle situaci se s přítelem můžeme vzít" a nadále pobírat alimenty aniž by to bylo nějak proti právní, nebo na to mohl soud popř přijít pokud bychom se vzali. Děkuji za odpověď. S pozdravem
Dobrý den,
prosím o radu. Chci odvolat dar pro nevděk, ale obdarovaný již nemovitost nevlastní. V mezidobí ji převedl. Jak by měla znít žaloba, nárok a kolik by činil soudní poplatek. Děkuji.
Jsem spoluvlastník domu (X bytú) s mou sestrou. Sestra chce dům prodat, já nikoli. Jak rozdělit polovinu domu,aby popř.sestra svou polovinu prodala,já mohl být vlastník?
Dobrý den,
bývalý manžel mojí sestry ještě před jejich rozvodem odešel z domu, který zdědil po svém otci k nové přítelkyni.
Po rozvodu zůstala moje sestra i se dětmi, které soud přiřkl jí, bydlet v jeho domě.
Nyní se tento její bývalý manžel chce od jeho nové partnerky odstěhovat do svého domu a sestru odtud vyhání. Dnes vyměnil zámky u dveří (dostala informaci do práce od souseda smskou).
Může toto provést v její nepřítomnosti? Co její věci, co má uvnitř domu, může s nimi on jakkoliv nakládat?
Děkuji.
S pozdravem
Dobrý večer, prosím o radu jak postupovat manžel zapřel v děditví své matky źe odkázala část rodinného domku mě mám to písemně a ověřené právníkem.Chci odejít od manźela a budu chtít výplatot.Děkuji za pomoc chakt nevím jak postupovat dál
Bydlím s manželem v rodinném domku jeho matky.Máme syna.Jeho matka nechce ,abych už v tomto domě bydlela.Nemám kam jít.Mám právo na ro,abych tam mohla dále bydlet?Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den,
dostal jsem darem v rámci rodiny nemovitost. V zákoně se píše, že dárce může požadovat vrácení daru v případě porušení dobrých mravů, ale nikde není uvedeno, co to znamená. Dá se považovat za porušení dobrých mravů např., že přestanu s dárcem jakkoliv komunikovat (brát telefony atd.)? A když by došlo k soudnîmu řízení, musí dárce nějak dokazovat, že jsem "dobré mravy" porušil? Děkuji
Dobrý den,bydlíme v bytovém domě o 3 bytech, jeden vlastním já s přítelem, zbývající 2 mají jiného majitele. Nechceme zakládat SVJ, uvažujeme o nějaké dohodě o užívání spol. majetku. Potřebujeme ale založit nějaký společný fond na opravy domu a nevím, jakou cestou to udělat, aby byla jasná pravidla o disponování s účtem a nebyl účet vázán na jednu osobu.
Byt v osobním vlastnictví, SVJ. V bezprostřední blízkosti domu (na pozemku SVJ) se nachází vzrostlý strom ořešák ve výšce téměř pěti pater domu. Na úrovni oken našeho bytu mohutná koruna. Byt jsem kupovala bohužel v zimních měsících, kdy strom nebyl olistěn. Při zalistění stromu, po dobu 6 měsíců máme ve 2 místnostech minimální denní světlo, pracovní stůl ve vzdálenosti 1,05 m od okna změřené osvětlení 12 lx, na opačném konci místnosti 2 lx. Celé léto je nutno přes den ve dvou místnostech svítit. SVJ odmítá strom prořezat. Lze něco v tomto ohledu podniknout? Děkuji.
dobrý den, chceme darovat s manželem dceři dům, jaká bude výše darovací daně? dům má hodnotu cca 20 mil.
Dobrý večer,
náš problém s přítelem je takový, že bývalá manželka nechce vyvázat přítele jako spoludlužníka z hypotéky. Jsou rozvedení již nějaký rok, přítel hypotéku tedy neplatí. I jako samoživitelka na splácení hypotéky má, vlastní živnostenské oprávnění, hospodu. Kvůli tomu přítel nemůže vzít jiný úvěr. Při rozvodovém řízení přítel zanechal veškerý majetek své bývalé ženě včetně poloviny domu, na který předtím hypotéku vzali. O hypotéce před soudem prý nepadlo ani slovo.
Děkuji za radu, odpověď.
Majitel přes 40 let nejevil zájem a ani se nestaral o pozemek kolem domu v soukromém vlastnictví. O tento pozemek se starali vlastníci domu a v současné době po nich nárokuje nájem, nebo odkoupení pozemku. Má na toto právo ? Nelze použít Derelikci nemovitosti ?
Dobrý den
S manželkou jsme koupili a zrekonstruovali starý rodinný domek za peníze v mém výlučným vlastnictví - dědictví. Manželka je na základě kupní smlouvy spolu vlastníkem tudíž i v katastru zapsáno jako SJM. Jak se dělí tento majetek při rozvodu.
Děkuji A
Dobrý den,
Jsem podruhé vdaná. S bývalým manželem jsem vlastnila X/X rod. domu a ten mě nechtěl vyplatit. Po jeho úmrtí jsme s mými dcerami prodaly dům.
Můžu nějak "ošetřit" peníze, které jsem po prodeji domu získala, aby je po mé smrti dostaly jen mé dcery?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
chtěli bychom vás požádat o radu. Jde o spor o dědictví, jehož předmětem je dům. Dědici jsou tři - táta, strejda a teta. Tito tři se domluvili (máme jejich domluvu písemně potvrzenou), že nám (mě a příteli) tento dům prodají. Dovolili nám již dříve, abychom začali s rekonstrukcí. Ještě předtím, než bylo vyřízeno dědické řízení a byla nám schválena hypotéka. Do domu jsme tedy v dobré víře, že dům bude patřit nám, nasypali již cca 250 tisíc.
Potíže ovšem přišly nyní, kdy máme vyřízenou hypotéku a podepsané smlouvy s tátou a s tetou. Strýc tuto smlouvu nechce podepsat a místo toho jsme se stali předmětem vydírání z jeho strany zbylých pozůstalých o dalším dědictví (stylem nepodepíšu, pokud mi nedáte toto za tuto cenu). A to i přesto, že nám potvrdil, že smlouvy o prodeji jsou z jeho strany schváleny (opět písemně emailem).
Kromě toho, že jsme do domu již investovali spoustu peněz nám nyní hrozí ještě pokuta bance (ve výši 150 tisíc korun), protože pravděpodobně úvěr čerpat nebudeme.
Chci se zeptat, zda jsou tyto částky vymahatelné, když jsme na domě pracovali v dobré víře a pod slibem, že nám dům prodá. A další otázka je ohledně toho, zda je možné být v tomto domě zatím v pronájmu, pokud budeme mít souhlas 2/3 vlastníků?
Děkuji a přeji krásný den!
Zdedila jsem 1/2 domu, do kterého majitel 2/2 domu bez mého souhlasu a vědomi ubytoval svého syna i s trvalým bydlištěm. Mohu nějak nájemníka vystěhovat ? Jak postupovat?
Dobrý den, potřebovala bych Vaší radu. Moji mamince je X let.
Momentálně musí řešit problém se sousedkou, která si koupila domek vedle maminky a která se domáhá chodit přes její pozemek. Vím,že existuje jakási cesta služebnosti .
Sousedka si ale koupila domek v roce X s tím,že má přístup z druhé strany domku,je to na vesnici v kopci. Všichni tam mají zhoršený přístup i příjezd k domům. No a mamince přišel najednou dopis od advokáta paní sousedky,že by chtěla odkoupit část pozemku, aby mohli chodit pohodlněji,než z té druhé strany. Ale maminka nechce pozemek prodat a ani si nepřeje, aby tam sousedka chodila (chodila by vlastně přes její dvorek).
Myslíte si,že máme nějakou šanci se nějak bránit? Paní sousedka chce podat žalobu a bylo nám řečeno že má na to právo chtít chodit a dokonce jezdit přes maminky pozemek?!
Sousedka se nikdy nepokoušela s maminkou domluvit a to to má 20 kroků, je taková hodně zvláštní.
Maminka si s povolením dala na hranici svého pozemku plot,který se udělal vyndavací, kdyby bylo potřeba, třeba stěhovat, nebo něco těžkého dostat k sousedce. Protože z té druhé strany mají úzkou uličku.
Asi sama usoudila že jsme to udělali schválně, ale maminka si tam ten plot dala ještě, když tam nikdo nebydlel, protože předchozí soused byl velice agresivní, tak se bála aby se tam nenastěhovali další zlý lidi.
A povolení na to má.
Je to takové komplikované celé, ale myslíte, že má maminka taky nějaké právo na to,žádat, že si nepřeje aby tudy sousedka chodila?
Moc děkuji za Vaše rady.
Dobrý den, mám problém s firmou která nám měla dělat střechu na rodném domě, ,včetně komínů, po zbourat staré střechy a postavení nových krovů, se firma pořád vymluvy nebo se vůbec neozve ,peníze na novou střechu a další pristavbu vybrali a teď i když je pořád urguji že mě teče do domu není schopna zajistit nápravu v září jsem mě podařilo přes urgenci domoci aby přivezli tašky ,z Poloviny je osadili ,odvezli lešení a opět nic ve smlouvě máme 21 dní na dokončení po začátku prací, je už to X.mesicu a nemáme střechu hotovou ,je možné se domácí nápravy?Děkuji
Bydlíme v nájemním bytě a majitel domu nám znemožnil ukládání odpadu do popelnic, které uzamknul. Máme v domě trvalý pobyt a řádně platíme městu za odpady. Má na takové jednání právo? Máme povinnost zajistit si svou popelnici?
Děkujeme
Dobrý den,
na místě vyhořelého rodinného domu jsme chtěli postavit nový.
sousedi nám ale nepovolili stejnou vzdálenost od jejich pozemku,1,20m,tak jak stál starý domek,ale požadují vzdálenost 3m, tak jak udává zákon ,protože se bude stavět domek nový.
Máme nějakou možnost aby jsme stavěli na puvodních základech?
za každou radu budeme velmi vděční.
děkuji
V našem domě jsou u každého vchodu instalovány kamery. Výbor SVJ to zdůvodnil tím, že v případě krádeže bude možné dohledat pachatele. Nyní ale dochází např. k tomu, že z domu někdo vycházel se zapálenou cigaretou a v domovním řádě je kouření ve společných prostorách zakázané. Bylo s ním zahájeno jednání a je mu vyhrožováno správním řízením na OÚ. Má SVJ právo takto využívat kamery k nepřetržitému sledování vlastníků a jejich následnému postihu?