Existuje titul, kde lze napadnout neplatnost dražby?
Dotaz
Dobrý den,9 rodinných příslušníků v rámci dědictví zdědilo nemovitost. Pak proběhla nedobrovolná dražba na podíl jednoho z nich, vydražena byla bohužel třetí osobou.Majitelé chtějí prodej a "nový" majitel začal dělat problémy. Existuje titul, kde lze napadnout neplatnost dražby?
Odpověď od:
Mgr. Jakub Groman
Advokát
Dobrý den, zákon o veřejných dražbách na dovolání se neplatnosti dražby pamatuje, přičemž stanovuje podmínky, pro které je možné se neplatnosti dražby dovolávat. Tyto podmínky jsou poměrně široké a pro posouzení toho, zda došlo k jejich naplnění, by bylo nutné provedení bližší konzultace, na základě které by došlo k objasnění toho, proč se vlastně neplatnosti dražby chcete dovolávat a zda jste vůbec oprávněnou osobou. Je také otázkou, jaké problémy nový spoluvlastník dělá a zda by nebylo vhodné se zaměřit spíše na řešení této situace namístě pokusu o zneplatnění dražby. Stále však platí, že ke kvalifikovanému vyjádření by bylo potřeba mnohem více podrobnějších informací a ideálně osobní konzultaci.
Předchozí dotaz
ako to bude s jeho obchodním podílem, mám jako jednatel firmy s nejvyšším podílem nárok rozhodovat o převodu podílu ? Nebo může podíl přepsat klidně jen na druhého společníka ?
Dobrý den, máme s.r.o. a jsme 3 osoby. Obchodní podíly a funkce jsou rozděleny takto:
1. Jednatel, 34%
2. Společník 33%
3. Společník 33%
V tuto chvíli se 1 společník konečně rozhodl, že už ve firmě nechce pokračovat a rád by bezúplatně vystoupil s firmy (dohodou). Dále i neplnil podmínky firmy a byl několikrát napomenut.
Zajímá mě jak to bude s jeho obchodním podílem, mám jako jednatel firmy s nejvyšším podílem nárok rozhodovat o převodu podílu ? Nebo může podíl přepsat klidně jen na druhého společníka ? Jsem trochu v nejistote, protoze jsou rodina a myslim si ze bude chtit svuj podil predat cely pouze druhemu spolecnikovi, coz je pro me riziko, protoze bude mit nejvyssi podil. Cela firma byl muj napad od zacatku, veskere veci interni je moje zasluha a nerad bych aby me to ted spalilo.
Dekuji za informace s prevedenim podilu jake tam jsou moznosti
Další dotaz
Spolek dostal status nečinný. Co má tedy soudu dodat? Případně jak spolek zrušit?
Pan X založil s dalšími lidmi spolek, nechali ho zapsat do veřejného rejstříku a vzápětí po té činnost ustala a na spolek zapomněli. Nyní dostal výzvu od městského soudu k doložení všech listin, účetnictví atd. k činnosti spolku. To udělat nejde, protože nic takového nemají, nemají ani sepsané stanovy. Spolek dostal status nečinný. Co má tedy soudu dodat? Případně jak spolek zrušit?
Mgr. Jakub Groman
Advokát
Nejnovější dotazy:
Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.
Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?
Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu
Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno.
Děkuji za odpověď
Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu
Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře?
Děkuji.
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?
Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Podobné dotazy
Dobrý den, děda mi před smrtí daroval automobil, přepis vozu ale neproběhl, protože zemřel. Dědické řízení se táhne a stále je uveden jako majitel vozu i jako jeho provozovatel, zákonné pojištění platím (také je vedené na jeho jméno). Zajímá mě, pokud např. někde v Praze špatně zaparkuji, jakým způsobem dojde k vymáhaní pokuty - nasčítají se a já je budu muset zaplatit při přepisu nebo tím, že majitel vozu nežije se promlčí ? Děkuji za radu
Před zábavním klubem byl syn manželky s kamarádem (byli dva), napaden skupinou (odhadem 10 lidí) romských občanů. Po vymyšlených důvodech došlo k fyzickému napadení. Byl kopán do hlavy, do ledvin a do ostatních částí těla. V lékařské zprávě se uvádí zlomenina nosu, pohmoždění lebky a jiné pohmožděniny. O zničených věcech (kalhoty, bunda, rozbité hodinky) ani nemluvím. Pravdou je, že byli všichni (obě strany) posilněni alkoholem. Následuje pracovní neschopnost.
Byl vyslýchán policií, kde vše uvedl do protokolu. Bohužel podle policie se nic nestalo, se slovy ,,to se může stát,, byl výslech ukončen.
Má šanci se domoci spravedlnosti a nějakého odškodnění?
Dobrý den, rád bych věděl jak se dělí dědic, když není závět.
A jakou váhu má to, že má jeden z dědiců trvalí pobyt v nemovitosti a druhý ne a jde prokázat že platil poplatky za užívání nemovitosti.
1.Otec pronajímal garáže v prosinci zemřel, bez závěti. Jeho druhá žena, zřídila nový účet, na jméno své dcery, kam nájmy nyní chodí. Spolu děti neměli., my jsem jeho dcery z prvního manželství. Nyní jsme v dědickém řízení u notáře, jak mají být peníze rozděleny, z nájmů před smrtí i nyní po smrti do SJM či dědictví. Garáže byli v jeho výlučném vlastnictví. 2.Jak mám žádat po notáři aby byli věci zařazeny správně, když vím že udělal chybu?3. Mám právo aby mi notář dal do ruky listiny, které tam manželka donesla a já si je nafotila na mobil? 4.Manželka nás odmítá pustit do dílny pro sepsání movitého majetku, dům jde do dědictví děleno ona a dědici. Dokud neproběhne dědické řízení ? Lze se u Vašich odpovědí opřít o paragrafy, napište je, děkuji?
Bydlím v RD se synem, jeho ženou a dětmi. Mám ještě dceru, která bydlí jinde. RD je můj. Kdyby nedej bože syn zemřel dřív než já, dcera zdědí půl RD (a peníze, pokud nějaké budu mít), a druhou půlku zdědí synovy děti, nebo všechno dědí dcera? A jak v tom případě zabezpečit, aby půlku mého majetku po mé smrti zdedila vnoučata? Dcera deti nemá.
Pokud je mezi manželi uzavřená predmanzelska smlouva, kdo dedi majetek v případě úmrtí jedno z manželů?
Rodiče mi chtějí odkázat nemovitost (RD+pozemek). Majitelem je moje máma. Volil bych darovací smlouvu s věcným břemenem. Máma je spíše pro sepsání závěti. Chtěl bych radu, jak nejlépe tuto záležitost vyřešit, aby nikdy nedošlo k budoucím konfliktům (dědicové) a v případě dar. smlouvy bezproblémové dožití obou rodičů i když je majitelem pouze máma. Mám zájem o osobní schůzku.
Dobrý den, nedávno jsme s kamarádem koupili fitness centrum. Předešlí majitel to koupil od jiného za 350 000Kč. Tuto informaci jsme zjistili bohužel až po podepsání smlouvy. Koupili jsme to za 420 000Kč. Podnik za dobu předešlého majitele postupně upadal, takže cena určitě nešla nahoru, tudíž cena měla být rozhodně spíše nižší. Je nějaká možnost jak to zpětně vyřešit?
Dobrý den. Jsme vlastníky bytu ve 4-bytovce, kde jsou ostatní 3 byty rovněž v soukromém vlastnictví. Není zde založeno společenství vlastníků. Dlouhodobě zde nebydlíme, pouze občas přijedeme na kontrolu bytu. Úklid společných prostor máme zajištěn smluvně jedním vlastníkem bytu, ostatní správu vykonává smluvně bývalý vlastník bytů, stavební bytové družstvo. Před 10 lety byl dům napojen na vodovod (1 patní+4 podružné VDM). Smlouvu s dodavatelem vody máme všichni. Vyúčtování jsme doposud kvůli naší zanedbatelné spotřebě neřešili, probíhalo vždy na kusu papíru a částce sdělené jedním z majitelů bytu telefonicky. Nyní byt chceme prodávat a pátráme, jestli je takovýto způsob správný. Dokonce jsme zjistili, že dodavatel vody neposílá fakturu, což nám přijde absurdní. Je to vše správně?
Bydlím v nájemným domě. Mám smlouvu do konce roku. Majitel se rozhodl být prodat již je zadán v realitní kanceláři na prodej. Našla jsem si být. Ale majitel nechce ustoupit od 3 měsíční výpovědi. Musela bych mu nechat kauci nebo platit 3 měsíce nájem . Dá se s tím něco dělat? Dekuji
Dobrý den, moji rozvedení rodiče vlastní rovným dílem chalupu na Slovensku. Chalupa by po jejich smrti měla připadnout mně a mojí sestře. Já jsem po dobu dvou let investovala spoustu práce i peněz do rekonstrukce. Je k tomu možno v dědictví nějak přihlédnout? V těchto investicích, pouze z mé strany, bych chtěla pokračovat. Lze nějak předem zajistit, aby k tomu bylo při dědictví přihlédnuto? Sestru jsem chtěla vyplatit, kdyby se chalupa převedla na mě za života rodičů, ale nesouhlasí. Děkuji za odpověď.
Dobry den.
Prosim o radu jak na darovaci smlouvu notebooku pro potreby vyuky od babicky ( treti osoby ) do vylucneho vlastnictvi sve nezletile vnucce aby notebook byl ochranen proti exekuci rodicu. Podepise dite ?Dekuji
Dobrý den, Bylo mi nabídnuto se zřeknout dědického práva vůči svému dědovi za úplatu. Je tato úplata předmětem nějaké daně? Děkuji
dobry den prosim chtela bych.Mamince zamřel syn,obě dědičky přijeli obě dědictví.mezi sebou se dohodli,družka po synoj vezme šechni dluhy a pohledavky na sebe,a maminka jeden podíl z domu po babičce dědictví.soud dědictvi uznal a potvrdil bylo ukončeno v roce 2017.tet se mamince ozvala banka že se má dostavit k soudu kde se bude projednavat pohledavka.mohu uplatnit u soudu narok na promlčecí lhutu a zdraví maminky.děkuji
Dobrý den, v našem SVJ odstoupili členové výboru a nový výbor nebyl zvolen (v domě je 12 bytových jednotek). Jsem povinna jako většinový vlastník vykonávat/přijmout funkci předsedy SVJ? Jsem vlastníkem 2 bytů. Funkci předsedy nechci vykonávat.
Sousedka si na me stezuje,ze mam agresivniho psa. Stezuje si na SVJ. Neni to pravda. Muzu se nejak branit?
Po matce zdědím jako jediný nemovitosti, ale nechci, aby se to započítalo do SJM. Jak nejlépe to ošetřit?
Bytový dům s SVJ, jeho součástí byty a garáže v soukromém vlastnictví. V Prohlášení vlastníka se ohledně garáží, píše: "Součástí jednotek garáží jsou vstupní dveře." Podle nařízení vlády jsou ale venkovního dveře součástí pláště budovy a tedy ve správě SVJ. Pokud má větší pravomoc Prohlášení vlastníka, může si tedy vlastník garáže vrata vyměnit za jakákoli jiná podle své libosti? K převodu do os. vlastnictví došlo 2002.
Můj dotaz se týká problematiky odprodeje společných prostor SVJ.
Náš dům má půdní prostory, které jsou společným majetkem vlastníků jednotek. Před několika lety se řešil převod těchto prostor na bytové jednotky a následný odprodej developerovi. To se tenkrát neprosadilo, protože byl nutný souhlas všech vlastníků a někdo byl proti.
Nyní nám SVJ předkládá nové stanovy, které upravují změnu prohlášení vlastníků (vizte přílohu).
Zajímá mě, jak se na základě nových stanov bude postupovat při převodu půdních prostor na bytové jednotky (za účelem následného odpodeje). Je stále nutný souhlas VŠECH vlastníků, nebo stačí pouze VĚTŠINA? Jsou v tomto případě rozhodující Stanovy SVJ nebo Občanský zákoník?
Dobrý den,
jsem majitelem bytu a soused nade mnou má umístěný sušák na prádlo v okně z okna ven(jako jediný v domě).Prádlo které věší na sušák je tak dlouhé že zasahuje do mého výhledu a docela mě to obtěžuje, kromě prádla věší na sušák i mop s násadou která opět zasahuje až do mého výhledu. Z okna klepe koberec takže veškerý bordel padá na můj parapet. Jsme SVJ takže jsem kontaktovala výbor SVJ bez odpovědi, email jsem poslala i správcovské firmě která mě odbyla tím že se mám domluvit se sousedem sama. Nevím ani kdo tam bydlí a jestli je vůbec majitelem bytu nebo nájemníkem někoho. Existuje nějaký zákon na který se můžu odkazovat?a kdo by to měl řešit SVJ nebo ta správcovská firma? Děkuji
Dobrý den, jsem voják a řeším problematiku s uměleckou činností. Dle 221/1999 Sb. Zákon o VZP, HLAVA I., § 47, odst. (3) smí voják vykonávat činnost vědeckou, pedagogickou, publicistickou, literární, uměleckou a správu vlastního majetku. Chtěl bych se zeptat, zda-li TVORBA vlastních videí na serveru YouTube spadá do umělecké činnosti, a zda mohu z této činnosti pobírat finanční odměnu. Díky!
Správce majetku nesvéprávné postižené osoby má zájem pronajmout nemovitost na bydlení, jejíž majitelem je postižený. Má se platba za nájem posílat na účet správce nebo na účet majitele (nesvéprávné postižené osoby)?
V pronajatém prostoru jsme dělali se souhlasem majitele drobné úpravy. Ve smlouvě máme tuto větu: …"odstranit v předmětu nájmu změnu, kterou provedl, ledaže pronajímatel navrácení v předešlý stav nežádá". Nyní po 2 letech končíme a majitel nechce vrátit vše do původního stavu, ale chce nám to strhnout z kauce. Započítává si i náklady na malování. Má na to právo?
Dobrý den,
mohl bych se, prosím, zeptat, jak se lze bránit, pokud mě různí lidé na veřejnosti bez mého souhlasu fotografují a fotografie vystavují na sociální sítě s textem, který má za záměr silně poškodit moji pověst?
Primárně se obávám, aby to nemohlo vést k problémům v práci (tedy abych mohl říci, že se toto "již řeší na polici" apod) a nebo fotografie využity jako důkazní materiál při přestupkovém/trestním řízení - což už se jednou stalo a byl jsem obviněn z přestupku, přečemž fotografie byly použity jako důkaz. A kdybych neměl výpis z účtu o platbě kartou z jiného města, musel bych přestupkové řízení nejspíš absolvovat.
Případně, lze se nějak bránit pokud si všimnu, že mě zrovna někdo bez souhlasu takto fotografuje?
Děkuji předem.
Dobrý den, rád bych se zeptal na otázku ohledně nutné obrany se zbraní. Pokud mě útočník již nevyprovokovaně fyzicky napadl(kopnutím) a běžel za mnou s teleskopickým obuškem, ale díky bicyklu jsem mu byl schopný ujet, je možné se v teoretické situaci opět nevyprovokovaného útoku, která je pro mě bezvýchodná - tedy útěk je buď neúspěšný nebo nemožný, bránit výhružkou použití zbraně, případně pak jejím použitím ještě předtím, než mě s obuškem praští? Případně je tato obrana možná jen potom, co mě s ním praští a nebo z hlediska práva není v ČR teleskopický obušek považován jako smrtící zbraň a s palnou zbraní se tedy proti němu bránit nemohu vůbec? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,můj dotaz se týká dědictví:zůstavitelkou byla zanechána závěť,ve které v datu vystavení je chyba ,v závorce rozepsaného roku je rozpor s datem sepsání i kdyz v knize Notářské komoryČR je listina zapsána se stejným datem,jako na závěti,ale bez slovního rozepsání: rok 2021 a na závěti v závorce je rozepsán rok dvatisícesedmnáct,což považuji za značnou chybu. Zůstavitelka neněla děti a byla vdova,ze zákona jsou v první linii dědiců neteře,coz jsem já a moje dvě sestry,pokud by se opomenula závěť. V závěti je uveden jako dědic člověk,kterého zůstavitelka zapsala do závěti jako synovce s címž nemohu souhlasit,protože by musel být mojím a mojích sester bratrem a to není pravda.Zároveň jsou dalšími dědici stanoveni dva lidé,rovněž nepatřící do rodiny,kterým zůstavitelka odkazjue byt v Praze 4+1,který bude ohodnocen až po schválení závěti ze strany neteří a chci se zeptat,zda je jejich poviností při ev. uznání platnosti závěti,zda jsou povini určitou finanční částku z bytu neteřím zůstavitelky vyplatit.Zároveň bych prosila o radu,zda je při nesouhlasu se závětí šance na prohlášení její neplatnosti o čemž by samozřejmě musel rozhodnot soud.Nemohu opomenout,že po smtri mojí tety nebyly odevzdány klíče od bytu mojí rodině a užívají majetek,který jim ještě nebyl oficielně předán.V závěru tedy prosím o radu,zda se závětí souhlasit a jaká je šance na její neprávoplatnost,zda jsou moje výše uvedené pochybnosti tj.chybný datum sepsání a chybný rodinný příslušník,atd.dostačující.Děkuji
Dobrý den,
chtěla bych poradit ohledně definice příležitostného příjmu na základě autorského zákona. Lze jednorázovou prodejní výstavu vlastních obrazů, zařadit do tzv. příležitostného příjmu? Prodejní výstava by se neopakovala a výdělek z ní by nepřekročil 30 000 ročně. Děkuji.
Dobrý den , už cca třetím rokem řeším převod nemovitosti s bývalou přítelkyní. Je to 5 let co jsme jsme si spolu našli nemovitost . Já si na sebe vzal hypotéku a ona úvěr ze stavebního spoření. Po třech letech jsme se rozešli a ex přítelkyně chce finanční vyrovnání . Na jaký obnos peněz má nárok když jsem celou hypotéku platil já ,úvěru já ji po rozchodu zbavil a ona zaplatila i s úroky max 300000 Kč . Děkuji
Dobry den,
rada by som sa spytala, ci je mozne (a aj za akych oolnosti) aby majitel zvysoval vysku najmu pocas roka pri uzavretej zmluve na dobu urcitu (t.j. 1 rok).
Vdaka.
Dobrý den, od pondělí 18.7. mám řádně nahlášenou a podepsanou dovolenou od nadřízeného ( jednatele firmy ). I přesto po mě požaduje, abych se v pondělí připojil na 3 meetingy. Považuji to již za šikanu nebo boosing , mám to písemně podloženo. Jak se mohu prosím bránit a argumentovat ?
Děkuji
Dobrý den chtěl bych se zeptat jak mohu řešit mou situaci bydlím v panelovém domě a podemnou podnajemnici kteří dávají furt mužích nahlas nemohu byt ve vlastním obýváku protože mi duni cely obývák a místo abych měl doma klid poslouchám co si dole vyhrávají a hluk mi se po celém bytě několikrát jsem za podnajemniky byl ze mě obtěžují ve vlastním bytě ze nechci aby mi dunel cely byt odpověď byla není deset budu si dělat co chci a proč si nestezuji sousedé co bydlí na proti odpověděl jsem ty neviděli nad vana těm cely byt neduni a odpověď podnajemniku tím jsme skončili a zabouch dveře a vyhrává dal byl jsem i za domovnikem ten za nima byl též ale nic si stoho nedělají volal jsem majitelům a ty mi řekli ze nemůžou dělat nic ze mám volat policiji po desáté večer tak bych se chtěl zeptat jak se mužů bránit když ani majitel bytu je nechce resit
Manželka koupila po svém rozvodu byt do os. vlastnictví. Po té jsme se vzali a jsme spolu v manželství a společné domácnosti 12 let. Má dvě dospělé děti. V případě její smrti, jaký bych měl dědický nárok na tento byt? A dědí část také její děti? Děkuji.
Dobrý den, pracuji ve firmě, kde majitel (jednatel) má několik dalších firem, i na Slovensku. Pracovní smlouvu mám na jednu firmu, ale stejnou práci dělám i pro zbylé firmy. Musí být to, že práce bude vykonávaná i pro jiné firmy majitele nějak přímo uvedeno v pracovní smlouvě? Děkuji
Dobrý den. Před 2 měsíci jsme podepsali smlouvu na pronájem bytu v RD ještě nám běží ve starém bytě výpovědní lhůta tak platíme dva najmy . Teď jsme zjistili když jsme si nechali přivézt myčku do nového bytu . Myši výkaly a špatný a starý odpad . Sprcha praskla a nevím na co víc ještě přijdeme než se prestehujeme . Na co máme právo když zde ještě nebydlime . Určitě to dneska budeme konzultovat s majitelem . Co s tím udělat proč bychom to měli hradit my ? Zjistili jsme to predevcirem ale když jsme potřebovali mluvit s majitelem neotevřel nám . Děkuji za radu
Dobry den,
manzel zemrel v den me vyplaty,notarka zapsala do dedictvi zustatek i na mem uctu. Bohuzel jsem jiz rok v insolvenci a spravce bude samozrejme chtit vydat zisk z dedictvi, ale ja jsem z te vyplaty zila, ty penize jiz nemam. Jam mam postupovat?
Dekuji.
Firma převzala staveniště, ve smlouvě se zavazuje postupovat v souladu s práv. předpisy, odpovídat za škody, při objevení překážek informovat investora, provést dílo na vlastní zodpovědnost, na vlastní náklad a nebezpečí, postupovat samostatně a při určení provedení není vázán pokyny investora (vyjma záisu do stav. deníku).
Po převzetí staveniště před začátkem výkopů neprovedli skrývku ornice. Stavbyvedoucí rozhodl, že vrstva ornice byla je příliš nízká. Nebylo žádáno o výjimku, pozemek je veden jako zahrada. Vznikly 2 škody na ŽP - znehodnocení ornice a vznik hluchých míst, kde nemůže růst zeleň.
Proti komu by bylo vedeno správní řízení? Proti firmě, nebo proti stavebníkovi (investorovi)?
Dobrý den, po telefonu jsem souhlasil s objednávkou. Po přijetí e-mailu se shrnutím objednávky a fakturací, jsem do 24 hodin udělal storno objednávku. Firma má ale 50% storno poplatek. Mohu se proti tomu nějak bránit? Operátorka mi všeobecné podmínky nečetla a já je tedy neodsouhlasil. Děkuji
Dopustil jsem se trestného činu v tom směru že napadl bývalého přítele kamarádky kterou opqkovane napadl . Mně bohužel jsem měl skrat a napadl jsem ho s ujmout na zdravi
Chci část svého majetku odkázat nezletilým vnoučatům. Kdo může být určen jako správce jejich dědictví do doby jejich zletilosti ?
Dobrý den,po náhlém úmrtí otce řešíme dědictví,kdy polovinu baráku vlastnil otec a polovinu vlastní matka.Jsme dvě dcery a chtěly bychom se dědictví po otci vzdát ve prospěch matky.Dotaz je,zda a jaké finanční náklady by vznikly matce,jako jediné dědičce?
Dobrý den, po 16-ti letém společném soužití jsme se s manželem vzali. Každý jsme měli svůj vlastní účet a tak to zůstává i v manželství. Bydlíme v rodinném domě, který si manžel koupil, ještě před naším spolužitím. Vlastní ještě další nemovitosti. Z předchozích manželství má 3 dospělé děti, já dvě. Zajímalo by mne, jak by se postupovalo v případě dědictví ze zákona, jestli by do dědického řízení byly zahrnuty i finance toho druhého a jak by se dělil nemovitý majetek. Předem děkuji.
Dobrý den, jak se prosím dá předejít tomu, aby můj partner a i naše děti jednou nezdědily dluhy, které mají partnerovy rodiče? S matkou se neviděl cca 20 let. S otcem se občas vidí. Předem děkuji za odpověď,
Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně dědictví moje matka se svým bratrem přijali dědictví a on neplatí dluhy( za 4 měsíce nic nezaplatil) které s ním přijal teď prodávají byt na který si i on dělá nárok. Lze ho z důvodu neplnění podmínek vyloučit z nároku na dědictví ?
Dobrý den, dnes jsme s přítelkyní chtěli dát výpověď v práci. Ale majitel nám ji neuznal, kvůli tomu že tam není napsaný den ke kterému tu výpověď dáváme. Takže musíme být u něj v zaměstnání o měsíc delší dobu. Poté mi ještě oznámil že nám výplatu dá až posledního v měsíci. Přitom v pracovní smlouvě máme datum výplaty k 15 dni v měsíci. Může nám takhle oddálit výplatu? Můžeme se proti tomu nějak bránit? S ním to bohužel po domluvě nejde.
Jsem zaměstnána na DPP s konkur. dolož. znějící přesně: "neposkytovat klientům zaměstnavatele soukromé hodiny výuky, neposkytovat výuku prostřednictvím třetích osob ani s nimi nenavazovat pracovně právní vztahy během trvání této DPP a po dobu 12 měsíců od jejího vypršení." Znamená to, že v oboru ani nemohu během trvání této smlouvy podnikat sama na sebe jako OSVČ na "vedlejšák"?
Dobrý den,
Koupil jsem automobil po prvním majiteli a po roce jsem ho prodal do autobazaru.Po roce se ozval prodejce,že nový majitel vozu vrací automobil z právního hlediska(auto v exekuci na prvního majitele).A oznamují mi odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz.Nevím jestli ručím za prodej auta,když jsem nic nevěděl a je to už 4.majitel vozu.Já exekuce žádné nemám,takže by to někdo měl řešit s exekutorem a dlužníkem?První majitel má již exekuce cca 10 let.
Dobrý den, mamka nedávno zemřela. Moje Babička již vdova je bohužel také nemocná a v případě její smrti by celé dědictví získala její druhá a teď jediná dcera (moje teta)? Nebo by dědil ještě někdo jiný. Svou otázku směřuji k tomu jestli bychom měli nárok na část dědictví i když je mamka už po smrti, která by jinak měla nárok na 50% dědictví.
Dobrý den,
budeme u notáře projednávat závěť ve které zesnulý odkázal většinu financí svému vnukovi, který u něj asi bydlel. Částku odkázal dvěma dcerám a ostatním 3 vnukům a jedné vnučce. Jeden vnuk je syn již zemřelého syna.
Od notáře jsem dostal dopis , ve kterém mne žádá o vyjádření, zda závěť uznávám za pravou a platnou a o vyjádření k právu nepominutelných dědiců §1642 o.z zda uplatňuji právo na výplatu povinného dílu a případně zda žádám o vypořádání povinného dílu a v jaké výši.
Já jsem přítel jedné z dcer, jejíž vnuk u dědy bydlel a zároveň jsem podepsán na závěti jako jeden ze dvou svědků. Mám také plnou moc k zastupování při jednání u notáře ve věci závěti.
Otázka 1) Pokud chci, aby byly finance vyplaceny tak jak je uvedeno v závěti, stačí odpovědět, že : Neuplatňuji právo na výplatu povinného dílu nepominutelným dědicům ani nežádám vypořádání povinného dílu?
Otázka 2) Je taková možnost, že pokud někdo z nepominutelných dědiců bude chtít povinný díl vyplatit, bude jeho žádost mít přednost před zněním závěti?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Potřeboval bych poradit. Stala se mi taková věc, že jsem jel se stavebním strojem po veřejné komunikaci. Během jízdy se uvolnily matice kola a došlo k upadnutí levého zadního kola. Nikomu z účastníků provozu se nic nestalo tudíž žádná škoda třetí osobě nevznikla i přesto to řešila vojenská policie, protože šlo o vojenskou techniku. Před jízdou jsem si kola překontroloval, dotáhl a to jsem i udal do protokolu. Přesto mi velení útvaru chce škodu nechat uhradit v plné výši.Samozřejmě s tím nesouhlasím a škodu hradit nemíním. Proto žádám o radu jak postupovat .
Dobrý den, potřebuji poradit, přes realitní kancelář jsme si s partnerem našla chatu na celoroční bydlení, majiteli už na začátku jsme řekli že máme dva psi, souhlasil . Smlouva je sepsána na 3 roky a udělali jsme rekonstrukci se kterou majitel souhlasil, vše platíme v pořádku, ale je tu problém se sousedy, také mají dva psi, stranu našeho plotu jsme zabezpečili ale i přesto chtějí nový plot, s tím majitel souhlasil ale na základě toho nám řekl že pokud bude ještě problém ze strany sousedů tak nám dá výpověď. Má na to právo? A máme právo na nějaké odškodnění? Předem moc děkuji
Dobrý den
Mé přítelkyni zemřel otec. Vlastnil byt na který má úvěr. Zajímá nás jak teď postupovat než se vyřídí dědictví . Má ještě bratra v insolvenci se kterým se bude dělit o dědictví . Má teď platit úvěr za zesnulého otce nebo neplatit. A jak je to s placením záloh na energie
Díky
Dobrý den,
jak lze ukončit pracovní poměr, pokud reálným důvodem odchodu je šikanování ze strany majitele, tak abych po 12 letech ve výkonné pozici nepřišel alespoň o odstupně?
Majitel se chová a vystupuje už léta jako psychopat (a to vůči všem zaměstnancům) a tedy pokud není jeho, tak jakákoli debata s ním je nemožná.
Svou silou a mocí je schopen udělat cokoliv, aby zaměstnance psychycky zničil (většinou jde o lži a vyfabulované konspirace o kterých následně přesvědčuje okolí, které mu ale nijak neoponuje, nakolik ho zná a je často v identické situaci).
Jaké jsou možnosti ukončení takové spolupráce, tak abych za svou poctivu robotu dostal alespoň to, na co mám podle zákoníku práce nárok?
zastupitelstvo na zasedání schválilo žádost o koupi pozemku mám i návrh kupní smlouvy na zaplacení pozemku jsme dohodnuti v listopadu kdy budu mít peníze ze spoření může obec prodej zrušit?že si zmýlili pozemek ten který mi odsouhlasili je sice obecní ale je uvnitř pozemku jiného vlastníka včetně rd k demolici vlastník má svůj díl pozemku 40let ale na vyvěšení na obci nereagoval že nevěděl že se prodává
Dobrý den.
Prosím o radu, kde získám informace o tom, jak bude naloženo s majetkem NIV,
který po uplynutí zákonné doby převezme stát.
Vlastníme ideální polovinu parcely a máme zájem o odkoupení i druhé poloviny.
Tu však vlastní NIV.
Bude nám nabídnuta možnost odkoupit tuto část, nebo můžeme zažádat o přímý odprodej?
Máme založený spolek, jehož členy jsou vlastníci chat. Jejich seznam je součástí stanov. Spolek byl založen s hlavním cílem koupit lesní pozemek přiléhající k naším chatám, což se podařilo. Pozemek nelze dále dělit a tak je ve vlastnictví spolku.
V úvodním ustanovení máme uvedeno, že :"Členy spolku mohou být fyzické i právnické osoby."
V současné době jsou všichni vlastníci fyzickými osobami. Někteří členové nás tlačí k tomu, aby byly z úvodního ustanovení vyškrtnuty právnické osoby. Jako důvod uvádějí obavu, že se v budoucnu může stát vlastníkem některé chaty právnická osoba, která by mohla mít cíl tento pozemek zcizit. Nevím, ale zda vypuštění právnické osoby není v rozporu se zákonem.
Druhým ustanovením, který chtějí vypustit, je úplné vypuštění odstavce, který vymezuje působnost spolku: "Působnost spolku je na celém území České republiky." Zde máme opět obavu z toho, zda to není v rozporu se zákonem.
Děkuji za odpověď.
Dostala jsem od majitele bytu 3měsíční výpověd jako důvod uvedl že chce byt pro svoji potřebu v bytě bydlím již 30 let na základě smlouvy s OPBH s novým majitelem jsem smlouvu neuzavřela a mám zde trvalé bydliště je tedy tato výpověd platná?
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jak je to s dědictvím po zemřelém, který měl potomky ale ještě stále je žijící rodič zemřelého? V jaké linii se rodič nachází ohledně dědictví?
Děkuji.
Dobrý den,
potřebovala bych poradit , chceme přepsat pozemek , který je zatížen věcným břemenem z 1 vlastníka na 2 vlastníky kdy každý bude vlastnit 1/2 pozemku.
Nevím jak to věcné břemeno mám zahrnout do darovací smlouvy aby bylo vše právně správně.
Mohli by jste mi prosím poradit ?
Dobrý den, řeším dědictví své nezletilé dcery umřel jí otec a bojím se abych neudělala něco špatně.Je zde i druhý dědit z druhého vstahu.V dědictví je barák a auto.Z druhou maminkou by jsme to chtěly prodat a dětem uložit peníze na účet nebo koupit byt.Barák co je v dědictví není v dobrém stavu a ani jedna nemáme prostředky jak se o něj starat.
Dobry den maminka je v dedickem rizeni sestra ma dluch muze exekutor zabavit veci kdyz probiha dedicke rizeni kdyz sestra podepsala plnou moc ze se vzdava dedickeho rizeni muze exekutor prijit a brat veci dekuju za odpoved
Mám syna . Jeho otec ,můj bývalý manžel umřel letos v březnu . Můj syn je jeho jediný potomek ,žádné jiné děti ani manželku nemá . Můj syn by měl zdědit byt a auto,ale nemůže být dědické řízení neboť ještě nebylo zjištěno datum úmrtí . Můžeme využívat toto dědictví i před dědickým řízení? . Děkuji za odpověď
Zemřel mi přítel po 21letech společného života, všechno zdědili jeho dcery -druzstevni byt,auto a dali mi naše pejsky k adopci, přišla jsem o všechno milované.Ted mně chtěj vyhodit z bytu beze všeho
Dobrý den, chci se poradit , máme uzavřenou najemni smlouvu na 5 let , nyni to bude 3 roky , majitel se rozhodl byt prodat a nam nyni nabizi , ze novy majitel nas prestehuje do noveho mensiho bytu , my by jsme chteli ale zustat ty dva roky jeste tady, najem hradime vcas , jak je mozne se branit , ve smlouve mame ze pri drivejsi vypovedi nam musi dat XKč, muze tedy nam dat vypoved a vyhodit nas?
Dobry den, muž, o kterého se starám a u něhož bydlím, mi nabídl bezplatný pronájem jednoho ze svých domku na 30 let (hradit mám symbolickou korunu a samozřejmě energie, vodu, opravy…) pronájem má pokračovat hlavně po jeho smrti. Bude smlouva po jeho smrti platná? Mohou mne jeho dědici smlouvu vypovědět případně dle svého uvážení navýšit nájem? Co by bylo se smlouvou v případě, ze by dědici objekt prodali? Predem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
moje babička s dědou, mají tři děti. Jedním z nich je můj tatínek. Situace je taková, že můj tatínek v lednu umřel, a v srpnu umřel i jeho tatínek (můj děda). Já mám pouze jednu sestru a maminku. Dědictví po mém tatínkovi je vyřešené (všeho jsme se se sestrou vzdaly ve prospěch maminky).
Nyní budeme řešit dědictví po dědovi. Závět žádnou nezanechal. Majetek je v SJM. Bude se dědit byt, chata a auto. Chtěla bych vědět zda já i moje sestra máme nárok na dědictví (za našeho zemřelého tatínka) a jaký podíl v % budeme dědit.
Dobrý den, umřel mi tatínek. Dědictví se týká maminky, mne, a mé sestry. Taky mého bratra, který bohužel už před lety taky umřel. Zůstaly po něm syn a dcera. Můj dotaz...bere se při dědickém řízení v potaz, že ani jeden z bratrových dětí se źádným způsobem nezajímaly o prarodiče. ?Jestli vůbec žijí, jestli něco potřebují atd?Ani nevíme kde bydlí? Je nějaký.způsob, jak je z dědického řízení vyřadit?
Děkuji za Vaši odpověď
Dobrý den,
zemřel mi táta a běží dědické řízení. Táta napsal závěť, kde mám zdědit nemovitost.
Vzhledem k problémům s nájemcem, potřebuji dát výpověď z nájmu.
Ve smlouvě je uvedeno, že pokud nedám výpověď do XXXX, tak se sml. prodlužuje o rok.
Ale to já nechci.
Mohu dát výpověď, i když neskončilo dědické řízení?
Jak se postupuje v tomto případě?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pozemek je vlastněn ideální 1/2. Jeden z vlastníků provedl úpravy (oplocení, dlažba, stromy) bez souhlasu druhého vlastníka. Kam podat žádost o odstranění těchto úprav bez souhlasu? Domluva není možná. Pozemek v KÚ - zahrada, ale slouží jako příjezdová cesta.
Dobrý den,
chci se prosím zeptat, můj děda bez vědomí své manželky převádí veškeré finance, které za celý život vydělal na svého vnuka, manželka nemá povědomí o výši financí. Předpokládám, že je vše společné jmění manželů? Je možné, že po jeho smrti bude chtít vykonavatel dědictví tyto finance vrátit, aby je zahrnul do dědictví? Je nějaká lhůta? Děkuji
Dobrý večer,
od roku X bydlíme v domě, kde jsme na vlastní náklady zrekonstruovali podkroví (máme doklady) a máme zde pouze trvalý pobyt, žádnou nájemní smlouvu. Nyní se majitel (vlastní rodina) bezdůvodně rozhodl, že se máme do konce roku vystěhovat.
Jak se můžeme bránit?
Jedná se mi o legalizaci nyní ústně dohodnuté výměny sklepů se sousedem ve čtyřbytovce. Sklepy jsou dle Prohlášení vlastníka vymezeny jako příslušenství bytu. Sklepy nemají stejnou velikost, proto jejich výměnou dojde ke změně spoluvlastnického podílu na společných částech domu jak pro nás tak i pro souseda. Pro ostatní vlastníky jednotek se spoluvlastnické podíly nemění.
Dobrý den,
Prosím o radu. Osoba, která není v pribuzenskem vztahu mi odkázala veškerý svůj majetek. Lze, odmítmout dědictví a zrušit závěť za života dotyčného, když on není schopen toto vykonat?
Je možné odmítnout dědictví po smrti dotyčného na dálku, aniž bych musela čekat na předvolání k notáři?
Je možné část majetku odmítnout?
Nejde o dluhy. Děkuji.
Zdedila jsem 1/2 domu, do kterého majitel 2/2 domu bez mého souhlasu a vědomi ubytoval svého syna i s trvalým bydlištěm. Mohu nějak nájemníka vystěhovat ? Jak postupovat?
Dobrý den, bydlíme v pronájmu skoro 6 rokem. Jsme mladá rodina se dvěmi dětmi 2 a 6 let. Situace je taková, že jsme sehnali nový pronájem, levnější, kvůli tomu, že tento byt finančně neutáhneme. Majitel nám každý rok zvyšuje nájem o inflaci i složku. V bytě máme plíseň a docela i chlad, protože je v přízemí, děti jsou stále nemocné. Máme popraskanou dlažbu, která byla vadná už na začátku, majitel o tom vědět, a říkal, že to opraví. Momentálně to svádí na nás, na to, že tam má žena posilovací stroj, rotoped. Nefunguje přez týden teplá voda, protože je rozbitý plynový kotel, majitel volal na opravu, jenže pán říkal, že to bude trvat až dva týdny. To se nám nelíbí a myslíme si, že být je neobyvatelný. Chceme se odstěhovat, ale majitel trvá na 3 měsíční výpovědní lhůtě s kterou já nesouhlasím. Kdo je prosím vás v právu? Co se stane když, se odstěhujeme do konce měsíce a nájem už dále hradit nebudu ? Mám u něj kauci, kterou bych neřešil. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, zemřela mi maminka a probíhá dědické řízení ve kterém jsem já+sestra+tatínek. Mezi movité věci patří byt, auto a garáž. Máme se tohoto dědictví se sestrou zřeknout a nechat vše tatínkovi, který by potom mohl věci darovat nebo si dědictví se sestrou nechat? Je pak možné např. byt přepsat na vnučku? Děkuji
Byt je vlastněn třemi spoluvlastníky a podílově rozdělen v poměru 1/6, 1/6 a 2/3. V bytě mají dva spoluvlastníci trvalé bydliště (1/6 a 2/3), přičemž reálně v něm bydlí a investuje řadu let jeden spoluvlastník (1/6).
Otázka zní, jestli může většinový vlastník (2/3) vyhodit menšinového vlastníka (1/6) z bytu a pod.
Co přesně musím udělat, když mám 2 dospělé děti a chci, aby dědilo jedno, protože druhé dítě má exekuci..Jak to udělat, aby u druhého z dětí, které má exekuci dědilo jeho dítě, tedy vnuk. Jde o to, aby se dědictví nedostalo do rukou exekutorům. Děkuji
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně společného jmění manželů. Manžel i já jsme vlastníci koupeného bytu v době manželství. Byt byl od začátku veden jen na mě a několik let ještě před poznáním manžela jsem v něm žila. Dohodli jsme se, že vlastníkem budu pouze já případně náš syn. Lze tedy z vlastnictví tohoto bytu nějak manžela vymazat i když nejsme rozvedený? Děkuji
Dobrý den, manžel měl včera jednání u notáře ohledně dědictví. Je závěť X/X druhý dědic a X/X manžel. Byt a chatu chtěli společně prodat a peníze rozdělit. Včera druhý dědic přišel s návrhem na vyplacení s čímž manžel souhlasil a navrhl splatnost X měsíců. Za chvíli jdou podepsat protokol k notářce. Myslím si správně, že dal X měsíců na to, aby si druhý zajistil finanční prostředky, které poukáže na účet manžela a až poté se stane vlastníkem nemovitostí (bude moci prodávat, pronajímat)? U notářky se to prý neřešilo a bojím se, aby on s nemovitostmi nemohl manipulovat ještě před výplatou. Co by měl zápis u notáře obsahovat, aby bylo jasné, že vlastníkem nemovitostí bude až po splacení závazku vůči mému manželovi? Bojím se, aby druhý dědic splátku neodkládal. Je přeci jeho věc, kdy se mu nemovitosti povede prodat a za kolik, nebo si je ponechá. Nebo je jedinou možností uplatnit "zástavní právo"? Děkuji
Dobrý den. Stěhujeme se z podnájmu, majitel chce po nás zaplatit rozbitou dlažbu. Rozbité jsou 4 kusy, cca 1m2. Může chtít uhradit celou podlahu? Roky mu říkáme, že je to potřeba opravit, on, že to opraví, domluva pouze ústně a teďka říká, že za to můžeme my, žena měla vedle rotoped, což mi samozřejmě odmítáme uznat. Ano dlažba praskla pod náma, ale kvůli špatnému podkladu, vypadávají spáry a podlaha křupe. Majitel mi volal, já hovor nahrával, chtěl, abych sehnal kamaráda a uhráli jsme to na pojistku na blbost, není to podvod na pojišťovnu ?
Je možné, aby majitel velkostatkář prodal celou parcelu jinému i když věděl , že mi nový bezohledný majitel
může koukat do mé chaty ze 2m ? Neexistuje v tomto případě předkupní právo ? Oba dva situaci znali !! Děkuji.
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat jak dál pokračovat .V dědickém řízení manžel se svou sestrou zdědil pozemek . Ale po dědickém řízení se ozval jeho strýc který se domáhá pozemku ,který mu prý jeho otec prodal . Při v kladu na kastru mu žádost zamítl s tím ,že k tomu nemá potřebné dokumenty . Nyni nás oběsila a čeká naše rozhodnutí.Byla bych ráda kdyby jste mi poradili jak dál pokračovat cou odepsat na jeho poslány dopis . děkuji