Přítel vlastní pozemek, na kterém chceme stavět rodinný dům.
Dotaz
Dobrý den, přítel vlastní pozemek, na kterém chceme stavět rodinný dům. Pozemek není možné převést do spoluvlastnictví (darovaný jeho rodinou, která si to nepřeje). Stavět chceme částečně z naspořených peněz nás obou a z hypotéky také psané na oba. Pochopila jsem, že dům musí být v jeho vlastnictví. Na jaké vypořádání mám právo pokud se rozejdeme? Změnila by se moje pozice, pokud bychom se před stavbou vzali? Co můžeme udělat, abych se dostala alespoň do částečně férové pozice?
Odpověď od:
JUDr. Milan Palásek, Ph.D.
Advokát
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Podle současné právní úpravy je stavba součástí pozemku, tudíž postavený rodinný dům by se stal (stejně jako pozemek), výlučným vlastnictvím Vašeho partnera. Na této skutečnosti by nic nezměnilo ani uzavření manželství před převzetím hypotečního úvěru a před výstavbou rodinného domu. V obou případech by vždy jednalo o investici do majetku Vašeho partnera.
Nicméně, v souladu s ustálenou soudní praxí, pokud k takové investici dojde s tím, že je investicí sledován záměr uspokojení potřeby bydlení, dochází po rozpadu vztahu a odstěhování se jednoho z partnerů k odpadnutí právního důvodu této investice. V takovém případě se provedená investice stává tzv. bezdůvodným obohacením, které je oprávněn partner, který se odstěhoval, požadovat zpět, a to po vlastníku nemovitosti. V takovém případě jste tedy i jako partnerka žijící v nesezdaném soužití oprávněna požadovat zpět to, co jste ze svého majetku skutečně vynaložila na splátky hypotéky ve prospěch Vašeho partnera (při stanovení výše bezdůvodného obohacení se pak v souladu s ustálenou soudní praxí musí zohlednit skutečnost, že jste nemovitost užívala bezplatně, zpravidla se tedy splátky poníží o průměrné nájemné v daném místě a čase).
I jako manželka byste měla obdobné oprávnění žádat finanční kompenzaci za provedené investice, kdy v tomto případě se investicím říká vnosy (i v tomto případě se dle ustálené soudní praxe zohledňuje při vypořádání vnosů průměrné nájemné v daném místě a čase). Nicméně, jako manželka máte zvýšenou míru ochrany spočívající v úhradách splátek hypotéky ze společného jmění manželů. U společného jmění totiž obecně platí předpoklad, že se mezi manžele dělí rovným dílem. V takovém případě tedy není rozhodné, z jakého příjmu byly splátky fakticky hrazeny, jelikož v souladu s právní úpravou jsou takové splátky činěny ze oba manžele vždy ze společného jmění.
Popř. pakliže chcete mít vyšší jistotu ohledně dalšího užívání nemovitosti, lze uvažovat o tom, že by Vám partner zřídil jako služebnost právo nemovitost doživotně užívat s tím, že při jeho zániku by Vám uhradil přiměřené odbytné. Takové právo se eviduje v katastru nemovitostí a jedná se o institut s poměrně silnou mírou ochrany.
V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit. S pozdravem JUDr. Milan Palásek, Ph.D.
Předchozí dotaz
Když jsem ve zkušební tří měsíční době, jestli mi může zaměstnavatel nařídit přesčasy
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když jsem ve zkušební tří měsíční době, jestli mi může zaměstnavatel nařídit přesčasy každý týden osm hodin po dobu tří až pěti měsíců, pokud ano jak se člověk proti nedělaní přesčasů může bránit? Děkuji za odpověd.
Další dotaz
Mohu dát výpověď, i když neskončilo dědické řízení?
Dobrý den,
zemřel mi táta a běží dědické řízení. Táta napsal závěť, kde mám zdědit nemovitost.
Vzhledem k problémům s nájemcem, potřebuji dát výpověď z nájmu.
Ve smlouvě je uvedeno, že pokud nedám výpověď do XXXX, tak se sml. prodlužuje o rok.
Ale to já nechci.
Mohu dát výpověď, i když neskončilo dědické řízení?
Jak se postupuje v tomto případě?
Děkuji za odpověď
JUDr. Milan Palásek, Ph.D.
Advokát
Nejnovější dotazy:
Soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření
Dobrý den, v opatrovnické věci ohledně styku se synem byl proveden psychologický posudek, který pro mě nedopadl nejlépe a soudružka znalkyně doporučila psychiatrické vyšetření. Na základě toho byl nařízen usnesením psychiatrický posudek. Ale podařilo se mi řízení o styku se synem zvládnout s rozsudkem, že styk se neurčuje Psychiatrický posudek proveden nebyl. Bylo zde vydáno doporučení na asistovaný styk. A můj dotaz zní, jestli kdyby OSPOD či ex či soud vyvolaly v této věci nové řízení, jestli bych se mohl vyhnout psychiatrickému posudku tím, že bych řekl, že se se synem již stýkat nebudu do dospělosti. (jestli bych měl vůbec ten asistovaný styk podstupovat), či je-li jiná možnost se psychiatrickému posudku vyhnout. Děkuji.
Uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně
Dobrý den, uzavřela jsem písemnou pracovní smlouvu s tím, že výše hrubé mzdy mi bude každý měsíc navýšena do určité částky, která byla vyslovena ústně, odměnami. Stejně tak bylo postupováno i u dalších zaměstnanců. Dva měsíce tomu tak bylo, nyní se tak neděje. Dostávám pouze hrubou mzdu uvedenou ve smlouvě. Můžu s tím něco udělat?
Po své mamince jsem zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu
Dobrý den, v roce x jsem po svém mamince zdědil dvě pohledávky vůči zemědělskému družstvu, jedna je z titulu nevyplaceného majetkového podílu a druhá u titulu nevyplaceného vypořádavacího podílu. Několikrát jsem se emailem i telefonem dotazoval v družstvu, ale nikdy jsem od nich nedostal jinou než ústní odpověď, že "je to promlčeno", nic víc, ani konkrétnější co je promlčeno.
Děkuji za odpověď
Dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu
Dobrý den, dodavatel energií mi od března tohoto roku neinkasoval platby z účtu (prý systémová chyba, až do konečného vyúčtování tvrdili, že mám vše ok). Teď přišel nedoplatek a já je ihned kontaktovala. Jak v tomto případě mohou postupovat? Mohou platbu vymáhat takhle zpětně nebo mě nutit do splátkového kalendáře?
Děkuji.
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka
Obdržela jsem info ze soukr. e-mailu tř. učitele syna- bez příloh-.. že zítra je distanční výuka"- zasláno v 18:00 hod. Byla prý pověřena ředitelem to sdělit. Mám jako rodič povinnost poslouchat učitele? ze zákona?
Ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě, když jsem napadána že lži, krádeže a obohacování se na cizím díle. Jde o to, že se věnuji psaní autorských textů a knih. Píšu je cca 5 let a sdílím je na sociální síti. Nyní mi byl jeden z textů ukraden, kdy ten kdo ho vydává za svůj mě slovně napadl a píše lidem o tom, že jsem zloděj apod. jelikož se nejedná o spor mezi sousedy o tom kdo má lepší vlasy, rozhodla jsem se tuhle situaci řešit. Můžu se zeptat jak přesně postupovat, když jde o křivé obvinění a porušení autorských práv? Abych prokázala pravost svého textu a očistila své jméno? Děkuji
Podobné dotazy
Dobrý den,
Soused si po vichru vstoupil na můj pozemek bez mého vědomí a souhlasu, aby si opravil část plotu. Postavil si ho v momentě, co jsme začali stavět, je na hranici, ale místy zasahuje do našeho pozemku o 10-40 cm.
Celý jeho dřevěný plot podepřel po celé délce na našeho pozemku dřevěnými podpěry.
Jak postupovat, aby odstranil podpěry a už nechodil na nás pozemek jak se mu zlíbí?
Vlastním pozemek v zastavitelném území obce před kterým končí obecní asfaltová cesta. Za mým pozemkem má obec další pozemky v zastavitelném území, čili potencionální stavební parcely. Obec chce ode mě koupit pruh mého pozemku na prodloužení asfaltky až k jejím pozemkům . S tím já souhlasím. Ale obec chce, abych se podílela finančně na projektu a stavbě asfaltky a sítí, protože se tím zhodnotí i můj pozemek (stavební parcely). Ale předběžná cena prací (můj podíl) a cena mojí potencionální stavební parcely v naší malé obci by byla cca stejná, takže pro mě tato investice nemá smysl. Má na to právo?
Koupil jsem pozemek pod garáží ale samotná stavba má jiného vlastníka. Kolik mohu požadovat po vlatníkovi za pronájem pozemku na kterém stojí jeho garáž.
Cena za kterou jsem pozemek koupil je 240000kč. Pozemek je stavební-smíšené obytné.
Děkuji
Dobrý den.
Jsme tři sourozenci. Ja s manzelem zijeme s detmi v dome, kde jsem se narodila.
Sestra zije v byte v jinem meste a bratr si stavi dum.
Maminka na me muj rodny dum prepsala darovaci smlouvou. Maminka ale s nami v dome zije a zit bude(vecne bremeno).
Muj bratr se vzdal naroku na jakoukoliv kompenzaci, se sestrou jsem se dohodla na financni kompenzaci. Nyni jsme se ale nepohodly a ona najednou nasi slovni dohodu zrusila a nastolila si nove podminky. Bud ji vyplatim cca 3x vetsi castku, nez na ktere jsme byly domluvene nebo ji prenecham dum.
Pry to bude resit s advokatkou.
Moje otazka zni, zda muze byt v tomto uspesna a vazne si muze vymahat pravne kompenzaci na nemovitost, kterou jsem dostala darem.
Dobrý den, byla nam schvalena hypoteka na dum. Rucime pozemkem, ktery tchyne prepsala pouza ne manzela jako dat. Tedy nespada do SJM. My nemame upravene SJM zadnou smlouvou. Dum se bere jako spucast pozemku, busu mit narol vlastnir dum, kdyz nevlastnim pozemek?
Dobrý den.
Jsem rozvedená a bydlím v rodinném domě s bývalým manželem.Oba jsme vlastníci nemovitosti. Oba máme 2+1.
Bývalý manžel žije ve svém bytě asi 5 let s přítelkyní. Kdyby se s ním něco stalo má jeho přítelkyně nějaký nárok na dědictví ?
Spolu s bývalým manželem máme 3 děti.
Dobrý den,
jsem vlastníkem rekreačního objektu (chata), která je postavena, ve svahu, v CHKO. Přes pozemek souseda (ve svahu nad našim pozemkem) vede příjezdová cesta (zpevněná cesta) k dalším chatám. Soused má na svém pozemku v Katastru nemovitostí zapsáno věcné břemeno chůze a jízdy, ale cesta není zaměřena a vyznačena. V této chvíli chce soused přesunout cestu na hranici s našim pozemkem. Vzhledem k tomu, že je vše situováno ve svahu a soused předpokládá zpevnění pouze hlínou, kameny a železničními pražci, máme obavy, že bude docházet k posunu svahu a při podmáčení i možnému zřícení. Mám nějakou obranu resp. platí pro tuto stavbu dodržení 2 m vzdálenosti od hranice pozemku? Neměl by mít na tuto stavbu stavební povolení?
Dobrý den,
mám na Vás dotaz čeká mě rozvod manželství. Chci se Vás zeptat ohledně rozdělení dohody majetku SJM. Máme společně dům na hypotéku, avšak jeden druhého nemůžeme vyplatit. Chceme dům nechat pro děti. Když se rozvedeme může se sepsat dohoda kdy se majetek rozdělí na půl dům se bude splácet do konce hypotéky. V katastru bude mít každý svoji polovinu a udělá se věcné břemeno s přepisem na děti?
Dobrý večer,prosím Vás o pomoc.Mám domek s pozemkem. Pozemek mám oplocený ale né celý,asi 2m za oplocení je ještě můj pozemek a lidi si tam už před lety vyšlapali cestičku jako že chodí kolem řeky a zkracují si cestu přes můj pozemek.Bohužel mi i vandalové ničí plot a vykonávají potřebu a odhazují odpadky.Chtěla jsem si tam dát zábranu aby to nebylo průchozí,vedle mě je oficiální obecní cesta,tak můžou lidé chodit tamtudy.Ale bylo mi řečeno od starosty že to musím nechat průchozí když si tam lidé vyšlapali cestu a že si tam nesmím dát zábranu i kdyžje to můj pozemek.Prosím co s tím mohu dělat,už jsem zoufalá.Moc děkuji za pomoc.
Dobrý den. Vlastním s manželem dům. Který on zdědil od rodičů. Ty povolili sousedům na naším pozemku postavit garáž a část jejich domu leží na naším pozemku. Vše používají již přes 30 let. Dá se od sousedů teď požadovat nájemné?
Dobrý den.Zdědili jsme dům ve kterém má právo na dožití maminka mého manžela,která je v domově pro seniory.Není schopná se sama o sebe postarat a do domu se už bohužel nevrátí. Mám dotaz.chceme dům prodat,nemáme dost času ani financí,aby jsme dům udržovali,nechceme ho prodat s věcným břemenem.Je možné přepsat její bydlení a dožití u nás doma?
Na mém pozemku mám podzemní přípojku kanalizace a nadzemní přípojku elektrické energie od sousedova domu. Historicky tato situace vznikla před několika desetiletími, kdy mí rodiče v rámci dobrých sousedských vztahů, tímto sousedům vyhověli. Generace odešly, odešly i dobré sousedské vztahy. Dnes chci stavět v těch místech obytný dům a tyto instalace mi zavazí. Mohlo časem vzniknout dnešním majitelům sousedního domu, nějaké právo toto na mém pozemku mít a užívat? Žádné věcné břemeno neexistuje.
Dobrý den,
V roce 2011 se manžel rozvedl se svou 1. ženou, vyplatil ji z bytu částkou ve stejné výši jako byla cena bytu a vzal si na to úvěr. Začali jsme spolu žít a společně splácet úvěr, v roce 2012 jsme spolu koupili byt na úvěr (byt psán na oba a úvěr také). 2013 byla svatba a v roce 2016 jsme úvěry sloučili. Dluh splácen společně, jeden byt psán na oba, druhý stále jen na manžela. Plat jsem měla slušný a ze společných peněz jsme platili také život jeho syna ve střídavé péči. Máme spolu nyní syna a chci se rozvést. Mam v tomto případě nárok stále pouze na jednu polovinu bytu, který je psán na oba nebo společným splácením i na polovinu druhého, který je psán pouze na manžela?
Děkuji za odpověď
Dobrý den. Zahradní chata 18 m2 , podsklepená ...atd. v osobním vlastnictví v zahrádkářské osadě je postavena na pronajatém pozemku od úřadu městské části.
Bohužel v Metropolitním plánu je pozemek
navržen pro výstavbu a osada má být zrušena.
Chata je v evidenci na Katastru nemovitostí .!
V případě zrušení pronájmu pozemku /a vynuceného "zbourání" chaty je možno požadovat náhradu ???
Rozchod druh a druzka. Dcera 12 let ve střídavé péči. Sepsana dododa, ze dum i hypoteku, ktere byl psane na jen druzku prodaji a rozdeli rovnym dilem. Druzka dum prodala pod cenou svym znamym. Druh kazdy mesic posilal na ucet celou castku na hypoteku plus jeste neco malo navic (cca polovina energiii). Dum je prodany nyni za 5 mil., jeden zajemce chtel dum koupit za 6,8 mil. Jak postupovat?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vlastnictví manželů. Před manželstvím jsem koupila rodinný dům, který jsem měla ve svém vlastnictví a jsem zapsaná na katastru nemovitostí. O několik let později jsem se vdala a s manželem jsme začali dům opravovat. Museli jsme i refinancovat hypotéku, ve které je manžel uveden jako hlavní ručitel, z důvodu mojí mateřské dovolené. Chtěla bych se zeptat zda i nadále je dům v mém vlastnictví, když jsem ho nabyla před manželstvím a nebo už se stal společným majetkem manželů?
Dobry den,
ke dni 30.06.2022 je v mem soucasnem zamestnani ukoncena existene me pozice.
Zamestnavatel doposud nebyl schopen se mnou vyresit mozne prerazeni do jine pozice, ani vypoved pro nadbytecnost.
Dnes je 11.07.2022 a ocekavam, ze se zamestnavatel pokusi moji pripadnou vypoved antidatovat k 30.06.2022, aby se vynhnul dalsimu prodluzovani meho odchodu z 31.08 na 30.09 (vypovedni lhuta).
Chci se zeptat jestli je takoveto pripadne antidatovani vypovedi vubec mozne, zakonne.
Dekuji za nazor
Dobrý den, přes upozornění se soused několikrát denně auty otáčí na mém pozemku a poškozuje tím povrch pozemku.
2019 jsem zaměstnaná na pozici vedoucí směny
Dnes jen tak mi bylo řečeno, že mě sesadí na prodavačku
Dobrý den,mám prosbu. Jde o pracovní pozici. Od 2019 jsem zaměstnaná na pozici vedoucí směny
Dnes jen tak mi bylo receno, že mě asi sesadí na prodavačku, jelikož se prý můžou tyto pozice střídat jinými zaměstnanci.
Jenže já i lidi kolem mě si myslí, že to nejde, jelikož mám přímo smlouvu s vetou : se zamestnava na pozici vedoucí směny
Dobrý den, obec mi prodala pozemek, na kterém je nelegální skládka o které vědělo. Žádala jsem obec o poskytnutí kontejnerů na likvidaci, ta však po dlouhém dohadování poskytla pouze jeden kontejner. Po odstranění viditelného odpadu jsem zjistila, že skládka je obrovského rozsahu cca 2 m pod zem a na ploše min. 1500m2. Obec nechce skládku, která vznikla za doby jejich vlastnictví odstranit s odůvodněním, že nemají finanční prostředky. Jak se mohu bránit. Při koupi pozemku jsem o skládce nevěděla, pouze jsem se domnívala, že se jedná o nepořádek na povrchu pozemku, který je malého rozsahu a lze jej bez větších problémů odstranit. Děkuji za radu, jak ve věci dále postupovat.
Na obecním pozemku, přesně před mou příjezdovou cestou ke garáži, je rozvaděč elektřiny.Já si proto na svém pozemku nemohu postavit vjezdovou bránu, protože rozvaděč vadí jejímu otevření či zavření. Starosta obce však chce, abych si úhrady za posunutí uhradil sám.Můžu vymáhat posunutí rozvaděče a uhrazení nákladů po obci, když jejich rozvaděč brání užívat plnohodnotně pozemek?
Dobrý den,
kupujeme s manželem dům, již jsme s prodávající stranou podepsali kupní smlouvu, složili peníze do advokátní úschovy a byl podán návrh na vklad do katastru nemovitostí. Před podpisem kupní smlouvy jsme věděli, že dům leží v záplavové oblasti, majitel nás však informoval, že má dům pojištěný i na riziko povodní, takže jsme se s touto informací spokojili a neověřovali, v jakém povodňovém stupni dům leží a přistoupili ke koupi. Nyní jsme však zjistili, že z důvodu záplav, které zde cca před 10 lety proběhly, pojišťovna dům proti povodni nepojistí a že dům se nachází ve 4. povodňovém stupni. Kdybychom tuto informaci obdrželi před uzavřením kupní smlouvy, nepřistoupili bychom na ni. Ráda bych se zeptala, zda máme v této situaci nějakou možnost, jak od smlouvy odstoupit, jak případně postupovat a na co se připravit.
Hezký večer, mám dotaz jsem vlastníkem domů, žila jsem s manželem 7 let společně jsme dům zvelebily cca, 250 tisíci, rozvedly jsme se manžel se nechce domluvit na sjm že bych mu polovinu vyplatila chce to dát k soudu, já dům prodávám má právo chtít větší obnos peněz z prodejní ceny?
Dobrý den, před měsícem došlo ke zvyšování mezd kvůli inflaci. Bohužel já a další dvě kolegyně přidáno nedostaly, protože dříve jsme změnily pozici a nedošlo ke změně platů. při změně pozice nedošlo ke snížení platů prý z dobré vůle firmy, a teď je to argument proč u nás nedošlo k inflačnímu zvýšení mzdy. Má na to firma právo? Odbory se k situaci staví laksně.
Prosím o radu. Bydlím v širším centru historického města. Soused má nahoře (svažitý
pozemek) na hranici mého pozemku poměrně velkou černou stavbu (není zakreslená v katastru nemovitostí) kde má koně . Na tuto zeď jsem vysadila břečťan. Léta to sousedovi nevadilo. Jedno ráno jsem zjistila, že, bez jakékoliv komunikace se mnou, břečťan nahoře odřízl a celý hodil na můj pozemek, čímž zničil všechny rostliny, keře, které tam rostly a zřejmě i dřevěnou lavičku. Jde o velkou hromadu spletených "lián" (cca šíře 7m, výška cca 1,5m, hloubka cca 1m - mám to nafocené), kterou nejsem ze zdravotních důvodů schopná odstranit.
Mohu po sousedovi chtít, aby, když se mnou nekomunikoval, zajistil odstranění této velké hromady? Zdvořile děkuji za radu.
Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu.
Soused rok neseče svůj pozemek. Jsou tam
dvoumetrové kopřivy, bodláky a tráva,kde se množí
různí živočichové a ti mi ničí moji zahradu.
Snažila jsem se se sousedem domluvit, ale marně.
Už si nevím rady, jak ho donutit, aby alespoň
2x do roka svůj pozemek posekal.
Prosím o radu.
Dobrý den, považuje se souhlas v emailu za uzavření právního jednání? Psala jsem si se společností ohledně prodeje pozemku a napsala jsem doslova "Tím pádem bych s vámi chtěla uzavřít kupní smlouvu na koupi pozemku - půdy, parcela č. ... v KÚ ..., okrese ..." Poslali mi návrh velmi nevýhodné smlouvy pro mě, kterou nechci podepsat. Mají právo po mě něco požadovat (např.kompenzaci nákladů, atd.)? Pokud ano, co s tím můžu dělat? Děkuji
DD,vlastním s bratrem napůl dům, dědictví po matce. On nechce prodat ani darovat. Dům je v havarijním stavu. Není způsobilý k trvalému bydlení. Chci rekonstrukci celého domu, bratr souhlasí, ale bez finanční podpory. Jak se řeší budoucí dědické řízení po nás, když náklady rekonstrukce celého domu budou jen na mě? Jak se dá řešit?Děkuji
Dobrý den, rozvádím se a řešíme majetkové vyrovnání. Postavili jsme s manželem dům, vzali si hypotéku. Manžel mě z domu vyplatil a já nechala svůj podíl domu napsat na něj. Bohužel mě nemůže vyvázat z hypotéky, protože nemá pro banku dostatečně vysoké příjmy. Hypotéku bude splácet jen on. Potřebuju vědět, jaká mi hrozí rizika, kdyby hypotéku přestal splácet.
Může mi banka pak obstavit můj majetek? Nebo by banka chtěla prodat jen daný dům a nemovitost v zástavě, což je manželův další byt?
Děkuji za odpověď.
Dobry den. Chtěla bych vědět,kdo může sepsat smlouvu o odkupu pozemků pod domem,který stojí svoji polovinou na pozemku dvou vlastníků. Dekuji
Dobrý den, manžel si počátkem roku našel přítelkyni, se kterou se i intimně stýkal. Nyní mi tvrdí, že jsou pouze kamarádi a nemá zájem se se mnou rozvádět. Já mu však nevěřím a chtěla by jsem manželství ukončit. Máme již zletilé dítě a rodinný dům, ve kterém se synem bydlíme. Dům je psaný na na mě a na manžela. Manžel odejít nechce.
Chtěla jsem se zeptat, jak by to bylo s majetkem, zda by se se mnou musel manžel finančně vypořádat a v jaké procentuální výši. A hlavně jestli to že manžel měl v nedávné době milenku, se kterou jak tvrdí, je nyní jen kamarád je dostatečný důvod k rozvodu.
Dobrý den.
Dostal jsem darem od otce pozemek, na kterém jsem postavil dům (stavebníkem jsem pouze já), který jsem z 99% stavěl i financoval sám a cca 1% přítelkyně. Nyní chystáme sňatek a kolaudace proběhne až po sňatku. Můj dotaz zní, zda dům po kolaudaci spadne do SJM, nebo bude patřit pouze vlastníkovi darovaného pozemku, tj. mně. Popřípadě zda varianta SJM automaticky znamená 50% podíl obou, nebo v případě sporu lze určit podíl na základě doložených vkladů.
Děkuji
Jsem po rozvodu vlastním dům na polovinu domu mi darovala peníze sestra, dům prodávám nemám udelano sjm s bývalým manželem můžu poslat peníze z prodeje sestře na účet? Nebudu mít problém?
Dobry den, tatinek bydli v jednom dome se synem. Tatinek se potrebuje prestehovat a dum prodat. Co se synem, ktery nechce odejit. Dum je napsany jen na otce. Syn tam ma trvale bydliste. Jake mame moznosti? Dekuji.
Dobrý den, zamestnavatel zrusil mou pozici jako nadbytecnou. Predal mi vypoved posledni den pracovni neschopnosti a zaroven v dobe, kdy jsem byla tehotna, ale jeste jsrm to nevedela. O tomto vsem jsem zamestnavatele informonala a on ted pripravuje zpetvzeti vypovedi. Pry me necha cele tehotenstvi na prekazkach. A dale tvrdi, ze moje pozice je dale zrusena a ze to na me pocka po rodicovske. Moje dotazy: Je spravne zpetvzeti vypovedi? Slysela jsem pouze o odvolani, to slovo slysim poprve. A druhy dotaz. Opravdu je spravne, ze ta nadbytecnost bude cekat 4 roky na me? Nema nyni zamestnavatel bud to rozhodnuti zrusit nebo vyhodit nejakou jinou kolegyni? Dekujj.
Před dvěma lety jsme měli ve firmě kontrolu z FU. Byl nám vyměřen doplatek. Částku jsme uhradili a považovali jsme věc za vyřízenou.Po dvou letech nám nyní poslali další dopis s výzvou zaplacení úroků z této částky cca 50%. Je tento postup normální? Má cenu se nějak bránit,nebo je jednání FU v pořádku?
Dobry den, pritel se soudi o barak na ktery plati hypoteku. Ma predmanzelskou smlouvu na pozemek a dum je na pul s byvalou manzelkou.Ona ho odmita do domu pustit.Chtela jsem se zeptat kdybychom se vzali mohli bychom dum uzivat i my dva bez toho aby na nas volala policii?
Dobrý večer přeji.Ráda bych se zeptala zda je v pořádku,když mi zaměstnavatel řekne,že pokud nastoupím na operaci nedostanu odměny a půjdu na jinou pracovní pozici.Po 20 letech u stejného zaměstnavatele.Pokud nenastoupím,odměny dostanu,ale jdu na jinou pozici.Zítra ukončuji PN a opravdu od pondělí jdu na novou pozici.Jsme státní podnik,pracuji jako pečovatelská.Má právo se takhle chovat?Prosím poraďte.
zastupitelstvo na zasedání schválilo žádost o koupi pozemku mám i návrh kupní smlouvy na zaplacení pozemku jsme dohodnuti v listopadu kdy budu mít peníze ze spoření může obec prodej zrušit?že si zmýlili pozemek ten který mi odsouhlasili je sice obecní ale je uvnitř pozemku jiného vlastníka včetně rd k demolici vlastník má svůj díl pozemku 40let ale na vyvěšení na obci nereagoval že nevěděl že se prodává
Dobrý den.
Jsem spolumajitel nemovitosti (pozemku), kde na LV jsou uvedeni nedostatečně identifikovatelní vlastníci. Po uplynutí zákonné doby propadne tato část pozemku státu. Budu mít předkupní právo na odkup, nebo o něj musím zažádat a kde? Děkuji,
Dobrý den.
Chtěl bych zjistit výši nájmu z pozemku.Jedná se o cizí stavbu/komerčního typu/ na mém pozemku.
Dobry den chtěla bych se zeptat máme pozemek kde by jsme mohli stavět vše by jsme měli povoleno ale sestřenice manžela mu prodala 5 metru jako prijezdovou cestu ale přesto jde pozemek sousedů mají tam dva sloupky a dělají nám neschválí ze tam žádný Barak nechtějí tak jsem psala paní na zaměření pozemku a říkala ze mi pošle vyvlastňovaci zákon který mám v e-mailu tak bych se chtěla zeptat zda by šlo s tím něco dělat 😒 dekuji hezky den
Dobrý den prosíme o radu před nedávnem nám zemřel otec bylo dědické řízení jsme tři sestry vzdaly jsme se dědictví e prospěch matky s tím že souhlasila že prodáme dům do života matky vstoupil pan X který měl prodat auto po otci a zaplatit dědickou dan dan není dodnes uhrazrná shce nám prodávat dům matka je z něho uplně zblázněná máme strach že příjdem o dům peníze za auto dodnes nemáme podáme trestní oznámení na policii. let nechce prodat dům přes ralitní kancelář můžeme matku zbavit částečné svépravnosti děkuji
Dobrý den, jsem vlastníkem pozemku. Část mi neoprávněně užívá soused. Mohu tuto část geometricky oddělit, aby vznikly pozemky dva, větší pozemek prodat a o "obsazený" pozemek vést se sousedem soudní spor?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Máme s manželem z předešlého manželství každý 2 děti.U notáře jsme sepsali závěť, že až po smrti nás obou budou dědit půlkou moje a druhou půlkou jeho děti.Mě by zajímalo zda se do závěti dá zadat, která půlka pozemku komu z nich případne.Dcera si totiž koupila pozemek vedle nás,tak je pochopitelné, že by chtěla pozemek z té strany. Děkuji za odpověď
Může se při podpisu smlouvy o koupi pozemku jeden z manželů tohoto pozemku vzdát a smlouvu podepíše pouze jeden a bude jediným majitelem ? Pokud ano, co je třeba doložit při podpisu.
Dobrý den, máme pozemek kde chceme vybudovat sídlo firmy což dle uz. plánu lze . přistup by byl k němu možný po obecním pozemku na nemž je ovšem vodovodní šachtice souseda (jeho majetek), muže ho město donutit aby svolil k upravě šachtice na naše náklady aby bylo možné využívat pozemek pro příjezd k našemu pozemku.
Máme pozemky, které se snažíme prodat. Pozemky jsou zatím jako zemědělské a zprostředkovatel má vynaložit úsilí, aby se v územním plánu s nimi počítalo jako s pozemky pro bytovou zástavbu.
Už máme i zprostředkovatelskou smlouvu ve které je jeden bod, který moc dobře nechápu a nevím jestli je tento bod normální. Nechtěl bych podepsat něco co by mě mohlo následně mrzet.
"Smluvní strany se výslovně dohodly, že zprostředkovatel je oprávněn převést jednostranně práva a povinnosti z této smlouvy na společnost, kterou si jako zakladatel založí, je však povinen o této skutečnosti informovat zájemce, případně jejich zástupce, kterého si zájemce zvolí. "
zemřel můj manžel, Napsali jsme oba závěť již v roce X podepsanou dvěma cizími paní. V té době to bylo možné, podpis 2 cizích lidí a nás manžela a mě. Jak to bude s dědictvím, manžel měl sestru s kterou se nestýkal a je již po smrti. Můžete mi říci, jak to bude dál ? Děkuji za odpověď.
dobrý den, chceme darovat s manželem dceři dům, jaká bude výše darovací daně? dům má hodnotu cca 20 mil.
Dobrý den,
Koupili jsme jsi starý dům před nekolika lety a začali s rekonstrukcí, bohužel dům skrýval mnoho skrytých vad a jedna z nich byla střecha, při výměně střešní krytiny se rozpadlo shnilé úžlabí, kterým zatékalo do domu, ale asi jen nám, aby toho nebylo málo firma, která nám vše dělala, tak zkrachovala, ze dne na den, tak manžel úžlabí dodělával sám, při opravě úžlabí změnil sklon aby voda netekla na chodník a někdo neudělal a svedl vodu na zahradu do nádrží, kde jí používáme na zalévání. Přes 2 roky byl klid až teď nás soused udal na stavební úřad že jsme změnili sklon a že jemu teče do domu zdůrazňují podzemní voda. Bydlíme na pískovci s podzemní vodou. Stavební úřad semnou před 3 lety komunikoval jen přes email, kde nechtěl nic řešit kvůli Covidu a ať uděláme to tak ať nemáme škody na majetku a teď po nás chce abychom jsi zažádali o dodatečné povolení a udělali projekt na změnu úžlabí, které má 5m X 1.5m. Nemáme na to finance a ani chuť, když nám soused leze po úžlabí a ničí ho a fotí jsi náš dům a zahradu a jen se modlím aby jsi nefotil i naší dceru. Byla jsem ho už nahlásit na policii za narušování soukromí. Chci poprosit o radu jestli je nějaká možnost. Děkuji
Dobrý den
Prosím o radu ohledně pozemku. Na kterém máme plochu ke vchodu do RD, příjezd k domu pro auto a kousek zahrady s plotem. Bohužel ale pozemek nepatří nám. Před X lety jsme kupovali nový RD. S tím, že má vše, jak má být. Již hotový a na klíč. Po nějakém čase jsem zjistil. Že to tak není a malá část právě před domem není naše podle katastru nemovitostí. Ale patří městu. Ani ne tomu prodávajícímu. Ten nám ale při prodeji tuto skutečnost nesdělil. Koupili jsme tedy dům. Ke kterému se musíme dostat skrz cizí pozemek. Z prodávajícího vypadlo, že má s městem, jakou si smlouvu o směně pozemku a tato malá část pak připadne jemu. Po nedávné urgenci, jak se to vše má. Nám bylo sděleno z jeho strany, že začne jednaní s městem o dodržení smlouvy a převodu. Už naznačil, že by nám to byl pak ochoten odprodat po nabití nebo to nechat, jak to je. Taková milosrdnost. S tím jsme ale nepočítali a nechat to na dobrém slovu také není dobré. Vím neznalost neomlouvá. Peníze na nějaký odkup nejsou a na dobré slovo to nechat také nechceme. Nikdy nevíme, co stane. Napadlo mě, jestli nezajít na město s dotazem na ten pozemek a případně toho prodávajícího předběhnout. Když je to pozemek před naším RD a pořád dle katastru ve vlastnictví města. Děkuji předem za případnou radu.
Majitel přes 40 let nejevil zájem a ani se nestaral o pozemek kolem domu v soukromém vlastnictví. O tento pozemek se starali vlastníci domu a v současné době po nich nárokuje nájem, nebo odkoupení pozemku. Má na toto právo ? Nelze použít Derelikci nemovitosti ?
Dobrý den,
zdědila jsem dům po otci ve kterém žil s přítelkyní více jak deset let, má zřejmě tedy právo bydlet jako by měla nájemní smlouvu. Nyní si nemohu dovolit udržovat dům ( vše k rekonstrukci) a potřebuji dům prodat. Paní má zažádáno o domov seniorů, protože její zdravotní stav to již vyžaduje ( snížená mobilita ). O tuto paní se nemohu starat a její dcera nejeví zájem. Paní mi zatím platí jen inkaso a nyní po mě požaduje nájemní smlouvu, aby si mohla podat žádost o příspěvek na bydlení, protože i to inkaso nezvládne. Já o nájemní smluvu ale nemám zájem, protože dům nechci a nemohu držet. Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe postupovat, jak paní vystěhovat v rámci nějaké doby? Zda opravdu sepsat nájemní smlouvu, či je to beze smlouvy, tak jak to je nyní pro mě jednodušší? S paní máme korektní vztahy, ale obávám se, že by odmítala dům opustit. Mám totiž dojem, že pronajímatel je vždy bit, i když je v zoufalé situaci. Děkuji,
Dobrý den,
pozemek je vlastněn ideální 1/2. Jeden z vlastníků provedl úpravy (oplocení, dlažba, stromy) bez souhlasu druhého vlastníka. Kam podat žádost o odstranění těchto úprav bez souhlasu? Domluva není možná. Pozemek v KÚ - zahrada, ale slouží jako příjezdová cesta.
Dobrý den,
zaměstnavatel chce zaměstnankyni (mou dceru) přeřadit z pozice vedoucí na pozici řadové prodavačky kvůli manku při inventuře + jí ho strhne z platu. Dcera je s chováním zaměstnavatele dlouhodobě nespokojená, chce co nejdřív rozvázat pracovní poměr. Případný nový zaměstnavatel na ni nemůže čekat 2 měsíce, původní nepřistoupí na dohodu o kratší výpovědní lhůtě. Je možnost, jak situaci řešit?
Děkuji za odpověď, zdravím.
Dobrý den,
chtěli bychom vás požádat o radu. Jde o spor o dědictví, jehož předmětem je dům. Dědici jsou tři - táta, strejda a teta. Tito tři se domluvili (máme jejich domluvu písemně potvrzenou), že nám (mě a příteli) tento dům prodají. Dovolili nám již dříve, abychom začali s rekonstrukcí. Ještě předtím, než bylo vyřízeno dědické řízení a byla nám schválena hypotéka. Do domu jsme tedy v dobré víře, že dům bude patřit nám, nasypali již cca 250 tisíc.
Potíže ovšem přišly nyní, kdy máme vyřízenou hypotéku a podepsané smlouvy s tátou a s tetou. Strýc tuto smlouvu nechce podepsat a místo toho jsme se stali předmětem vydírání z jeho strany zbylých pozůstalých o dalším dědictví (stylem nepodepíšu, pokud mi nedáte toto za tuto cenu). A to i přesto, že nám potvrdil, že smlouvy o prodeji jsou z jeho strany schváleny (opět písemně emailem).
Kromě toho, že jsme do domu již investovali spoustu peněz nám nyní hrozí ještě pokuta bance (ve výši 150 tisíc korun), protože pravděpodobně úvěr čerpat nebudeme.
Chci se zeptat, zda jsou tyto částky vymahatelné, když jsme na domě pracovali v dobré víře a pod slibem, že nám dům prodá. A další otázka je ohledně toho, zda je možné být v tomto domě zatím v pronájmu, pokud budeme mít souhlas 2/3 vlastníků?
Děkuji a přeji krásný den!
Dobrý den,
otec mého dospělého syna prodává dům, ve kterém má syn trvalý pobyt. Dům je zatížen hypotékou. Pokud se dům prodá, má syn nárok na nějaký podíl z prodeje domu? Není spoluvlastníkem domu, má v něm pouze trvalý pobyt.
Děkuji.
Bývalý vlastník pozemku tvořícího funkční celek s naším rodiným domem nám ústně slíbil odprodej pozemku pak ale prodal i se soused.pozemky jiné osobě která nám pozemek prodat odmítá, lze se prodeje domoci a jak postupovat?